مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟ خواهیم پرداخت. پایه و اساس مراقبت و پیشگیری خوب از دهان ، مسواک است چه از نوع برقی چه از نوع دستی. به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ، انواع مسواک ها در از بین بردن پلاک های دهانی که باعث پوسیدگی و بیماری می شوند ، موثر هستند و هر کدام مزایای خاص خود را دارند. ADA مهر و موم پذیرش را روی هر مسواک ، برقی یا دستی ، قرار می دهد که بی خطر و موثر است. جهت آشنایی با مزایا و معایب و اینکه کدام نوع مسواک برای ما بهتر است به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

مزایای مسواک برقی

شستشوی بیشتر

برس های مسواک برقی با ارتعاش یا چرخش به شما کمک می کنند تا رسوب پلاک را از دندان ها و لثه خود بردارید. این ارتعاش باعث می شود هر بار میکرو حرکات بیشتری انجام شود.

موثر در حذف پلاک های دندانی

بررسی مطالعات نشان داد که به طور کلی مسواک های برقی ، پلاک و التهاب لثه را بیشتر از مسواک های دستی کاهش می دهند بطوری که بعد از سه ماه استفاده از مسواک برقی ، پلاک دندانی 21 درصد و التهاب لثه 11 درصد کاهش می یابد. همچنین در نتایج تحقیقات مشخص شد ، مسواک های نوسانی (چرخشی) بهتر از مسواک های ارتعاشی کار می کنند.

موثر برای افراد ناتوان

استفاده از مسواک های برقی برای افرادی که محدودیت حرکتی دارند راحت تر است زیرا مسواک های برقی بیشتر کار شستشوی ما را انجام می دهد. این نوع مسواک ها ممکن است برای افرادی که دارای محدودیت حرکتی هستند مفید باشد از جمله افرادی که دارای موارد زیر هستند:

تونل مچ دست

آرتروز

ناتوانی های رشدی

تایمرهای داخلی

تایمرهای داخلی تعبیه شده در مسواک های برقی می توانند به شما در مسواک زدن به اندازه کافی کمک کنند تا پلاک و جرم های دندانی را به میزان کافی از بین ببرید.

تولید ضایعات کمتر

این نوع مسواک ها ممکن است باعث تولید ضایعات کمتری شوند زیرا هنگامی که زمان تهیه مسواک جدید فرا رسد ، شما فقط باید سر مسواک برقی را تعویض کنید ، بنابراین ممکن است تولید زباله آن کمتر از دور انداختن یک مسواک دستی کامل باشد اما در مورد مسواک های برقی یک بار مصرف این موضوع صدق نمی کند و اگر شما از مسواک های برقی یکبار مصرف استفاده می کنید ، باید پس از مصرف آن را به طور کامل تعویض کنید.

افزایش تمرکز

این نوع مسواک ها ، هنگام مسواک زدن تمرکز شما را بهبود می بخشند ، نتایج مطالعات یک منبع معتبر نشان داد که افراد هنگام مسواک زدن با استفاده از مسواک برقی تمرکز بیشتری دارند این امر الگوی کلی مسواک زدن افراد را بهبود می بخشد و به طور بالقوه می تواند میزان تمیز کردن دندان ها را نیز بهبود ببخشد.

سلامت دهان و دندان را در افرادی که دارای ارتودنسی هستند ارتقا می دهد

نتایج یک مطالعه معتبر نشان داد که مسواک های برقی برای افرادی که دارای وسایل ارتودنسی مانند بریس هستند ، بسیار مفید است ، زیرا مسواک زدن را آسان تر می کند و اگر هنگام طول درمان با ارتودنسی ، تمیز کردن دهان برای شما مشکل است ، مسواک های برقی می توانند با نفوذ در تمامی لایه های ارتودنسی ، سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشند.

سرگرم کننده برای بچه ها

اکثر بچه ها علاقه ای به مسواک زدن ندارند و مسواک برقی به علت جذابیتی که برای کودکان دارد می تواند به تمیز کردن خوب دهان و ایجاد عادات سالم کمک کند. این نوع مسواک ها برای لثه ها بی خطر است برای لثه ها بی خطر است و به سلامت کلی دهان و دندان کمک می کند.

برای لثه ها بی خطر است

اگر از آنها به درستی استفاده می شود نه تنها به لثه یا مینای دندان شما صدمه ای نخواهد زد ، بلکه به سلامت کلی دهان و دندان شما نیز کمک می کند.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

معایب مسواک برقی

هزینه بالاتر نسبت به مسواک های معمولی

عدم سهولت در یافتن سر برس های جایگزین

ایجاد ارتعاش و صدای بالا

تولید بزاق بیشتر

مسواک های دستی

مسواک هایی که از دیر باز با ما بوده است و همه ما به خوبی با آن آشنا هستیم. این مسواک ها صدا و صوت موجود در مسواک های برقی را ندارند اما هنوز یک ابزار موثر برای تمیز کردن دندان ها و جلوگیری از التهاب لثه ها هستند.

مزایای مسواک های دستی

اگر با مسواک های دستی راحت ترید بهتر است که از همان استفاده کنید اما به شرط آنکه دو بار در روز ، هر روز مسواک بزنید.

دسترسی آسان

تقریباً در هر خواربارفروشی ، فروشگاه یا داروخانه می توانید آنها را تهیه کنید. همچنین برای استفاده از آنها نیازی به شارژ نیست ، بنابراین می توانید در هر زمان از مسواک دستی استفاده کنید.

مقرون به صرفه

مسواک دستی مقرون به صرفه است. معمولاً می توانید آنها را به قیمتی پایین تر از مسواک های برقی تهیه کنید.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

معایب مسواک های  دستی

ایجاد آسیب
نتایج یک مطالعه نشان داد که استفاده از مسواک های دستی می تواند به سلامت لثه ها و دندان های شما آسیب برساند.

عدم تشخیص کفایت

استفاده از مسواک دستی همچنین ممکن است تشخیص اینکه آیا به اندازه کافی برای هر جلسه مسواک زده اید را دشوار کند زیرا در آن تایمر داخلی وجود ندارد مخصوصا برای کودکانی که با زمان آشنایی ندارند و نمی توانند با مسواک های معمولی ، برای خود زمان خاصی را برای طول مسواک در نظر بگیرند.

زمان تعویض مسواک
به دستور انجمن ADA آمریکا ، همه مسواک ها باید هر سه  الی چهار ماه یکبار تعویض شوند. اگر مسواک شما فرسوده به نظر می رسد یا اگر در زمان بیماری از آن استفاده کرده اند باید زودتر از بازه سه الی چهار ماهه ، آن را تعویض کنید. اگر مسواک شما برقی است ممکن است فقط نیاز به تعویض سر متحرک داشته باشید اما برای مسواک های دستی باید کل آن ها را تعویض کنید.
سخن پایانی
به طور کلی عملکرد مسواک های برقی نسبت به مسواک های دستی بهتر است و این نوع مسواک ها می توانند به تمام قسمت های دندان نفوذ کنند اما قاعده کلی که در مورد انواع مسواک ها ، چه دستی و چه برقی وجود دارد این است که باید حداقل دوبار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه فرایند مسواک زدن را ادامه داد و بطور روزانه نخ دندان کشید تا سلامت کلی دندان ها تضمین گردد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

راه حل های موثر برای کاهش وزن؛ ایده هایی برای وزن ایده آل

کاهش وزن سفری است که بسیاری از افراد برای بهبود سلامت و تندرستی خود آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *