20 راز جالب درباره ی چپ دست ها که تا به حال نشنیده اید

من لیستی از 20 حقیقت جالب درباره چپ دست ها را جمع آوری کرده ام ، از خنده دار گرفته تا عجیب… یک حقیقت واقعاً جالب که من دریافت کردم ، از دانشمندی بود که معتقد بود آن ها به دلیل مجبور شدن به تطبیق با دنیایی که عمدتا برای راست دست ها ساخته شده است ، افرادی خاص هستند. در اینجا چند واقعیت جذاب دیگر برای این افراد آمده است!

چپ دست

1. تقریباً 12 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند

به طور متوسط ​​، 12 درصد از مردم جهان چپ دست ، 87 درصد راست دست و 1 درصد دو طرفه هستند. با این حال ، درصد چپ دست ها در سراسر جهان به تدریج در حال افزایش است ، زیرا آن ها از نظر اجتماعی بیشتر پذیرفته می شوند. باور کنید یا نه ، تا به امروز برخی از کشورها هنوز سعی می کنند کودکان را مجبور کنند که با دست راست خود بنویسند!

2. احتمال آلرژی بیشتر است

مطالعه ای نشان داد که این افراد 11 برابر بیشتر از افراد راست دست مبتلا به آلرژی می شوند. این تحقیقات همچنین نشان داد که افراد چپ دست دو و نیم برابر بیشتر از بیماری های خود ایمنی مانند کولیت اولسروز یا آرتریت روماتوئید رنج می برند.

3. بیشتر مستعد میگرن است

در همان مطالعه علمی که در بالا توضیح داده شد ، همچنین مشخص شد که افراد چپ دست در مقایسه با افراد راست دست تقریباً دو برابر بیشتر دچار میگرن می شوند.

4. احتمال محرومیت از خواب بیشتر است

به نظر می رسد که چپ دست بودن ممکن است به طور بالقوه کیفیت خواب شما را نیز خراب کند! اختلال حرکتی دوره ای اندام ( PLMD ) ، شرایطی است که در آن اندام شما در طول خواب به طور غیر ارادی حرکت می کنند. در تحقیقی در سال 2011 با عنوان ” ارزیابی حرکات دوره ای اندام ها در بیماران راست دست در مقابل چپ دست ها ” ، مشخص شد 69 درصد از شرکت کنندگان راست دست حرکات دو طرفه اندام را داشتند در حالی که در بیماران چپ دست ، 94 درصد آن ها این اختلال را داشتند! بنابراین اگر هنگام خواب شریک خود را در رختخواب لگد می زنید ، اکنون می دانید چرا!

5. افراد چپ دست بیشتر از سمت راست مغز استفاده می کنند

مغز به صورت سیمی متقاطع است ، به این معنی که سمت راست سمت چپ بدن را کنترل می کند و برعکس. از این رو تصور می شود که سمت راست مغز سمت چپ بدن را هماهنگ کرده و وظایف مربوط به هنر و خلاقیت را کنترل می کند.

6. آیا افراد چپ دست باهوش تر هستند؟

یک مطالعه در سال 2007 نشان می دهد که چپ دستان دارای ضریب هوشی بالاتری هستند ، اما مطالعه دیگری در سال 2010 دقیقاً برعکس را نشان می دهد!

پس کدام درست است؟

برای حل این بحث ، دو محقق از دانشگاه آتن در یونان داده های چندین مطالعه فردی را جمع آوری کردند تا داده ها را از حجم نمونه بسیار بزرگتر جمع آوری کنند. نتایج این تحقیق نشان داد که افراد راست دست به طور متوسط ​​باهوش ترند ، اما فقط تا حدی. با فرض اینکه ضریب هوشی متوسط ​​چپ دست ها 100 باشد ، متوسط ​​دست راست ها 101.5 خواهد بود. بنابراین باور فعلی این است که تفاوت هوش بین این دو گروه بسیار ناچیز است!

7. تمایل به رسیدن به بلوغ 4 تا 5 ماه دیرتر از راست دست ها

این واقعیت دیگری در مورد این افراد است که به طور گسترده در اینترنت نقل قول می شوند. با این حال ، من هیچ اطلاعات یا مطالعاتی برای اثبات این ایده پیدا نمی کنم!

8. احتمال مرد شدن بیشتر است

بر اساس مطالعه سال 2008 ، 23 درصد مردان بیشتر چپ دست هستند. این مطالعه داده های 144 مطالعه فردی را شامل حجم نمونه تقریباً 2 میلیون شرکت کننده گردآوری کرده است ، بنابراین عموماً از نظر آماری مرتبط است.

9. 39٪ احتمال دیگر گرایشات جنسی بیشتر است

مشخص شد که این  مشارکت کنندگان  39 درصد بیشتر احتمال دارند که راست دست نباشند.

بیشتر بخوانید: عجیب ترین و نادرترین اتفاقات دنیا+ عکس

10. بهبود از سکته مغزی سریعتر

برای اکثر مردم سمت چپ مغز تا حد زیادی بر عملکرد زبان کنترل دارد. به همین دلیل است که اکثر سکته ها یا آسیب های مغزی که در سمت چپ رخ می دهد ، بر زبان تأثیر منفی می گذارد. در مورد کنترل زبان ، 95 درصد از افراد راست دست تسلط مغزی دارند ، در حالی که این امر برای افراد غیر راست دست به 70 درصد می رسد. این بدان معناست که پس از سکته مغزی ، چپ دست ها به سرعت در بازیابی توانایی زبان سریعتر عمل می کنند. این قطعاً یکی از حقایق مربوط به افراد چپ دست است که یک امتیاز مثبت است!

11. روز جهانی چپ دستان 13 آگوست است

هرساله در 13 آگوست ، ما روز خود را برای جشن گرفتن این ویژگی اختصاص می دهیم. این روز قرار است به ارتقاء آگاهی نسبت به مشکلاتی که در جهان عمدتا راست دست تجربه می کنیم ، کمک کند.

12. آیا افراد چپ دست خلاق ترند؟

درسته! مطالعه سال 2007 نشان داد که افراد خلاقی مانند نقاشان و موسیقی دانان بیشتر چپ دست هستند. مطالعه دیگری در سال 1977 با عنوان ” چپ دستی در میان معماران: تکرار نسبی و برخی داده های جدید ” نشان داد که تعداد معماران بیشتر از حد انتظار ، چپ دست هستند!

13. از 9 رئیس جمهور اخیر آمریکا ، 5 نفر چپ دست بودند

تعداد رئیس جمهورهای اخیر ایالات متحده بسیار بیشتر از حد انتظار بود. جو بایدن ، دونالد ترامپ ، جیمی کارتز ، جورج دبلیو بوش ، راست دست ، و باراک اوباما ، بیل کلینتون ، جورج بوش ، رونالد ریگان و جرالد فورد چپ دست بودند! البته رونالد ریگان مجبور شد راست دست بنویسد. جرالد فورد نیز چپ دست بود ، اما با هر دو دست می نوشت!

14. آیا افراد چپ دست بیشتر از افراد راست دست درآمد کسب می کنند؟

بستگی داره از کی بپرسی! در مقاله 2006 مشخص شد که فارغ التحصیلان غیر راست دست 15 درصد بیشتر از فارغ التحصیلان راست دست درامد دریافت میکنند. با این حال ، در مقاله سال 2014 ، یک استاد دانشگاه هاروارد دریافت که چپ دست ها به طور متوسط 10 درصد کمتر از افراد راست دست درآمد دارند.

15. برخی از افراد از چپ دست بودن می ترسند!

Sinistrophobia ، نوعی فوبیا و ترس از چیزهایی است که در سمت چپ یا افراد چپ دست وجود دارد!!

16. کمتر قادر به چرخاندن زبان خود هستند

در مطالعه ای در سال 1998 با عنوان ” چپ دست بودن و توانایی چرخاندن زبان ” (بله ، شخصی واقعاً این کار را انجام داد!) ، مشخص شد که به طور قابل توجهی این افراد کمتر می تواند زبان خود را نسبت به راست دست ها بچرخاند (به ترتیب 62.8٪ و 74.8٪).

17. ناخن ها در دست برتر شما سریعتر رشد می کنند

آنها همچنین روی انگشتان بزرگتر شما سریعتر رشد می کنند! این احتمالاً جالب ترین آمار نیست…

18. به احتمال زیاد الکلی باشید

مقاله ای در سال 1973 توسط روانشناس پل باکان با عنوان ” چپ دست و الکلیسم ” اشاره کرد که تعداد بیشتری از بیماران در بخش اعتیاد به الکل ، غیر راست دست بودند. با این حال ، در سال 2011 مطالعه ای توسط دکتر کوین دنی روی 25000 نفر از 12 کشور مختلف انجام شد ، نشان داد که چپ دست بودن منجر به نوشیدن بیش از حد مشروب در زندگی نمی شود. آنچه نشان داد این بود که این افراد بیشتر از افراد راست دست مستعد نوشیدن الکل هستند. بنابراین این ایده رایج که می گوید چپ دست ها بیشتر الکلی هستند ممکن است کمی پیچیده باشد!

 19. به احتمال زیاد مشکلات زبانی را تحمل کنند

مطالعه ای در سال 2009 در فنلاند با عنوان “دست با مشکلات روانی در کودکان و نوجوانان مرتبط است ” که مشکلات زبان در کودکان را مورد بررسی قرار داد ، نشان داد که کودکان با دست مختلط احتمال بیشتری برای تجربه مشکلات زبانی و مکتبی تا بزرگسالی دارند. به همین ترتیب ، مطالعه ای در سال 1993 با عنوان ” نارساخوانی ، دست و اختلالات ایمنی ” در نروژ که بر روی 734 کودک انجام شد ، ارتباط معنی داری بین نارساخوانی و چپ دستی نشان داد.

20. در چند وظیفه ای بودن بهتر هستند

داده های جمع آوری شده در سال 2008 نشان داد که افراد به شیوه های مختلف با وظایف و عملکرد حافظه برخورد می کنند. آزمایشات نشان داد که وقتی دو وظیفه برای تکمیل همزمان به آنها داده شد ، شرکت کنندگان چپ دست بهترین عملکرد را داشتند. این به این دلیل است که افراد راست دست تمایل دارند مشکلات را با تقسیم آنها به قطعات و تجزیه و تحلیل هر قطعه در یک زمان حل کنند. در حالی که افراد مقابل ، تمایل دارند به مشکل به طور کلی نگاه کنند و از تطبیق الگو برای تلاش و حل آن استفاده کنند.

تبریک می گویم که این مقاله ی طولانی را به پایان رساندید. اگر هنوز تشنه حقایق بیشتر هستید ، در اینجا چند پیوند وجود دارد که شاید دوست داشته باشید آنها را بررسی کنید: 40 واقعیت جالب که می توان از آن درس گرفت

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *