آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی

در فصل های گرم سال، کولر گازی تبدیل به محبوب ترین وسیله برقی خانه ما می شود اما نیاز به سرویس و نگهداری دارد که در این مقاله از وبسایت نیمه شب به آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی پرداخته خواهد شد اما پیش از آن ؛ به معرفی اجزای آن خواهیم پرداخت.
اجزای کولر گازی
به طور کلی ، کولرهای گازی از قسمتهای اصلی کمپرسور ، کندانسور ، اپراتور ، گاز و لوله مویی تشکیل شده اند.
کمپرسور یا موتور وظیفه مکش گاز از اپراتور و هدایت آن به سمت کندانسور یا دستگاه تقطیر را بر عهده دارد. کندانسور در واقع مجموعه ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی است که قسمت بیرونی دستگاه را تشکیل می دهد و در خارج از خانه قرار دارد و کار آن جذب گرمای گاز یا دفع سرما است.
اپراتور یا تبخیر کننده در واقع مجموعه ای از لوله ها و صفحات است در فضای داخلی قرار گرفته و وظیفه خنک سازی یا گرم شدن هوا را دارند. هوا از طریق قسمت بالایی دستگاه وارد اپراتور می شود و پس از سرد یا گرم شدن از قسمت پایین خارج می شود.
گاز خنک کننده با دریافت گرمای محیط در قسمت اپراتور کولر گازی از حالت مایع تبدیل به گاز می شود و در قسمت کندانسور با بازگشت گرما دوباره به حالت مایع تبدیل می شود. لوله مویی یا اکسپنشن در کولرهای گازی وظیفه افت فشار و فراهم کردن امکان تبخیر در اپراتور را بر عهده دارد.
آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی
نحوه تمیز کردن و سرویس کولر گازی
فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش های مختلف گولر گازی به ویژه فیلترهای آن چقدر می توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال مشخص صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی به صورت مرحله به مرحله شرح داده شده است.
وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کولر گازی
۱-آچار و پیچ‌گوشتی مناسب
۲-شانه نرم مخصوص (می‌توانید از فرچه‌های نرم استفاده کنید)
۳-دستکش‌های ضخیم مخصوص
۴-دستمال پارچه‌ای ترجیحا نخی
۵-دستگاه دمنده و مکنده هوا
۶-دستگاه کارواش
۷-مایع شستشوی چربی زدا یا همان مایع ظرف‌شویی معمولی
نگران در دسترس نبودن برخی از موارد بالا نباشید. از جاروبرقی‌ می‌توانید به عنوان دستگاه مکنده استفاده کنید. شیر آب هم‌ می‌تواند نقش کارواش را ایفا کند. دستکش هم بیشتر به منظور ایمنی به کار‌ می‌رود و اگر مراقب باشید دستکش آشپزخانه هم کفایت‌ می‌کند.
بیشتر بخوانید: روش صحیح تمیز کردن براش‌های آرایشی
مرحله اول – رعایت نکات ایمنی
در مرحله اول برای تمیز‌کاری کولر گازی به اقدامات قبل از شروع به کار مربوط‌ می‌شود. اولین اقدام لازم اطمینان حاصل کردن از قطع بودن برق دستگاه است. برای این کار ابتدا دوشاخه برق کولر گازی را از برق بکشید و برای محکم کاری حتماً از داخل جعبه فیوزی که در داخل واحد قرار گرفته است، فیوز مربوط به کولر گازی را قطع کنید. یک چهارپایه چوبی یا پلاستیکی مناسب هم انتخاب کنید.
مرحله دوم – تمیز کردن فیلترهای کولر گازی
در این مرحله از تمیز‌کاری کولر گازی ، شروع به تمیز کردن بخش داخلی دستگاه تهویه هوا می‌کنیم. برای این کار ابتدا خیلی آرام و بدون هیچ‌گونه فشار، قاب جلویی پنل را باز‌ می‌کنیم. برای این کار به سمت چپ و راست این دریچه نگاه کنید.
در هر سمت یک فرورفتگی وجود دارد (برای اطمینان بیشتر از نحوه باز شدن قاب جلویی پنل داخلی به دفترچه راهنمای کولر گازی رجوع کنید). انگشت خود را داخل این شکاف‌ها قرار دهید و به آرامی بیرون بکشید تا ضامن آن آزاد شود. دو فیلتر اولین چیزهایی هستند که به چشم‌ می‌آیند که باید آن‌ها را بیرون بیاوریم. این دو فیلتر را‌ می‌توانید با استفاده آب و مواد شوینده تمیز کنید.
آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی
مرحله سوم – تمیز کردن سنسور کولر گازی
در این مرحله از تمیز‌کاری کولر گازی نوبت سنسور یا حسگر قرار گرفته در داخل پنل داخلی دستگاه و پشت فیلتر‌ها است. با کمی فشار‌ می‌توانید این سنسور دمایی را خارج و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای خود قرار دهید. این سنسور در واقع دمای هوای فضا را‌ می‌سنجد و فرمان روشن شدن را به دستگاه صادر‌ می‌کند و کثیف بودن آن موجب ایجاد اختلال در کارکرد آن و در نتیجه افزایش مصرف انرژی‌ می‌شود.
مرحله چهارم – شستن کویل‌های پنل داخلی
منظور از کویل در واقع صفحات رادیات شکلی هستند که در هنگام باز کردن قاب یا در پنل آن‌ها را مشاهده‌ می‌کنید. از آنجایی که این کویل‌ها در ارتباط مستقیم با هوای اتاق هستند، تأثیر به سزایی بر عملکرد دستگاه خواهند داشت. از طرفی هم به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است برای شست و شوی آن باید از اسپری‌ها یا مایع‌های شستشوی چربی زدا استفاده کرد.
برای این کار ابتدا خیلی با حوصله روی کویل‌ها را با مایع شستشو خیس کنید. نیم تا یک ساعت صبر کنید تا مایع عمل کند. سپس با یک برس نرم‌ می‌توانید آن را کامل تمیز کنید. استفاده از دستگاه‌های بخارشوی در این مرحله‌ می‌تواند بسیار مفید واقع شود. راه حل ساده‌تر برای تمیز کردن کویل‌ها استفاد هاز دستگاه‌های دمنده هوا است. البته این روش نمی‌توانند آثار چربی موجود روی کویل را از بین ببرد.
مرحله پنجم – تمیز‌کاری پنل خارجی کولر گازی
در این مرحله از تمیز‌کاری کولر گازی پنل خارجی دستگاه یا کندانسور که عمدتاً در فضای باز قرار‌ می‌گیرد نیز لازم است که کاملاً تمیز شود. در ابتدا سعی کنید که به آرامی قسمت رادیات مانند پشتی کندانسور را از دستگاه جدا کنید و با یک دستگاه دمنده هوا یا کارواش یا هر وسیله دیگری که آب و هوا را با فشار خارج‌ می‌کند، آن را تمیز کنید. برای شستن این قسمت هم‌ می‌توانید که از مایع‌های شستشو استفاده کنید. البته خارج کردن قسمت رادیات مانند خیلی هم واجب نیست و از بیرون و با فشار آب هم می‌توانید از تمیز شدن آن مطئن شوید.
آموزش مرحله به مرحله تمیز کردن کولر گازی
بعد از تمیز‌کاری قسمت پشتی کولر‌ گازی،‌ می‌توانیم که برای محکم کاری دستی به داخل پنل خارجی یا همان کندانسور هم بکشید. برای این کار پنل پشتی یا دریچه رویی را باید باز کنیم. پنکه و فن یکی از اصلی‌ترین قسمت‌هایی است که باید حتماً تمیز شود. برای این کار‌ می‌توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر خیلی به مسائل فنی آشنا نیستید‌ می‌توانید باز کردن کندانسور و تمیز کردن قسمت خارجی  کولر گازی را نادیده بگیرید.
در ضمن نگران خیس شدن قسمت‌های انتهایی دستگاه نباشید، زیرا که کاملاً عایق و ضد آب هستند. در آخر هم‌ می‌توانید چند قطره روغن مخصوص موتورهای الکتریکی در قسمت پره‌های فن بریزید تا از روان بودن آن اطمینان حاصل کنید. بعد از اتمام کار و در حین سر هم کردن کندانسور از محکم بودن پیچ‌ها مطمئن شوید تا صدای اضافی تولید نشود. پس از اتمام تمیز کردن پنل خارجی چند ساعت حتماً صبر کنید تا دستگاه کاملاً خشک شود.
بیشتر بخوانید: نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با ساده‌ترین روش ها
سخن پایانی
کولر گازی هم مانند یک ماشین و یا هر وسیله دیگر واقعاً نیاز به انجام کارهای پیشگیرانه دارد تا مطمئن شوید که کولرگازی شما با راندمان بالایی کار می‌کند و دچار خرابی نمی شود. این مسئله در افزایش طول عمر آن نیز مؤثر است. تمیز کردن کولر گازی به دلیل اینکه دیگر کولر گازی شما لازم نیست که به‌ سختی کار کند در هزینه‌های برق مصرفی خانواده شما نیز صرفه‌جویی می‌کند. در تابستان به دلیل گرمای بیش از حد، فرآیند شستشوی کندانسور و اواپراتور را به صورت ماهیانه انجام دهید. توجه نمایید که بر اثر کیپ شدن کندانسور سرمای کولرگازی به حداقل میرسد، بنابراین به شستشوی کولرگازی خود اهمیت دهید.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آموزش ساخت سبد تزئینی با طناب کنفی

بعضی اوقات که سر ذوق هستید و حوصله دارید بد نیست که سراغ کارای دست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.