ادویه‌های مخصوص هر غذا

ادویه‌ها در واقع طعم‌دهنده‌های معطری از دانه‌ها، میوه‌ها، پوست و ریشه گیاهان هستند که به طرز چشمگیری عطر و طعم خاصی به غذاها می‌بخشند و دنیای مزه‌ها را تغییر می‌دهند. همانطور که می‌دانید از هزاران سال پیش ادویه‌جات به عنوان کالاهای تجاری بسیار ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گرفتند و مهد آنها کشور هندوستان می‌باشد. این کالای ارزشمند علاوه بر استفاده در آشپزی در تولیدات محصولات آرایشی، پزشکی، مناسک مذهبی و غیره نیز بسیار مفید و پرکاربرد است. اصولاً برای طبخ انواع غذاها ادویه‌ها را با هم ترکیب می‌کنند تا هر غذایی با ادویه‌های مخصوص خودش تهیه شود. شما عزیزان نیز می‌توانید با توجه به دستورات ذکر شده در ادامه مقاله انواع ادویه‌ها را آسیاب کرده و با به دست آوردن ادویه مخصوص غذاها، از تنوع و خاصیت بی‌نظیر آنها بهره‌مند شوید.

ادویه مخصوص غذاها

ادویه‌های مخصوص هر غذا

ادویه‌های مخصوص پلو مخلوط

• نوع اول: پودر زیره، جوز هندی ساییده شده، پودر تخم گشنیز، پودر میخک، زنجبیل رنده شده و پودر دارچین. دقت کنید که از هر کدام به نسبت ۱ قاشق غذاخوری آسیاب کنید به جز میخک که میزان آن باید نصف بقیه ادویه‌ها باشد.

• نوع دوم: پودر دارچین، پودر گل سرخ ۲ قاشق غذاخوری، زیره سیاه ۱ قاشق چایخوری، پودر زنجبیل، هل سبز ۱۰ عدد، میخک و جوز هندی. توجه داشته باشید تکه کوچکی از جوز هندی را ریز رنده کنید و سپس از هر کدام از ادویه‌ها به نسبت ۱ قاشق غذا خوری آسیاب کنید به جز میخک که میزان آن باید نصف بقیه باشد.

• ادویه سوم: پودر زیره، دارچین، گل سرخ با گل محمدی ساییده شده، دارچین، جوز هندی پودر شده، هل ساییده شده و فلفل سیاه. دقت کنید که از هر کدام از ادویه‌ها به نسبت ۱ قاشق غذاخوری آسیاب کنید به جز میخک که میزان آن باید نصف بقیه باشد.

• ادویه چهارم: این ادویه مختص پلوهای مخلوط از جمله کلم پلو، هویج پلو، لوبیا و… است. گل محمدی، زیره، دارچین، زنجبیل، جوز هندی، میخک، هل، ادویه خورشی، فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه، پودر زیره، دارچین و تخم گشنیز. از هرکدام به نسبت ۱ قاشق غذاخوری آسیاب کنید به جز میخک که میزان آن باید نصف بقیه باشد.

ادویه مخصوص غذاها، ادویه چلوکباب

سماق قرمز و یا سماق قهوه‌ای ادویه مخصوص چلو کباب هستند. فرق این سماق‌ها این است که سماق قرمز رنگ‌دهنده است و ترشی کمی دارد، اما سماق قهوه‌ای رنگ دهنده نیست اما نسبت به سماق قرمز خیلی ترش‌تر است. پس متناسب با ذائقه خودتان یکی از آنها را انتخاب کنید. دلیل استفاده از سماق بر روی کباب این است که وقتی گوشت کباب می‌شود، کمی مواد سمی در آن تولید شده که سماق این سم را از بین خواهد برد. برای همین قدیمی‌ترها همیشه با کباب سماق مصرف می‌کردند.

انواع ادویه

ادویه های مخصوص آبگوشت

زردچوبه، دارچین، فلفل سیاه، جوز هندی، بادیان و میخک

ادویه ترشی مخلوط و لیته

نعنا خشک، گلپر، تخم گشنیز، تخم سیاه دانه، زیره سیاه و سبز ،کاری و زردچوبه

ادویه ترشی بادنجان زردچوبه

بیشتر بخوانید: جوز هندی چیست؟ خواص و موارد استفاده از جوز هندی

ادویه ماست و خیار

فلفل سیاه، نعنا خشک، ریحان، مرزه، ترخان خشک و پودر گل سرخ

ادویه مخصوص غذاها، ادویه فلافل

زیره سبز، کاری، زنجبیل، فلفل قرمز، گشنیز و شنبلیله

ادویه‌های مخصوص کوکو سبزی

پودر گل محمدی، کاری، دارچین و فلفل سیاه

ادویه مرغ و ماهی

بهترین ادویه برای این غذاها زعفران، زنجبیل، برگ بو و پودر سیر است.
ادویه کورما، تیکا و گراماسالا برای تهیه مرغ عالیست. این دو ادویه نوعی کاری هستند که از مخلوط ۲۰ نوع ادویه با فرمول خاص تهیه شده و به صورت آماده فروخته می‌شوند.

ادویه مخصوص غذاها، ادویه گوشت

جوز هندی، حواستان باشد که اگر بیشتر از ۴ گرم از جوز هندی استفاده کنید، خطر توهم و فلج عضلات به وجود خواهد آمد.

ادویه مخصوص غذاها، ادویه سوپ

سوپ‌ها انواع مختلفی دارند که ادویه آنها هم با هم متفاوت است. مثلا به سوپ جو کمی پودر آویشن می‌زنند.
ولی خب به طور کلی برای همه سوپ‌ها بهترست یک یا دو عدد برگ بو اضافه کنید تا تفاوت طعم آن را متوجه شوید.

ادویه انواع غذاها

ادویه‌های مخصوص کباب تابه‌ای

مخلوط فلفل سیاه، کمی پودر لیمو عمانی، کمی زردچوبه و سماق

ادویه‌های مخصوص خورش قیمه

ادویه خاص خورش قیمه مخلوطی از پودر لیمو عمانی، دارچین و کمی پودر گل محمدی است. برخی از افراد به جای گل محمدی از گلاب استفاده می‌کنند که این مورد سلیقه‌ای است.

ادویه مخصوص غذاها، ادویه غذاهای ایتالیایی

مخلوط پونه، ریحان، رُزماری، آویشن، فلفل قرمز و مرزنجوش که همه اینها باید به صورت خشک و پودر شده باشند. این ادویه برای درست کردن مایه پاستا، پیتزا، لازانیا و ماکارانی بسیار عالی است.

ادویه عربی و ترک

پودر زیره، تخم گشنیز و رازیانه ( از هر کدام ۱ قاشق غذاخوری)، دارچین و جوز هندی پودرشده ( از هر کدام ۱ قاشق مرباخوری)، هل ساییده شده و فلفل سیاه ( از هر کدام ۱ قاشق چایخوری)

ادویه هندی (گرم مسالا)

پودر زیره (۱ قاشق غذاخوری)، زنجبیل، دارچین، جوزهندی ساییده شده، فلفل سیاه و هل ساییده شده (از هر کدام ۱ قاشق مرباخوری)، میخک پودرشده (۱قاشق چایخوری)، زیره سیاه، زیره سبز، تخم گشنیز، رازیانه، فلفل و زردچوبه (مقدار مساوی از هر کدام)

ادویه مخصوص غذاها، ادویه مکزیکی

پودر فلفل دلمه‌ای قرمز (پاپریکا) ۲ قاشق غذاخوری، زیره پودر شده ۱ قاشق مرباخوری، فلفل ساییده شده ۱ قاشق مرباخوری، پودر سیر ۱ قاشق چایخوری و پودر میخک ۱/۲ قاشق چایخوری

ادویه فرانسوی

جوزهندی ساییده شده، فلفل سیاه ساییده شده و دارچین (از هر کدام ۱ قاشق غذاخوری)، میخک پودرشده (۱ قاشق چایخوری)

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *