معرفی اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

آلودگی هوا روز به روز در حال افزایش است. بالا بودن سطح هشدار آلاینده در مناطق شهری، تنفس در هوای تازه را غیرممکن کرده است. بر اساس نظرسنجی اخیر WHO (سازمان بهداشت جهانی)، بیش از هشتاد درصد از جمعیت شهری در سراسر جهان، به هوای پاک دسترسی ندارند. این وضعیت برای خانوارهای ساکن در شهرها به یک وضعیت نگران کننده تبدیل شده است. وضعیت در کشورهای در حال توسعه مانند ایران و هند بدتر است. یافتن کیفیت هوای مطلوب برای انجام فعالیت‌های فیزیکی در هوای آزاد بسیار چالش برانگیز شده است. با این تفاسیر، اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا می‌توانند به برنامه‌ریزی فعالیت‌های شما کمک کنند تا آلودگی، کمترین تأثیر را بر سلامتی شما داشته باشند.

اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

ما فهرستی از اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا را تهیه کرده‌ایم که به کاربران اجازه می‌دهد تا سطح آلودگی محیط اطراف خود را بررسی کنند. این برنامه‌ها نه تنها اطلاعاتی در مورد میزان آلودگی شهر شما ارائه می‌دهند، بلکه کیفیت هوای شهرهای دیگر را نیز به نمایش می‌گذارند. این لیست شامل اپلیکیشن‌هایی برای هر دو سیستم عامل iOS و اندروید است.

AirVisual

اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

AirVisual یک سرویس کلیدی در اندازه گیری، نمایش و پایش آلاینده‌های هوا در سطح شهر است. این برنامه پشتیبانی گسترده‌ای از شهرهای سراسر جهان دارد. در کنار این اپلیکیشن، AirVisual همچنین دستگاه‌های نظارت بر هوا را با قیمت‌های مناسبی برای کاربران عرضه کرده است. Airvisual دارای چندین ایستگاه جمع آوری داده است. هر دستگاه فروخته شده توسط Airvisual به نوبه خود، به عنوان یک مرکز جمع آوری داده نیز عمل می‌کند.

AirVisual یکی از اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا است که پس از انتخاب موفقیت آمیز مکان فعلی، داده‌های آلودگی را از نزدیکترین مرکز دریافت می‌کند. با این حال، گزینه‌ای هم وجود دارد که از طریق آن می‌توانید مکان مورد نظر خود را به صورت دستی وارد کنید. کاربران می‌توانند اطلاعاتی در مورد آلاینده‌های مختلف به همراه AQI (شاخص کیفیت هوا) کلی محل دریافت کند. AirVisual همچنین اطلاعات آلودگی را از وب سایت‌های دولتی استخراج می‌کند تا داده‌های دقیقی را نمایش دهد. همچنین این اپلیکیشن، داده‌های استخراج شده را به زیبایی و با استفاده از نمودارهای جذاب، به کاربران نمایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نویز سفید چیست و چه کاربردی دارد؟ معرفی اپلیکیشن های نویز سفید

Breezometer

اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

کاربران می‌توانند تنها با نصب Breezometer، از هوای آلوده دوری کنند. این برنامه می‌تواند هشدارهای شخصی سازی شده برای کیفیت هوا، آخرین وضعیت آب و هوا و هشدارهای مربوط به آتش سوزی را برای شما ارسال کند. استفاده مؤثر از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای محاسبه دقیق کیفیت هوا به صورت همزمان و در جایی که نظارت بر کیفیت هوا ممکن نیست، از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن است.

Breezometer یکی از اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا و یک دستیار شخصی برای محافظت از خانواده و دوستان در برابر هوای آلوده و عناصر سمی موجود در هوا است. این اپلیکیشن کمک می‌کند تا بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های خارج از منزل با حداقل تاثیر یا بدون تأثیر بر سلامتی جسم، تشخیص داده شود. Breezometer در بیش از 92 کشور جهان، با تجزیه و تحلیل دقیق کیفیت هوا در دسترس است.

Plume Labs Air Quality

اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

رابط کاربری جذاب Plume، کاربران زیادی را به خود جذب می‌کند. این اپلیکیشن کمک می‌کند تا به سؤالات احتمالی پاسخ داده شود؛ سوالاتی مانند «کیفیت هوای امروز چگونه است؟ آیا زمان خوبی برای دویدن است؟ چه زمانی باید با فرزندانم در پارک قدم بزنم؟». این اپلیکیشن، پوشش کاملی از تمام شهرهای کوچک و بزرگ در سراسر جهان ارائه می‌دهد. پیش‌بینی ساعت به ساعت کیفیت هوا باعث می‌شود تا Plume در برابر سایر رقبا، حرفی برای گفتن داشته باشد.

هوش مصنوعی محیطی Plume به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان برای بیرون رفتن از خانه و انجام فعالیت‌های مورد علاقه در فضای باز بدون قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را تشخیص دهید. حدود 70 درصد از کاربران پس از استفاده از اپلیکیشن Plume، هوای تمیزتری تنفس کرده‌اند. پشتیبانی و در دسترس بودن داده‌های هر مکان در سراسر جهان، از ویژگی‌های جالب توجه این اپلیکیشن است. Plume از اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا و نتیجه 18 ماه زحمات توسعه دهندگان و دانشمندان برای ساخت یک مدل پیش بینی کیفیت هوا در سراسر جهان است.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین اپلیکیشن های بهبود خواب برای اندروید و iOS

Sh**t! I Smoke

اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا

یک ایده خلاقانه برای تبدیل شاخص کیفیت هوا به تعداد سیگارهای مصرف شده. این اپلیکیشن، سطوح واقعی آلاینده را اندازه گرفته و آن را معادل تعداد سیگاری که تنفس می‌کنید، نشان می‌دهد. Sh**t!I Smoke تعداد سیگارهایی را که در یک روز، یک هفته و یک ماه مصرف کرده‌اید، به شما اطلاع می‌دهد.

با این حال، کاربران علاقه مند می‌توانند سطح آلاینده را در گزینه «See More Details» مشاهده کنند. این برنامه مصرف سیگار را بر اساس یافته‌های برکلی (یک سیگار معادل 22 میکروگرم در متر مکعب)، محاسبه می‌کند. این برنامه محبوب به دلیل رویکرد منحصر به فرد خود در نمایش شاخص کیفیت هوا، توانسته توجهات بسیاری را به خود جلب کند.

Air Matters

یک رابط کاربری زیبا و سرراست، از کاربران در اپلیکیشن AirMatters استقبال می‌کند. این اپلیکیشن، کیفیت هوای واقعی بیش از 180 کشور جهان را به صورت واقعی نشان می‌دهد. AirMatters یکی از اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا است که با به دست آوردن داده‌ها از نزدیکترین ایستگاه‌های نظارت، شاخص کیفیت هوا را به طور منظم نشان می‌دهد. از طرفی این اپلیکیشن در خصوص کیفیت هوا، یافته‌های هواشناسی و میزان گردوغبار در شهرهای مختلف، اطلاعات جالبی ارائه می‌دهد.

جالب است بدانید که AirMatters، به دستگاه تصفیه هوای هوشمند فیلیپس و Laser Egg برای بالا بردن کیفیت هوای داخلی به صورت همزمان، متصل می‌شود. کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از برنامه AirMatters، تصفیه کننده را از هر کجا که مایلند، کنترل کنند. نسخه رایگان برنامه از تبلیغات پشتیبانی می‌کند. با این حال، Air Matters Premium با قیمت 0.99 دلار در سال، در دسترس قرار دارد.

بیشتر بخوانید: معرفی 10 اپلیکیشن یادآور نوشیدن آب برای اندروید و ایفون

Sameer

Sameer یک برنامه رسمی از هیئت کنترل آلودگی هند است. این اپلیکیشن، به روز رسانی ساعتی را برای همه شهرها ارائه می‌دهد. Sameer یک ابزار مفید برای اطلاعات دقیق کیفیت هوا است. این برنامه داده‌های رسمی را از رصدخانه‌های CPCB به صورت ساعتی ارائه می‌دهد.

Sameer، نقشه تعاملی اطلاعات کیفیت هوا را در یکنموداری با رنگ مناسب و عدد AQI در تمام شهرها به ارمغان می‌آورد. کاربران می‌توانند شکایات مربوط به آلودگی هوا را از طریق خود اپلیکیشن ثبت کنند. این برنامه در حال حاضر فاقد رابط کاربری زیبا مانند سایر اپلیکیشن‌های این لیست است اما همچنان اطلاعات مناسبی را به کاربران منتقل می‌کند.

همه ما انتظار داریم که دولت‌ها، اقدامات مناسب را در خصوص کنترل آلودگی هوا انجام دهند تا همه بتوانیم هوایی تازه و تمیز را تنفس کنیم. در غیر این صورت بعید نیست که در آینده نزدیک، مجبور شویم برای داشتن هوایی پاک، پول بپردازیم. در این مقاله، بهترین اپلیکیشن‌ های چک کردن وضعیت آلودگی هوا در شهرهای مختلف، معرفی شدند. اگر شما نیز پیشنهادی در خصوص این نوع اپلیکیشن‌ها دارید، حتماً از طریق بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

50 گریم باور نکردنی چهره های سینمایی

50 گریم باور نکردنی چهره های سینمایی

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به گردآوری 50 گریم باور نکردنی چهره های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *