تخمک بالغ چیست؟

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که تخمک بالغ چیست؟ و برای پاسخ به آن می توان گفت که تخمک های بالغ، محصول فولیکول های بالغ هستند و بطور کلی اگر شرایط رشد فولیکول های بالغ بخوبی حفظ شود، محصول خارج شده از آنها تخمک هایی بالغ و آماده باروری است که در ادامه مطلب به تبیین کامل این موضوع، اشاره خواهیم کرد.

تخمک چیست؟

تخمک بزرگترین سلول در بدن انسان است و تنها سلولی است که با چشم غیر مسلح، قابل رویت است. اندازه تخمک را می توان با یک دانه شن مقایسه کرد!

تخمک تنها با یک اسپرم جفت می شود و در این فرایند به سختی آن را انتخاب می کند. دانشمندان معتقدند که تخمک هنگام باروری، تابع اسپرم نیست و می تواند اسپرمی را که در بین باقی اسپرم ها برنده می شود، انتخاب کند.

تخمک به اسپرم هایی اجازه ورود می دهد که بهترین اطلاعات ژنتیکی (DNA) را داشته باشد. پس از آن اندامکی مخصوص، یک مانع ایجاد می کند که سایر اسپرم ها را دور کند.

تخمک بالغ چیست؟

تخمک بالغ چیست؟

 تخمک بالغ یا گامت ماده به سلولی گفته می­شود که اندازه­ای بسیار ریز و میکروسکوپی دارد و در دیواره داخلی فولیکول به صورت خودبخودی یا در اثر تحریک­های تخمدان، رشد می­کند.

نکته: عمده ­ترین اشتباه رایج در بین عموم مردم این است که آنها تصور می­کنند فولیکول همان تخمک است. اما در حقیقت، فولیکول نوعی ساختار آناتومیکی و عملکردی است که بخشی از تخمدان است.

رابطه فولیکول و تخمک بالغ

هر تخمدان، دارای تعدادی فولیکول است و تعداد فولیکول های موجود در تخمدان قدرت باروری فرد را نشان می دهد.در فرایند تخمک گذاری، تخمک به یکی از دیواره های فولیکول متصل شده و وقتی یک بار فولیکول بطور کامل بالغ می شود، تخمک گذاری انجام می شود. فولیکول تخمک را آزاد کرده، سپس تخمک بسمت لوله فالوپ حرکت می کند. فولیکول بالغ آماده لقاح و تخمک گذاری است.

نقش فولیکول­ها در بارداری

چرخه قاعدگی دارای دو فاز فولیکولی و لوتئال است. در مرحله فولیکولی، تخمکهای بالغ فرایندی را آغاز می کنند که به تخمک ­گذاری ختم میشود. علیرغم اینکه در هر دوره، چندین فولیکول به صورت همزمان رشد می ­کنند اما تنها یک یا دو فولیکول به مرحله بلوغ می­رسند. در افرادی که داروهای باروری مصرف می­کنند، چندین فولیکول به مرحله تخمک­ گذاری می­رسند. دلیل این پدیده نیز افزایش احتمال لقاح و بارداری است.

وظیفه اصلی فولیکول­ها در دوران بارداری، مواظبت و تغذیه تخمک است. علاوه بر این، مسئولیت ترشح هورمون­های ضروری (هورمون­های افزایش یا کاهش دهنده ترشح LH و FSH) برعهده فولیکول است. در انتها نیز، فولیکول به لوتئوم یا corpus تبدیل می­شود. که وظیفه آن ترشح هورمون­های استروژن و پروژسترون است.

دو فاکتور مهم در باروری فرد

تعداد فولیکول:

هرچه تعداد فولیکول بیشتر باشد تعداد تخمک های تولید شده نیز بیشتر است پس شانس ایجاد تخمک سالم و بارداری موفق نیز بیشتر می شود.

کیفیت تخمک:

کیفیت تخمک به سبک و روش زندگی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد.

سخن پایانی

حال که با تخمک بالغ آشنا شدید می توانید با مرور مقاله پیشین وبسایت که عبارت بود از تخمک از کدام تخمدان خارج می شود نیز در این زمینه اطلاعاتی را کسب نمایید و همچنین اگر درصدد بارداری هستید باید با علائم تخمک گذاری خود آشنا باشید که در مقاله علائم تخمک گذاری که هر خانم بهتر است بداند! این موضوع به طور کامل، تبیین شده است.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان مصرف قرص ها و ویتامین ها از جمله ویتامین ث، دی، آ و… بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *