طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا به روش قنادی

شیرینی ناپلئونی یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های تر و مجلسی ایرانی است که می‌تواند به عنوان دسر هم سرو شود. شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا تهیه می‌شود و در بین لایه‌های آن از خامه فرم گرفته و طعم دهنده‌های دیگر استفاده می‌شود.

تاریخچه شیرینی ناپلئونی

شیرینی ناپلئونی به زبان انگلیسی Napoleon یا میل فُی گفته می‌شود همچنین در زبان فرانسوی هم Mille-feuille می‌گویند، درحالت کلی این شیرینی معنای هزار برگ را می‌دهد که نوعی پای یا شیرینی سه لایه و در اصل با منشأ و تاریخچه فرانسوی می‌باشد.  میل فُی نام اصلی این شیرینی در فرانسه شناخته می‌شود. ولی فرانسوی‌ها به آن ناپلئون نیز می‌گویند و در بسیاری از کافه‎های فرانسه به این نام مشهور است. ناپلئونی در برخی از کشورها مثل ژاپن در گروه پای‌ها طبقه‌بندی شده‌ است و در برخی دیگر از کشورها نیز در گروه شیرینی‌ها قرار گرفته است.

ناپلئونی نوعی از خمیری به نام خمیر هزارلا که خاستگاه قدیمی فرانسوی دارد تهیه می‌شود. به‌طور سنتی فرانسوی‌ها در میان لایه‌های این خمیر کرم کاستارد فرانسوی قرار گرفته است و سطح بالایی آن با پودر قند پوشانده شده است. همچنین ممکن است بجای کرم کاستارد، خامه زده شده یا مربا یا دیگر مواد نیز در آن استفاده نمایند. گاهی هم برای پوشاندن سطح بالایی خمیر از موادی مثل کاکائو، شکر قنادی، آجیل پودرشده یا آیسینگ به صورت راه راه یا نقش های نامنظم به رنگ سفید و قهوه ای و یا هر طرحی که دوست دارید می‌توانید از آن استفاده نمایید.

شیرینی خوشمزه ناپلئونی را می‌توان گفت که افراد کمتری وجود داشته باشد که آن ‌را دوست نداشته یا تا به حال امتحان نکرده باشد. در اصل این شیرینی اصالت فرانسوی را دارد و تاریخچه و منشا آن برگرفته از کشور فرانسه می‌باشد، اما این شیرینی در میان مردم ایران هم دارای محبوبیتی است و جزء شیرینی‌های پر طرفدار در قنادی‌ها فروخته می‌شود.

البته بین ایرانی‌ها بیشتر نوع خامه‌ای ناپلئونی شناخته می‌شود و محبوبیت زیادی را دارد؛ همانطور که گفته شد شیرینی ناپلئونی از خمیر هزارلا تهیه می‌شود که خمیر این شیرینی خوشمزه، خمیری است بسیار حساس، که ابتدا یک لایه خمیر است و با قرار گرفتن کره در بین آن و سپس وردنه کشی منظم و به دفعات بیشتر، این خمیر لایه لایه می‌شود و خمیر هزارلا را تشکیل می‌دهد.

خمیر ناپلئونی دارای کاربرد زیادی در قنادی‌ها و صنعت شیرینی پزی می‌باشد که بخش اصلی تشکیل دهنده این شیرینی همان خمیر آن است، شما به راحتی می‌توانید این خمیر را در شیرینی فروشی‌ها، قنادی‌ها، فروشگاه‌های مخصوص فروش لوازم شیرینی پزی و… پیدا کرده و از آن استفاده نمایید .

شما به راحتی می‌توانید شیرینی ناپلئونی را در منزل خود تهیه نمایید اما ظاهر حرفه‌ای آن باعث می‌شود بیشتر مردم فکر کنند که امکان تهیه این شیرینی خوشمزه در خانه وجود ندارد یا بسیار سخت است.

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی

طرز تهیه شیرینی ناپلئونی با خمیر هزارلا به روش قنادی


مواد لازم جهت تهیه شیرینی ناپلئونی خانگی:
 
خمیر هزار لای آماده  یک بسته
خامه شیرین شده قنادی سیصد گرم تا نیم کیلو
پودر قند به میزان لازم
پودر پسته  جهت تزیین

ابتدا فر را روشن و روی دمای ٢٠٠ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید کاملا داغ شود.

مرحله ی اول:

ایتدا خمیر هزارلا را روی سطحی که آرد پاشی کرده اید بگذارید و روی خمیر هم آرد بپاشید. توجه کنید بهتر است آرد را الک کنید. خمیر هزار لا را باید با وردنه چند بار صاف کنید. یعنی روی خمیر وردنه کشیده و آن را باز کنید و دوباره آن را دو لا کنید و رویش وردنه بکشید و در هر مرحله که خمیر را بسته و دوباره باز می کنید روی خمیر کمی آرد بپاشید و بعد با وردنه به قطر نیم تا یک سانت (هرچه قدر دوست دارید ضخامت شیرینیتان باشد) پهن کنید. کار وردنه کشی را سریع انجام دهید تا خمیر گرم نشود و خنک بماند. اضافه های اطراف خمیر را حتما بگیرید.

مرحله ی دوم:

سپس به وسیله کاتر پیتزا بر یا چاقوی تیز، خمیر را برش دهید. تا به شکل مستطیل‌های کوچک و یک دست دربیاید. در واقع دور تا دور خمیر حتما باید برش بخورد تا خمیر به درستی در فر پف کند.

خمیر هزارلا

بیشتر بخوانید : طرز تهیه کیک لیموترش خوشمزه

مرحله ی سوم:

سپس داخل سینی فر کاغذ روغنی یا همان کاغذ شیرینی پزی را قرار دهید. رویش آرد پاشیده و خمیر برش زده و اضافه خمیرها را روی آن گذاشته در فر بگذارید. نگران اضافه‌های خمیر نباشید چون باید اضافه‌های خمیر را نیز روی سینی فر بگذارید تا بپزد. (بعداز پخت آنها را پودر میکنیم)

مرحله ی چهارم:

حالا سینی محتوی خمیرها را داخل فر گرم شده با دمای ٢٠٠ درجه سانتیگراد قرار دهید. و مدت زمان تقریبی ۱۰ تا ١۵ دقیقه را در نظر بگیرید و اجازه دهید تا خمیر داخل فر کاملا پف کرده و لایه لایه شود بعد دما را به ١٨٠ درجه کاهش دهید و بگذارید ده دقیقه‌ی دیگر در فر بماند. زمانی که زیر شیرینی‌ها طلایی شد و به خوبی پف کرد می‌تونید از فر خارج کنید.

برای طلایی شدن روی شیرینی‌ها یک یا دو دقیقه گریل را روشن کنید تا روی شیرینی ها هم کاملا طلایی شود. نان‌ها برای تهیه شیرینی ناپلئونی آماده ست! دقت کنید که خمیر های اضافه اگر کوچکتر باشند. زودتر خواهند پخت و میتوانید زودتر آنها را از فرخارج کنید.

مرحله ی زدن خامه :

بعد از پخت شیرینی ها، نوبت به فرم دادن خامه قنادی می‌رسد. تا در فاصله ای که شیرینی ها سرد می‌شوند، خامه هم آماده شود. خامه قنادی را که یک ساعت قبل از فریزر خارج کردید و حالا کمی نرم شده، داخل کاسه بزرگ و مناسبی بریزید و با همزن برقی شروع کنید به هم زدن. خامه را ابتدا با درجه کم همزن هم بزنید تا کمی فرم بگیرد و بعد کم کم درجه همزن را زیاد کنید تا زمانی که خامه به خوبی فرم بگیرد و آماده شود. خامه را کنار بگذارید.

مرحله ی پنجم:

بعد از 20 دقیقه که خمیر را بیرون آوردیم بگذارید خنک شود. بعد در کاسه ای ابتدا خمیر های اضافی را با دست خرد کنیم تا پودر شود.

سپس نیاز است هر خمیر پخته شده را به لایه‌های نازک‌تر تبدیل کنید. برای این منظور هر خمیر یا نان پخته شده را به وسیله‌ی چاقو یا کارد تیز به سه لایه برش دهید. چون نان‌ها لایه لایه است به راحتی میتوانید اینکار را انجام دهید و به لایه‌های نازک‌تر تبدیل کنید.

مرحله ی ششم:

حالا خامه‌ی فرم گرفته را داخل قیف بدون ماسوره بریزید.

هر لایه‌ی آماده شده از نان یا در واقع شیرینی را روی ظرف مناسبی بگذارید. خامه‌ی فرم گرفته را به وسیله ی قیف روی لایه اول نان قرار دهید و سپس لایه دوم نان را روی خامه قرار دهید.

مجددا لایه دوم را نیز خامه بزنید و سپس لایه سوم شیرینی را روی آن قرار دهید. برای مرحله آخر کامل دور و روی شیرینی را خامه بزنید.

بیشتر بخوانید : طرز تهیه چوروس خوشمزه

مرحله ی هفتم:

حالا اضافه های خمیر که در فر پخته بودید، را با دست پودر کنید یا میتوانید قسمت پف کرده‌ی روی خمیر را نیز با چاقو ضربه بزنید تا پودر شود. خمیر پودرشده را روی خامه بریزید تا کاملا سطح خامه را پوشش دهد. در مرحله پایانی پودر قند را روی هرکدام از شیرینی‌های آماده الک کنید .

در مرحله آخر برای تزیین روی شیرینی ناپلئونی، می توانید از پودر پسته، غنچه گل محمدی، توت فرنگی یا هرچیز دیگری استفاده کنید.

نکته : شیرینی های ناپلئونی رو بعد از آماده سازی حداقل باید برای دو تا سه ساعت داخل یخچال قرار دهید تا کاملا سرد شود. و بعد از این مدت ، می توانید با یک فنجان چای داغ یا قهوه این شیرینی‌های خوش طعم را نوش جان کنید!

shirini napeloni

توجه : سایز برش های خمیر این شیرینی سلیقه‌ای است و میتونید کوچکتر یا بزرگتر سایز شیرینی رو در نظر بگیرید.

نکات مهم در تهیه پخت شیرینی ناپلئونی خانگی

  • خمیر هزارلا باید ترد باشد و برای این کار آن را در فر آماده کنید.
  • خمیر هزارلا را باید از فروشگاه لوازم قنادی خریداری نمود و بعد از خرید اجازه دهید خمیر یخ زدایی شده و از حالت انجماد خارج شود.
  • دقت داشته باشید که اگر از خمیر یوفکا استفاده میکنید خمیر فقط طلایی شود و نسوزد.
  • خامه را حتما فرم دهید و سپس در شیرینی استفاده کنید.
  • استفاده از خرده های برشته خمیر در میان لایه ها باعث می شود تا شیرینی ناپلئونی انسجام بهتری داشته باشد.
  • در طرز تهیه شیرینی ناپلئونی می توانید اضافه خمیر را به همراه برش های خمیر درون فر قرار دهید سپس اضافه های خمیر برشته شده را خرد کنید و از آن ها برای تزیین شیرینی و یا قرار دادن در وسط لایه های شیرینی قرار دهید.
  • در بین لایه های شیرینی ها بهتر است از پودر قند کمتری استفاده کنید تا شیرینی طعم مطبوع و دلپذیری پیدا کند.

نکات تکمیلی در مورد شیرینی ناپلئونی

شیرینی ناپلئونی جزو کیک و شیرینی – شیرینی تر میباشد.
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 50دقیقه میباشد .
شیرینی ناپلئونی را می توانید در وعده دسر – سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

سخن پایانی 

شیرینی ناپلئونی یکی از دسرهای پر طرفدار است و با صرف کمترین هزینه و زمان ممکن می توان این شیرینی های خوشمزه را تهیه و نوش جان نمود ، امیدواریم این آموزش مورد پسندتان واقع گردیده باشد.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی عاطفه عرفان

همچنین ببینید

کیک سیب و دارچین

طرز تهیه کیک سیب و دارچین

آیا تا به حال یک برش از کیک سیب و دارچین را امتحان کرده‌اید؟ اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *