بافت لیف با قلاب | آموزش بافت چند مدل لیف قلاب بافی ساده

خیاطی کردن‚ بافتنی‚ فرش بافتن و … از هنرهایی هستند که بسیاری از افراد از قدیم برای سرگرمی خود انجام می‌دادند. شاید بسیاری از ما خاطره‌ای از بافتنی‌های مادربزرگ داشته باشیم. این یک هنر بسیار جذاب و زیبا است که جدا از جنبه سرگرمی آن‚ بسیار کاربردی می‌باشد. در مقالات قبلی به آموزش بافت آویز گلدان مکرومه پرداختیم. در این مقاله از وب سایت نیمه شب به آموزش چند مدل بافت لیف با قلاب می‌پردازیم.

بافت لیف با قلاب

بافت لیف می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام گیرد. لیف‌ها هم می‌توانند مدل‌های مختلف داشته باشند که در این مقاله به آموزش چند مورد از این مدل‌ها می‌پردازیم. شما برای بافت این لیف‌ها تنها به یک قلاب احتیاج خواهید داشت. پیش از هر کاری شما باید با چند نوع بافت آشنا شوید.

گره قلاب بافی

ایجاد گره قلاب بافی یک مفهوم اولیه است که شما باید در ابتدای کار با آن آشنا شوید. برای ایجاد گره قلاب بافی باید دو طرف نخ را مانند شکل زیر روی یکدیگر قرار دهید و یک حلقه بسازید. سپس قلاب را از داخل حلقه رد کنید و نخ آزاد را توسط قلاب از داخل حلقه عبور دهید. این گره اولین کاری است که شما برای بافت لیف انجام دهید.

چگونه لیف ببافیم
آموزش بافت لیف با قلاب

بافت زنجیره‌ای

برای ایجاد بافت زنجیره‌ اولین اقدامی که باید انجام دهید اسن است که گره قلاب بافی را بزنید. سپس گره را با انگشت نگهدارید و توسط قلاب نخ را از حلقه عبور دهید. بعد از این که چند مرتبه این کار را انجام دهید یک بافت زنجیره‌ای خواهید داشت. این که چند بار این کار را انجام دهید (تعداد زنجیره‌ها) بستگی به ضخامت نخ و ابعاد لیف مورد نظر شما دارد. این ردیف بافت زنجیره‌ای از اقدامات پایه برای قلاب بافی است.

لیف حمام ساده

بافت لیف ساده یکی از ساده ترین مدل‌های لیف است. بافتن این مدل لیف مهارت خاصی نیاز ندارد. شما می‌توانید در بافت همین لیف ساده از رنگ‌های متنوع و یا حتی گلدوزی کمک بگیرید لیف‌های متنوع ببافید. فقط کافیست طبق مراحل زیر پیش بروید. برای بافت این نوع لیف ابتدا باید چند بافت زنجیره‌ای ایجاد کنید و آن را به شکل حلقه دربیاورید. یعنی چند مرتبه نخ را به کمک قلاب از داخل حلقه ایجاد شده عبور دهید. همانطور که گفته شد تعداد این زنجیره‌ها بستگی به ضخامت نخ و ابعاد لیف مورد نظر شما دارد. اما حدودا هشت بار این بافت زنجیره را انجام دهید و یک حلقه درست کنید. پس از ایجاد حلقه‚ باید دور حلقه را بافت پتیه بزنید تا وقتی که به اندازه کف دست شود. پس از انجام این بافت وقتی که به اندازه کف دست شد نخ را ببرید.

بافت لیف با قلاب
اموزش بافت لیف با قلاب

بافت بالا را دو بار انجام دهید. یعنی هرگاه دو دایره پشت و روی لیف شما آماده شد نوبت بافت دسته لیف است. برای این بافت باید از یک سمت آن دانه بگیرید و بافت پایه را انجام دهید. این کار را باید به اندازه‌ای در عرض انجام دهید که دسته لیف گشادی مورد نظر شما را داشته باشد. طول دسته هم به اندازه‌ی دلخواهتان ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که اگر نخ را از همه حلقه‌ها یکجا بیرون بکشید یک پایه تپل کوتاه خواهید داشت.

نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که هر گاه در بافت به رج بعدی می‌روید باید به تناسب تعداد پایه‌هایی که می‌زنید بیشتر شود. در طی بافت به یاد داشته باشید بافت شما باید روی زمین بخوابد. به این معنی که این بافت هرگز نباید مثل کلاه جمع شود. پس مثلا در رج دوم در بعضی زنجیره‌ها به جای یم پایه‚ دو تا پایه بزنید تا بافت جمع نشود. در صورتی که متوجه شدید بافت در جال جمع شدن است چند دانه بشکافید و یک یا دو پایه را دو پایه در یک زنجیر بزنید.

بافت لیف حلزونی

برای بافت این نوع لیف می‌توانید از دو رنگ کاموا بهره بگیرید. برای بافت لیف مدل حلزونی ابتدا باید حلقه بافت زنجیره را درست کنید. سپس با رنگ اول در حلقه بافت زنجیره به ترتیب یک زنجیره‚ یک پایه کوتاه‚ یک پایه متوسط و دو پایه بلند ببافید. بعد از این کار قاب نخ را کمی بکشید ولی نخ را پاره نکنید. سپس کاموا دوم که رنگ دیگری دارد را به حلقه وصل کنید. همین مراحل که برای کاموا اول انجام دادید را برای کاموا دوم نیز پیاده سازی کنید. سپس نخ حلقه را بکشید که جمع شود. با کاموا دوم روی پایه کوتاه بافت اول ۳ پایه بلند ببافید. سپس روی ۳ پایه بعدی هر کدام دو پایه بلند ببافید و آخرید پایه را نشانه گذاری کنید. سپس با کاموا اول روی پایه‌های بافت دوم به همین شکل ببافید.

بافت لیف با قلاب
بافت لیف با قلاب

بعد از انجام مراحل بالا با کاموا دوم روی پایه‌های بافت اول را دوباره ببافید. در این مرحله مانند گردبافی معمولی این رج یک در میان پایه اضافه می‌شود. یعنی باید در پایه اول یک پایه و در بعدی دو پایه ببافید. سپس همین مراحل را با کاموا اول هم انجام دهید. در رج بعدی دو در میان‚ و بعد سه در میان و … پایه اضافه کنید. این بافت را تا جایی ادامه دهید که اندازه کف دست شود. پس از این که به اندازه لازم بافتید‚ یک بست بزنید و نخ را گره بزنید.

لیف توت فرنگی

در ابتدا برای بافت لیف توت فرنگی نیز باید یک ردیف بافت زنجیره به طول شش زنجیره ببافید و از آن یک حلقه بسازید. بعد از این کار‚ سه بار نخ را دور قلاب بیاندازید و از داخل حلقه نخ بگیرید. همه آن‌ها را یکی کنید و از داخل حلقه نخ بگیرید.

با انجام مراحل بالا شما یک گره پفکی انجام داده‌اید. سپس دو بار زنجیر ببافید. این دو بافت زنجیر برای فاصله بین گره‌های پفکی می‌باشد. بعد از این دو زنجیره ۷ مرتبه گره پفکی بزنید. ما بین هر یک از گره‌های پفکی دو گره زنجیره‌ای بزنید و با زنجیره به بالای گره پفکی وصل کنید.

سپس برای این که نخ را به فاصله بین دو گره ببرید‚ یک پایه کوتاه روی زنجیره بین دو گره پفکی ببافید و بعد یک بافت زنجیره بزنید. سپس به ترتیب یک گره پفکی، دو زنجیره و یک گره پفکی در فاصله بین دو گره بزنید.

به یاد داشته باشید که هر رج در فاصله بین گره‌های رج قبل گره پفکی بافته می‌شود و همچنین در بین هر دو گره پفکی‚  دو بافت زنجیره وجود دارد.

بافت لیف با قلاب
بافت لیف با قلاب

سپس ۳ مرتبه گره پفکی و دو زنجیره ببافید. بعد یک گره پفکی، دو زنجیره و یک گره پفکی در ما بین دو گره ببافید. سپس با سه گره پفکی دیگر این رج را تمام کنید.

بافت لیف توت فرنگی به این صورت است که فقط از دو پهلو اضافه می‌شود. یعنی در دو طرف دو گره پفکی بین گره‌های رج قبل می‌بافیم. رج بعد را هم مانند قبل ادامه می‌دهیم. در نهایت برای بافت لیف توت فرنگی باید ۱۵ رج ببافید. به این صورت که رج اول ۸ گره پفکی و ۱۴ رج هم افزایشی باشد. سپس یک را بدون افزایش می‌بافیم. یعنی در پهلوها به جای دو گره پفکی‚ فقط یک گره پفکی می‌زنیم. و در نهایت پایان رج بدون افزایش.

سپس یک زنجیره می‌بافیم و ما بین دو گره قبلی‚ گره پفکی می‌زنیم ولی یکی نمی‌کنیم. بعد نخ گره پفکی را روی قلاب نگه میداریم و یک گره پفکی در بین دو گره بعدی می‌زنیم و سپس همه را یکی می‌کنیم. وقتی که به پهلوی دیگر لیف رسیدیم دو گره پفکی را یکی می‌کنیم. با انجام این کار تعداد دانه‌ها کاهش پیدا می‌کند. سپس ۸ رج کاهشی می‌بافیم. در پایان کار آن را به ابتدای رج وصل می‌کنیم و آن را جدا می‌کنیم.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی زهرا جعفری

همچنین ببینید

آموزش دوخت کش مو مدل های مختلف برای کودک

آموزش دوخت کش مو مدل های مختلف برای کودک

با آموزش دوخت کش مو مدل های مختلف برای کودک یاد بگیرید چگونه کش هایی …

۲ نظر

  1. چقدر لیف توت فرنگی جذاب بود خیلی خوشم اومد

    • تیم تحریریه نیمه شب

      خواهش می کنم. ممنون از شما . ما مطالب رو بروز می کنیم خوش حال میشیم به سایت ما سر بزنید تا مدل های جدیدمون هم ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.