بنر تبلیغاتی بالای مقاله

آموزش تعویض گلدان و خاک گلدان و بهترین زمان آن

مانند همه موجودات زنده، گیاهان نیز به یک خانه سالم و فضای بزرگ برای رشد احتیاج دارند. اکثر گیاهان آپارتمانی نیاز به حداقل یک بار تعویض گلدان و خاک گلدان در طول عمر گیاه دارند. در ابتدای کار شاید تصور آن سخت به نظر برسد اما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که تعویض گلدان و خاک گلدان آنقدر هم سخت نیست.

در این مقاله ما به شما  زمان مناسب تعویض گلدان و خاک گلدان، ظرف و خاک مناسب را خواهیم گفت و همچنین به شما آموزش می دهیم چگونه از گیاهان گلدانی مراقبت کنیدتا در گلدان جدید رشد کنند و گل بدهند.

تعویض گلدان و خاک گلدان

چگونه بفهمیم گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد

به خاطر داشته باشید که تعویض گلدان همواره به معنی قرار دادن گلدان در یک گلدان جدید نیست. در برخی موارد، تعویض مجدد گلدان و خاک گلدان شامل تغییر خاک گیاه و برگرداندن آن به همان گلدان است (اگر هنوز فضای زیادی برای رشد گیاه وجود داشته باشد). اگر ریشه های گلدان شما به دلیل ماندن طولانی در گلدان متراکم شده اند و مجموعۀ ریشه‏ ها و خاک شکل گلدان را به خود گرفته اند و یا از روی سطح خاک گلدان قابل مشاهده بوده و یا در انتهای گلدان نزدیک سوراخ ته گلدان قابل مشاهده باشند نیاز به تعویض گلدان یا خاک گیاه است. تشخیص این نکته بسیار راحت است زیرا ریشه ها از انتهای گلدان راه به بیرون پیدا کرده اند.

اگر در هنگام بیرون کشیدن گیاه از گلدان قادر بودید که به راحتی خود گیاه و ریشه را از گلدان بلند کنید، احتمالاً به گلدان بزرگتری نیاز دارد. همچنین هنگامی که گیاه را از گلدانش بیرون می آورید متوجه شوید که ریشه های گباه  نسبت به خاک بیشتر است قطعاً زمان تعویض مجدد گلدان و خاک گلدان فرا رسیده است. تعویض خاک گیاهی که ریشه بیشتری نسبت به خاک دارد بسیار ضروری است زیرا آن ها سریعتر از حد معمول خشک می شوند به این دلیل که خاک کافی برای نگهداری آب ندارند.

نشانه های بیشتر که نشان می دهد زمان تعویض گلدان و خاک گلدان رسیده است

اگر یک یا چند مورد از این نشانه ها را مشاهده کردید گیاه شما حتما نیاز به تعویض خاک دارد:

 •  گیاه شما بسیار سنگین شده، خم شده و برای ایتادن نیاز به یک حمایت گر دارد.
 • رشد گیاه به طور قابل توجهی کند شده است.
 • برگ های گیاه قهوه ای می شوند، می ریزند یا قطع می شوند.
 • کپک در سطح خاک قابل مشاهده است.

به خاطر داشته باشید که تعویض مجدد گلدان و خاک گلدان یک موقعیت استر زا برای گلدان است بنابراین سعی کنید این کار را فقط در مواقع ضروری انجام دهید. همواره به دنبال راه حل ساده تر باشید به عنوان مثال رفع مشکلات کم‌آبی، کود دهی و تنظیم نور گیاه را در اولویت قرار دهید.

 

نحوه انتخاب گلدان مناسب برای تعویض گلدان و خاک گلدان

قبل از انتخاب گلدان، از خود بپرسید که چرا آن را عوض می کنید. آیا گیاه شما فضای کافی برای رشد ندارد؟ آیا خاک خاصیت خود را از دست داده است؟ یا فقط به دنبال گلدان جدید برای دکوراسیون جدید هستید؟ در زیر نکاتی که هنگام خرید گلدان باید به آن ها توجه کنید را مشاهده می کنبد:

اندازه گلدان

اگر هدف شما صرفا از تغییر گلدان ایجاد تنوع است گلدانی را انتخاب کنید که تقریباً به اندازه گلدان قبل باشد. زمانی که ریشه های گیاه شما در هم تنیده شده اند و حجم زیادی از خاک را اشغال کرده است و همچنین از انتهای گلدان بیرون زده است آن از  را به ظرف بزرگتر منتقل کنید. در انتخاب گلدان در این شرایط حتما درخاطر داشته باشید که اندازه گلدان در حد 5 سانتی متر از گلدان اصلی بزرگتر باشد. برای گیاهان بزرگ، گلدانی با قطر 7 الی 10 سانتی متر بزرگتر از گلدان قبل انتخاب کنید. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد،به دلیل این که خاک اضافی که در گلدان وجود دارد آب بیشتری را جذب می کند  بنابراین باعث می شود ریشه های گیاه مدت بیشتری مرطوب بماند که می تواند به پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها منجر شود.

سوراخ های زه کشی

بسیاری از گلدان ها دارای سوراخ های زهکشی هستند که به آب اجازه می دهد تا از گلدان تخلیه شود اما در صورت عدم وجود آن ها می توانید یک سوراخ مرکزی در کف گلدان های کوچکتر یا دو یا سه سوراخ به شکل مثلث در کف گلدان های بزرگتر ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید گلدان جدیدتان را سوراخ کنید یا نمی‌خواهید به آن آسیب بزنید، می‌توانید گیاه خود را در یک ظرف پلاستیکی با سوراخ‌های زهکشی که کمی کوچکتر از ظرف بیرونی شما است، قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید گیاه را در حین آبیاری از ظرف پلاستیکی داخلی جدا کنید و اجازه دهید تا قبل از اینکه دوباره به گلدان بیرونی بزرگتر و تزئینی برگردانید، کاملاً آب آن تخلیه شود.

جنس گلدان

مناسب ترین جنس برای گلدان آن است که رطوبت را به خوبی جذب می کتد و همچنین آب را از ریشه گیاه دور نگه می دارد. گلدان های سفالی بدون لعاب، سرامیک، بتن و سایر گلدان های ساخته شده از مواد متخلخل انتخاب های مناسبی برای گلدان هستند و بالعکس مواد پلاستیکی و فلزی انتخاب های خوبی نیستند به این دلیل که این گلدان ها آب را در خود نگه می دارند و خطر پوسیدگی ریشه را در پی دارند.

چگونه تعویض گلدان و خاک گلدان را انجام دهیم

تعویض گلدان و خاک گلدان آسان تر از چیزی است که به نظر می رشد فقط کافی است که تمام لوازم خود را جمع آوری کنید در نتیجه کل فرآیند باید از ابتدا تا انتها حدود 15 تا 20 دقیقه طول بکشد!

ابزار و مواد مورد نیاز

 • ایزوپروپیل الکل
 • توپ های پنبه ای یا پد
 • چاقوی باغبانی
 • دستکش باغبانی
 • خاک گلدان تازه
 • گلدان
 • قیچی هرس
 • بیل باغبانی
 • ماله دستی
 • سطل زباله
 • آب پاش

مرحله 1: ابزارهای خود را استریل کنید

این نکته را در نظ داشته باشید که ابزار باغبانی خود را هر زمان که با بافت گیاهی مرده، آسیب دیده یا بیمار کار می کنید ضد عفونی کنید تا از انتشار عوامل بیماری زا گیاهی جلوگیری کنید. قیچی و سایر ابزارها را با یک پد پنبه ای آغشته به الکل ایزوپروپیل پاک کنید و اجازه دهید ابزارها قبل از استفاده خشک شوند. در حین استفاده از قیچی یا هنگام جابجایی از گیاهی به گیاه آن را دیگر استریل کنید.

مرحله 2: گیاه را از گلدان جدا کنید

در حالی که به آرامی ساقه گیاه خود را گرفته اید، آن را از گلدان بیرون بیاورید. اگر برداشتن گیاه سخت بود به کف گلدان آن ضربه بزنید تا ریشه ها شل شود یا با کمک یک ماله دستی کوچک آن را به بیرون هدایت کنید.

مرحله 3: ریشه ها را پاک کنید

بهترین زمان برای رسیدگی به ریشه های گیاه هنگامی است که گیاه را از گلدان اصلی خود خارج کرده اید. دستکش باغبانی خود را بپوشید سپس به آرامی ریشه را تمیز کنید. با قیچی استریل شده، ریشه هایی را که تغییر رنگ داده، خیس یا بیش از حد بلند به نظر می رسند، هرس کنید.

تعویض گلدان و خاک گلدان

مرحله 4: گلدان جدید را با خاک تازه گلدان پر کنید

یک لایه خاک گلدان تازه به ظرف جدید انتخابی خود اضافه کنید. هنگام خرید خاک گلدان، به دنبال محصولی باشید که حاوی ترکیبی از این سه ماده باشد: پوست درخت کاج، پیت ماس، پرلیت یا ورمیکولیت.

از آنجایی که تجزیه پوست درخت کاج مدت زیادی طول می کشد در نتیجه این امر عمر خاک نیز را افزایش می یابد. پیت ماس ضمن حفظ رطوبت خاک، فضایی را برای رشد ریشه ها فراهم می کند. از پرلیت و ورمیکولیت برای هوادهی خاک گلدان استفاده می شود و همچنین این دو ماده کمک می کنند گه بافت خاک به صورت متخلخل باقی بماند تا آب به راحتی تخلیه شود و زهکشی را بهبود می بخشد. پرلیت ذرات سفید توپی شکل فومی هستند که در اکثر خاک گلدان ها وجود دارند.

تعویض گلدان و خاک گلدان

مرحله 5: گیاه خود را در گلدان جدید قرار دهید

گیاه را در مرکز گلدان جدید قرار دهید سپس با دست یا یک بیل باغچه کوچک آن را با خاک بپوشانید این کار را تا زمانی ادامه دهید که گیاه به صورت ثابت و عمودی بدون کمک دستان شما بایستد. به اضافه کردن خاک ادامه دهید و حدود 3 سانتی متر فاصله بین بالای خاک و لبه گلدان بگذارید، این فضای خالی از ریختن آب در هنگام آبیاری جلوگیری می کند.

مرحله 6: گیاه خود را آبیاری کنید

پس از انجام کل مراحل بالا اکنون نوبت آبیاری گیاه است. بعد از ریختن مقدار مناسب آب اجازه دهید که آب از گلدان خارج و وارد ظرف زیرین شود و یا اگر از دو ظرف برای نگه داری گیاه استفاده می کنید اجازه دهید آب آن به طور کامل تخلیه شود سپس آن را به ظرف بزرگتر انتقال دهید.

تعویض گلدان و خاک گلدان

نکاتی دیگر درباره تعویض گلدان و خاک گلدان

نکات کامل درباره علت و نحوه تعویض گلدان و خاک گلدان را در مقاله مطالعه کردید. در ادامه نکات بیشتری که دانستن آن ها کمک به رشد گیاه در خانه جدید خود می کند، آورده شده است.

در تعویض گلدان و خاک گلدان عجله نکنید :

همانطور که گفته شد هنگامی که گیاه را در گلدان یا خاک جدید می گذارید شوک به گیاه وارد خواهد شد این امر به این علت است که گیاه در محیط جدیدی قرار می گیرد. اگر یک گیاه جوان را به تازگی خریده اید، حتما چند روز یا چند هفته به آن فرصت دهید تا قبل از انتقال آن به ظرف دیگری، با فضای منزل شما سازگار شود. همین نکته را همچنین هنگامی که قصد دارید یک گیاه که در فضای سرپوشیده بوده را به قسمت دیگری از خانه خود منتقل کنید، رعایت کنید.

به نشانه هایی که گیاه شما از خود نشان می دهد حتما توجه کنید:

هنگامی که متوجه شدید گیاه شما شروع به رشد کرده‌است، متوجه خواهید شد که زمان تعویض محیط آن رسیده‌است. به طور کلی گلدان و خاک گیاهان جوان‌تر و سریع‌الرشد باید هر شش ماه یک‌بار تعویض شود، اما در مورد گیاهان مسن‌تر می توانید هر چند سال یکبار این کار را انجام دهید.

سعی کنید در زمستان اقدام به تعویض محیط گیاه نکنید :

مانند بسیاری از انسان‌ها و حیوانات، فعالیت گیاهان نیز در طول ماه‌های سرد زمستانی کاهش می‌یابد. اگر امکان آن وجود داردسعی کنید طوری برنامه ریزی کنید که تعویض گلدان و خاک گلدان گیاهان خود را در بهار یا تابستان، زمانی که آن ها فعالیت خود را از سر می گیرند و به راحتی می توانند به محیط جدید عادت کرده و خود را با آن سازگار کنند.

حتما خاک مناسب انتخاب کنید :

احتمالاً این ضرب المثل را شنیده اید که “شما همان چیزی هستید که می خورید”. این ضرب‌المثل در مورد گیاهان نیز صادق است. در انتخاب خاک مناسب برای گیاه خود وقت بگذارید، حتما خاکی را انتخاب کنید  کیفیت بالایی داشته باشد و برای نیازهای آن‌ها طراحی شده است. به دنبال خاک گلدانی باشید که حاوی مواد اصلی گفته شده در بالا باشد. اگر در مورد خاک مناسب اطلاعات کافی ندارید، حتما از یک متخصص در این امر کمک بگیرید.

کود را فراموش نکنید:

خاک گلدانی که انتخاب کرده‌اید حاوی مواد مغذی برای کمک به رشد و سالم ماندن گیاه شما است، اما آبیاری منظم به مرور زمان خاک را از این مواد مغذی خالی می کند. دستورالعمل‌های کوددهی گیاهان از گونه‌ای به گونه دیگر متفاوت است، اما بیشتر آن‌ها کودهای محلول در آب هستند و از آن ها باید حداقل هر دو هفته یکبار و از اواسط فصل رویش گیاه استفاده کرد.

نکات در مورد طرح گلدان :

در این مقاله ما تمام نکات عملی مورد نیاز را در مورد تعویض گلدان و خاک گلدان گیاهان پوشش دادیم، اما نکاتی در مورد طرح گلدان گفته نشد. گلدان شما باید مکمل شکل و ساختار گیاه شما باشد و هرگز با رنگ، طرح برگ و گل های آن در تضاد نباشد. برای انتخاب گلدان با طرح مناسب حتما آن را در گلدان قرار داده و هر کدام را بررسی کنید که از دور چگونه به نظر می رسند. در حالی که گلدان زیبا مطمئناً برای زیبایی فضای شما مهم است، اما طوری آن را انتخاب کنبد که جلوه آن از گیاه شما که نقش اصلی در زیبایی را بازی می کند، بیشتر نباشد.

در نیمه شب در مورد گیاه زیبا و محبوب مورد استفاده در آپارتمان بخوانید

در آخر تعویض گلدان و خاک گلدان با تفاسیری که در مقاله گفته شد کار سخت و دشواری نیست و حتی می‌تواند سرگرم کننده هم باشد. فقط با چند ابزار باغبانی که احتمالاً در هر منزلی یافت می شود، مقداری خاک مغذی گلدان و یک ظرف جدید، می توانید در یک بعدظهر خاک گیاهان خود را تعویض کنید و به آن‌ها جان جدیدی ببخشید.

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

فوت و فن تمیز کردن طلا و نقره در خانه

برق طلاهای نو یا نقره قرار داده شده در پشت ویترین جواهر فروشی، هر نگاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.