بالیاژ مو چیست؟ مراحل انجام بالیاژ در خانه به صورت مرحله به مرحله + عکس

تکنیک‌های رنگ مو روز به روز در حال پیشرفت هستند و هربار پرقدرت‌تر از قبل ظاهر می‌شوند. بالیاژ مو نیز یک نمونه از این تکنیک‌هاست که بر روی موها حسابی خودنمایی می‌کند. پس اگر تا به حال تکنیک‌های مختلفی مثل هایلایت را بر روی موها امتحان کرده‌اید اما از زیبایی‌ها و جذابیت بالیاژ مو غافل بوده‌اید، وقت آن رسیده که با بالیاژ مو و آموزش بالیاژ کردن مو به صورت مرحله به مرحله در خانه آشنا شوید.

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ یک لغت فرانسوی به معنای جارو کردن است. اما در فرایند رنگ کردن موها با اصطلاحات دیگری مثل “مش در هوای آزاد” یا “حرکات رفت و برگشتی فرچه” بر روی موها نیز شناخته می‌شود. بالیاژ زیر مجموعه تکنیک هایلایت مو است، اما با این تکنیک تفاوت‌هایی دارد. فرچه رنگ در روش بالیاژ با ریشه‌های مو کوچکترین تماسی برقرار نمی‌کند و فقط با قسمت میانی و نوک موها یا بهتر است بگویم دو سوم موها در ارتباط است.

بنابراین بالیاژ رنگ موها را به طور کامل تغییر نمی‌دهد و فقط برای ایجاد تغییرات ملایم اما محسوس در موها مناسب است. بالیاژ هم برای موهای بلند و هم برای موهای کوتاه مناسب است، اما قطعا اگر موهای بلندی داشته باشید، بالیاژ فرصت بهتری برای خودنمایی بیشتر بر روی موهایتان پیدا می‌کند.

همچنین باید بدانید که بالیاژ مو فقط برای موهای بلوند یا روشن نیست. چرا که حتی اگر موهایی با زمینه تیره‌ای داشته باشید، می‌توانید بالیاژ موهایتان را با رنگی که یک یا دو درجه از رنگ موهایتان روشن‌تر است انجام دهید. این تکنیک رنگ مو برای اثرگذاری نیازی به فویل ندارد، یعنی شما می‌توانید بالیاژ موهایتان را هم با فویل و هم بدون فویل انجام دهید. اما شک نکنید که نتیجه کار در روش بدون فویل خیلی ایده‌آل‌تر خواهد بود. در روش بالیاژ رنگ مو روی قسمت‌های سطحی مو اعمال می‌شود و قسمت‌های زیرین مو دست نخورده باقی می‌مانند. در واقع همین تضاد بین رنگ‌های تیره زیرین و رنگ روشن روی موهاست که کودتایی از زیبایی را در موها ایجاد می‌کند.

مزایای تکنیک بالیاژ مو

۱_در تکنیک بالیاژ هیچ خبری از مرزبندی یا رنگ موهای خط کشی شده نیست و دست آرایشگر به صورت آزادانه بر روی موها حرکت می‌کند. بنابراین نتیجه کار بسیار طبیعی و چشم نواز خواهد بود.

۲_بالیاژ برای انواع مو از جمله موهای صاف و فر و مجعد مناسب است، اما مسلما بر روی موهای صاف و سالم نمای بهتری دارد.

۳_این تکنیک برای هر رنگ مویی از جمله تیره و روشن قابل اجرا است و با ایجاد سایه روشن در موها، نوعی هارمونی زیبا را برای موهای شما به ارمغان می‌آورد.

۴_بدون فویل و با استفاده از برس‌های ظریف انجام می‌شود.

۵_از آنجایی که تمام قسمت‌های مو در بالیاژ به رنگ آغشته نمی‌شوند و مصرف رنگ و دکلره در این روش نسبت به سایر روش‌ها کمتر است، آسیب وارده به مو نیز به کمترین حد ممکن می‌رسد.

۶_از آنجایی که بالیاژ با ریشه موها هیچ تماسی ندارد، هیچ نیازی به مراجعه مداوم به آرایشگاه برای ترمیم رنگ موها وجود ندارد.

۷_به دلیل ایجاد سایه روشن در موها، به موها عمق و حجم می‌دهد و برای افرادی با موهای کم حجم و خالی بسیار مناسب است.

۸_بالیاژ مو در مقایسه با رنگ مو، در مدت زمان نسبتا کمتری انجام می‌شود و دنگ و فنگ‌های رنگ موی ساده یا هایلایت را ندارد.

مراحل انجام بالیاژ در خانه به صورت مرحله به مرحله همراه با عکس

در ابتدا باید بگویم بهتر است از رنگ مویی برای بالیاژ استفاده کنید که با رنگ زمینه موهایتان ۲ الی ۳ درجه اختلاف داشته باشد. چرا که در این صورت یک بالیاژ طبیعی و نچرال را بدست خواهید آورد. اما اختلاف فاحش بین رنگ موی اصلی و بالیاژ جلوه مصنوعی بر روی موها ایجاد می‌کند. به هر حال شما مختار هستید که هر رنگی را بر روی موهایتان پیاده کنید. اما برای مثال اگر بخواهید که بالیاژ یخی را برروی موهای مشکی ایجاد کنید، قبل از انجام اینکار به دکلره کردن مو و رساندن پایه موها به پایه شماره ۷ یا ۸ نیاز خواهید داشت. از طرفی دیگر، دکلره کردن مو کار ساده‌ای نیست و نیاز به مهارت بالایی دارد. پس اگر توصیه ما را می‌خواهید، بیخیال دکلره کردن مو در خانه بشوید.

در ادامه این مقاله، تکنیک بالیاژ بدون نیاز به دلکره با رنگ‌‌های طبیعی در خانه را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم:

_کاسه رنگ
_برس نازک مخصوص رنگ
_دستکش پلاستیکی
_رنگ موی دلخواه
_اکسیدان ۹٪ یا ۶٪ درصد
_روپوش مخصوص رنگ
_لباس کهنه یا مخصوص رنگ
_وازلین
_فویل (در صورت تمایل)
_تعدادی گیره برای تقسیم بندی مو
_شانه دُم باریک
_شامپوی مخصوص موهای رنگ شده
_نرم کننده

اولین مرحله بالیاژ مو در خانه، آماده کردن رنگ مو:

آماده کردن رنگ مو

با توجه به حجم و ضخامت موها، رنگ موی مورد نظر خود را داخل کاسه رنگ بریزید و با اکسیدان مخلوط کنید.

مرحله دوم، پوشیدن لباس مخصوص:

برای اینکه از برخورد رنگ با لباس‌های خود جلوگیری کنید، آنها را تعویض کرده و یک تیشرت یا لباس کهنه که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید را به تن کنید. در نهایت نیز روپوش مخصوص رنگ را بپوشید.

سومین مرحله بالیاژ مو در خانه، چرب کردن پوست اطراف سر

برای اینکه از رنگ گرفتن قسمت‌هایی مثل گوش، گردن یا صورت در اثر برخورد رنگ جلوگیری کنید، مقداری وازلین را در نواحی ذکر شده بمالید و خوب پخش کنید.

مرحله چهارم، تست کردن رنگ مو:

تست کردن یک قسمت از مو

از آنجایی که تکنیک بالیاژ مو را در خانه انجام می‌دهید، بهتر است که ابتدا دو یا سه قسمت کوچک از موهای قسمت زیرین سر را انتخاب کنید و به رنگ کردن آنها مشغول بشوید. چرا که در این صورت اگر رنگ موهایتان هم خراب بشود، موهای رنگ شده در قسمت زیرین قرار داشته و در معرض دید نخواهند بود. همچنین سعی کنید که به محض گذاشتن رنگ بر روی موها، شروع به تایم گرفتن کنید تا متوجه شوید که موهایتان در عرض چند دقیقه به رنگ دلخواه درمی‌آیند.

مرحله پنجم، موها را تقسیم بندی کنید:

تقسیم بندی موها برای بالیاژ مو

 

اگر تست بالیاژ با موفقیت به پایان رسید، به سراغ تقسیم بندی موها بروید. برای اینکار شانه دم باریک را برداشته و موها را طبق تصویر به ۳ قسمت تقسیم بندی کنید. بعد از تقسیم کردن موها، از گیره‌های کوچک برای محکم کردن آنها در جای خود کمک بگیرید. از آنجایی که تقسیم بندی مو از پشت سر انجام می‌شود، بهتر است که برای تمیزی و ظرافت کار از شخص دیگری برای تقسیم کردن موها کمک بگیرید.

مرحله ششم، به سراغ پایین‌ترین قسمت بروید:

جدا کردن یک رشته نازک از قسمت کناره مو

 

در این مرحله از بالیاژ مو، باید یک رشته نازک از گوشه موها را جدا کنید. بهتر است که پهنای هر یک از رشته‌ها حدود ۲/۵ سانتی متر باشد.

مرحله هفتم، رنگ کردن رشته‌های مو:

رنگ کردن رشته‌های مو

حالا باید همان رشته مو را به کمک برس نازک رنگ به رنگ موی دلخواه آغشته کنید. سعی کنید که حجم رنگ در قسمت بالای مو یا همان نزدیک به ریشه کم باشد. چرا که شما باید بیشتر بر روی قسمت میانی و نوک موها تمرکز کنید. در واقع بالیاژ مو باید بگونه‌ای باشد که سایه ایجاد شده در قسمت نزدیک به ریشه تیره، سایه ایجاد شده در قسمت میانی به رنگ متوسط و در ناحیه نوک موها به رنگ روشن باشد.

مرحله هشتم، یک ردیف از موها را رنگ کنید:

حالا باید همان رشته کناری مو که رنگ کرد‌ه‌اید را در نظر بگیرید و یک ردیف افقی در امتداد همان رشته را به رنگ مو آغشته کنید. اگر دوست ندارید که رنگ مو با سایر قسمت‌های مو تماس پیدا کند، موهای رنگ شده را با فویل بپوشانید. البته این مرحله کاملا اختیاری است.

مرحله نهم، موها را بشویید:

شستن موها آخرین مرحله بالیاژ مو

شما مراحل اصلی بالیاژ کردن مو در خانه را طی کردید و اکنون باید حدود ۲٠ الی ۳٠ دقیقه صبر کنید تا موها رنگ بگیرند. بعد از گذشت این مدت، قسمتی از موهای رنگ شده را تست کنید تا از رنگ گرفتن آنها مطمئن بشوید. اگر موها به خوبی رنگ گرفته بودند، آنها را به کمک شامپوی مخصوص موهای رنگ شده خوب بشویید و در مرحله آب‌کشی از نرم کننده استفاده کنید. همچنین اگر از ماسک‌ موهای داخل حمام استفاده می‌کنید، بعد از گذشت ۱۵ دقیقه ماسک را از روی سر بشویید.

نکته: در صورتی که بعد از شستن موها با تناژ نارنجی یا زردی بر روی موها مواجه شدید، از شامپوی ضدزردی برای رفع این مشکل کمک بگیرید. همچنین برای اینکه حالت و سلامت موهای رنگ شده خود را حفظ کنید، از ماسک موهای مغذی و آبرسان غافل نشوید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

لمینت ناخن چیست؟ چه تفاوتی با ژلیش دارد؟

کاشت و زیبایی ناخن یکی از چیزهای رایج در دنیای امروز است. این روزها بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.