دستور پخت کوکی جو پرک رژیمی با فر یا توستر

اگر در رژیم لاغری به سر می‌بردید و به دنبال شیرینی‌ها و میان وعده‌های کم کالری می‌گردید، حتما کوکی جوپرک رژیمی را امتحان کنید. این شیرینی برای ورزشکاران و بدنسازان نیز یک میان وعده سالم و خوشمزه محسوب می‌شود. شیرینی کوکی انواع مختلفی مثل کوکی مغزدار، پسته، کره، شکلاتی، کشمشی، نارگیلی، شکری، اسمورز و کوکی ماست دارد. در کوکی رژیمی نسبت به سایر کوکی‌ها از مقدار شکر کمتری استفاده می‌شود. اما با این حال طعم و مزه این کوکی واقعا بی‌نظیر است. کوکی جوپرک رژیمی به سرعت آماده شده و لذت خوردن آن در کنار چای، قهوه و یا دمنوش دوچندان می‌شود. مطمئنا پخت کوکی رژیمی در خانه لذت بیشتری دارد، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله از نیمه شب طرز تهیه کوکی رژیمی را با سه روش متفاوت به شما آموزش دهیم. برای پخت کوکی جوپرک رژیمی به فر، سولاردوم یا توستر نیاز دارید.

کوکی

۱_طرز تهیه کوکی رژیمی جوپرک با عسل

کوکی جوپرک رژیمی

مواد لازم:-

_عسل ۱/۳ پیمانه
_روغن نارگیل ۱/۴ پیمانه
_تخم مرغ ۱ عدد
_وانیل ۱ قاشق چای‌خوری
_جو پرک ۱ پیمانه
_آرد گندم نصف پیمانه
_بیکینگ پودر ۱ قاشق چای‌خوری
_نمک ۱/۴ قاشق چای‌خوری
_کشمش ۱/۴ پیمانه
_چیپس شکلاتی ۱/۴ پیمانه
_کاغذ روغنی
_برس یا فرچه شیرینی‌پزی

( می‌توانید از لیوان فرانسوی دسته‌دار به جای پیمانه استفاده کنید)
( مواد اولیه ذکر شده برای ۱۶ نفر مناسب می‌باشند)

 

مرحله اول:

برای درست کردن این نوع کوکی خانگی، قبل از آماده کردن مواد، سینی فر یا توستر را خارج کرده و یک کاغذ روغنی را کف آن پهن کنید. حالا یک برس شیرینی‌پزی تمیز را به کمی روغن آغشته کرده و کاغذ روغنی را مقداری چرب کنید. سینی را کنار گذاشته و فر یا توستر را بر روی دمای ۱۸٠ درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا گرم شود.

 

مرحله دوم:

در این مرحله باید دو کاسه جداگانه را آماده کرده و عسل، روغن نارگیل، تخم مرغ و وانیل را داخل یکی از کاسه‌ها بریزید. سپس مواد را خوب هم زده و کنار بگذارید. حالا جو پرک، آرد گندم، بکینگ پودر، نمک، کشمش و چیپس شکلاتی را درون کاسه دوم ریخته و خوب مخلوط کنید. در انتها مواد دو کاسه را با هم مخلوط کرده و مجددا شروع به ترکیب کردن کنید.

 

مرحله سوم:

در آخرین مرحله از پخت کوکی جوپرک رژیمی، باید مواد آماده شده کوکی را داخل سینی فر بریزید. برای اینکار به اندازه یک گردو از مواد را برداشته و پس از فرم دادن داخل سینی قرار دهید. توجه کنید که ضخامت خمیر کوکی نباید خیلی کم یا خیلی زیاد باشد. خمیرها باید با فاصله از یکدیگر چیده بشوند. حالا کوکی را به مدت ۱٠ دقیقه داخل فر قرار داده و سپس سینی فر را خارج کنید. کوکی‌های رژیمی و خوشمزه خود را پس از سرد شدن نوش جان کنید!

 

۲_طرز تهیه کوکی رژیمی با جو پرک و موز

کوکی با موز

مواد لازم:

_موز رسیده ۲ عدد
_جو پرک: ۲ پیمانه
_تخم مرغ ۱ عدد
_پودر نارگیل ۱ قاشق غذاخوری
_دارچین ۱/۲ قاشق غذاخوری
_گردو ۲ قاشق غذاخوری
_شکلات تلخ خرد شده یا چیپس شکلاتی: ۱/۲ قاشق غذاخوری

 

مرحله اول: گرم کردن فر

برای پختن کوکی جو پرک رژیمی با موز، ابتدا سینی فر را خارج کرده و یک عدد کاغذ روغنی را کف آن پهن کنید. بعد از چرب کردن کاغذ روغنی، سینی را کنار گذاشته و فر خود را بر روی دمای ۱۸٠ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا گرم شود.

 

مرحله دوم:

حالا باید موزها را پوست گرفته و آنها را به خوبی له کنید. برای اینکار می‌توانید از چنگال یا گوشت‌کوب کمک بگیرید.

 

مرحله سوم:

اکنون باید جوپرک را به موز له شده اضافه کنید و خوب هم بزنید. سپس سایر مواد اولیه یعنی تخم مرغ، پودر نارگیل، دارچین و شکلات خرد شده را به موز و جوپرک اضافه کنید. مواد را آنقدر هم بزنید تا ترکیب یکدستی ایجاد شود.

 

مرحله چهارم:

حالا به کمک قاشق یا دست، یک گلوله کوچک از خمیر کوکی را برداشته و کمی حالت بدهید. خمیر نباید خیلی نازک یا ضخیم باشد. سپس خمیرها را با فاصله مناسب داخل سینی فر چیده و آن را داخل فر قرار دهید. بعد از روشن کردن فر، ۱۵ دقیقه صبر کنید تا کوکی‌ جوپرک رژیمی شما حسابی مغزپخت شده و سپس فر را خاموش کنید. در انتها کوکی‌ها را از کاغذ روغنی جدا کرده و پس از سرد شدن میل کنید.

 

۳_طرز تهیه کوکی جوپرک رژیمی با خرما

کوکی با چایی

مواد لازم:

_خرما ۱٠ عدد
_موز رسیده ۱ عدد
_پودر دارچین ۱ قاشق چای‌خوری
_ارده ۲ قاشق غذاخوری
_جو سر پرک ۱/۵ پیمانه
_بادام زمینی یا گردوی خرد شده ۱/۳ پیمانه

 

مرحله اول:

قبل از شروع، سینی فر را خارج کرده و دمای فر را بر روی ۱۸٠ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای شروع باید هسته و پوست خرماها را جدا کنید. برای اینکار یک ظرف را تا نیمه پر از آب جوش کرده و خرماها را داخل آن بریزید. بعد از چند دقیقه خرماها را از داخل ظرف خارج کرده و به راحتی پوست بگیرید و هسته‌ها را جدا کنید.

 

مرحله دوم:

در ادامه موزها را پوست گرفته و به ظرف خرماها اضافه کنید. حالا به کمک گوشتکوب یا گوشتکوب برقی موز و خرما را به خوبی له کنید. حالا پودر دارچین و ارده را نیز به ظرف اضافه کرده و هم بزنید. سپس گردوی خرد شده و جوپرک را نیز به مواد داخل کاسه اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. اگر خمیر شما شل بود، کمی جو پرک به آن اضافه کنید. در صورت سفت بودن خمیر مقداری ارده اضافه کنید.

 

مرحله سوم:

حالا روی ظرف مواد را با سلفون یا نایلون بپوشانید و به مدت ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید.

 

مرحله چهارم:

سینی فر یا توستری که قبلا از فر خارج کرده بودید را آماده کرده و کاغذ روغنی را کف آن بی‌اندازید. حالا به کمک یک قلمو یا دستمال کاغذی کف کاغذ روغنی را کمی چرب کنید. سپس خمیر را از داخل یخچال بیرون آورده و هربار مقدار یک گردو از آن برداشته و بعد فرم دادن، داخل سینی بچینید. سینی را داخل فر قرار داده و حدود ۲٠ الی ۲۵ دقیقه بعد آن را خارج کنید. کوکی‌ها پس از سرد شدن آماده میل کردن هستند.

 

نکات تکمیلی پخت کوکی جوپرک رژیمی

کوکی جوپرک رژیمی

۱_اگر از توستر یا فر برقی برای پختن کوکی رژیمی استفاده می‌کنید، باید دما را بر روی ۱۶٠ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

۲_اگر می‌خواهید که کوکی جوپرک رژیمی شما بافت بیسکوییتی و خشکی داشته باشد، بکینگ پودر را از مواد اولیه آن حذف کنید.

۳_برای نگهداری کوکی رژیمی، کافیست که کوکی‌ها را داخل یک ظرف دربسته قرار داده و داخل یخچال قرار بدهید.

۴_علاوه بر گردو، می‌توانید مغزهای مختلفی مثل مغز بادام یا پسته را خرد کرده و داخل خمیر کوکی‌ها بریزید.

۵_اگر موزها به خوبی له نشده باشند مواد کوکی شل خواهد شد.

۶_جو دوسر بافت خیلی لطیفی داشته و برای استفاده در کوکی بسیار مناسب است. پس بهتر است که برای پخت کوکی رژیمی جوپرک عادی را جایگزین جو دوسر نکنید.

۷_کوکی رژیمی برای افراد دیابتی هم بی‌ضرر و قابل استفاده است.

 

جمع‌بندی:

کوکی جوپرک رژیمی جزو خوشمزه‌ترین و مقوی‌ترین شیرینی‌ها محسوب می‌شود. این کوکی بدون افزودن شکر تهیه شده و برای ورزشکاران و افرادی که در رژیم لاغری به سر می‌برند مناسب است. کوکی جوپرک رژیمی در سه مدل مختلف یعنی کوکی جوپرک رژیمی موز، عسل و خرما پخته می‌شود.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

سالاد مرغ

سالاد مرغ و سبزیجات با سس رنچ خانگی

این سالاد مرغ و سبزیجات بسیار خوشمزه، رزیمی و مورد پسند همه است. برا ی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *