گل فروشی آنلاین تهران

نحوه شست‌وشوی کاهو

شستن کاهو و سبزیجات دیگر دنگ و فنگ زیادی ندارد، اما در زمانی که ویروس کرونا در حال جولان دادن است، نباید این کار ساده را دست کم بگیرید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام شستن کاهو، حشرات بسیار ریزی را دیده باشید که به برگ کاهو چسبیده‌اند و به قدری سمج بوده که با شستن هم کنار نمی‌روند. پس به خاطر اینکه از دست این آلودگی‌ها و گل و لای خلاص بشوید، باید کاهو را به روش صحیحی بشویید. اما روش صحیح شستن کاهو چگونه است؟ آیا می‌توان از مایع ظرفشویی برای ضدعفونی کردن کاهو استفاده کرد؟ شست‌وشوی کاهو با نمک چطور؟ برای رسیدن به جواب تمامی این سوالات، چند دقیقه از وقت ارزشمند خود را به مطالعه این مقاله اختصاص بدهید. چرا که ما در این مقاله از نیمه شب، به نحوه شست‌وشوی کاهو با روشی ساده و موثر پرداخته‌ایم.

شستن کاهو

 

نحوه شست‌وشو کاهو با سرکه

سرکه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بالایی داشته و برای مبارزه با باکتری و ویروس‌های میوه و سبزیجات فوق‌العاده عمل می‌کند.

 

_مرحله اول شستن کاهو

در اولین مرحله از شستن کاهو، باید برگ‌های کاهو را کاملا از هم جدا کنید. اگر برگ‌های قسمت روی کاهو کهنه و پژمرده بودند، آنها را جدا کرده و دور بریزید. حالا با استفاده از یک چاقو مغز کاهو را از برگ‌ها جدا کنید. برگ‌های سالم را داخل یک عدد صافی بریزید.

 

_مرحله دوم شستن کاهو

برای اینکه گل و لای‌ها از برگ کاهو جدا شوند، ابتدا یک مرتبه برگ‌های کاهو را با آب خالی بشویید. بهتر است که برای اینکار از آب سرد استفاده کنید. حالا دوباره کاهوهای شسته شده را داخل یک آبکش تمیز بریزید.

بیشتر بخوانید : نحوه شست‌و‌شو و ضدعفونی سبزیجات 

_مرحله سوم شستن کاهو

حالا به مهمترین قسمت شستن کاهو، یعنی میکروب‌زدایی می‌رسیم. برای اینکار شما فقط و فقط به سرکه سفید نیاز دارید. برای شروع یک لگن یا کاسه بزرگ را آماده کرده و برگ‌های کاهو را داخل آن قرار دهید. حالا ۱ فنجان سرکه سفید را با ۲ فنجان آب سرد مخلوط کرده و بر روی کاهوها بریزید. اگر این مقدار محلول برای حجم کاهوها کافی نبود، میزان آن را دو یا چند برابر کنید. پس از انجام اینکار ۱٠ دقیقه صبر کرده و سپس با ملایمت، دوباره برگ‌ها را به صافی منتقل کنید.

سرکه

 

_مرحله چهارم شستن کاهو

بعد از میکروب‌زدایی کاهوها آنها را با آب سرد بشویید. در آخر، صافی را به آرامی تکان بدهید تا آب‌های اضافی از کاهو جدا شوند.

 

_مرحله پنجم شستن کاهو

برای اینکه آب کاهو گرفته شده و ماندگاری آن بالاتر برود، دو حوله نازک تمیز را آماده کنید. یک عدد از حوله‌ها را روی اپن آشپزخانه یا میزغذاخوری پهن کرده و برگ‌های کاهو را به صورت ردیفی روی حوله بچینید. حالا حوله دیگر را هم روی کاهوها پهن کرده تا آب اضافی آنها به بهترین شکل جذب شود.

 

مرحله آخر شستن کاهو

بعد از خشک شدن کاهو، نوبت به جدا کردن قسمت‌های خراب شده می‌رسد. اگر این قسمت‌ها را از برگ کاهو جدا نکنید، قسمت‌های دیگر نیز به سرعت خراب می‌شوند. پس درنگ نکرده و با یک عدد قیچی آشپزخانه تمیز، قسمت‌های سیاه یا قهوه‌ای شده کاهو را برش بزنید. مراحل شستن کاهو به پایان رسید. حالا با خیالی راحت سالاد کاهوی خود را آماده کرده و از خوردن آن با چاشنی‌های خوشمزه لذت ببرید.

 

چطور ماندگاری کاهو را بالاتر ببریم؟

۱_تازه ماندن کاهو برای ۱ هفته

ماندگاری کاهو

 

اگر می‌خواهید که از کاهو به بهترین و راحت‌ترین شکل نگهداری کنید، کافیست آن را داخل یک نایلون پلاستیکی قرار داده و چند عدد دستمال کاغذی را هم داخل پلاستیک بگذارید. از آنجایی که کاهوی داخل پلاستیک در یخچال بخار کرده و عرق می‌کند، دستمال کاغذی این رطوبت را جذب کرده و به کاهو اجازه پلاسیده شدن نمی‌دهد. از طرفی دیگر، نباید نایلون کاهو را در کنار سبزیجات و میوه‌های دیگری مثل خیار، گوجه، سیب و … قرار بدهید. کاهوی شما در صورت جدا بودن از سایر میوه‌ها و سبزیجات، برای مدت بیشتری در یخچالتان سالم می‌ماند.

 

۲_تازه ماندن کاهوهای خرد شده

این درست است که کاهوی دست نخورده ماندگاری بالاتری دارد، اما برای نگهداری از کاهوی خرد شده هم ترفندی وجود دارد. اگر بعد از شستن کاهو آن را خرد کرده‌اید، برگ‌ها را داخل صافی ریخته تا آب کاهو کاملا خارج شود. بعد خشک شدن کاهو، یک ظرف دردار پلاستیکی با گنجایش مناسب را آماده کرده و در انتهای ظرف یک لایه دستمال کاغذی پهن کنید. حالا یک ردیف کاهو را داخل ظرف ریخته و دوباره یک لایه دستمال کاغذی را روی کاهوها قرار بدهید. این کار را تا تمام شدن کاهوها ادامه دهید. آخرین لایه ظرف شما باید دستمال کاغذی پوشیده شده باشد. حالا درب ظرف را گذاشته و آن را داخل یخچال قرار بدهید. هربار که به مقدار نیاز خود از ظرف کاهو برداشتید، مجددا و به سرعت درب ظرف را گذاشته و آن را به یخچال انتقال دهید.

 

۳_نگهداری کاهو در کشوی یخچال

رطوبت، سرد بودن و یا گرم بودن یخچال در خراب شدن کاهو تاثیر زیادی دارند. پس بهتر است که از شستن کاهو قبل از زمان مصرف خودداری کنید. در ترفندی دیگر، از قرار دادن کاهو در طبقه‌ بالایی یخچال پرهیز کنید. بهترین قسمت یخچال برای نگهداری کاهو، طبقه میانی یا کشوهای مخصوص نگهداری میوه و سبزی است. چرا که میزان دمای این قسمت‌ها برای نگهداری میوه و سبزیجات طراحی شده است.

 

شستن کاهو با مایع ظرفشویی، درست یا غلط؟

مایع ظرفشویی
انگل‌زدایی یا میکروب‌زدایی کاهو یا سبزیجات، مرحله مهمی است که بهتر است همیشه آن را انجام بدهید. شاید شما هم روش استفاده از مایع ظرفشویی برای شستن کاهو یا سبزیجات را زیاد شنیده باشید. شاید خیلی‌ها منکر آسیب‌زا بودن این ترفند بشوند، اما پزشکان زیادی با شست‌وشوی کاهو یا سبزیجات با مایع ظرفشویی مخالف هستند. چرا که شوینده‌های شیمیایی قابلیت مسموم‌کنندگی داشته و حتی ممکن است که در ظاهر و طعم سبزی هم تغییراتی ایجاد بکنند. دکتر رحمانی در این‌باره می‌گوید: ” استفاده از مایع ظرفشویی برای شستن سبزی، باعث می‌شود که تخم و کیست انگل‌های موجود بر روی سطح سبزی لیز و لزج شده و رشد کنند.” در نتیجه، بهتر است که برای شستن کاهو یا سبزی، از روش‌های ذکر شده و فشار مستقیم آب استفاده کنید.

 

آیا می‌توان برای شستن کاهو روی نمک حساب کرد؟

نمک و کاهو
شاید شما هم آوازه شستن سبزیجات با نمک را از دیگران زیاد شنیده باشید. اما به نظر شما این ترفند قابل اعتماد است؟ جواب متخصصان به این سوال منفی است! متخصصان می‌گویند که نمک برای شستن سبزیجات یا میوه‌جات ارگانیک (محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که در فرایند تولید آن‌ها از هیچگونه سموم شیمیایی و آفت‌کش استفاده نشده است) کافی است، اما برای سبزیجات خیلی آلوده و غیرارگانیک جوابگو نمی‌باشد. بنابراین اگر احتمال می‌دهید که کاهو یا سبزیجات آغشته به سموم، حشره‌کش‌ها یا تخم انگل هستند، از سرکه یا محلول ضدعفونی‌کننده سبزیجات برای شستن آنها استفاده کنید.

 

سخن آخر

در این روزهای کرونایی، ممکن است که توصیه‌های غیرعقلانی و خطرناک زیادی مثل ضدعفونی کردن سبزیجات با وایتکس یا الکل را از سوی دیگران بشنوید. اما هرگز گول این حرف‌ها را نخورید، چرا که انتهای این پیشنهادات به مسمومیمت ختم می‌شود. پس برای شستن کاهو یا هر نوع میوه و سبزی دیگر، از مواد طبیعی و سالمی مثل سرکه کمک بگیرید.

FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

تزیین دستمال سفره

سریع ترین تزیین دستمال سفره برای مهمانی

همه ما در میهمانی‌ها و ضیافت‌های مختلف می‌خواهیم به بهترین نحو از میهمانان خود پذیرایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *