تاثیر ادویه روی شیر مادر

شما به عنوان یک مادر مسئول هستید و باید تصمیم بگیرید که تغذیه دوران شیردهی مناسبی را انتخاب کنید و در غذاها به دنبال تاثیر ادویه روی شیر مادر باشید، چرا که هر نوع غذا و ماده خوراکی، بلافاصله بر روی شیر شما اثر خواهد گذاشت بنابرین برای سلامت نوزاد خود، باید نسبت به این موضوع حساس باشید.

آیا خوردن ادویه در طول شیردهی مجاز است؟

بله، مجاز است و از لحاظ تاثیر ادویه روی شیر، از آن جایی که مقدار کمی ادویه وارد شیر مادر می شود، بر نوزاد تاثیری نمی گذارد. در بیشتر فرهنگ ها، مادر رژیم غذایی پیش از بارداری خود را ادامه می دهد و هیچ مدرکی مبنی بر بهانه گیر شدن نوزاد وجود ندارد. بهترین کار خوردن غذاهای سالم و دوری از غذاهایی است که شما را اذیت می کند. مطالعات نشان می دهد نوزادی که شیر مادر می خورد بعدها راحت تر غذاهای دیگر را می پذیرد تا نوزادی که شیر خشک می خورد زیرا به مزه غذاها در هنگام شیرخوارگی عادات کرده است.

تاثیر ادویه روی شیر مادر

آیا ادویه بر شیر مادر تاثیر می‌گذارد؟

تاثیر ادویه بر روی شیر مادر این است که شیر بر اساس ادویه ها و غذاهای وارد شده به بدن، مزه دار می شود. به عنوان مثال اگر غذاهای دارای سیر مصرف کنید، شیر مزه سیر می گیرد و نوزاد نیز به مزه آن علاقه مند می شود.  کارشناسان معتقدند معرفی مزه غذاهای جامد به نوزاد از طریق شیر مادر بسیار خوب است. مطالعات نشان می دهد می توانید با مصرف غذاهای مختلف مزه غذاها را از طریق شیر به فرزند خود معرفی کنید. اما اصولا قند طبیعی موجود در شیر مادر در مزه شیر، مزه غالب است. مطالعات نشان می دهد نوزادی که مادرش سیر می خورد، نسبت به نوزادی که مادرش سیر نمی خورد، شیر با مزه سیر را بیشتر مک می زند و می خورد.

بیشتر بخوانید: نحوه تغذیه مادر و تاثیر روی شیر مادر

مطالعه دیگری نشان می دهد نوزادی که در هنگام جنینی یا در هنگام شیردهی مزه ای خاص را تجربه می کند، در هنگامی که بزرگ می شود به آن مزه علاقه خواهد داشت. اما اگر می بینید فرزندتان ناراحت است و احساس سوزش معده دارد سعی کنید رژیم خود را تغییر دهید. به نوزاد اجازه دهید رژیم جدید را بپذیرد. برای بررسی این که نوزاد ادویه دوست دارد یا خیر از روش صحیح و غلط استفاده کنید.

چگونه می‌توان فهمید نوزاد نسبت به ادویه حساسیت دارد؟

می توانید با مشاهده واکنش های نوزاد در هنگام شیردهی متوجه شوید نسبت به ادویه حساسیت دارد یا خیر.  نوزاد ممکن است: پس از شیر خوردن بهانه گیر شود. کمی بخوابد. به مدت طولانی گریه کند. ناراحت به نظر بیاید. به طور مرتب از خواب بیدار شود. سایر نشانه های که حساسیت نوزاد را نشان می دهند شامل: خس خس کردن حساسیت پوستی مدفوع سبز یا دارای مخاط گرفتگی بینی اما شاید این علائم به خاطر مصرف ادویه نباشد و ممکن است حساسیت به غذاهایی مانند لبنیات، گندم و مرکبات باشد. اگر در هنگام شیردهی ادویه می خورید و علائمی مشاهده نمی کنید یک هفته به ادویه خوردن ادامه دهید سپس به رفتارهای نوزاد توجه کنید. برخی نوزادان در هنگام مصرف ادویه توسط مادر، بهانه گیر می شوند.

تاثیر ادویه روی شیر مادر

خوردن غذاهای تند و پرادویه بر شیردهی چه تاثیری بر مادر و نوزاد دارد؟

به غذای پرادویه فکر کنید. اگر دهان‌تان آب افتاده از جمله بانوان متعددی هستید که غذای تند و پرادویه دوست دارید. وقتی باردار بودید احتمالا برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در شکم‌تان از خوردن این گونه غذاها خودداری می‌کردید. بعد از زایمان احتمالا می‌خواهید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید.

هر نوزادی ممکن است به تعدادی از مواد غذای و یا ادویه ها و … آلرژی داشته باشد. اگر پس از خوردن غذای تند و شیردهی به نوزاد متوجه  واکنش های آلرژیک همچون گریه های شدید، پرش از خواب، استفراغ، بثورات پوستی و … شدید، لازم است از مصرف غذاهای تند اجتناب کنید.

آیا خوردن غذای تند و پرادویه در دوران شیردهی بی ضرر است؟

بله، بی‌ضرر است. با اینکه ممکن است مقدار کمی از آن وارد شیر مادر شود اما به هیچ روی بر شیرخوار تاثیری نمی‌گذارد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، مادران عادت به خوردن غذای پرادویه دارند و در دوران شیردهی نیز تغییر در رژیم غذایی خود نمی‌دهند. هیچ شاهدی مبنی بر اینکه شیرخواران این مادران پرنفخ، بهانه‌گیر یا بدخلق هستند وجود ندارد.

بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که به یک رژیم غذایی متنوع و سالم وفادار بمانید و از غذاهایی که شما را ناراحت می‌کند اجتناب کنید.

طبق نظر لوسی کوک رواشناس که متخصص تغذیه کودکان است: «این کودکان شیرخوار به طور کلی بعدها نیز راحت‌تر غذا می‌خورند چون طعم‌های مختلفی را از همان مراحل اولیه زندگی تجربه کرده‌اند، در حالی که کودکان شیرخشکی یک تجربه ثابت دارند.»
روش تشخیص حساسیت نوزاد به غذاهای تند و پر ادویه

می‌توانید با تحت نظر گرفتن واکنش‌های او متوجه بشوید شیرخوار شما به غذاهای پر ادویه حساس است یا خیر و در کل به اثر ادویه روی شیر پی ببرید و پس از خوردن ادویه ممکن است نوزاد:

بعد از شیرخوردن بهانه گیری کند.
کم بخوابد.
مدت طولانی گریه کند.
ناراحت به نظر برسد.
ناگهان بیدار شود.

تاثیر ادویه روی شیر مادر

نشانه های دیگری که نشان دهنده واکنش است شامل موارد زیر است:

خس خس کردن
واکنش پوستی
خلط یا مدفوع سبز
یبوست

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن

اما این نشانه ها الزاما مبتنی بر واکنش نسبت به غذای پرادویه نیست و می‌تواند نشانه‌ آلرژی به غذاهای دیگری مانند گندم، لبنیات، مرکبات یا ذرت در رژیم غذایی شما باشد.

اگر هنگام شیر دادن غذای پر ادویه خوردید و چنین نشانه هایی را مشاهده کردید و احساس کردید تاثیر ادویه روی شیر مادر است، یک هفته چنین غذاهایی نخورید و بعد دوباره امتحان کنید تا رفتار شیرخوار را ببینید. بعضی شیرخواران ممکن است در صورت مصرف مقدار زیاد غذای پر ادویه توسط مادر بهانه‌گیری کنند. در این صورت مقدار معتدل‌تری مصرف کنید. در صورت نیاز برای مشورت به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن پایانی

از آنجا که ممکن است ما آگاه نباشیم غذای تند یا ادویه دار چه مدت در شیر مادر باقی می ماند یا تاثیر ادویه روی شیر مادر چگونه است، لازم است که از زمان مناسب معرفی آن به کودک خود اطلاع داشته باشید. بسیاری از خانم ها تمایل دارند که پس از زایمان با مقادیر کم غذاهای تند و ادویه دار را شروع کنند، بهتر است مصرف این گونه غذاها را به تاخیر بیاندازید تا زمانی که کودک به درستی از شیر مادر تغذیه شود و سلامتی و ایمنی او را در حد مطلوبی حفظ کند. به این ترتیب، در صورتی که کودک دچار یک واکنش آلرژی زا شود، دیگر از آن رنج نبرده و می تواند به سرعت بهبود یابد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *