طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه

در این مقاله از تیم آشپزی وبسایت نیمه شب به آموزش و طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه پرداخته ایم ، امیدواریم که از این آموزش بهره ببرید. شیرینی گلابی عسلی شامل سه مرحله آموزشی است که عبارتند از مرحله تهیه خمیر هزار لا ، مرحله تهیه رومال و مرحله تکمیلی تهیه شیرینی که در ادامه مطلب به مرور آموزش هر سه مرحله آن می پردازیم.

مواد لازم جهت تهیه تهیه شیرینی گلابی عسلی

گلابی رسیده 2 عدد

خمیر هزار لا به میزان لازم

وانیل یک ششم قاشق چایخواری

لیمو ترش تازه کوچک 1 عدد

چوب دارچین 2 عدد

پودر ترافل به میزان لازم ( جهت تزئین )

سس شکلاتی به میزان لازم ( جهت تزئین )

عسل نصف پیمانه

شکر 1 پیمانه

آب 2 پیمانه

طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه

مواد لازم جهت تهیه خمیر هزار لای شیرینی گلابی

آرد شیرینی پزی 3/5 پیمانه

نمک نصف قاشق چای خوری

کره 3/5 قاشق غذاخوری

آب یخ 1/5 فنجان

آب لیمو ترش 4 قاشق چای خوری

مواد لازم جهت تهیه رومال شیرینی گلابی

زرده تخم مرغ 1 عدد

شیر 1 قاشق مربا خوری

پودر قند 1 قاشق مربا خوری

زعفران آب گرفته شده 1 قاشق مربا خوری

طرز تهیه رومال شیرینی گلابی

برای تهیه رومال ، همه مواد فوق را با یکدیگر ، مخلوط نمایید و کنار بگذارید و شروع به آماده نمودن خمیر هزار لا نمایید.

طرز تهیه خمیر هزار لای شیرینی گلابی

ابتدا آب یخ را طی چند مرحله به 3 پیمانه آرد الک شده اضافه نمایید و با ورز دادن ، مواد را به شکل خمیری شکل در آورید.

در مرحله بعد ، بر روی یک تخته ، مقداری آرد بپاشید و خمیر تهیه شده را 7 دقیقه بر روی آن ورز دهید.

سپس بر روی خمیر مقداری آرد بپاشید و آن را به درون پلاستیک کیپ زیپ قرار دهید و حدود 20 دقیقه ، بسته را به یخچال منتقل کنید و سپس کره منجمد را رنده نمایید و به آن ، آب لیمو ترش و نمک را اضافه نمایید و سپس نصف پیمانه باقی مانده آرد را به آن اضافه نمایید و ورز دهید و خمیر را بر روی یک سطح آرد پاشیده شده قرار دهید و آن را به شکل یک توپ یا دایره در آورد و داخل کیسه فریزر قرار دهید و مجدد 20 دقیقه دیگر نیز به یخچال منتقل نمایید.

بعد از 20 دقیقه ، خمیر را از یخچال خارج کنید و بر تخته گوشت آشپزخانه ، مقداری آرد بپاشید و خمیر را به کمک وردنه بر روی آن صاف کنید.

حال خمیر را به حالت 4 لایه بر روی یکدیگر تا کنید و کف یک ظرف پیرکس ، آرد بپاشید و خمیر را به آن منتقل کنید و ظرف را با پلاستیک فریزر بپوشانید و مجدد آن را 20 دقیقه دیگر ، به درون یخچال منتقل نمایید و عملیات مذکور را 5 بار دیگر تکرار نمایید تا خمیر مرغوبی ، آماده گردد.

طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه

ابتدا گلابی ها را به خوبی شسته و سپس پوست آنها را به طور کامل بگیرید و از قطع نمودن شاخه آن ، جلوگیری نمایید و در هنگام انتخاب گلابی ها ، سعی کنید که گلابی هایی را انتخاب نمایید که حالت نرم و له نداشته باشند تا در هنگام پخته شدن از له شدن آنها جلوگیری شود.

طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه

سپس کف گلابی ها را برش زنید تا علاوه بر آنکه ، پوشال های آنها گرفته می شود ؛ درون قابلمه نیز ثابت بایستند و حرکت نکنند و در اتمام تهیه شیرینی گلابی ، خوش فرم باشند.

حال در این مرحله ، نوبت به تهیه شهد دسر می رسد. برای تهیه شهد این دسر ، ابتدا درون قابلمه ای ، آب را اضافه نمایید و اجازه دهید کمی گرم شود ، سپس به آن شکر را اضافه نمایید و هم بزنید تا حل شود. حال در این مرحله ، به آهستگی ، عسل را اضافه نمایید و اجازه دهید که کامل درون مواد ، حل شود و پس از ترکیب شدن کامل عسل ، به مواد ، چوب دارچین و وانیل را اضافه نمایید.

در مرحله بعد ، آب لیمو را در قاشقی بچکانید و پس از جدا نمودن هسته های آن ، آن را به مواد اضافه نمایید و هم بزنید ، پس از آنکه شربت مذکور ، به جوش آمد ، گلابی ها را درون شربتی که شعله آن نیز روشن است قرار دهید و اجازه دهید گلابی ها درون آن ، نرم شوند و مدت زمان لازم برای این مرحله 15 دقیقه است ، اما این زمان با توجه به نوعی گلابی ها و یا سفتی و نرمی آنها متغیر است.

پس از آنکه گلابی ها ، به نرمی مناسب رسید آنها را با یک کفگیر ، خارج کنید و کنار بگذارید تا کاملا خنک شوند.

نکته: در این مرحله از تهیه شیرینی گلابی ، برای خارج نمودن گلابی ها ، از چنگال یا قاشق استفاده ننمایید زیرا ممکن است که گلابی ها از روی آن بیافتند و زیبایی بافت خود را از دست دهند و له شوند.

حال شربت باقی مانده در قابلمه را در صورتی که ناخالصی ندارد ، مجدد بجوشانید تا غلیظ گردد و حالتی ژلاتینی پیدا کند.

نکته: در صورتی که شربت ، دارای ناخالصی است ، آن را از صافی رد کنید تا مایعی زلال به دست آید و اگر می خواهید که شربتتان ، زودتر به قوام لازم برسد می توانید یک ورق ژلاتین نیز به آن اضافه نمایید.

حال ، خمیر هزار لا را از یخچال ، خارج نمایید و سپس به کمک وردنه آن را بر روی یک سطح صاف ؛ پهن نمایید و به کمک تیزی چاقو ، آن را به حالت نواری و عرض یک سانتی متر برش دهید و سپس ، شروع به پیچیدن نوارها از نقطه بالایی گلابی ها تا انتهای کف آنها نمایید.

طرز تهیه شیرینی گلابی عسلی با خمیر هزارلا خوشمزه

نکته 1: توجه داشته باشید که گلابی ها کاملا سرد شده باشند تا بافت خمیر را تغییر ندهند و شیرینی گلابی زیبایی را برای ما به ارمغان بیاورد.

نکته 2: در هر جا که نوار خمیری کم آمد ، می توانید خمیر را با مقداری آب ، به باقی خمیر ، اضافه نمایید.

حال پس از آنکه نوار خمیری را به دور گلابی ها پیچیدید نوبت به آغشته نمودن رومال به سطح خمیرها می رسد که برای این منظور ، به کمک یک فرچه ، باید سطح خمیرها را آغشته به رومال ها نمایید.

و سپس گلابی های رول شده را به درون فری که از 15 دقیقه قبل داغ شده است به مدت 50 دقیقه منتقل نمایید اما توجه داشته باشید که به دلیل حساس بودن بافت گلابی ها و خمیر هزار لا ؛ در طول پخت باید دمای فر را کاهش دهید به این صورت که در 25 دقیقه اولیه ، دمای فر بر روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم باشد و در 25 دقیقه دوم بر روی 160 درجه ، البته این دما با توجه به نوع فر یا دستگاه مورد استفاده ای مانند مایکروفر و توستر و … متفاوت است.

حال در مرحله نهایی ، گلابی ها را از درون فر ، خارج نمایید و در کف بشقابی ، مقداری از شهدی که در مراحل پیشین ، غلیظ نمودیم را اضافه نمایید و سپس گلابی ها را بر سطح آن قرار دهید و با پودر ترافل و سس شکلاتی به تزئین آن بپردازید.

سخن پایانی 

امیدواریم که از آموزش فوق ، بهره لازم را برده باشید و همچنین در صورت علاقه به تهیه انواع دسر و شیرینجات می توانید به مرور دو مطلب طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا به روش قنادی و طرز تهیه ی شیرینی مربایی خوشمزه نیز بپردازید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

فوت و فن های دلمه برگ مو خوشمزه

فوت و فن های دلمه برگ مو خوشمزه

دلمه برگ مو از مجلسی ترین و محبوب ترین دلمه های ایرانی محسوب می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.