خلاصی از چروک‌ها با ماساژ صورت

اکثر ما به محض دیدن علائم پیر پوستی مثل چین و چروک پیشانی و خط خنده و…، به بوتاکس و استفاده از کرم و روش‌های اینچنینی فکر می‌کنیم. اما از فواید ماساژ صورت برای رفع این مشکل حسابی غافل هستیم. ماساژ صورت کم خرج‌ترین و بدون عارضه‌ترین روشی است که می‌توانید برای خلاصی از چین و چروک‌ها از آن کمک بگیرید. البته که ماساژ صورت نیاز به مداومت و صبر و حوصله دارد و یک شبه برایتان معجزه نخواهد کرد. پس اگر عزمتان را برای شروع ماساژ صورت و رفع چین و چروک‌ها جزم کرده‌اید، با ما همراه شوید تا شما را با دو مدل ماساژ، یعنی یک مدل ماساژ صورت با دست و یک مدل ماساژ صورت با قاشق آشنا کنیم.

آموزش ماساژ صورت با دست و قاشق

ماساژ صورت با دست

مرحله اول، پوست را آماده کنید

ابتدا هر گونه مواد آرایشی، بهداشتی یا مراقبتی را از روی پوستتان پاک کنید و آن را با شوینده مناسب خوب بشویید. سپس صورت را با حوله‌ای کاملا نرم و با وارد کردن حرکات ضربه‌ای به حوله به طور کامل خشک کنید. شستن دست‌ها با آب و شوینده دست را فراموش نکنید.

 بخوانید: اهمیت ماساژ درمانی چیست؟ چگونه خودمان را ماساژ دهیم؟

مرحله دوم، در مکان مناسب قرار بگیرید

بهترین حالت این است که رو به روی آیینه‌ای بنشینید تا به حرکات خود تسلط کامل داشته باشید. بهتر است اتاق ماساژ صورت کاملا آرام و بدون هیاهو باشد. در این مرحله باید روغن مناسب ماساژ، یعنی کمی روغن بادام یا زیتون را هم در ظرف تمیزی بریزید و جلوی دستتان بگذارید.

مرحله سوم، از پیشانی شروع کنید

رفع چین و چروک‌های صورت

حالا باید نوک انگشتان خود را به کمی روغن آغشته کرده و آن‌ها را روی خط عمودی بین دو ابرو قرار دهید. حالا انگشتان هر دو دست را با ملایمت و آرامی، به سمت بیرون پیشانی و شقیقه‌ها بکشید. هر بار که این حرکت را تکرار کردید، فشار بیشتری به سر انگشتان خود وارد کنید. دو الی سه دقیقه ماساژ برای ناحیه پیشانی کفایت می‌کند.

مرحله چهارم، به سراغ چین ابرو بروید

اگر در هنگام صحبت کردن ابروهایتان را زیاد بالا می‌اندازید، به مرور زمان یک چین عمقی در بالای ابرویتان ایجاد می‌شود. برای پیشگیری از این مشکل، باید این قسمت را با سر انگشتان خود ماساژ بدهید. به گونه‌ای که انگشت وسطتان روی ابروها حرکت کرده و مابقی انگشتان با عضلات بالا و پایین ابرو برخورد کنند. سپس زمانی که به قسمت نوک ابرو نزدیک شدید، انگشتان را به صورت چرخشی رو به پایین و روی شقیقه‌ها حرکت داده و این ماساژ را در جهت خواب ابرو از داخل به سمت شقیقه‌ها تکرار کنید. ۳ الی ۵ دقیقه زمان را هم به ماساژ این قسمت اختصاص دهید.

مرحله پنجم، پشت لب را ماساژ دهید

فاصله میان لب بالا و پایین یا همان پشت لب، یکی دیگر از نواحی مستعد چروک است که می‌توان با ماساژ فشاری از ایجاد چین و چروک در آن پیشگیری کرد. برای ماساژ این قسمت، ابتدا باید سر انگشتان را چرب کرده و هر دو انگشت اشاره را روی گودی بالای لب قرار داده و آن را به‌ مدت نیم دقیقه به‌ صورت ملایم فشار دهید. حالا سر انگشتان هر دو دست را به آرامی به سمت گوشه‌های لب بکشید و آنها را تا نزدیکی لاله گوش ادامه دهید.
در حرکت بعدی که برای پیشگیری از افتادگی عضلات لب است، باید سر انگشت هر دو انگشت اشاره را روی نقطه گودی چانه قرار داده و به مدت ۳٠ ثانیه فشار دهید. سپس بعد از وارد کردن کمی فشار، هر دو انگشت را به سمت گوشه‌های خارجی لب پایینی بکشید.

مرحله ششم ماساژ صورت، ماساژ گونه‌ها

برای تقویت عضلات گونه، ابتدا کف هر دو دست را با مقداری روغن چرب کنید و هر دست را روی یکی از گونه‌ها قرار دهید. یعنی کف دست‌ها باید دقیقا روی عضلات گونه قرار بگیرد. حالا باید کف هر دو دست را به سمت بالا بکشید، اما هنگام پایین آوردن کف دست، دست‌ها را از روی صورت جدا کرده و دوباره روی صورت بگذارید. چرا که جاذبه زمین به خودی خود همه چیز را به سمت خود می‌کشد و شما نباید او را در این راه یاری کنید. این مرحله را هم برای ۳ تا ۵ دقیقه انجام دهید.

مرحله آخر، به صورت خود نشاط ببخشید

در آخرین مرحله از ماساژ صورت، باید حرکتی را انجام دهید که در طب سوزنی، طب چینی و طب فشاری هم از آن برای شادابی بخشیدن به صورت استفاده می‌شود. در این مرحله، باید روی دو نقطه از گونه تمرکز کنید. این نقاط دقیقا روی گونه‌ها و در موازات لاله گوش به صورت قرینه قرار گرفته‌اند. برای ماساژ این دو نقطه کافیست که نوک انگشت اشاره را روی آنها قرار داده و به مدت ۳ دقیقه فشار دهید. حواستان باشد میزان فشار نباید باعث ایجاد درد یا تغییر رنگ در ناحیه گونه شود.

بیشتر بخوانید: ۱٠ تمرین موثر یوگا صورت برای رفع چروک‌های صورت

آموزش ماساژ صورت با قاشق

برای ماساژ صورت با قاشق، به یک قاشق تمیز، مقداری روغن زیتون و یک ظرف پر از آب و یخ نیاز خواهید داشت. حواستان باشد که باید حتما قاشق را با الکل و آب جوش ضد عفونی کنید و پس از شستن و خشک کردن صورت، به سراغ ماساژ بروید.

نکته ۱: از وارد کردن فشار بیش از حد با قاشق به صورت خودداری کنید.

نکته ۲: دمای قاشق را بیش از حد داغ نکنید. گرمای قاشق نباید به حدی باشد که پوست را بسوزاند.

نکته ۳: بهتر است که ماساژ صورت با قاشق را به مدت ۱۵ الی ۲٠ روز به شکل متوالی انجام دهید و روزانه حداقل حدود ۲٠ دقیقه را به اینکار اختصاص بدهید.

نکته ۴: روغن مورد نظر خود برای ماساژ را از قبل روی قسمتی از پوست بدن تست کنید تا از حساسیت نداشتن به آن مطمئن شوید. از آنجایی که ناحیه چشم حساس است، بهتر است که از چرب کننده مخصوص چشم برای چرب کردن آن استفاده کنید.

چه کسانی نباید ماساژ قاشق انجام دهند؟

• کسانی که دارای آسیب‌های پوستی هستند
• افرادی که رگ‌های خونی‌شان در سطح پوست قرار دارد
• کسانی که در سیستم لنفاوی دچار اختلال هستتد
• افرادی که به بیماری‌های التهابی پوست مثل آکنه یا روزاسه مبتلا هستتد

۱_ماساژ پلک

آموزش ماساژ صورت با قاشق

ابتدا قاشق را داخل ظرف آب و یخ قرار دهید و بعد از اینکه کاملا سرد شد، آن را به مدت ۱٠ ثانیه روی پلک‌هایتان قرار دهید. این کار را برای ۱٠ مرتبه تکرار کنید و پس از اینکه پلک خود را با قاشق و با احتیاط کمی ماساژ دادید، صورت را با آب گرم شست و شو دهید.

۲_ماساژ صورت

برای اینکه با ماساژ قاشق از شر چین و چروک‌ها خلاص شوید، روغن زیتون را به روش بن ماری یا حرارت غیر مستقیم مثل بخار کتری گرم کرده و قاشق را به آن آغشته کنید. حالا قسمت محدب قاشق را برای چند دقیقه روی چین و چروک‌های صورت ماساژ دهید.

۳_ماساژ گونه

حالا دوباره قاشق را به روغن زیتون گرم شده آغشته کرده و آن را به شکل دورانی روی گونه‌ها ماساژ دهید. این کار را ۱٠ مرتبه در روز تکرار کنید.

۴_ماساژ پیشانی

برای ماساژ پیشانی قاشق را کمی (در حدی که پوست را نسوزاند) گرم کرده و با آن از قسمت پایین به بالای پیشانی را ماساژ دهید. توجه کنید که این کار را حتما از سمت پایین به بالا انجام دهید.

۵_ماساژ فک

برای ماساژ این قسمت قاشق گرم شده را روی مرز فک و چانه قرار دهید و با ملایمت آن را به سمت گوش‌ها ببرید. از آنجایی که ناحیه چانه کمی حساس است، بهتر است که فشار دستتان را به خوبی کنترل کنید.

۶_خط لبخند

رفع خط لبخند

برای رفع خط لبخند، قاشق گرم شده را به صورت دورانی روی خطوط لبخند خود ماساژ دهید.

۷_رفع پف زیر چشم

برای رفع پف زیر چشم با ماساژ صورت با قاشق، لازم است که قسمت برجسته قاشق را روی پف چشم قرار داده و به مدت ۱ الی ۲ دقیقه، به صورت دورانی و از قسمت بالا به پایین روی پف چشم ماساژ دهید. از آنجایی که ناحیه چشم بسیار حساس است، باید در این مرحله حواس خود را جمع کرده و فشار دست را کاملا کنترل کنید.

۸_خطوط دور چشم

برای رفع خطوط کنار چشم، کافیست که قاشق گرم شده را از کنار چشم به شکل دورانی به سمت شقیقه‌ها ماساژ بدهید.

بیشتر بخوانید: گرفتگی عضلات بعد از ورزش را چگونه بهبود ببخشیم؟

۹_خطوط ابرو

در این مرحله باید قاشق را داخل ظرف آب و یخ قرار داده و سپس آن را بین دو ابرو قرار دهید. حالا قاشق را به سمت بالا بکشید و اینکار را ۱۲ مرتبه در روز تکرار کنید.

۱٠_رفع غبغب با ماساژ صورت

برای از بین بردن غبغب، قاشق گرم شده را روی غبغب قرار داده و به سمت چانه، به شکل چپ به راست و بالا به پایین ماساژ بدهید. این کار را ۱٠ الی ۱۵ بار در روز تکرار کنید.

۱۱_تقویت ابرو

برای اینکه رویش ابروهایتان به شکل بهتری انجام شود، کافیست که ناحیه ابرو را با قاشق به شکل دورانی ماساژ دهید.

۱۲_لپ

برای جلوگیری از افتادگی و تقویت عضلات لپ، قاشق گرم شده را روی لپ‌ها قرار داده و به صورت دورانی از بالای لب تا پایین گونه و تا خط چانه ماساژ دهید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

اشتباهات رایج مراقبت های پوستی

همه مردم خصوصا بانوان اهمیت ویژه ای برای سلامت پوست خود قائل اند و برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *