تخمک از کدام تخمدان آزاد می شود؟

برای بسیاری از بانوان، گاها این سوال پیش می آید که تخمک از کدام تخمدان آزاد می شود؟ که در این مقاله از وبسایت نیمه شب، بر آن شده ایم تا به پاسخ دقیق این سوال بپردازیم. بنابرین اگر برای شما هم این سوال مطرح است با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تخمک از کدام تخمدان آزاد می شود؟

آناتومی بدن زنان به گونه ای است که 2 تخمدان در بردارد که در طرفین چپ و راست رحم قرار گرفته اند و هر دو تخمدان، قابلیت آزاد سازی تخمک ها را دارند و این لوله فالوپ است که متحرک است و می تواند از هر دو طرف؛ تخمک بردارد.

بیشتر بخوانید: علائم تخمک گذاری که هر خانم بهتر است بداند!

در زمان پریود چند تخمک آزاد می شود؟

اکثر خانم ها بر این باورند که در هر سیکل قاعدگی، تنها یک تخمک آزاد می کنند . در ۵_۱۵٪ موارد، چندین تخمک در هر سیکل ، میتوانند بالغ شوند،که بصورت جفتی و دوقلو بارور شوند و بارداری های چندگانه را ایجاد کنند.(چند قلو زایی)

در این موارد، تخمک گذاری (آزاد شدن چند تخمک از تخمدان ها) طی ۲۴ ساعت اتفاق میافتد. در واقع دلایل چندین تخمک گذاری در یک سیکل هنوز ثابت نشده است. و دلیل واضحی برای این اتفاق وجود ندارد.‌ این موضوع همچنان در دست مطالعه است.‌

تخمک از کدام تخمدان آزاد می شود؟

در هر  سیکل قاعدگی ماهانه حداقل یک تخمک بالغ می شود و از تخمدان آزاد می‌شود، و به سمت لوله رحمی با نام فالوپ رها می شود تا به درون رحم برسد. این روند تخمک گذاری نام دارد. تخمک‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که تخمک بالغ شده از کیسه‌های تخمدان رها شود و به لوله‌های فالوپ برود.

در این زمان اگر  اسپرم بر سر راه تخمک قرار داشته باشد، بارداری شکل می گیرد. گرچه عمل لقاح جنین برای باردار شدن اهمیت بسیاری دارد، اما اکثر افراد متوجه اهمیت تخمک‌گذاری نیستند، باید تخمک گذاری را بیشتر بشناسیم زیرا این تخمک‌گذاری است که به لقاح جنین منجر می‌شود.

نکته: بدن زنان یک تخمک یا در موارد نادر، دو تخمک را در فاصلهٔ بین روزهای ۱۰ و ۱۹ در یک چرخهٔ قاعدگی یا حدود ۱۴ روز قبل از موعد شروع قاعدگی بعدی آزاد می‌کند و این سلول می‌تواند تا حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از آن بارور شود.

اگر قصد بارداری دارید، لازم است بدانید که داشتن رابطهٔ جنسی قبل از این زمان نیز مفید است، زیرا اسپرم می‌تواند تا پنج یا شش روز در بدن یک خانم زنده بماند .

چه آزمایشاتی برای بررسی تخمک گذاری در دسترس است؟

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون‌ها

کیت‌های آزمایش ادرار برای اندازه‌گیری سطح هورمون لوتئین ساز (LH)

سونوگرافی واژینال

نمودار دمای پایه بدن (BBT)

بیشتر بخوانید: علائم لحظه آزاد شدن تخمک برای پسر دار شدن

سخن پایانی

اگرچه اطمینان از تخمک گذاری و تعیین زمان آن، گاهی وقت‌گیر و گاه ناامید کننده است اما یک روش مهم برای دستیابی به بارداری است. از آنجا که چرخه‌ی تولید مثل زنان، به عملکرد تخمک و تخمدان ها مرتبط است بنابرین بهتر است برای چکاپ‌های دوره‌ای به متخصص زنان مراجعه نمود تا از سلامت این عضو حیاتی مطمئن شد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان ویتامین ث مورد نیاز بدن در روز چقدر است؟

میزان مصرف قرص ها و ویتامین ها از جمله ویتامین ث، دی، آ و… بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *