بنر تبلیغاتی بالای مقاله

اوریگامی | آموزش ساخت ۷ مدل اوریگامی بسیار ساده

 


اوریگامی هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان سرگرم کننده و مفید است. ساخت اوریگامی یک فعالیت عالی برای روز های بارانی و سرگرم شدن کودک شماست. اوریگامی از ژاپنی ها گرفته شده است. این کلمه به معنی هنر تا کردن کاغذ است. “اوری” به معنی “تا شدن” و کامی به معنی “کاغذ” است. در کاربردهای مدرن ، کلمه “اوریگامی” به عنوان یک اصطلاح جامع برای همه شیوه های تا کردن استفاده می شود. و در واقع هدف این است که با استفاده از تکنیک های تا کردن و مجسمه سازی ، یک ورق کاغذ مربع مسطح را به یک شکل زیبا تبدیل کنید.

بسته به سن فرزندان شما ، آنها ممکن است برای تکمیل برخی از این پروژه های ساخت اوریگامی به کمک شما نیاز داشته باشند.

در اینجا نکاتی برای ساخت پروژه های اوریگامی آمده است:

مدل اوریگامی را خودتان از قبل زیر نظر بگیرید ، به خصوص اگر قصد دارید آنرا به بچه های زیادی برای تدریس کنید. برخی از آموزش های اوریگامی آموزش گام به گام توسط عکس هستند و برخی شامل نمودارها هستند. هنگام تکمیل پروژه ، نمودارها و یا عکس ها را چاپ کنید تا دستورالعمل ها در دست شما باشد. صبور باشید. قبل از اینکه به مرحله بعدی بروید ، صبر کنید تا مرحله بعدی را به پایان برساند. بهتر است هنگام آموزش اریگامی در کنار کودکان بنشینید.

در این مقاله به روش ساخت ۷ مدل اوریگامی ساده میپردازیم:

1.جعبه مکعبی سه بعدی:

1.شما به شش برگ کاغذ مربع نیاز دارید. استفاده از دو یا چند ورق رنگی مفید است.  بهتر است از کاغذ های دو رو با دو رنگ‌ متفاوت استفاده کنید.

ساخت اوریگامی

2. در صورت استفاده از کاغذ دو رو سمت سفید کاغذ را در بالا قرار دهید ، و سپس شروع به کار کنید. کاغذ خود را از چپ به راست از وسط تا کرده و سپس باز کنید. اکنون یک تای مرکزی دارید. لبه های چپ و راست را از وسط به سمت تای مرکزی تا کنید و سپس دوباره باز کنید. در انتها گوشه بالا سمت چپ و گوشه پایین سمت راست را به سمت داخل تا کنید طوری که روی دو خط تای خارجی قرار گیرند.

اوریگامی بسازید

3.از قسمت تاهای خارجی لبه های چپ و راست را به سمت تای مرکزی بازگردانید. و دو عدد تای مورب ایجاد کنید ، بچرخانید و تکرار کنید به این صورت که قسمت پایین سمت چپ را به صورت مورب به سمت راست در امتداد فرو رفتگی ایجاد شده که در قسمت راست قرار دارد ، تا کنید و زیر فرو کنید. فلپی را که به تازگی در قسمت راست ایجاد کرده اید بچسبانید. کاغذ را بچرخانید و گوشه سمت چپ پایین را در قسمت بالا تا کنید به همان روش قبلی. و هر دو را در زیر فرو کاغذ فرو کنید.

ساخت اوریگامی

4. فلپ را در قسمت پایین سمت راست قرار دهید. مدل را به سمت دیگر ، از چپ به راست بچرخانید. گوشه های ایجاد شده را کمی تا کنید. و سپس شش عدد از این “Sonobe” ها درست کنید. “Sonobe” های خود را میتوانید در شش رنگ مختلف و یا در دو رنگ مثلا سه تا آبی و سه تا سبز درست کنید.

 

سمت چپ: قسمت پایین سمت راست را در جیب پایین وارد کنید.

سمت راست: قسمت بالایی سمت چپ را در جیب بالا وارد کنید.

 

5.پایان

 

اوریگامی

اکنون دو عدد Sonobe دیگر را در بالا و زیر جییبهای مرکزی قرار دهید. فلپ بالایی را در جیب سمت راست بالا قرار دهید. فلپ پایین را در جیب سمت چپ قرار دهید.  مراقب باشید آنها همه از هم جدا نمی شوند. واحدها را در یک جعبه قرار دهید و فلپ ها را همانطور که در تصویر نشان داده شده است وارد کنید. حالا که یک جعبه دارید ، می توانید آخرین واحد را تهیه کرده و مکعب اریگامی را تمام کنید.

2. آموزش عروسک انگشتی:

آنچه شما برای ساخت این اوریگامی نیاز دارید:

ماژیک برای ترسیم صورت

مواد

1 قطعه کاغذ 5 اینچی در 5 اینچ ، سفید در یک طرف ، رنگی در طرف دیگر

تزیینات مانند اکلیل ، پولک و روبان (اختیاری)

شیوه ساخت:

ساخت اوریگامی

مرحله 1 با قرار دادن قسمت سفید کاغذ به سمت خود ، تا زدن را شروع کنید. کاغذ خود را طوری قرار دهید که شکل الماس داشته باشد و گوشه پایینی به طرف شما باشد. کاغذ را به صورت عمودی (گوشه سمت چپ به گوشه راست) از وسط تا کنید و باز کنید. در وسط یک تاخوردگی خواهید داشت. سپس ، کاغذ را از وسط تا کنید به صورت افقی (گوشه بالا به گوشه پایین) تا کنید.

طراحی و ساخت اوریگامیمرحله 2 گوشه سمت راست را تا نقطه مرکزی پایینی تا کنید. سپس گوشه سمت چپ را تا قسمت مرکزی پایین تا کنید. مطابق شکل ، مثلث راست را از مرکز به بالا تا کنید. وقت کنید که باید مثلث را با لبه سمت راست و با زاویه 90 درجه تا کنید.

ساخت اوریگامی

مرحله 3 مثلث سمت چپ را نیز به همان شکل راست تا کنید.

یک لایه را از قسمت پایین تا نقطه بالا تا کنید. فعلا لایه زیری را نگه دارید. سپس عروسک را برگردانید.

ساختن اوریگامی

مرحله 4 اکنون لبه ها را تا کنید.

لبه های چپ و راست را به سمت داخل تا کنید. و تا هارا همانطور نگه دارید. حالا قسمت پایینی باقی مانده را تا نقطه بالا تا کنید.

مرحله 5 نقطه میانی بالا را به سمت پایین تا کنید.

تمام لایه های نقطه وسط بالای صفحه را به سمت پایین تا کنید. و تا ها را محکم کنید. عروسک را برعکس کنید.

 

مرحله 6 اکنون یک صورت خالی برای عروسک خود دارید. برای کشیدن چشم ، بینی ، سبیل و دهان از یک ماژیک استفاده کنید. قسمت پایینی عروسک را باز کنید تا به داخل انگشتان شما برود. عروسک شما آماده است!

3.ساخت قایق کوچک:

مواد لازم:

1 ورق کاغذ مستطیل شکل

شیوه ساخت قایق کوچیک اوریگامی:

 

ساخت اوریگامی قایق

اولین تا ها را ایجاد کنید.

با کاغذ مستطیلی خود شروع کنید ، آن را به صورت عمودی قرار دهید.  نیمه پایینی را تا بالا تا کنید. گوشه سمت راست پایین را به گوشه چپ تا کنید و یک تکه کوچک درست کنید ، دوباره آن را باز کنید

ساختن اوریگامی زیبا

شکل مثلث ایجاد کنید.

با استفاده از تاها به عنوان راهنما ، گوشه های چپ و راست پایین را به سمت بالا و وسط تا کنید. قطعات تا شده را صاف کنید. کاغذ را بچرخانید تا مثلث روبه بالا قرار گیرد. سپس یک لایه را از پایین مثلث ایجاد شده روبه بالا تا کنید.

ساخت اوریگامی

قایق شروع به شکل گرفتن می کند.

کاغذ را به طرف دیگر برگردانید. لبه پایینی را به همان ترتیب به سمت بالا تا کنید. باز کنید و سپس گوشه پایین سمت راست را در امتداد تایی که ایجاد کرده اید ، تا کنید. در پایین سمت چپ نیز این کار را تکرار کنید.

 

ساخت قایق کوچک

پایین قایق را تشکیل دهید

لبه پایینی را دوباره به سمت بالا تا کنید. پایین مدل را باز کنید. به گوشه ها نگاه کنید. و آنرا صاف کنید و سپس همپوشانی را در سمت چپ و در زیر قسمت راست قرار دهید. (تا هارا داخل جاهای خالی قایق قرار دهید.)

اوریگامی قایق

تا کردن را ادامه دهید

یک لایه را تا قسمت بالا تا کنید. پشت را تکرار کنید. پایین مدل را باز کنید.

قایق را نهایی کنید

فلپ چپ و راست را از هم جدا کنید. آن را به شکل قایق صاف کنید. آن را کمی باز کنید. مثلث وسط شبیه بادبان است.

4. Cootie Catcher

با سمت سفید کاغذ رو به بالا (در صورت داشتن آن) شروع کنید.

ساخت اوریگامی

ابتدا ورق کاغذ مربعی خود را از هر دو طرف به صورت مورب تا کنید و به یک X خوب برسید. هر چهار گوشه را به طور مرتب به طرف نقطه مرکزی X بیاورید.  کاغذ را به طرف دیگر برگردانید. هر چهار گوشه را به سمت نقطه مرکزی تا کنید.

کاغذ را یکبار از وسط به بالا و بار دیگر از چپ به راست تا بزنید و دوباره آنرا باز کنید. کاغذ را بردارید. سپس شروع به فشار دادن همه نقاط به داخل کنید. با انگشتان خود کاغذ را به مرکز بچسبانید.

ساخت اوریگامی

سپس کاغذ را به طرف خود بچرخانید و فلپ ها را بیرون بکشید! پس از کمی شکل گیری ، اوریگامی شما ساخته میشود. شما می توانید با باز و بسته کردن آن به جلو و عقب مطمئن شوید که به خوبی حرکت میکند.

 

5.ساخت اوریگامی ساده و آسان برای کودک:

برای این طرح فقط به یک ورق کاغذ مربعی نیاز دارید. برای شروع ، اندازه کاغذ پیشنهادی حداقل 15 در 15 سانتی متر است.

 

در موقعیت الماس شروع کنید.

ساختن سگ کوچک کاغذی

از سمت سفید شروع کنید. کاغذ را در موقعیت الماس قرار دهید. گوشه بالا را به پایین تا کنید. گوشه سمت راست را به سمت چپ تا کنید. سپس آنرا را باز کنید.

یک گوشه را تا کنید ، به گونه ایی که شکاف کوچکی بین آن و تای قبلی در وسط باقی  بماند. طرف دیگر را نیز به همین شکل تا کنید. اکنون می توانید گوشه پایین را به بالا و پشت عروسک تا کنید. برای ساختن زبان یا فک پایین توله سگ ، یک لایه از پایین را به بالا تا کرده و به مرحله بعدی بروید.

 

فلپ را دوباره به سمت عقب تا کنید تا به قسمت پایین سر برسد. مدل را به طرف دیگر بچرخانید. فلپ پایینی را به سمت پایین تا کنید و یک شکاف کوچک باقی بگذارید. گوشه پایینی را کمی به سمت بالا تا کنید تا گرد شود زبان. اگر این فک باشد ، تمام شده است. اگر میخواهید زبان را نیز اضافه کنید به مرحله بعدی بروید.

گوشه سمت راست قسمت پایین را مطابق شکل تا کنید. باز کنید و با انگشت خود مثلث کوچک را بیرون آورده و به سمت چپ بیاورید. در سمت چپ این کار را تکرار کنید. این خط جایی است که تا خواهد بود. مهم نیست که مرتب به نظر نرسد.

اگر این مراحل برای شما خیلی سخت است ، کافی است از قیچی برای بریدن شکل زبان استفاده کنید.

6.آموزش ساخت اوریگامی خانه:

آنچه برای ساخ اوریگامی نیاز دارید:

1 ورق کاغذ 5.9- 5.9 اینچ (30 30 30 سانتیمتر)

ساختن خانه کاغذی

رنگ سقف را انتخاب کنید

کاغذ را با سمتی که دوست دارید روی سقف شما باشد شروع کنید. (این خانه سقفی نارنجی رنگ خواهد داشت.) کاغذ را از وسط تا کنید ، سپس باز کنید. لبه بالایی کاغذ از وسط  را به سمت تایی که در وسط آن ایجاد کرده اید تا کنید.

ساخت خانه کاغذی

علامت گذاری کنید.

کاغذ را به پشت برگردانید و لبه پایینی را تا جای تای وسط تا کنید. در وسط جایی که نشان داده شده است یک علامت کوچک بزنید. لبه سمت راست را به سمت چپ بیاورید و تراز کنید. همه را تا نکنید ؛ فقط یک علامت کوچک در بالا بگذارید

می توانید تای کوچک را در وسط ببینید. اکنون در جایی که نشان داده شده است تا می زنیم. لبه سمت راست را به علامتی که در وسط آن ساخته ایم بیاورید. فقط قسمت پایین (در این مورد قسمت آبی) را تا کنید. و قسمت کوچو بالایی را به سمت راست بکشید. و آنرا سفت کنید.

خانه را تمام کنید

تمام مراحل را در سمت چپ تکرار کنید. اکنون می توانید خانه را به طرف دیگر برگردانید و یک خانه اوریگامی کوچک زیبا داشته باشید! در انتها میتوانید برای آن در پنجره و…. رسم کنید.

7.ساخت پروانه:

نکات:

هنگام تا زدن کاغذ ، مطمئن شوید که چین های شما تا حد ممکن تمیز و صاف است.  در تا کردن زیاده روی نکنید ، زیرا نمی خواهید کاغذ پاره شود. اگر کاغذ دو طرفه رنگی دارید ، کاغذ خود را از سمت سفید به بالا شروع کنید تا مطمئن شوید که پروانه شما در اخر کار رنگی شده می شود.

 

موادی که برای ساخت اوریگامی پروانه نیاز دارید:

1 ورق کاغذ به شکل مربع

 

ساخت اوریگامی

شروع کنید.

شروع کنید به تا زدن مورب کنید و هر چهار گوشه را به مرکز تا کنید.

ورق بزنید

کاغذ را برگردانید و هر چهار گوشه را به مرکز تا کنید. مرحله قبل را باز کنید و مدل را به طرف دیگر بچرخانید. کاغذ را باز کنید.

برای ساخت فلپ آماده شوید

سمت راست را به مرکز تا کنید. سمت چپ را نیز به مرکز تا کنید.

با نگه داشتن کاغذ در مرکز ، فلپ راست را به سمت راست بکشید. فلپ سمت چپ را به همین ترتیب به بیرون بکشید و قسمت بالایی را صاف کنید.

فلپ های بیشتری بسازید

برای قسمت پایین ، فلپ های راست و چپ یکسانی ایجاد کنید. آنچه را دارید صاف کنید. این باید شبیه یک اسکوات باشد ، نه شش ضلعی افقی.

قسمت بالایی را در پشت تا کنید. مدل را صاف کنید.

آن را به یک چهارم اندازه آن تا کنید

لایه سمت راست را به سمت پایین بچرخانید. فلپ چپ را به سمت پایین بچرخانید. در قسمت مشخص شده قسمت کوچکی را به داخل تا کنید. مدل را به نصف به راست تا کنید.

پایان

یک قسمت کوچک را در جایی که نشان داده شده تا کنید. لایه پشتی را به سمت چپ باز کنید. برعکس قسمت چپ تاشو را که ایجاد کرده اید برعکس کنید.

 

نکته

اگر پروانه شما مانند تصویر بیرون نیامد ، فقط یک بار دیگر کار را تکرار کنید. معمولاً مسئله این است که چین های شما آنطور که انتظار داشتید دقیق نیستند. به سادگی کاغذ جدیدی تهیه کنید و دوباره شروع کنید و به یاد داشته باشید که ساخت اوریگامی با تمرین آسان تر می شود

 

 

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی پریا زندی

پریا زندی هستم دانشجوی رشته مهندسی برق و علاقمند به زبان انگلیسی. مدتیست که در تیم نیمه شب کار تولید محتوا میکنم و به لطف تیم نیمه شب موفق شدم مطالبی رو که ترجمه می کنم بتونم با شما به اشتراک بذارم. ممنون میشم اگر نظراتتون رو راجب مقاله هایی که قرار میدم بدونم!

همچنین ببینید

خصوصیت متولدین خرداد

خصوصیت منحصر به فرد و فال متولدین خرداد

شمایی که به سراغ این مقاله آمده اید احتمالا بـا یـک خرداد ماهی سر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.