راه‌های مؤثر برای از بین بردن اسکار پوستی

اسکار پوستی در اثر جوش‌های صورت که معمولاً به دلیل علائم آکنه قدیمی، آبله‌مرغان یا عفونت‌هایی مانند استاف که می‌توانند روی پوست تأثیر بگذارند، ایجاد می‌شوند. اغلب اسکارها عمیق و تیره رنگ هستند که خود‌به‌خود از بین نمی‌روند. روش‌هایی برای از بین بردن جای زخم و اسکار پوستی وجود دارد. امروز، *تیم وبسایت نیمه شب* به معرفی آن‌ها پرداخته است و جهت آشنایی با این روش‌ها در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید.

اسکار پوستی چگونه ایجاد می‌شود؟

به عنوان بخشی از روند بهبود طبیعی پس از یک آسیب ایجاد می‌شود. هنگامی که درم (لایه دوم پوست) آسیب می‌بیند، بدن شما فیبرهای کلاژن را برای ترمیم آسیب تشکیل می‌دهد و در نتیجه اسکار ایجاد می‌شود.

در واقع هرچه زخم سریع‌تر بهبود یابد، کلاژن کمتری رسوب می‌کند و اسکار کمتر قابل مشاهده است. شدت اسکار بر اساس شدت آسیب است. آنها در قسمت‌های مختلف بدن و بر اساس سن فرد آسیب دیده، متفاوت تشکیل می‌شوند.

راه‌های مؤثر برای از بین بردن اسکار پوستی

با هیچ روشی جای زخم و اسکار پوستی به صورت کامل از بین نمی‌رود ولی راه‌هایی برای کاهش آن‌ها از نظر ظاهری وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

کرمهای موضعی درمان اسکار پوستی

این کرم‌ها حاوی ترکیبات فعال با هدف کاهش اندازه و ظاهر اسکارها و همچنین مبارزه با قرمزی یا خارش صورت می‌باشند .کرم‌های موضعی در درجه اول با آبرسانی به پوست و به حداقل رساندن ظاهر کلی جای زخم کار می‌کنند و می‌توانند به کاهش هر گونه خارش و حساسیت پوستی، کمک کنند. چند مورد از آن‌ها عبارتند از:

ژل مدرما

ژل ضد لک قوی موراد

سرم درمان آکنه Proactiv

کیت درمان آکنه‌ی پیترتوماس‌روث

این ژل و کرم‌های موضوعی به راحتی بدون نسخه در دسترس است. با این حال، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا اثرگذار باشد و برای به نتیجه رسیدن نیاز به استفاده مداوم دارد. در برخی موارد، استفاده مداوم می‌تواند خطر عوارض جانبی مانند راش و التهابات را افزایش دهد.

اسکار پوستی

ماساژ صورت

ماساژ صورت مستقیماً جای زخم را از بین نمی‌برد. اما می‌تواند مکمل سایر درمان‌های اسکار پوستی که استفاده می‌کنید، باشد. ماساژ صورت می‌تواند التهاب را کاهش دهد و گردش خون پوست را بهبود بخشد و در عین حال سموم را نیز از بین ببرد. به نوبه خود، ممکن است متوجه بهبود کلی در بافت و رنگ پوست شوید.

ماساژ صورت هیچ گونه عارضه جانبی ندارد، اما اثربخشی آن در برابر جوش صورت به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است. در هر صورت، یک ماساژ هفتگی یا ماهانه می‌تواند استرس و التهاب را کاهش دهد.

در نیمه شب بخوانید:پوست ترکیبی چیست و نیاز به چه مراقبت هایی دارد؟

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی برای درمان انواع موارد مربوط به پوست ، از جمله کاهش چین‌و‌چروک و  اسکار پوستی استفاده می‌شود. با برداشتن لایه‌ی بالایی پوست (اپیدرم) به بازسازی سلول‌های جدید کمک می‌کند. به این فرآیند لایه‌برداری می‌گویند. محلول شیمیایی مورد استفاده خارجی‌ترین لایه پوست را حل می‌کند تا به افزایش گردش سلولی کمک کند.

این درمان برای افرادی که پوست روشن‌تری دارند بهتر عمل می‌کند. صرف‌نظر از رنگ پوست، حتماً روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و اگر در معرض نور خورشید هستید، مرتب آن را تمدید کنید، زیرا لایه‌برداری پوست را به شدت به نور و اشعه ماوراء بنفش (UV) حساس می‌کند.

این لایه‌بردار‌ها فقط برای از بین بردن اسکار پوستی که خیلی عمیق نیست، بهترین عملکرد را دارند. از لایه‌بردارهای شیمیایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اسید گلیکولیک

پیروویک اسید

اسید سالیسیلیک

تری کلرواستیک اسید (TCA)

عوارض جانبی رایج لایه برداری، قرمزی و سوزش است. لایه‌برداری شیمیایی فقط لایه بیرونی پوست را از بین می‌برد، بنابراین برای دستیابی به نتیجه‌ی حداکثری باید آن را به طور منظم انجام دهید.

میکرودرم ابریژن

نوع دیگری از لایه‌برداری است که اپیدرم را از بین می‌برد. در میکرودرم ابریژن به جای استفاده از اسیدهایی مانند اسیدهای مورد استفاده در لایه‌برداری شیمیایی، از یکسری وسایل برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. این فرآیند توسط یک متخصص مراقبت از پوست انجام می‌شود.

میکرودرم ابریژن معمولاً عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند، اما زمانی که به طور منظم انجام شود، بهترین نتیجه را دارد. همچنین برای از بین بردن اسکار پوستی سطحی کوچکتر بهتر عمل می‌کند.

درم ابریژن

درم ابریژن یکی دیگر از روش‌های درمان اسکار پوستی است. برخلاف میکرودرم ابریژن، درم ابریژن هم اپیدرم و هم لایه میانی پوست (درم) را از بین می‌برد. در مطب پزشک انجام می‌شود و ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشد.

متخصص از یک دستگاه بر روی پوست استفاده می‌کند تا اپیدرم و قسمت‌هایی از درم شما را از بین ببرد و پوست شما صاف‌تر و خوش‌رنگ‌تر شود. درم ابریژن برای اسکارهای خیلی عمیق‌ موثر نیست. همچنین خطر عوارض جانبی مانند ایجاد اسکارهای جدید، لکه و عفونت را دارد.

در نیمه شب بخوانید:خواص شگفت انگیز روغن جوجوبا برای پوست و مو

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ را “درمان القای کلاژن” یا “نیدلینگ” نیز می‌نامند. این روش یک درمان تدریجی است که توسط سوزن‌هایی پوست شما را سوراخ می‌کنند. به محض بهبود زخم‌های پوست، پوست شما کلاژن بیشتری تولید می‌کند تا به طور طبیعی آنها را پر کند و آن‌ها را از بین ببرد.

عوارض جانبی آن شامل کبودی، تورم و عفونت است. برای به دست آوردن نتیجه‌ی حداکثری آکادمی پوست آمریکا استفاده از این روش را هر دو تا شش هفته توصیه می‌کند. احتمالاً در عرض نه ماه شاهد نتایج قابل توجهی خواهید بود.

تزریق فیلر

فیلرها مواد ژل مانندی، مانند کلاژن یا مواد مبتنی بر چربی هستند که به زیر پوست تزریق می‌شوند. به طور معمول، آنها از اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند، ماده‌ای که به صورت ارگانیک در بدن شما ایجاد می‌شود. به جای از بین بردن کامل اسکار پوستی، فیلرها با حجیم کردن پوست شما باعث بهبود ظاهر آنها می‌شوند.

بسته به اینکه از چه نوع فیلری استفاده می‌شود، نتیجه استفاده از آن می‌تواند از شش ماه تا مدت زمان بیشتری باقی بماند. فیلرها همچنین خطراتی مانند تحریک پوست، عفونت و واکنش‌های آلرژیک را به همراه دارند.

لیزر درمانی

لایه‌برداری با لیزر با از بین بردن لایه‌های نازک پوست شما باعث بهبود اسکار پوستی می‌شود. لیزر درمانی رگ‌های خونی را هدف قرار می‌دهد که جای زخم را کاهش دهد ولی نمی‌تواند آن را به طور کامل از بین ببرد. پالس‌های نور می تواند جای زخم را صاف‌تر کند، قرمزی را کاهش دهد و درد و خارش را کاهش دهد.

لیزر درمانی توسط پزشک متخصص زیبایی انجام می‌شود. این روش تهاجمی‌ترین شکل لایه‌برداری است و شما به یک تا دو هفته زمان برای بهبود نیاز دارید. با این حال، نتایج معمولاً برای سال‌ها بدون درمان اضافی باقی می‌مانند. عوارض جانبی لایه‌برداری با لیزر عبارتند از: زخم بیشتر، تغییر رنگدانه، قرمزی و تورم آکنه، عفونت.

پانچ صورت

این درمان اسکار پوستی از یک ابزار جراحی به نام پانچ متناسب با اندازه اسکار استفاده می‌کند. جای زخم با ابزار برداشته و سپس بخیه می‌شود. یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن اسکارهای عمیق است.

اسکار پوستی

ژل یا ورق سیلیکونی

ژل‌ها و ورقه های سیلیکونی را می توان برای بهبود اسکار پوستی استفاده کرد. آنها ژل‌ها یا ورقه‌هایی نرم و انعطاف‌پذیر هستند که مانند یک پانسمان چسبنده اعمال می‌شوند. برای کمک به نرم شدن پوست و صاف کردن جای زخم طراحی شده‌اند. هر روز می‌توان از آن استفاده کرد و تا ۳ ماه قابل شستشو و استفاده مجدد هستند.

استروئیدها

تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها مانند اسکارهای ضخیم یا کلوئید موثر باشد. آنها مستقیماً به بافت اسکار تزریق می‌شوند تا به کاهش خارش، قرمزی و احساس سوزشی که ممکن است این اسکارها ایجاد کنند، کمک کنند.

استروئیدها بر روی انواع دیگر اسکارها استفاده نمی‌شوند زیرا اگر مستقیماً به یک اسکار صاف تزریق شوند می‌توانند باعث فرورفتگی دائمی شوند.

در نیمه شب بخوانید:ماسک زغال چه فوایدی بر پوست صورت دارد؟

معاینه پوست توسط متخصص مراقبت از پوست اولین گام برای یافتن درمان مناسب اسکار پوستی است. بعد از یافتن روش متناسب با پوست خود اقدام به درمان کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

اشتباهات رایج مراقبت های پوستی

همه مردم خصوصا بانوان اهمیت ویژه ای برای سلامت پوست خود قائل اند و برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *