آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو به دو روش متفاوت خواهیم پرداخت که دارای بافتی بسیار آسان است و تنها با کاموای مخصوص تریکو بافی و دست می توان پتو و شال هایی زیبا را برای تزئین مبل خود خلق نمود. بافت پتو و شال یکسان است و برای هر یک از آنها کافی است که بافت را تا میزان استاندارد ادامه دهیم به طور مثال برای شال ابعادی یک در یک و نیم لازم است و برای پتو ابعاد دو در سه.آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو

آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو شماره یک

وسایل لازم

کاموای تریکو با قطر 5 سانتی متر به میزان دلخواه (اندازه کاموا ، بستگی به سایز پتو یا شال تریکوی شما دارد)

مراحل بافت

مرحله اول:

در مرحله اول از آموزش بافت پتو تریکو و شال تریکوی مخصوص مبل ، ابتدا سر کاموا را گرفته ، سپس با گره ای ، حلقه ای بزرگ بر سر آن ایجاد می کنیم.

مرحله دوم:

سپس دست خود را داخل زنجیره فرو می بریم و از داخل آن یک حلقه دیگر خارج می کنیم و برای حلقه های ایجاد شده بعدی نیز به همین صورت عمل می کنیم و از هر حلقه ، حلقه ای دیگر خارج میکنیم تا به عرض دلخواه خود برسیم.

توجه: سایز حلقه ها باید با یکدیگر یکسان باشند.

آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو

مرحله سوم:

حال در این مرحله از بافت پتو تریکو و یا شال تریکو ، بافت ردیف دوم را مانند ردیف اول اما از جهت مخالف آغاز می کنیم و حلقه های ردیف دوم را از حلقه های رج اول خارج می نماییم و بافت ردیف ها را تا آنجایی ادامه می دهیم که به طول دلخواه خود برسیم.

 

بیشتر بخوانید: تعمیر مبل قدیمی به صرفه تر است یا خرید مبل جدید؟

 

آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو

نکته: سایز حلقه ها را بطوری انتخاب کنید که نه بسیار بزرگ باشند که پتو حالت شل و افتاده بگیرد و نه کوچک که حلقه های بعدی از آنها خارج نشود.

مرحله چهارم:

در این مرحله از بافت شال و پتو تریکو که رج آخر به اتمام رسیده است نوبت به دو تا یکی کردن دانه ها می رسد و برای این کار کافی است که با نخ اضافه ای را که در دست داریم را از درون حلقه اول و دوم رد کنیم و یک حلقه جدید ایجاد کنیم و به اصطلاح هر دو حلقه را به یک حلقه تبدیل نماییم و در پایان ادامه کاموا را قیچی نموده و یک گره محکم به آن می زنیم پتو یا شال ما آماده است.

آموزش شال مبل

آموزش بافت پتو و شال مبل تریکو شماره دو

یک نوع دیگر از پتو و شال مبل تریکو که وجود دارد مدلی است بسیار آسان که برای تهیه آن نیاز است به ابعاد شال یا پتوی مورد نظرتان ، یک تخته چهار گوش را به عنوان دار آن بسازید و ما در اینجا از دار بافت دو در دو استفاده نموده ایم یا به عبارتی با اتصال چهار چوب دو متری این دار مخصوص را ساخته ایم.

 

بیشتر بخوانید: ایده های دیزاین پاییزی خانه با کمترین هزینه

 

شال تریکوی مبل

مرحله اول

حال با توجه به قطر کاموای تریکوی خود ، فواصل میخ ها را برای نصب روی تخته تعیین می کنیم که در اینجا چون قطر کاموای تریکوی ما چهارسانتی متری است بنابرین میخ ها را به فاصله دو سانتی متری به دور تمام ابعاد تخته نصب نموده ایم.

تریکو

مرحله دوم

پس از نصب میخ ها ، نوبت به وصل نمودن کامواها می رسد که برای این کار ، کامواها را به ترتیب از میخ اول ردیف بالا به میخ اول ردیف پایین نصب می کنیم و همین کار را تا انتهای رج ها ادامه می دهیم تا ستون ها تکمیل گردند.

نکته: برای اتصال کامواها ، می توانیم هم از کامواهای ترکیبی رنگی استفاده نماییم و یا همه کامواها را بصورت تک رنگ نصب نماییم.

مرحله سوم

حال در این مرحله که اتصال کامواهای ستون ها (ردیف های عمودی) به اتمام رسیده نوبت به نصب کامواهای ردیف های افقی اس ست و برای این منظور کافی است که کاموای میخ اول ردیف سمت راست را به میخ اول ردیف سمت چپ بصورت افقی نصب کنیم.

تریکو بافی

توجه: در این مرحله کامواهای افقی را می بایست بصورت یکی از زیر و یکی از رو از لابلای کامواها عبور دهیم و وقتی به ردیف بعدی می رسیم باید توجه داشته باشیم که کامواها را عکس ردیف قبل از لابلای کامواها عبور دهیم یعنی اگر اولین ورود کاموای قبلی از زیر بوده ، کاموای ردیف بعدی را باید از رو وارد کنیم تا هر ردیف حالتی معکوس ردیف قبل خود را پیدا کند.

آموزش تزئین مبل

مرحله چهارم

حال در این مرحله از بافت پتو تریکو و یا شال تریکو که اتصال ردیف های افقی به اتمام رسید نوبت به اتمام کار می رسد و برای این کار باید پیش از آنکه پتو یا شال را از دار بیرون آوریم دانه های دور چهار بعد کار را کور کنیم تا پتو تکمیل گردد و به عبارتی شکافته نشود.

آموزش پتوی مبل

نکته: در بافت پتو تریکو و یا شال تریکو برای کور کردن دانه ها می توانیم هم از دست استفاده نماییم و هم از قلاب سایز بزرگ

پتو و شال مبل

برای کور کردن باید با دست یا نوک قلاب ، سر هر دانه را بگیریم و از دانه بعدی خارج نماییم و این کار را تا زمانی ادامه می دهیم که به دانه آخر رسیم و پس از رسیدن به دانه آخر ، به آن یک گره می زنیم و پتو یا شال را از دار خارج می نماییم و برای تزئین مبل خود استفاده می نماییم. بافت پتو تریکو و شال تریکوی ما آماده گردیده امیدواریم از این آموزش بهره برده باشید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

کاردستی برای دکور خانه

۱۱ مدل کاردستی برای دکور خانه

می‌توانید با انواع کاردستی برای دکور خانه، جایی که در آن زندگی می‌کنید را زیباتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *