ولنتینو گاروانی، طراح فشن ایتالیایی

جغرافیایی که هنرمند از اونجا میاد بر هنرش تاثیر داره، ولنتینو گاروانی یک قرن پیش در شهری در شمال ایتالیا به دنیا اومد. اگر به جغرافیا و تاریخ ایتالیا و اروپا اشنا باشید میدونید در شمال از معماری تا فشن، مینیمال تر از جنوبه. مثلا این کلیسای شهر ولنتینو گاروانی ست.

ولنتینو گاروانی

جغرافیای هنرمند مجموعه ای از طبیعت و فرهنگ و هنر و دین اون سرزمینه. به جز طبیعت و فرهنگ شمالی، ولنتینو عاشق آرت در مفهوم نقاشی بود و تو موزه ها و کتاب ها دنبالش میکرد. رد پای این جنبش هنری رو در کارهای ولنتینو  میشه دید: پارچه های حریر، لطافت، رنگ ها، یقه ها

ولنتینو گاروانی در 18 سالگی تو مدرسه میلان درس خوند وبعد به پاریس رفت. و تو پاریس با لاگرفلد و سن لوقن دوست شد و کار کرد.

 

ولنتینو گاروانی

اون سال ها سال های عجیبی برای مد و فشن اروپایی ها بود، خیلی سریع یک گروه عجیب کنار هم رشد کردن. مثل اتفاقی که تو ایران افتاد و شاملو و سایه و نادرپور و فروغ و… در یک دوره شکوفا شدن.

اما مسیر شخصی ولنتینو گاروانی چطور پیش رفت؟

ولنتینو گاروانی بعد از درس و تجربه تو پاریس راهی رم شد که اولین بوتیکشو اونجا باز کنه. و بوتیک رو با سرمایه پدرش و تو خیابون کندوتی باز کرد. خیابون کندوتی از مهم ترین خیابون های جهان بوده و هست. مثل شانزه لیزه و برود وی و ابی رود و ….

و خیلی ها اولین بوتیکشونو اونجا باز کردن و مثل ولنتینو و بولگاری و فندی و….. همون سال های اول یه مشتری خیلی معروف به بوتیکشون سر زد. الیزابت تیلور رفت و به ولنتینو یه لباس سفید سفارش داد. این لباس سفید برای دهه ها امضای ولنتینو باقی موند تا همین امروز تو هر مجموعه اش یه سری پیراهن سفید هم داره.

ولنتینو گاروانی

و بعد از الیزابت تیلور پای دیگر بازیگران و زنان معروف هم به بوتیک باز شد. ولنتینو برای ادری هپبورن یقه ای با الهام از فرم گل طرحی کرد.

ژاکلین کندی بانوی اول امریکا در اون زمان ها تو لباس پوشیدن عاشق پارچه های گران‌قیمت و طرح های ساده بود.. پس خیلی زود ولنتینو محبوب ترین طراح ژاکلین کندی شد. و لباس دومین عروسیش رو طراحی کرد.

درست در همین زمان که ولنتینو در بین زنان معروف و قدرتمند محبوب شده بود، ورشکست شد!

اما ولنتینو چطور از ورشکستی نجات پیدا کرد؟

جان کارلو جامتی کسی که برای بیش از یک دهه دوست  ولنتینو بود. و در نهایت جان کارلو شد سرمایگذار و او را از ورشکستی نجات داد.

ولنتینو با پول پدرش با تمام مدل های دهه شصت فشن شو برگزار کرد و در عجیب ترین جاهای دنیا برای لباس های برند ولنتیتو عکاسی کرد

ولنتینو گاروانی

عکس: وسط صحرای مصر روی شتر

ولنتینو گاروانی به جز روم، در پاریس و فلورانس و نیویورک بوتیک باز کرده بود. و پول های زیادی برای ساخت نت ورک با نقاشا و معمارا و بازیگران سیاسمتدارن ،خرج کرد. درسته که برند ولنتینو معروف محبوب بود ولی ایقدر هزینه برندینگ و مارکتینگ کرده بود که مقروض بود. پدرش حمایتش رو پس گرفت و بدهی ها به قدری زیاد بود که دوستش جان کارلو هم توان پرداختش را نداشت.

در سال 1929 دختری (ژاکلین کندی)در امریکا از یک خانواده اشراف زاده به دنیا اومد، در دانشگاه هنر خوند و به عنوان ویراستار نیویورک تایمز شروع به فعالیت کرد.  و با ریس جمهور امریکا جان.اف.کندی ازدواج کرد و از طریق دوستانش در ووگ با بهترین و خلاق ترین طراح ها آشنا می شد به همین دلیل اگر با زنان دوران خودش مثل ملکه الیزابت و ملکه بلجیک و لیدی دایانا مقایسه کنیم میبینیم که ژاکلین کندی در فشن مدرن تر و پیشرو تر هست.همه این ها دست به دست هم دادن تا ژاکلین کندی معروف ترین بانوی اول امریکا باشه و یکی از ستایش شده ترین شخصیت های قرن بیستم. که تا همین امروز هم در مد و فشن بسیار تاثیرگذاره.

 

ولنتینو گاروانی

ژاکلین کندی همان کسی است که ولنتینو رو از ورشکستگی نجات داد و تا به امروز ولنتینو خالق زیباترین لباس هاست.

این عکس متعلق به دهه 60 از کارهای ولنتینوئه، یعنی دهه سی شمسی

با توجه به اینکه  گاروانی خودش را به‌عنوان طراحی برتر در زمینه پوشاک گران‌قیمت و شیک ایتالیایی به جهان معرفی کرد، در سال ۱۹۶۷ برای «کالکشن بدون رنگ» اش برنده جایزه معتبر نیمن مارکوس شد. این کالکشن بود که باعث شد، تا نماد «V» به نشان تجاری جهانی ولنیتنو تبدیل شود.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

زیباترین و پرحاشیه ترین لباس‌های جشنواره فیلم ونیز 2022

هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از ۳۱ اوت (۹ شهریور) تا ۱۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *