رازهای سریع خانه دار شدنی که مشاوران املاک به شما نمی گویند

بسیاری از افراد هستند که گمان می کنند که خانه دار شدن، نیاز به یک مال باد آورده کلان دارد و آن را یک آرزوی دور از دسترس می دانند در حالی که برای خانه دار شدن، نیاز به آشنایی با راه هایی میان بری است که با شرایط نوسانی و تورمی امروزه بتوان گلیم خود را از آب بیرون کشید، این راه های میان بر در واقع رازهایی است رازهایی تحت عنوان رازهای سریع خانه دار شدنی که مشاوران املاک به شما نمی گویند و چنانچه شما هم علاقمند به آشنایی با این نوع اسرار مهم هستید با ما تا انتهای این مقاله از وبسایت نیمه شب، همراه باشید.

 

افرادی که آرزوی خانه دار شدن را در سر می پرورانند دو دسته اند:

 

*گروهی که فاقد هر گونه سرمایه و پس انداز هستند

*گروهی که دارای سرمایه ای هر چند اندک هستند

حال به بررسی راهکارهای مناسب این دو گروه می پردازیم:

 

1-راهکارهای سریع خانه دار شدن افراد فاقد سرمایه و پس انداز

 

چنانچه شما جز دسته اول هستید بنابرین زمان آن رسیده تا قدری منظم‌تر و متعهدتر باشید و روی خرید خانه در نزدیک‌ترین زمان ممکن تمرکز کنید. ما در ادامه ۵ راه عملی را به شما آموزش می‌دهیم. توجه کنید که این ۵ راه یک‌شبه معجزه نمی‌کنند اما به شما کمک می‌کنند تا بعد از یک تا چند سال صاحب خانه شوید. همچنین داشتن صبوری برای یک تا چند سال، فرصت زیادی را برای جمع‌کردن پول پیش‌قسط و پول نقد برای هزینه های جابجایی و… در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

راهکارهای عملی که به شما کمک می‌کند توان خرید خانه را پیدا کنید:

 

1- یک آپارتمان کوچک‌تر اجاره کنید

 

با فرض اینکه شما در یک آپارتمان زندگی می‌کنید، نقل‌مکان به یک آپارتمان کوچک‌تر یا آپارتمانی که در محله ارزان‌تر قرار دارد، بهترین گزینه برای پس انداز کردن است، به خصوص اگر مجرد هستید یا متأهلید و هنوز صاحب فرزند نشدید، بسیار کارگشاست. حتی اگر والدین شما در طبقه پایین خانه‌ی خود اتاق یا پانسیونی دارند که الآن از آن به عنوان انباری استفاده می‌کنند، با آن‌ها صحبت کنید و برای مدتی به آنجا اسباب‌کشی کنید. به حرف‌های مردم بی‌توجه باشید، آن‌ها از هدف بزرگ شما که خانه‌دار شدن است خبری ندارند. خلاص شدن از شر هزینه یک میلیون تومانی در ماه چیزی در حدود ۱۳ میلیون تومان پس انداز برای شما خواهد داشت.

 

2- ثروت های بادآورده خود را خرج نکنید

 

آیا شما از شرکت پاداش گرفته‌اید؟ یا در قرعه‌کشی بانک یا محصولات سوپرمارکتی پول نقد جایزه برده‌اید؟ خرج کردن این پول ها را فراموش کنید. سرمایه گذاری این مبالغ در بلندمدت به شما کمک می‌کند تا زودتر به هدفتان که خرید خانه است برسید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین محله های تهران برای اجاره خانه کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

 

 

3- یک شغل پاره‌وقت پیدا کنید

 

شما مجبورید مقدار زیادی پول پس انداز کنید و این کار راحتی نیست! آیا می‌توانید یک شغل پاره‌وقت بگیرید و همه حقوقتان را برای بودجه خرید خانه پس انداز کنید؟ یا می‌توانید در کاری که در آن مهارت دارید به عنوان فریلنسر کار کنید؟ فقط به فکر راه‌های پس انداز نباشید، به راه‌های پول درآوردن هم فکر کنید. بگذارید همین حالا یک راه عملی برای پول درآوردن را به شما آموزش دهیم.

شما چه مهارتی دارید؟ طراحی ترجمه، سخنرانی، فروش، تولید محتوا، برنامه نویسی، تایپ …. با این مهارت‌ها به راحتی می‌توانید در ساعات بیکاری و عصرها درآمدزایی کنید، حتی می توانید نیروی دور کار برخی مشاغل و موسسات شوید.

همین‌طور اگر ماشین دارید و هر روز یک مسیر مشخص را تا محل کار رانندگی می‌کنید، می‌توانید با همکاری با برخی موسسات مرتبط با حمل و نقل مسافرین، افرادی که با شما هم مسیر هستند، پیدا کنید و کرایه‌ای بابت رساندن آن‌ها به مقصدشان دریافت کنید.

شما می‌توانید برای هر مهارتی که دارید، بازاری پیدا کنید تا مهارت‌هایتان را بفروشید و درآمد کسب کنید. فقط برای این منظور نیاز به کمی جستجو و همت برای رسیدن به هدف خرید خانه دارید.

 

4- قطره قطره جمع گردد

 

در هفته دو وعده غذای کمتر خریدن از رستوران به علاوه حذف تنقلاتی مثل آدامس، بستنی، کیک یا نوشابه می‌تواند مقدار زیادی پول در طول سال برایتان ذخیره کند. فرض کنیم که یک وعده ناهار ۸۰۰۰ تومان و سایر تنقلات ۵۰۰۰ تومان باشد، حذف دو وعده ناهار و همین‌طور تنقلات یعنی ۱۰۰۰۰۰۰ تومان پس انداز در سال! اگر نمیدانید چطور پس انداز کنید، در مقاله آموزشی راه های پس انداز پول راههای کاملاً عملی را بیاموزید که به شما کمک می کند در سال تا ده میلیون تومان پس انداز کنید.

 

5- هزینه های غیرضروری را کاهش دهید

 

یکی از رازهای سریع خانه دار شدن، کاهش هزینه های غیر ضروری است. آیا می‌توانید اینترنت خود را از نامحدود به مصرف محدود با هزینه‌ای کمتر تغییر دهید؟ یا بسته اینترنت موبایل خود را به طور کامل قطع کنید و فقط زمانی که در خانه و محل کار هستید از اینترنت وای فای استفاده کنید؟ به جای تردمیل و وسایل ورزشی گران قیمت باشگاه‌ها وسایل ورزشی موجود در پارک‌ها برای ورزش کردن استفاده کنید؟ هیچ‌کسی دوست ندارد این را بلند بگوید اما بیشتر مردم راه‌های زیادی برای کاهش یا حذف هزینه ها دارند. این کار راحت نخواهد بود و شما ممکن است احساس کمبود کنید، اما اگر به فکر پس انداز و خرید خانه هستید این کار ضروری است.

بیشتر بخوانید: چگونه صاحب خانه شویم؟

 

 

 

2- راهکارهای سریع خانه دار شدن افراد دارای سرمایه (هر چند محدود)

 

 

1- از پول رهن به عنوان کمک استفاده کنید

 

یکی از روش ­های پیشنهادی مشاورین املاک برای خریداران، رهن دادن ملک است. زمانی که خریدار پول کافی برای خرید ملک ندارد و اختلاف قیمت مالک و پول خریدار حدوداً با پول رهن خانه است، مشاورین املاک به خریدار پیشنهاد می دهند که اگر قصد سکونت در خانه را ندارد، به آنها اجازه دهد که معامله را به انجام برسانند و برای خانه یک مستأجر پیدا کنند.

 

در واقع پول رهن ملک را به فروشنده می دهند و خریدار تا یک سال فرصت دارد تا مبلغ رهن را تهیه و به مستاجر پرداخت کند و خودش ساکن خانه خودش شود. این کار، نوعی وام گرفتن با نرخ سود صفر درصد است. در واقع، چنانچه مالک تا سال آینده مبلغ را نتوانست فراهم کند می تواند ملک را به مستاجر دیگری اجاره دهد و پول رهن مستاجر جدید را به مستاجر قبلی دهد.

 

 2- ارتباط داشته باشید و منتظر فرصت باشید

 

یک راز از رازهای سریع خانه دار شدن دیگری که می خواهیم به شما بگوییم این است که باید ارتباطات خوبی داشته باشید. شما باید در بازار باشید و برای پیدا کردن گزینه­ های خرید منتظر فرصت باشید. مشاورین املاک معمولاً گزینه­ (فایل) های عالی خود را در سایت­ های اینترنتی و نرم افزارهای موبایلی قرار نمی دهند. دسترسی به این فایل­ها فقط از طریق ارتباط مداوم با آنها امکان پذیر است. پس پیشنهاد می ­کنیم با مشاورین املاک رابطه خوبی داشته باشید و به آنها بگویید در صورت پیشنهاد موارد مناسب­تان، حق الزحمه آنها را پرداخت خواهید کرد.

 

3- انتخاب شریک

 

انتخاب شریک یکی از رازهای سریع خانه دار شدن است. مشاورین املاک اگر فرصت مناسبی برای سرمایه­ گذاری پیدا کنند، حتی اگر پول کافی نداشته باشند، با مشارکت دوستان یا همکارانشان فرصت را غنیمت می­ شمارند و گزینه ­های مناسب را شکار می­ کنند. شما هم می توانید با سرمایه ­های اندک خانوادگی یا دوستانه اولین قدم را بردارید. این کار شاید شما را خانه ­دار نکند اما ارزش پول شما را متناسب با افزایش قیمت ملک حفظ می ­کند. یک نکته درباره بازار ملک این است که سرمایه­ گذاری در آن معمولاً در دراز مدت جواب می دهد پس از همان ابتدا این موضوع را با شرکایتان در میان بگذارید.

 

4- ارزان بخرید، گران بفروشید

 

مشاورین املاک به دلیل شغلی که دارند با موارد زیادی مواجه می­ شوند که فروشنده به هر دلیلی مثلا مهاجرت، بدهی و… برای فروش ملک عجله دارد. این صاحبخانه­ ها حاضر هستند با قیمتی پایین­تر از عرف بازار اما به صورت نقدی، ملکشان را بفروشند. شما هم اگر پیگیر باشید و البته کمی خوش ­شانس، می­ توانید از پس اندازهایتان برای خرید خانه، زمین، مغازه یا … صاحبخانه­ های «پول لازم» استفاده کنید. البته ممکن است این خانه برای زندگی شما مناسب نباشد اما برای افزایش پولی که برای خرید خانه­ مورد نظرتان جمع می­ کنید حتماً مفید است. لازم نیست چنین گزینه­ هایی حتماً در شهر مورد علاقه­ تان باشند، می­ توانید در شهرهای دیگر هم پیگیر چنین گزینه­ های جذابی باشید، اما چگونه؟ وبسایت زومیلا که یک سامانه بزرگ املاکی در زمینه خرید و فروش و رهن و اجاره انواع ملک در کشور است می تواند در این زمینه به شما کمک شایانی کند.

 

 5- خرید زمین

 

خرید زمین در مناطق ارزان قیمت هم یکی از رازهای سریع خانه دار شدن است. زمین­ های حاشیه شهرها از زمین­های درون شهر معمولاً قیمت مناسبتری دارد. علاوه بر این، در زمان افزایش قیمت­ها، ارزش این زمین­ها با سرعت بیشتری نسبت به زمین­ها و خانه­ های درون شهر رشد می ­کند. بنابراین اگر پول زیادی ندارید که کفاف خرید خانه را دهد، با آن حداقل زمینی در حاشیه شهر بخرید و به عنوان سرمایه­ گذاری نگه دارید و همزمان برای تامین پول بیشتر تلاش کنید. مشاورین املاک اهل نگهداری پول نیستند.

 

 

بیشتر بخوانید: آیا درباره وام اجاره خانه اطلاعی دارید؟

 

 

6- ساخت و ساز کنید

 

مشاورین املاک در ماه ­هایی که بازار راکد و تعداد معاملات کم است، به سمت ساخت و ساز می ­روند و خود را برای روزهای رونق بازار آماده می ­کنند. شما هم اگر زمینی در اختیار دارید، می­ توانید با پول خودتان یا گرفتن شریک و ساخت آن، برای خریدهای بزرگ­تر خود سرمایه ­گذاری کنید. مثلاً اگر زمینی در حاشیه شهر یا یک شهر کوچک دارید و امکان ساخت آن را داشتید، پیشنهاد می ­کنیم بسازید و برای فصل رونق آماده شوید.

 

ارزش افزوده­ (سود) ساخت و ساز برای خریدهای بزرگتر به شما کمک می کند. این سود در حال حاضر بیش از ۵۰درصد هزینه ساخت است؛ یعنی اگر بهای تمام شده خانه ای برای شما یک میلیارد تومان برای شما تمام شود، می توانید آن را براحتی با حداقل ۵۰ درصد سود، یعنی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بفروشید.

 

7- محله های ارزان­تر را غنیمت شمارید

 

راز خانه دار شدن دیگر اینکه اگر پول کافی برای خرید خانه در محله مورد نظرتان را ندارید، با واقع ­بینی به سمت محله­ های ارزان­تر بروید. بسیاری از افراد با سخت گیری صرفاً به­ دنبال خرید خانه در محله مورد علاقه شان هستند غافل از اینکه افزایش قیمت خانه ­ها معمولاً ناگهانی و خارج از انتظار است.

 

حتماً شما هم کسانی را می شناسید که در این دام گرفتار شده­ اند و بعد از افزایش قیمت­ها حتی نتوانسته ­اند در همان محله ­های ارزان­تر هم خانه ­دار شوند. مشاورین املاک ابتدا از خانه­ های ارزان و محله ­های ضعیف­ تر شروع می ­کنند. پس تصمیم بگیرید که وقت را از دست ندهید و در صورت نداشتن پول کافی، به هر شکلی که شده پول خود را به ملک تبدیل کنید.

 

8- بازسازی و نوسازی خانه های قدیمی

 

یکی از روش­های مشاورین املاک برای ارزشمندتر کردن یک ملک قدیمی، نوسازی یا بازسازی است. چه بخواهید در یک خانه قدیمی زندگی کنید و چه بخواهید آن را بفروشید، بازسازی آن کار عقلانی و درستی به نظر می ­رسد. شما می ­توانید با پول خودتان یا با شریک گرفتن یک ملک کم ارزش را بازسازی کنید و با قیمت بالاتری بفروشید. شاید بگوئید برای این کار وقت کافی ندارید، باید بدانید پیمانکارانی هستند که حاضرند با ۱۰ درصد از کل مبلغ بازسازی یا کمی بیشتر از آن، آنچه شما می خواهید را برایتان انجام دهند. پس نگران وقت نباشید اگر توان مالی دارید شک نکنید و اقدام کنید.

 

9- مشارکت در ساخت

 

یکی از رازهای سریع خانه دار شدن؛ مشارکت در ساخت است و معمولاً قیمت زمین بخش مهمی از هزینه­ های ساخت را شامل می ­شود. اگر بتوانید سرمایه­ ای جمع کنید و با مالک یک زمین برای «مشارکت در ساخت» توافق کنید، می ­توانید مالک تا ۵۰ درصد از واحدهای ساخته شده باشید. البته سهم شما را نوع مشارکت و قراردادتان تعیین می­ کند. این کار شاید سخت به نظر برسد اما مالکان زمین یا خانه کلنگی (قدیمی) زیادی هستند که به دنبال سرمایه ­گذار می ­گردند. فرایند ساخت هم قابل برون­ سپاری است و پیمانکاران بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از مبلغ کل ساخت را به عنوان حق ­العمل دریافت می­ کنند و برای شما واحدهای آپارتمانی را طبق نقشه مهندسی می سازند. نکته اصلی این است که کار ساخت را با سرعت جلو ببرید تا گرفتار تورم موارد اولیه و دستمزدها نشوید.

 

10- سرمایه گذاری با وام

 

متاسفانه مبلغ وام ­های مسکن هنوز بخش اندکی از هزینه خرید خانه را تامین می­ کند اما همین مبلغ کم هم با توجه به بازپرداخت بلند مدت وام های مسکن، گزینه مناسبی برای تأمین بخش­های نهایی پول خرید، مناسب­ترین گزینه است. اما فارغ از وام­های مسکن، اگر توان گرفتن وام های بیشتری را دارید، می توانید حتی به صورت جزئی یا مشارکتی در بازار ملک سرمایه ­گذاری کنید. تجربه نشان داده است که هر ۵ سال یکبار احتمال افزایش قیمت “حداقل دوبرابری” ملک وجود دارد. به عنوان مثال متوسط قیمت ملک از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ در تهران از ۴ میلیون تومان به بیش از ۲۰ میلیون تومان رسیده است. در همین بازه زمانی قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در شهر بوشهر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۸ میلیون تومان رسیده است.

 

بنابراین اگر شخصی در سال ۱۳۹۵یک وام ۱۸ درصد ۵ ساله گرفته باشد، تا خردادماه سال ۱۴۰۰ حدوداً دو برابر مبلغ وام را بازپرداخت کرده است اما ارزش ملکی که در آن سرمایه گذاری کرده است نزدیک به ۵ برابر شده است. به عبارتی دو و نیم برابر مبلغ وامی که در سال ۱۳۹۵ گرفته است را سود کرده است. برای اطلاع از اینکه وام مسکن به چه خانه هایی تعلق می گیرد.

 

بیشتر بخوانید: شرایط گرفتن وام مسکن با سند خانه

 

 

جمع بندی

 

برای خانه دار شدن، روش های متعددی وجود دارد که کلید اصلی همه آنها صبوری و مداومت و پشتکار است. به طور خلاصه، راه های نگاه کردن به بازار ملک و سریع خانه دار شدن به سبک مشاوران املاک عبارت است از:

برای خرید یک ملک مناسب به دنبال شریک باشید تا پول کافی به دست بیاورید.

خرید زمین در مناطق ارزان قیمت و حاشیه ای شهر گزینه مناسبی برای شروع جمع آوری پول بیشتر است.

می توانید از کسانی که به هر دلیل برای فروش ملک خود عجله دارند خانه­ ای را با قیمت مناسب بخرید و بلافاصله با قیمت بیشتر بفروشید.

ساخت و ساز در زمینی که متعلق به خودتان است، حتی در شهری که قصد زندگی ندارید در شرایط رکود بازار ملک گزینه مناسبی است. البته به شرطی که خیلی زمان را از دست ندهید.

با افراد مطلع و حرفه ای بازار ملک در ارتباط باشید و منتظر فراهم شدن فرصت مناسب برای خرید خانه­ مورد علاقه­ تان باشید.

لازم نیست حتما در محله­ های خوشنام و مورد علاقه تان خانه بخرید. اگر موفق به یافتن خانه رویایی تان نشدید حداقل به محله های ارزان تر فکر کنید.

برای جمع ­آوری پول بیشتر می توانید خانه­های قدیمی را بخرید، نوسازی کنید و سپس بفروشید.

همیشه افرادی هستند که یک خانه یا زمین دارند که پول کافی برای ساخت آپارتمان را ندارند. این افراد گزینه ­های خوبی برای ساخت و ساز و مشارکت هستند.

همیشه لازم نیست کل پول خانه را داشته باشید، می توانید بخشی از پول خانه را با رهن دادن خانه به یک مستأجر تأمین کنید و در واقع یک وام بدون بهره یکساله از مستاجرتان بگیرید و خانه تان را در اختیارش قرار دهید!

قبل از اینکه سراغ وام مسکن بروید، می توانید از وامهای کوچک و بزرگ دیگر از جمله قرعه کشی های خانوادگی و… برای سرمایه­ گذاری در بازار ملک و افزایش پول خود استفاده کنید و در زمان خرید خانه رویایی­ تان از این سرمایه گذاری بهره ببرید.

 

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *