علت ریزش موی شدید بعد از کرونا چیست؟ | راهکارهایی برای درمان ریزش مو بعد از کرونا

بهبودی ویروس کرونا می‌تواند فشار زیادی را به بدن وارد کند. از قلب گرفته تا مغز و علائم آزاردهنده و طولانی مدت، عوارض جانبی مبارزه با کووید می تواند بسیار عمیق باشد. در این مقاله به عوارض بلند مدت و دلایل ریزش مو بعد از کرونا میپردازیم پس اگر موهای شما هم پس از بهبودی از کرونا ریزش پیدا کرده است با ما همراه باشید.

 

یکی از عوارض جانبی کرونا ریزش مو است.

در حالی که ریزش مو می‌تواند یک عارضه بی‌اهمیت باشد که بسیاری از ما روزانه با آن مواجه می‌شویم و به دلایل متعددی از جمله رژیم غذایی نامناسب، عوامل محیطی و استرس اتفاق میفتد، هیچ‌کدام به ریزش مو پس از کرونا شبیه نیست. اگر علیرغم انجام تمام مراقبت‌های ممکن، مبتلا به کرونا و سپس ریزش شدید مو در روز شده‌ باشید، می‌دانید که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. ریزش مو پس از کووید مسئله نگران کننده ای است که بسیاری از بیماران بهبود یافته با آن مواجه هستند. اما دلیل دقیق آن چیست؟ چگونه یک ویروس باعث ریزش موهای شما می شود؟

ریزش مو بعد از کرونا

اثرات ماندگار مبارزه با COVID-19: آیا می تواند روی موهای شما تأثیر بگذارد؟

منفی بودن آزمایش تنها یکی از پایان‌های نبردی است که پس از مبارزه با کرونا به دست آمده است. همانطور که مشخص شد، ممکن است سیل عوارض پس از کووید و علائم طولانی کووید وجود داشته باشد که همچنان بر بدن بیماران تأثیر می گذارد.

در حالی که گفته می شود بسیاری از علائم باقی مانده از انتشار ویروسی است (مانند بدن درد، ضعف، سرفه و تنگی نفس)، ریزش بیش از حد مو نیز می تواند یک علامت پیچیده باشد که توسط خود ویروس ایجاد می شود. پزشکان در حال حاضر از افزایش شکایات افراد مبتلا به ریزش مو خبر می دهند. جدای از مسائل مربوط به پوست مانند خشکی، آبریزش چشم و بثورات، ریزش مو یک “عوارض جانبی” نگران کننده است که بسیاری بعد از بهبودی از کرونا می توانند با آن مواجه شوند. مواجهه با این عارضه می‌تواند استرس‌زا باشد.

در نیمه شب بخوانید:طرز تهیه نخودآب جنوبی مقوی و خوشمزه با گوشت برای تقویت بیماران کرونایی

علت ریزش مو بعد از کرونا چیست؟

در حال حاضر، در حالی که ریزش مو بعد از کرونا یک علامت ساده نیست، میزان دقیق جزئیات افراد بهبود یافته در مورد ریزش مو چیزی است که اکنون در معرض تحقیقات بالینی در سراسر جهان است.

اگرچه ریزش مو به عنوان یک عارضه جانبی به تازگی به عنوان یک عارضه احتمالی کووید مورد توجه قرار گرفته است، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که بسیاری از بیماری های ویروسی و مشکلات سلامت مزمن می توانند در واقع بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارند. استرس ناشی از هر یک از این عفونت ها علت شماره یک است.

با ویروس SARS-COV-2، که به شدت بر روی اندام های حیاتی بدن تأثیرگذار است، ممکن است سطح بالایی از التهاب در بدن وجود داشته باشد که می تواند در دراز مدت منجر به عوارض جانبی شود. التهاب و عفونت حاد می‌تواند رشد فولیکول‌های مو روی پوست سر را مختل کند و در نتیجه موها را وارد فاز “مرده” کند و باعث ریزش موهای شما شود.

ایمنی ضعیف‌تر و ضعیف‌تر (از آنجایی که بدن درگیر ریشه‌کنی آسیب‌های ناشی از ویروس می‌شود)، و همچنین کمبودهای تغذیه‌ای شدید (که همچنین می‌تواند باعث مشکلات گوارشی و آسیب‌های حیاتی در صورت عدم مراقبت شود)، دلایل احتمالی برای ریزش مو بعد از کرونا هستند. بسیاری از افراد در حال حاضر با ریزش مو به عنوان یک پیامد پس از کووید مواجه هستند.

به ویژه، کاهش سطح ویتامین B12 و ویتامین D، که برای سلامت مو و پوست بسیار مهم هستند، می تواند منجر به ریزش بیش از حد مو شود.

ریزش مو بعد از کرونا

  آیا این همان ریزش موی معمولی است؟

معمولا ریزش مو چیزی است که نمی توان به طور کامل از آن جلوگیری کرد و برای همه اتفاق می افتد. به طور معمول، یک فرد ممکن است تا 100 تار مو در روز از دست بدهد، که ممکن است به دلایل متعدد و ساختار ژنتیکی رخ دهد. استرس، رژیم غذایی نامناسب، شرایط، محصولات موهایی که استفاده می کنید، کیفیت آب و غیره و همچنین سن همگی می توانند منجر به ریزش مو شوند. با این حال، آنچه بیماران کرونا تجربه می کنند بسیار متفاوت و شدید است. ریزش مو پس از کووید به عنوان “تلوژن افلوویوم” طبقه بندی می شود. تب یا هر بیماری (مانند خود کووید) در واقع می تواند منجر ریزش موهای بیشتری شود.

تلوژن افلوویوم که عمدتاً ناشی از استرس و التهاب مربوط به آن است، شروع ناگهانی ریزش مو نامیده می‌شود، به این معنی که این امر می‌تواند حتی افراد جوان و سالم را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از پزشکان همچنین این موضوع را به‌عنوان نوعی «شوک» طبقه‌بندی می‌کنند که بدن در حالی که برای یک دوره نسبتاً طولانی (14 تا 21 روز) از تب و علائم کووید رنج می‌برد، تحمل می‌کند. این می تواند دلیلی برای این باشد که چرا بسیاری از افرادی که مبتلا به کووید بوده اند، بیشتر در طول موج دوم، ریزش بیش از حد مو را به عنوان یک عارضه جانبی نگران کننده ثبت کرده اند.

کارشناسان پیشنهاد می کنند که تلوژن افلوویوم در مقایسه با ریزش موی معمولی می تواند بسیار شدید باشد. بنابراین، اگر فردی تمایل به از دست دادن 100 تار مو در روز داشته باشد، بیماری ناشی از التهاب کووید می تواند باعث شود فرد روزانه 300 تا 400 تار مو را از دست بدهد.

ریزش مو بعد از کرونا

آیا در موارد خفیف و شدید ممکن است اتفاق بیفتد؟

در حالی که وضوح زیادی در مورد اینکه چه کسی ممکن است از این عارضه وخیم رنج ببرد، وجود ندارد، مشکل ریزش بیش از حد مو می تواند برای کسانی که یک مورد متوسط ​​یا شدید کووید-19 داشته اند، شایع تر باشد، زیرا آنها می توانند احتمال بیشتری برای ابتلا به این عارضه داشته باشند. مبارزه با عوارض، التهاب زیاد، مشکلات غذایی در طول بیماری یا مرحله عفونی خود. مجدداً، افراد مبتلا به انواع خفیف‌تر بیماری ممکن است مشکل را بدتر نبینند یا به سرعت بهبود پیدا کنند، در حالی که برخی ممکن است ماه‌ها پس از منفی شدن آزمایش با مشکل مواجه شوند.

در نیمه شب بخوانید:علائم کرونا در کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری و بهبود

به یاد داشته باشید که حتی تحمل یک علامت کووید، مانند تب، گاهی اوقات بسیار دشوار است، و بنابراین، هر فردی که COVID-19 دارد ممکن است در معرض خطر ابتلا به تلوژن افلوویوم باشد.

علاوه بر ریزش مو به خودی خود، التهاب و کمبودهای تغذیه ای نیز می تواند منجر به از دست دادن کیفیت مو، شکنندگی، خشکی و کاهش تراکم برای برخی شود.

چه زمانی این عارضه جانبی پس از COVID-19 برطرف می شود؟

گفته می شود که ریزش مو در اثر کووید-19 یک یا دو ماه پس از بهبودی احتمالی فرد ایجاد می شود. در حالی که ممکن است این مشکل تا حدی قابل کنترل باشد، متخصصان پوست پیشنهاد می کنند که مرحله ریزش شدید مو پس از کووید-19 ممکن است تنها در یک بازه زمانی 6 تا 9 ماهه به طور کامل از بین برود.

آیا سلامت موهای ما با سلامت سیستم ایمنی مرتبط است؟

سیستم ایمنی ما کنترل کننده مهمی برای چندین عملکرد در بدن ما است. در حالی که در درجه اول با میزان سلامت یا آسیب مزمن فرد به بیماری مرتبط است، سیستم ایمنی ما همچنین می تواند سرنخ هایی برای سلامت مو داشته باشد. به طور کلی، هرگونه عدم تعادل در سیستم ایمنی شما می تواند باعث تحریک یا تشدید اختلالات مو شود. بنابراین، با کاهش ایمنی و سایر عوامل ایجاد کننده، ممکن است سطحی از آسیب به موهای شما وارد شود، یا پس از کووید، زمانی که ایمنی بدن هنوز به نوعی در حال بهبود است، ریزش مو می تواند شایع باشد.

آیا داروهای رژیمی یا مکمل هایی وجود دارد که باید از آنها پیروی کرد؟

برای سلامت مو و جلوگیری از ریزش مو، یکی از رایج‌ترین نکاتی که توصیه می‌شود، پیروی از یک رژیم غذایی و سبک زندگی خوب است. در حالی که ممکن است درست باشد و تا حدی موثر باشد، با تلوژن افلوویوم یا شروع ناگهانی ریزش مو، رژیم به تنهایی ممکن است آن را کاهش ندهد.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که اگر یک بیمار بهبودیافته ماه‌ها پس از داشتن یک رژیم درمانی خوب همچنان ریزش مو و مشکلات ریزش شدید مو را نشان می‌دهد، توصیه‌های پزشک باید در نظر گرفته شود. برای افرادی که مشکلات شدید دارند، یک رژیم غذایی غنی از بیوتین و اسیدهای آمینه مفیدترین خواهد بود. همچنین بسیاری از مکمل‌ها و افزودنی‌های فوق‌العاده وجود دارد که می‌توان آن‌ها را برای مقابله با عوارض جانبی شدید به رژیم غذایی اضافه کرد. البته، این چیزی است که باید پس از معاینه با یک پزشک، ترجیحا یک متخصص پوست در نظر گرفته شود. بیماران مبتلا به کووید بهبودیافته باید با جدیت روی تلقین یک رژیم غذایی پر از گروه های مغذی و آنتی اکسیدان ها تمرکز کنند که می تواند ایمنی را تقویت کرده و با علائم خاص نگران کننده مقابله کند.

به غیر از توصیه های غذایی، پزشکان به طور کلی تغییرات زیر را نیز برای مقابله و مدیریت بهتر عارضه استرس زا توصیه می کنند:

استفاده از شامپوهای ملایم و غیر شیمیایی (فاقد پارابن، سولفات) و محصولات مراقبت از مو.

خودداری از چرب کردن یا نرم کردن بیش از حد پوست سر.

استفاده از شانه دندانه پهن که فولیکول های مو را تحریک نمی کند.

تغذیه پوست سر با رژیم غذایی با کیفیت و عادات سبک زندگی

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی پریا زندی

پریا زندی هستم دانشجوی رشته مهندسی برق و علاقمند به زبان انگلیسی. مدتیست که در تیم نیمه شب کار تولید محتوا میکنم و به لطف تیم نیمه شب موفق شدم مطالبی رو که ترجمه می کنم بتونم با شما به اشتراک بذارم. ممنون میشم اگر نظراتتون رو راجب مقاله هایی که قرار میدم بدونم!

همچنین ببینید

بارداری پوچ

علائم بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ اصطلاح پزشکی برای کسی است که تا به حال زایمان نکرده است، چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.