ترمیم رنگ سنگ قبر

در بیشتر جوامع با مذاهب مختلف استفاده از سنگ قبر برای عزیزان از دست رفته یک امر طبیعی و به شکلی مرسوم تبدیل شده است که علاوه بر احترام به شخص متوفی و زنده ماندن یاد و خاطر ایشان می تواند هویت شخص دفن شده را برای سالیان دراز نیز حفظ نماید.

معمولا روی سنگ قبر نام و نشان شخص متوفی، تاریخ تولد و تاریخ فوت، محل تولد، شماره ردیف و قطعه محل دفن و گاهی تصویری از شخص متوفی و یک یا چند بیت شعر یا سنگ نوشته نیز وجود دارد که همه اینها حاوی اطلاعات کلی از شخصی است که اکنون در این مکان دفن شده است.سنگ های قبر نسبت به جنسی که از آنها استفاده میشود دارای طول عمر معینی هستند و با توجه به محل قرار گرفتن آن طول عمر می تواند کاهش نیز داشته باشد.

معمولا سنگ های گرانیتی دارای طول عمر بالاتری نسبت به دیگر سنگ ها دارند.سرما و گرمای هوا، آفتاب و یخبندان، رفت و آمدهای زیاد ، برخورد اجسام با سنگ از موارد مهمی هستند که می توانند طول عمر سنگ را کاهش داده و سنگ را دچار آسیب دیدگی کنند و همچنین نوشته های روی سنگ را نیز ناخوانا کنند.

اگر سنگ قبر به موقع و در بازه های زمانی مختلف تمیز گردد و به آنها رسیدگی شود قطعا طول عمر بیشتری را می توان برای آنها داشت. در این مقاله سعی می کنیم تا روش های مفید برای تمیز کردن سنگ قبر را برای شما عنوان کنیم.سنگ قبر

در نیمه شب بخوانیم:جدیدترین پیام های تسلیت رسمی و صمیمانه 1401

چگونه رنگ سنگ قبر را ترمیم کنیم

مرحله اول: رنگ روغنی مورد نظر را با تینر رقیق می‌کنند به یک نسبتی که نه زیاد رقیق باشه و نه زیاد غلیظ. حالا با قلمو روی قسمت های حکاکی شده را رنگ میکنند.

مرحله دوم:  با کاردک رنگ را پخش می‌کنند که فقط قسمت های حکاکی شده رنگ بگیرد.سنگ قبر

مرحله آخر:  اضافات رنگ رو با پنبه اغشته به تینر یا کاردک پاک می‌کنند که فقط قسمت هایی که شیار دارند، رنگ داشته باشد.

عدم استفاده از اسید جهت تمیز کردن سنگ های گرانیتی

از پاک کننده های اسیدی جهت پاک کردن و تمیز کردن سنگ های گرانیتی استفاده نکینم. اسیدهای صنعتی و طبیعی باعث خوردگی سنگ شده و به مرور زمان  آسیب پذیری و  شکنندگی آن را زیاد میکند.

استفاده از محلول خانگی برای تمیز کردن سنگ

با استفاده از مقداری الکل، مایع ظرفشویی و مخلوط آن ها با آب می توانید یک محلول بسیار عالی برای تمیز کردن و برق انداختن  بسازید. برای این کار کافیست مقداری از این محلول را روی سنگ گرانیت قبر اسپری کرده و سپس با یک دستمال نرم اقدام به پاک کردن آن کنید.

استفاده از فرز و دستگاه کفشویی جهت پاکسازی و براق کردن سنگ

معمولا جنس سنگ های گرانیت و رنگ آن مشکی انتخاب میشود. زیرا سنگ گرانیت سخت تر است و دیر تر صدمه می بیند و همچنین رنگ مشکی آلودگی و کثیفی را کمتر نشان می دهد. یکی از بهترین روش ها جهت تمیز کردن و براق کردن سنگ های صدمه دیده و کهنه گرانیتی، استفاده از فرز و دستگاه کفسابی است.

استفاده از این دستگاه ها و همچینین اسید شویی سنگ باعث میشود تا یک لایه از کثیفی و آلودگی از روی سنگ برداشته شده و سنگ مانند روز اول تمیز و براق شود. البته باید در نظر داشت که امکان دارد نوشته های روی سنگ بر اثر کفسابی از بین رود و یا کمرنگ شود که در اینصورت بایستی مجددا نوشته ها رنگ و خوانا شوند.

استفاده از اسپری نانو سنگ قبر

از دیگر روش های  تمیزکردن و براق کردن، استفاده ازاسپری نانو موجود در بازار است که بتازگی جهت پاکیزگی سنگ ها از آن استفاده میشود. این اسپری ها خاصیت ضد شوره و کپک دارند و سنگ را در مقابل اشعه uv آفتاب در امان نگه می دارند.
این اسپری ها بدون استفاده از آب و به راحتی سنگ را جلا می دهند و تا مدتی کثیفی را به سنگ جذب نمی کنند. البته بایستی به صورت مداوم از این اسپری ها جهت تمیزی استفاده کرد.

رزین برای سنگ قبر

رزین و یا اپوکسی کردن سطح سنگ قبر موجب می شود که سنگ نفوذ ناپذیر شده و علاوه بر این که زیبایی آن را بیشتر می کند، سبب براق شدن آن هم می شود.

 اسپری براق کننده ی سنگ قبر

استفاده از اسپری براق کننده یکی دیگر از روش های نگهداری می باشد. استفاده از این اسپری نیازی به برس و یا قلمو نداشته و خیلی راحت و سریع می توان اجرا کرد.

 رنگ مخصوص سنگ قبر

رنگ مخصوصی که برای سنگ قبر انتخاب می شود، استفاده از رنگ های روغنی می باشند. البته با توجه به جنس سنگ می توان از رنگ های اکریلیک ضد آب هم استفاده کرد.

 استفاده از روغن پارافین برای سنگ مزار

روغن پارافین باعث عدم ایجاد تغییر رنگ سنگ می شود و پوشش دهی زیادی بر روی سطح سنگ ایجاد می کند.

 استفاده از واکس سنگ قبر برای برق انداختن سنگ

واکس ها به صورت موقت خوب عمل می کند، ولی به مرور زمان موجب جذب گرد و خاک می شود. البته در قطعه هایی که بسیار پربازدید هستند، به دلیل رفت و آمد زیاد بر روی سنگ قبر ها، این آلودگی ها خیلی زیادتر دیده می شوند.

آیا روش های نگهداری سنگ قبر مرمر، گرانیت با یکدیگر فرق دارد؟

روش های نگهداری با توجه به نوع سنگ متفاوت می باشد. بیشتر سنگ های قبر از  مرمر و گرانیت و ماسه سنگ و … ساخته شده است. نحوه ی نگهداری و تمیز کردن آن بستگی به مواد دارد، چون برخی از سنگ ها مانند گرانیت سخت تر هستند و دیرتر صدمه می بینند.

نگهداری از سنگ های نانو بسیار راحت تر می باشد، سنگ های نانو در برابر انواع فشارها و نور اشعه ی ماورای بنفش و ناملایمات جوی بسیار مقاوم هستند. سنگ مرمر با گذشت زمان محو می شود، حتی اگر بسیار مراقب باشید. نگهداری از سنگ قبر با متریال مرمر نیاز به حساسیت بیشتری نسبت به سنگ قبر گرانیتی دارد.

سنگ  آهکی هم یکی دیگر از متریال های مورد استفاده می باشد که همانند سنگ مرمر نیاز به توجه و حساسیت بیشتر برای نگهداری هستند.

سنگ قبر گرانیت یک گزینه ی مقرون به صرفه  است، چون نیاز به رسیدگی بیشتری ندارد، از استحکام بالایی برخوردار است و اکثر مردم رنگ مشکی آن را برای سنگ قبر عزیزان از دست رفته ی خود انتخاب می کنند.سنگ قبر

در نیمه شب بخوانیم:وقتی ناراحتی این نکات را به یادآور!

از بین بردن شوره سنگ قبر

استفاده از محصولات نانو برای نگهداری و از بین بردن شوره سنگ قبر بهترین و موثرترین راهکار می باشد. چون شست و شو با آب و برس شاید به عنوان یک روش موقت موجب از بین رفتن شوره شود، ولی بعد از خشک شدن آب احتمال رو به رو شدن مجدد با این معضل وجود دارد.

یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن شوره استفاده از جوهر نمک می باشد. برای این کار جوهر نمک را با آب رقیق کرده و بر روی سطح سنگ ریخته می شود، سپس با یک دستمال تمامی سطح سنگ قبر را باید پاک کرد.

از بین بردن لکه های شمع روی سنگ قبر

برای پاک کردن و از بین بردن لکه های شمع، بر روی لکه کمی سرکه بریزید و سپس با صابون و آب نیمه گرم سطح سنگ را شست و شو داده و با دستمال فورا خشک کنید.

حرف آخر

یکی از رسم و رسوم هایی که برای متوفی در اکثر کشورها با مذاهب متفاوت در نظر گرفته می شود استفاده از سنگ قبر می باشد.استفاده از سنگ قبر علاوه بر احترام به عزیزی که از دست رفته موجب می شود که هویت آن فرد تا سالیان دراز حفظ شود.

بر روی سنگ قبر نام و نام خانوادگی میت و تاریخ ولادت و وفات آن به همراه شماره ردیف و عکس او با چند بیت شعر نوشته می شود. در واقع نوشته ها برخی اطلاعات کلی از فرد متوفی است.

منبع سایت:عروجیان و جنت نوین

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

3 نظر

  1. سلام
    برای ترمیم سنگ مزار شهید نیاز به راهنمایی و مشاوره دارم لطفا کمکم کنید ??

  2. سلام برای سنگ قبری که فرسوده شده ، رنگ آمیزی انجام شده ولی رنگ سفید در قسمتهای مختلف سنگ که خردگی دارد بصورت نقطه نقطه باعث بد شدن جلوه آن شده.
    لطفا راهنمایی کنید که آیا راهی هست بتونم این رنگهای سفید اضافی رو پاک کنم یا خیر
    یا اینکه میتونم رنگ سیاه تهیه کنم و با قلم مو روی سفیدی های اضافه رو رنگ کنم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *