8 قابلیت جدید Siri در iOS 16

Siri یک دستیار دیجیتالی در آیفون است که با معرفی  هر نسخه جدید از  iOS، قابلیت‌های جدیدی نیز برای آن عرضه می‌شود. این رویه در iOS 16 نیز تکرار شده است؛ اگرچه به نظر می‌رسد تغییرات این سری، کمی متفاوت‌تر از به‌روزرسانی‌های گذشته سیستم‌عامل آیفون باشد و این بار قابلیت Siri در iOS 16 بیشتر شده است. اپل در به‌روزرسانی‌های اخیر iOS، در مورد اینکه سیری چقدر هوشمندتر شده است و چقدر اطلاعات بیشتری می‌تواند در اختیار شما قرار دهد، صحبت کرده است. تغییرات ارائه شده در iOS 16، شکل متفاوتی دارند و این بار Siri با بهبودهای فراوانی همراه بوده است.

قابلیت‌های جدید Siri در iOS 16

به نظر می‌رسد که تغییرات این دستیار دیجیتال، برای کمک به استفاده مؤثرتر از آیفون است و در این زمینه می‌توان به فعال کردن میان‌برها یا تصحیح املائی اشاره کرد. باید منتظر بمانیم تا نسخه بتای عمومی iOS 16 در ماه جولای عرضه شود تا ببینیم که آیا این قابلیت‌های جدید Siri، کار با آیفون را آسان‌تر می‌کند یا خیر. اما با توجه به تجربه افرادی که نسخه بتای توسعه‌دهنده iOS 16  را دانلود کرده‌اند، جزئیات بیشتری در مورد قابلیت Siri در iOS 16 در دسترس قرار گرفته است که در این مقاله، به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- استفاده از Siri برای اجرای سریع میان‌برها

شاید بزرگ‌ترین ویژگی که اپل به Siri اضافه کرده است، امکان اجرای میان‌برهای یک برنامه با استفاده از دستورات صوتی Siri به محض نصب برنامه موردنظر باشد. این ویژگی، نیاز به راه‌اندازی میان‌بر در iOS 16 را از بین می‌برد.

قابلیت Siri در iOS 16

قبل از iOS 16، برنامه‌نویس‌ها می‌توانستند محتویاتی را که به آن اهداف برنامه می‌گویند، به برنامه خود اضافه کنند. از این ویژگی می‌توان برای خودکارسازی وظایف استفاده کرد اما کاربران مجبور بودند با استفاده از برنامه Shortcuts، خودشان این ویژگی را فعال کنند. یک API جدید در این زمینه، انعطاف‌پذیری بیشتری برای ایجاد میان‌برها در برنامه‌های مختلف می‌دهد.

2- اضافه کردن شکلک‌ها هنگام نوشتن پیام با استفاده از Siri

این ترفندی است که کاربران اندروید با گوشی‌های پیکسل 6 از آن بهره‌مند هستند اما حال iOS 16 نیز این ویژگی را به Siri اضافه کرده است. کافی است هنگام نوشتن پیام بگویید «heart emoji» یا «crying emoji» تا شکلک مناسب به متن اضافه شود.

قابلیت Siri در iOS 16

3- شناخت بهتر قابلیت‌های Siri

یکی از انتقادات دیرینه به دستیار دیجیتال اپل این است که نمی‌توان شناخت آسانی از قابلیت‌های سیری داشت. تا جایی که خیلی اوقات علاقه داریم تا در مورد مهارت‌ها و دستورات مختلف سیری آگاهی بیشتری داشته باشیم زیرا گاهی اوقات به سختی می‌توان به خاطر آورد که این دستیار دیجیتال، چه توانایی‌هایی دارد.

در نیمه شب بخوانید: ویژگی‌های مخفی در iOS 16 معرفی شد

حال نسخه جدید iOS با یک ویژگی جدید که به شما امکان می‌دهد از سیری بپرسید که چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد، این ایراد را برطرف می‌کند. برای اطلاع از قابلیت‌های Siri، می‌توانید در برنامه‌هایی خاص از او بپرسید «Hey Siri, what can I do here». اگر این ویژگی همان‌طور که تبلیغ می‌شود کاربرد داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که عملکردهای مختلف سیری نسبت به گذشته، شفافیت بیشتری داشته باشد.

4- قطع خودکار تماس بعد از پایان مکالمه

هنگام استفاده از AirPods، سیری می‌تواند تماس‌های دریافتی را اعلام کند و حتی پیشنهاد دهد که تماس را قبول کند. با این حال، هنگام پایان یافتن مکالمه، خودتان باید تماس را قطع کنید.

این موضوع در iOS 16 تغییر می‌کند و تماس‌های تلفنی کاملاً خودکار و به صورت هندزفری انجام می‌شود. اکنون می‌توانید به Siri بگویید که تماس‌های تلفنی یا جلسات FaceTime را قطع کند و او این کار را برای شما انجام خواهد داد. اگر نقطه‌ضعفی در این ویژگی جدید وجود داشته باشد این است که مخاطب شما در آن طرف خط، ظاهراً دستورات شما به سیری را می‌شنود. بنابراین به نظر می‌رسد که این قابلیت سیری، فقط در شرایط خاصی کاربرد دارد.

5- کنترل بیشتر هنگام استفاده از Siri به صورت آفلاین

آیفون‌هایی که سرعت پردازش کافی دارند، می‌توانند از سیری حتی زمانی که اتصال اینترنت برای انجام کارهای ساده وجود ندارد، استفاده کنند. از جمله این کارها می‌توان به باز کردن برنامه‌ها، کنترل پخش و تنظیم تایمر یا آلارم‌ها اشاره کرد.

لیست عملکردهایی که سیری می‌تواند بدون اتصال اینترنتی انجام دهد، در iOS 16 افزایش می‌یابد. به طور خاص، سیری می‌تواند درخواست‌های کنترل را از طریق دستگاه‌های HomeKit، ویژگی‌های اینترکام، پست صوتی و اعلان‌ها، به‌صورت آفلاین پردازش کند. برای بهره بردن از این قابلیت، به آیفونی با چیپست A12 Bionic، یعنی آیفون XS یا بالاتر نیاز دارید.

در نیمه شب بخوانید: به روز رسانیios | آموزش کامل به آپدیت سیستم عامل گوشی های آیفون

6- تنظیمات دسترسی Siri در iOS 16

در iOS 16 می‌توانید زمان مکث سیری را تنظیم کنید تا قبل از پاسخ دادن به آنچه می‌گویید، بیشتر منتظر بماند. این ویژگی برای کسانی که دچار اختلال گفتاری هستند، ایده‌آل است اما در واقع این ویژگی برای تمام کسانی که از عجله کردن برای صدور دستورات Siri متنفر هستند، سودمند خواهد بود.

تنظیم زمان مکث تنها یکی از ویژگی‌های دسترسی برای Siri در iOS 16 است. اگر یک دستگاه شنوایی ساخته شده برای اپل دارید، با به‌روزرسانی‌های iOS 16 و iPadOS 16 می‌توانید از سیری بخواهید که اعلان‌های آیفون و آی‌پد را اعلام کند.

همچنین به‌عنوان بخشی از ویژگی‌های بهبودیافته در iOS 16، می‌توانید از سیری بخواهید که حالت پاسخ‌گویی خودکار برای تماس‌های تلفنی و درخواست‌های FaceTime را فعال یا غیرفعال کند. و البته همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، می‌توانید از Siri برای قطع تماس‌های تلفنی اضافه کنید که ویژگی خوبی برای استفاده هندزفری از آیفون است.

7- ارسال خودکار پیام‌ها

در حال حاضر، هنگامی که یک پیام متنی را از طریق سیری می‌نویسید، این دستیار دیجیتالی از شما می‌پرسد که آیا آماده ارسال پیام هستید یا خیر. این ویژگی شاید چندان بدون ایراد نباشد زیرا سیری همیشه کلمات را به درستی دریافت نمی‌کند. با این حال اگر ترجیح می‌دهید پیام‌ها را سریع ارسال کنید، می‌توانید این مرحله از فرایند را به عنوان قابلیت Siri در iOS 16 غیرفعال کنید.

گزینه ارسال خودکار پیام‌ها در تنظیمات سیری و بخش جستجوی iOS 16 در دسترس خواهد بود. این گزینه به صورت پیش‌فرض غیرفعال است. اما اگر مطمئن هستید که سیری پیام شما را با دقت یادداشت می‌کند، می‌توانید این گزینه را روشن کنید. بعد از نوشتن پیام، سیری برای ویرایش آن مکث کوتاهی می‌کند و سپس آن را به صورت خودکار ارسال خواهد کرد.

8- کاربرد Siri در سایر ویژگی‌های جدید iOS 16

یکی از تغییرات بزرگ iOS 16 در برنامه Maps، امکان اضافه کردن چندین توقف در یک مسیر است که هنگام نیاز به توقف برای مواردی مانند بنزین زدن و یا غذا خوردن در سفرهای جاده‌ای کاربرد دارد. اگر به یک روش هندزفری برای اضافه کردن توقف در مسیر نیاز دارید، می‌توانید از سیری بخواهید که آن را برای شما مدیریت کند.

قابلیت Siri در iOS 16

به‌روزرسانی بعدی پس از عرضه iOS 16 در پاییز، قابلیت پشتیبانی از Matter را به همراه خواهد داشت. استاندارد اتصال خانه هوشمند که قابلیت همکاری در دستگاه‌های هوشمند را ارتقا می‌دهد. با اضافه شدن پشتیبانی از Matter در iOS 16، می‌توانید دستگاه‌های سازگار را با Siri کنترل کنید. در این مقاله به تعدادی از مهمترین ویژگی‌های جدید Siri در iOS 16 اشاره کردیم. با اضافه شدن این ویژگی‌ها می‌توان امیدوار بود که کاربرد و قابلیت Siri در iOS 16 بیش از پیش افزایش یابد.

 

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

بهترین پاوربانک های موجود در ایران مناسب سفر

تمام شدن باتری می تواند مشکل بزرگی باشد، به خصوص زمانی که ممکن است به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *