ناسا چین را به اجرای برنامه‌ی فضایی_نظامی‌ برای کنترل ماه متهم کرد

بیل نلسون، مدیر ناسا معتقد است که چین در تلاش برای به دست آوردن کنترل ماه، یک برنامه فضایی_نظامی را انجام می‌دهد و اجازه‌ی دسترسی به آن را به دیگران نمی‌دهد.

کنترل ماه توسط چین طبق گفته‌های ناسا

به گزارش رویترز، این اظهارات توسط نلسون در مصاحبه با روزنامه‌ی آلمانی بیلد بیان شده است. نلسون گفت: “ما باید بسیار نگران باشیم که چین روی ماه فرود می‌آید و بگوید: اکنون مال ماست و شما بیرون بمانید.”

نلسون ادامه داد که “برنامه‌ی فضایی چین یک برنامه‌ی فضایی_نظامی است” و از ایستگاه فضایی چین برای یادگیری “چگونه ماهواره‌های دیگران را نابود کنیم” استفاده می‌شود. او به قطب جنوبی ماه اشاره می‌کند که به دلیل وجود ذخایر آب بالقوه که امکان تولید سوخت موشک را فراهم می‌کند.

آقای نسلون هچنین افزود که باید به فکر آینده‌ی بشر بود و با تهدید چین و رفتارهای آن‌ها در فضا مقابله کرد. ایشان در این مصاحبه تاکید کردند که چین ایستگاه کنترل ماه را تا سال ۲۰۳۵ تکمیل و چندین برنامه را در کره‌ی ماه راه‌اندازی خواهد کرد. او گفت که آمریکا بسیار نگران است که چین ماه را تحت کنرل خود درآورد.

کنترل ماه

در نیمه شب بخوانید:تلسکوپ هاب یک سیاه چاله منزوی را شناسایی کرد

پاسخ چین به اتهام ناسا در خصوص کنترل ماه

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین در پاسخ به اظهارات نلسون اظهار داشت: این اولین بار نیست که رئیس سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده حقایق را نادیده می‌گیرد. و در مورد چین غیرمسئولانه صحبت می‌کند. لیجیان در ادامه می‌گوید: «طرف آمریکایی دائماً یک کمپین بدنامی علیه تلاش‌های عادی و منطقی چین در فضای بیرونی ایجاد کرده است. و چین قاطعانه با چنین اظهارات غیرمسئولانه مخالفت می‌کند.»

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی، در پاسخ به کنترل ماه توسط چین به گلوبال تایمز گفت: که ایالات متحده با ذهنی استعماری به ماه نگاه می‌کند. او اعلام کرد: «چین همواره تلاش کرده است که جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای نوع بشر بسازد. این کشور بر این باور است که ماه متعلق به همه است و به تنهایی متعلق به هیچ کشوری نیست.»

در نیمه شب بخوانید:برخورد تلسکوپ جیمز وب با ریز شهاب‌واره بزرگ

کارشناس نظامی چینی همچنین افزود: «در فضا بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی رقابتی شدید در طول جنگ سرد برای دستیابی به تسلط جهانی بود. این در حالی است که برنامه‌ی فضایی چین برای اهداف صلح‌آمیز است. و چین اعتقاد دارد که پیشرفت تمدن بشری باید باعث بهبود مشترک کل جامعه بین‌المللی باشد. این تفاوت اساسی بین ایالات متحده و چین است.»

او در ادامه‌ به فعالیت‌های حال حاضر چین در فضا اشاره کرد. از جمله اینکه کاوشگر چین برای نخستین بار توانسته است گیاهانی را در ماه پرورش دهد و آزمایش‌های آن با شرکت ۲۸ دانشگاه چین صورت گرفته است.

در نیمه شب بخوانید:انسان در سیاره‌های دیگر چه شکل و شمایلی پیدا خواهند کرد؟

ایالات متحده در حال حاضر چین را به عنوان بزرگترین تهدید سایبری خود در موضع کنترل ماه می‌بیند. اکنون به نظر می‌رسد که “بزرگترین تهدید نظامی در فضا” به این لیست اضافه شده است. چین قبلاً دانه‌هایی را در ماه جوانه زده است. ۲ کیلوگرم خاک ماه را در پایان سال ۲۰۲۰ به زمین بازگرداند و سه مأموریت بدون سرنشین دیگر را برای سال‌های ۲۰۲۷-۲۰۲۴ برنامه‌ریزی کرده است. در همین حال، ناسا امیدوار است از طریق برنامه Artemis خود، در سال ۲۰۲۵ یک مأموریت خدمه بر روی ماه فرود بیاید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

جدول نتایج و برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

به گزارش تیم خبری وب‌سایت نیمه‌شب، فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرد که طبق برنامه‌ی جام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *