کی جهان از هم می‌پاشه؟

یکی از بزرگترین رازها در تمام فیزیک دارک انرژی است. بر اساس مشاهدات جهان نمی‌تواند به تنهایی از ماده و تشعشع ساخته شود. اما به یک جزء اضافی نیاز دارد که شبیه هیچ چیزی نیست. توده یا خوشه نمی‌شود. ذره یا کوانتومی که ما می‌دانیم ندارد. به نظر می‌رسد در همه جا، در همه زمان ها و در همه جهات یکسان است. اگرچه می‌توانیم نحوه تأثیر آن بر جهان را توصیف کنیم و برای رفتارهایی که نشان نمی‌دهد محدودیت‌هایی قائل شویم، هنوز دقیقاً نمی‌دانیم انرژی تاریک چیست. دارک انرژی یا همان انرژی تاریک تقریباً به طور قطع جهان و همه چیز را در آن نابود خواهد کرد.

جهان چگونه به پایان می‌رسد؟

زمین حدود 4.5 میلیارد سال است که در کیهان وجود داشته است و تقریباً در تمام طول تاریخش محل سکونت بوده است. با این حال گونه ما به پایان خواهد رسید. اما فراتر از آن، «پایان‌های» متفاوتی برای سیاره ما، هم در آینده نزدیک و هم در آینده دور وجود دارد. در این مقاله تمام راه‌هایی که سیاره ما با نابودی خود روبرو خواهد شد گفته شده است.

دارک انرژی

در نیمه شب بخوانید:تصاویر خیره‌کننده‌ی تلسکوپ فضایی جیمز وب منتشر شد

 انقراض بشریت

این فقط پیشگویی نیست. این یک امر اجتناب ناپذیر است اگرچه امروزه بیش از هفت میلیارد نفر هستیم، اما انسان‌ها به شکل کنونی ما کمتر از یک میلیون سال است که وجود دارند. اما میمون‌های بزرگ تنها چند میلیون سال است که وجود داشته‌اند.

با تغییر زمین، فشار روی گونه های مختلف برای بقا نیز تغییر خواهد کرد، در حالی که جهش های ژنتیکی تصادفی رخ می‌دهد. برخی از جهش‌ها برای زنده ماندن در فشارهای فعلی مفید هستند و این ژن‌هایی هستند که به احتمال زیاد منتقل می‌شوند.

اینکه آیا نسل بشریت میلیون‌ها سال بعد، آنطور که ما می‌شناسیم، باهوش باقی خواهند ماند یا نه مهم نیست. نکته این است که میلیون‌ها سال بعد حتی اگر نسل انسان‌ها هنوز وجود داشته باشند، خود انسان‌ها تحت فشارهایی از جمله: سیاره‌ای در حال تغییر با منابع محدود، به دست انسان‌ها (به شکل جنگ، و همچنین سلاح های هسته ای، شیمیایی یا بیولوژیکی) و در دنیای طبیعی (به شکل بیماری) دیگر انسان نخواهند بود. مرگ نهایی بشریت اجتناب ناپذیر است. اینکه ما فرزندانی داریم که زنده می مانند یا نه، مهم نیست. ما در نهایت در این جهان منقرض خواهیم شد.

دارک انرژی

در نیمه شب بخوانید:ریز شهاب‌واره بزرگ، تلسکوپ جیمز وب را متلاشی کرد

جوشش اقیانوس های زمین

برای میلیاردها سال زمین پوشیده از اقیانوس بوده است. با این حال در آینده به لطف خورشید اقیانوس‌های ما برای همیشه در اطراف ما نخواهند بود، با تجمع هلیوم در هسته خورشید، منطقه‌ای که همجوشی هسته‌ای در آن رخ می‌دهد، با عواقب بدی برای ما منبسط می‌شود.

زمانی که خورشید شروع به تخلیه هیدروژن موجود برای همجوشی هسته‌ای در هسته‌اش می‌کند، خورشید گرم می‌شود و منبسط و درخشان‌تر می‌شود. و با گذشت زمان قدرت بیشتری ساطع می‌کند. پس از حداکثر یک تا دو میلیارد سال دیگر مقدار انرژی که خورشید می‌فرستد، به اندازه‌ای زیاد است که میزان انرژی وارد شده به مولکول آب در اقیانوس زمین در طول روز باعث جوشاندن آب می‌شود.

همانطور که اقیانوس ها به جوش می آیند و جو پر از بخار آب می شود، اثرات گازهای گلخانه ای بیشتر می‌شود و باعث افزایش فاجعه بار دمای زمین می‌شود. سیاره ما امروز بیشتر شبیه زهره خواهد شد تا زمین و برای زندگی و سکونت در آن غیر ممکن خواهد شد. شاید تنها چند موجود ساده در بالای ابرها زنده بمانند، اما زندگی همانطور که می دانیم در جهان ما به پایان خواهد رسید.

دارک انرژی

 تبدیل زمین به یک سنگ بایر

همه چیزهایی که روی سطح زندگی می‌کردند به خاکستر زغال شده تبدیل می‌شوند. این دقیقاً همان چیزی است که برای هر جهانی اتفاق می‌افتد. عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید نمونه بارز آن است.

در پنج تا هفت میلیارد سال دیگر این دقیقاً همان چیزی است که برای زمین هم اتفاق می‌افتد. زیرا خورشید به طور کامل سوخت هیدروژنی در هسته خود را تمام می‌کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، هسته منقبض و گرم می‌شود و باعث متورم شدن لایه‌های بیرونی ستاره می‌شود. ولی هنگامی که دوباره منبسط و سرد می‌شود بسیار درخشان‌تر به نظر می‌رسد.

در حالی که هسته همچنان به انقباض و گرم شدن ادامه می‌دهد، در مسیر شروع به همجوشی هلیوم می‌کند سپس خورشید از یک ستاره به یک زیر غول و سپس از یک زیر غول به یک غول قرمز هلیوم سوز تبدیل می‌شود. هیچ چیز روی زمین در برابر این هجوم خورشید مقاومت نمی‌کند.

خورشید تقریباً صد برابر قطر کنونی خود متورم خواهد شد و هزاران بار درخشان تر از امروز خواهد شد.

سوزاندن هلیوم برای مدت بسیار طولانی (صدها میلیون تا میلیاردها سال) در نهایت باعث تمام شدن آن می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، هسته همچنان به انقباض و گرم شدن ادامه می دهد، اما هیچ واکنش همجوشی اضافی رخ نخواهد داد.

خورشید به زودی می‌میرد و به یک کوتوله سفید تبدیل می‌شود، در حالی که لایه های بیرونی آن به یک سحابی سیاره‌ای تبدیل می‌شوند. در نهایت سیاره ما به صورت یک کره سنگی و برشته شده باقی خواهد ماند که در فضا در مدار خود به دور یک جسد ستاره‌ای شناور است.

در نیمه شب بخوانید:انسان در سیاره‌های دیگر چه شکل و شمایلی پیدا خواهند کرد؟

بلعیده شدن

جهان از وجود حیات پاک و در نهایت با پرتوهای کیهانی بمباران می‌شود. سیاره ما همچنان به حیات خود ادامه خواهد داد. تا زمانی که یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد، زمین دست نخورده باقی خواهد ماند.

اگر یک جسم با زمین برخورد کند، بسته به اندازه و سرعت برخورد یا آن را از بین می‌برد یا آن را می‌بلعد. یک جسم عظیم از نزدیکی زمین می‌گذرد و به صورت گرانشی آن را از منظومه شمسی و به طور کامل از کهکشان خارج می‌کند.

در نیمه شب بخوانید:تلسکوپ جیمز وب به زبان ساده

دارک انرژی

انرژی تاریک یا دارک انرژی بدون شک عجیب‌ترین چیز در جهان است. دارک انرژی علیرغم حضور در هر گوشه از کیهان و تسلط بر تکامل آن، آنقدر خارج از بهترین تئوری‌های فیزیک موجود است که هنوز در تلاشیم تا بفهمیم آیا این چیزی در کیهان است یا فقط یک ویژگی اساسی خود فضا است.

و خوب است که کمی بیشتر در مورد آن بدانید، زیرا اگر در یک مقیاس زمانی کافی به آینده نگاه کنید، دارک انرژی تقریباً به طور قطع جهان و همه چیز را در آن نابود خواهد کرد.

 

کلام آخر

به یقین دنیا به پایان خواهد رسید. و این صرفاً حدس و گمان نیست و روزی این چند هدف محقق خواهد شد. آینده زمین مشخص است و به ما بستگی دارد که چگونه آن را بسازیم.

انتخاب ما در مجموع به عنوان یک گونه انسانی چه خواهد بود؟ در حالت ایده‌آل ما آینده سیاره‌مان را با استفاده از بهترین دانش و موفق‌ترین تئوری‌هایی که باید راهنمایی‌مان کنند، هدایت می‌کنیم. و از قابلیت‌هایمان برای تضمین امنیت، آزادی و رفاه همه بشریت استفاده می‌کنیم. این آرزوی نهایی یک جامعه با سواد علمی است.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

احداث باغ بادام از بزرگترین تولید کننده نهال بادام در ایران با یک قرن تجربه

یکی از مشاغلی که از دیر باز در کشور کهن ایران زمین وجود داشته و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *