آموزش پتینه روی کوزه های سفالی

پتینه در اصطلاح این گونه تعریف می شود: ظاهر سطح جسم کدر شده اثر گذشت زمان که این کدری به آن زیبایی بخشیده است. پتینه در طبیعت روی فلزاتی مانند مس و برنز زمانی که فلزات در مدت طولانی در معرض هوا و رطوبت قرار می گیرند، ایجاد می شود. به عنوان مثال یک تراکتور یا خودروی قدیمی را تصور کنید که مدت طولانی در مزرعه وجود دارد. پتینه ظاهری منحصر به فرد، و آنتیک به سفال می بخشد. آیا می‌دانستید که می‌توانید با استفاده از رنگ پتینه به آسانی یک ظاهر قدیمی برای اجسام ایجاد کنید؟ در این مقاله به آموزش پتینه روی سفال می پردازیم.

راهکارهایی برای ایجاد ظاهر پتینه روی سفال

راه های مختلفی برای ایجاد این پوشش پتینه روی سفال وجود دارد. می‌توانید از ترکیب‌های مختلفی از رنگ‌ها مانند رنگ مسی به صورت اسپری یا قلم مو استفاده کنید و سپس از رنگ‌های دیگر مانند رنگ آبی که روی سفال پاشیده شده، استفاده کنید تا ظاهر پتینه‌ای ایجاد کنید. یا می توانید با استفاده از ترکیبات مختلف سرکه، نمک و پراکسید هیدروژن، فلزات را به سرعت اکسید کنید.

همانطور که گفتیم راه های زیادی برای ایجاد پتینه روی سفال وجود دارد. یک راه بسیار آسان و راحت استفاده از رنگ آماده ی پتینه است. رنگ های آماده پتینه در رنگ های مسی، برنزی و آهن موجود است.  رنگ مسی، رنگی براق و واقعاً زیبا است. رنگ برنز کمی قهوه ای پررنگ تر است. این دو رنگ ظاهری کاملا متالیک به سفا شما می دهند. آهن نیز یک  رنگ خاکستری متالیک براق است. توجه به این نکته ضروری است که این رنگ‌ها دارای تکه های رنگ فلزی هستند که در انتهای ظروف ته نشین می‌شوند. قبل از استفاده از رنگ باید آنها را خیلی خوب مخلوط کنید تا این تکه های رنگ به خوبی با رنگ مخلوط شوند و ظاهر نهایی رنگ را ایجاد کنند.

اسپری پتینه در رنگ های گفته شده عرضه می شوند ترکیب های مختلف رنگ و اسپری پوشش های متفاوتی را ایجاد می کند. هیچ قانونی به طور قطع وجود ندارد که شما فقط می توانید از یک رنگ و یا یک رنگ اسپری برای ایجاد پتینه روی سفال خود استفاده کنید! بسته به ظاهری که می خواهید در انتها داشت باشید می توانید آن ها را با هم مخلوط کنید.

آموزش پتینه روی سفال

برای ایجاد پوشش مرسوم پتینه روی سفال یا هر جسم دیگر یک کشتی شکسته قدیمی را تصور کنید، پس شما می توانید برای ایجاد این ظاهر از اسپری سبز و آبی با رنگ مسی یا برنزی استفاده کنید. ترکیب رنگ مسی و اسپری سبز واقعا گزینه های عالی هستند. اکنون یک خودروی قدیمی زنگ‌زده را تجسم کنید که سال‌ها در یک انبار خاک می خورد، برای به دست آوردن این ظاهر زنگ خورده از اسپری سبز با رنگ آهن استفاده کنید. نکته مهم دیگر این است که رنگ آهنی فقط با اسپری سبز خود را نشان می دهد و با آبی به خوبی ترکیب نمی شود.

چند راه دیگر برای ایجاد پتینه روی سفال و اجسام دیگر وجود دارد. قبل از استفاده از رنگ پتینه، سفال خود را با رنگ گچی رنگ کنید. می توانید از هر رنگی از رنگ گچی استفاده کنید. رنگ خاکستری گزینه بسیار مناسبی است، به این دلیل که پایه خنثی خوبی ایجاد می کند، همچنین  رنگ گچی متالیک به عنوان پایه نیز بسیار زیبا به نظر می رسد. لازم نیست کل سفال یا دکور خود را پتینه کنید. بیشتر اوقات برای ایجاد ظاهر پتینه روی سفال یا دکوریجات مانند مبلمان، از قسمت های مختلف جسم مانند جزئیات آن استفاده می کنند.

چند نکته:

  •  فضای کار خود را به خوبی پوشش دهید زیرا ممکن است کثیف شود!
  • قبل از اعمال رنگ پتینه، آن را خوب مخلوط کنید.
  • سعی کنید برای اعمال لایه دوم رنگ پتینه روی سفال آن را با یک قلم رنگ به آرامی و در حد یک تماس کوچک روی سفال بزنید، یا زمانی که می واهید از اسپری را استفاده کنید، آن را روی لبه ها بزنید و مقدار کم از آن را استفاده کنید.
  • برای اعمال رنگ پتینه از یک قلم مو ارزان قیمت یکبار مصرف استفاده کنید.
  • در حالی که لایه دوم رنگ پتینه خیس است، اسپری پتینه را بزنید.
  • رنگ آهنی فقط با اسپری سبز واکنش نشان می دهد – نه آبی.
  • حدود 2 تا 8 ساعت طول می کشد تا پتینه روی سفال به طور کامل خشک شود و شکل نهایی خود را بگیرد، بنابراین بهتر است کمی صبر کنید سپس از تاپ کت استفاده کنید.
  • اگر قسمت‌هایی از سفال وجود دارد که نمی‌خواهید اسپری پتینه با آن قسمت برخورد کند، می‌توانید قبل از اسپری کردن، ابتدا روی آن قسمت‌ها یک لایه تاپ کت بزنید.
  • اگر از رنگ پتینه روی یک جسم فلزی استفاده می کنید، ابتدا از پرایمر روی فلز استفاده کنید.

آموزش پتینه روی سفال

در زیر آموزش پتینه روی سفال را به طور خلاصه مشاهده می کنید شما نیز برای شروع ابتدا نکات بالا را در نظر بگیرید و سپس شروع بع کار کنید:

ابتدا روی سفال را یک لایه آستر فلزی بزنید و سپس یک لایه رنگ مسی بزنید سپس اجازه دهید خشک شده و مجدد یک لایه دیگر رنگ مسی بزنید.

 

بعد از اینکه به  لایه دوم اجازه دادید خشک شود،شروع کنید روی سفال را پتینه سبز بپاشید و شکل و ظاهر مورد نظر خود را ایجاد کنید و سپس به آن زمان بدهید تا خشک شود. بعد از خشک شدن پتینه روی سفال، یک پتینه مسی سبز و زیبا ایجاد می شود. می توانید اجازه دهید گلدان یک شبه خشک شود و سپس آن را با ترکیبی زیبا از گیاهان و یا ساکولنت پر کنید. شما می توانیذ آموزش ساخت تراریوم ساکولنت را در نیمه شب بخوانید.

آموزش پتینه روی سفال

رنگ پتینه مسی متالیک هم برای ایجاد پتینه روی سفال و وسایل داخلی و هم وسایل بیرون از خانه مناسب است.

در پایان :

امیدوارم این اطلاعات و این نکات به شما در آموزش پتینه روی سفال یا هر وسیله دیگری کمک کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد ظاهر پتینه روی اجسام نمی توانید یک روزه پروژه خود را به اتمام برسانید و برای جذابیت بخشیدن به وسیله های خود با استفاده از پتینه باید حسابی وقت بگذارید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

کاردستی با بادکنک

15 کاردستی خلاقانه با بادکنک برای کودکان

چه بخواهیم یک موقعیت خاص را جشن بگیریم چه بخواهیم تزییینی برای سرگرمی خودمان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.