بهترین شرایط نگهداری از گیاه بگونیا عروس (عروس هلندی)

بگونیا عروس نوعی گیاه زیبا و خیره‌کننده است که به خاطر داشتن گل‌های رنگارنگ و چشم‌نواز، به گیاه آپارتمانی و مورد علاقه بسیاری از افراد تبدیل شده است. این گیاه از تیره بگونیاها بوده و بومی مناطق گرمسیری و مرطوب آمریکای مرکزی، آفریقا و جنوب آسیا محسوب می‌شود. بگونیا عروس فقط یک نوع خاص نداشته و به انواع مختلفی مثل بگونیا عروس رکس، ببری، کورالینا، مخملی و هلندی تقسیم بندی می‌شود. این گونه‌ها جزو معروف‌ترین انواع این گیاه زینتی بوده و از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و شیوه نگهداری باهم تفاوت‌های زیادی دارند. پس برای اینکه با شرایط نگهداری گیاه بگونیا عروس بیشتر آشنا شوید، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

شیوه نگهداری گیاه بگونیا عروس

شرایط نگهداری از گیاه بگونیا عروس

نور مناسب

بگونیا عروس هم مانند سایر گیاهان به دریافت نور کافی نیاز دارد. اما تابش نور مستقیم به خصوص در روزهای گرم سال باعث سوختن و در نهایت خشکی و ریزش برگ‌ها می‌شود. از طرفی دیگر، کمبود نور نیز به کمرنگ شدن برگ‌ها، رشد علفی و از دست دادن توانایی گل‌دهی گیاه عروس هلندی ختم می‌شود. پس لازم است که گلدان این گیاه را با فاصله مناسب از پنجره ( پنجره غربی یا جنوبی) یعنی نه خیلی کم و نه خیلی زیاد قرار دهید.

 

شیوه آبیاری بگونیا عروس

روش آبیاری گیاه عروس هلندی

بگونیا عروس به آبیاری زیاد و غرق شدن در رطوبت هیچ نیازی ندارد. توجه داشته باشید که در صورت آبیاری زیاد پوسیدگی ریشه‌ها و زرد شدن برگ‌های گیاه را شاهد خواهید بود. اما کمبود آب نیز باعث خشکی و نابودی گیاه عروس هلندی می‌شود. پس بهترین کار این است که در صورت خشک شدن سطح خاک گلدان به آبیاری آن بپردازید. بهتر است که زود به زود سطح خاک را چک کرده و اجازه ندهید که خاک گلدان برای مدت طولانی خشک و بی‌آب بماند.

 

نحوه رطوبت رسانی

علاوه بر آبیاری مناسب، رطوبت رسانی به گیاه نیز نقش پررنگی را در سلامت و شادابی آن ایفا می‌کند. در نتیجه لازم است که فقط به آبیاری اکتفا نکرده و برای ساختن جزیره دست به کار شوید. برای ساخت جزیره به یک عدد زیرگلدانی، مقداری سنگ ریزه و کمی آب احتیاج دارید. کافیست که سنگ ریزه‌ها را در کف زیرگلدانی ریخته و آب را نیز داخل آن بریزید. حالا گلدان خود را بر روی این جزیره قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز از طریق تبخیر آب به گیاه منتقل شود. در این روش به هیچ وجه نباید سنگ ریزه‌ها را حذف کنید. چرا که قرار دادن مستقیم گلدان در آب نتیجه‌ای جز پوسیدگی گیاه نخواهد داشت.

اگر عاشق نگهداری گل و گیاه باشید، به خوبی می‌دانید که روش غبارپاشی ترفند دیگری برای رساندن رطوبت به گیاهان به شمار می‌رود. اما لازم است بدانید که پیاده‌سازی این روش باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و بیماری‌های قارچی در بگونیا عروس خواهد شد.

 

دمای مناسب برای نگهداری بگونیا عروس

 

 

دمای مناسب برای نگهداری گیاه

هر گیاهی برای حفظ طراوات و شادابی به دمای کنترل شده‌ای نیاز دارد. گیاه عروس هلندی هم از این قاعده مستثنی نبوده و در هوای خیلی سرد دچار یخ زدگی و سیاه شدن برگ‌ها می‌شود. گرمای زیاد هم در پلاسیده شدن و خرابی گیاه بی‌تاثیر نخواهد بود. بهترین دما برای نگهداری بگونیا عروس دمایی در حدود ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. در صورت بالاتر یا پایین‌تر بودن دمای هوا، گیاه را به مکان مناسب‌تری انتقال بدهید. بهتر است که آبیاری گیاه را در هوای خیلی گرم کمی افزایش دهید. همچنین بهتر است که در فصول خیلی سرد از آبیاری بیش از حد گیاه پرهیز کرده و در صورت نیاز دفعات آبیاری را کمتر کنید. هوای اتاق بسته برای نگهداری این گیاه مناسب نیست. پس بهتر است که هر ازگاهی پنجره‌ها را باز کرده و تهویه مناسبی را برای محیط گلدان در نظر بگیرید.

 

خاک مناسب

ترکیب کردن خاک مناسب و سبک بودن آن، نقش پررنگی را در رشد و گل‌دهی این گیاه ایفا می‌کند. زهکشی مناسب از تجمع آب در اطراف ریشه و در نهایت پوسیدگی بگونیا هلندی جلوگیری می‌کند. ترکیب خاک باغچه، خاک برگ و شن ریز برای نگهداری این گیاه عالی است. در روشی دیگر می‌توانید پیت ماس، خاک باغچه، شن، خاک برگ و پرلیت را برای کاشتن گیاه باهم ترکیب کنید.

 

روش کوددهی

 

روش کوددهی گیاه بگونیا عروس

 

اگر دوست دارید که گیاه سرحال و شادابی داشته باشید، از روش کوددهی برای رساندن مواد مغذی به گیاه کمک بگیرید. از آنجایی که گیاه بگونیا عروس نوعی گیاه گلدار است، باید نسبت به این قضیه حساسیت بیشتری به خرج بدهید. فصول بهار و تابستان بازه زمانی طلایی برای کوددهی به این گیاه محسوب می‌شوند. به این منظور هر ۳ هفته یکبار یا ماهی ۱ مرتبه کود و مواد مغذی را به گیاه عروس هلندی خود برسانید. اما بهتر است که در فصل زمستان کوددهی را به صورت موقت قطع کنید. جالب است بدانید که این گیاه به دریافت فسفر علاقه زیادی دارد، پس خوب است که هر از گاهی از پودر مغز استخوان برای تقویت آن استفاده کنید.

 

تکثیر گیاه بگونیا عروس

برای تکثیر این گیاه دو راه کاشت بذر و قلمه زنی را پیش رو دارید. اما اگر به دنبال بهترین و ساده‌ترین روش هستید از روش پرورش قلمه در خاک استفاده کنید.

شیوه قلمه زنی:

برای اینکار یک گلدان با ابعاد مناسب را در نظر گرفته و آن را با خاک سبکی مثل ترکیب پرلیت و پیت ماس پر کنید. در جریان باشید که در صورت استفاده از خاک سنگین احتمال نابودی گیاه وجود دارد. حالا باید یک قلمه مناسب از گیاه را در نظر گرفته و با یک عدد قیچی یا چاقوی استریل شده، آن را به صورت اریب برش بزنید. قلمه انتخاب شده شما باید حداقل از دو نقطه به ساقه گیاه متصل شده باشد. حالا قلمه را داخل خاک کاشته و در یک مکان گرم با نیم سایه قرار دهید. وجود چند برگ برای رشد گیاه کفایت می‌کند. پس برگ‌های اضافی را با احتیاط زیاد از قلمه جدا کنید. برای رشد گیاه بستر خاک را به خوبی مرطوب نگه دارید.

 

هرس

روش هرس کردن گیاه عروس هلندی

برای اینکه گیاه ظاهر زیباتری داشته و انرژی خود را برای رشد گل‌های خوشرنگ و جوان صرف کند، چند وقت یکبار به هرس کردن گیاه عروس هلندی خود بپردازید. برای اینکار از چاقو یا قیچی کاملا تمیز و استریل شده استفاده کنید. در هنگام هرس کردن ملایمت کامل را به خرج داده تا کوچکترین آسیبی به ساقه گیاه وارد نشود. حالا شاخه‌های سیاه شده، گل‌های خشک و پلاسیده و برگ‌های زرد شده را از گیاه جدا کنید.

 

بیماری‌های بگونیا عروس

ممکن است که این گیاه هم مانند هر گیاه دیگری به یک سری مشکلات و بیماری‌ها دچار شود. پس بهتر است که اشاره مختصری به بیماری‌های بگونیا و دلایل ایجاد آنها نیز داشته باشیم.

۱_رشد علفی:

کمبود نور باعث رشد علفی و کمرنگ شدن برگ‌های گیاه می‌شود. همچنین اگر گیاه از نوع گلدار باشد، توانایی گلدهی خود را از دست داده و گل‌های موجود در آن کمرنگ و بی‌روح می‌شوند.

۲_گل ندادن گیاه:

کمبود نور و عدم تغذیه درست گیاه از عوامل ایجاد این مشکل محسوب می‌شوند.

۳_ایجاد لکه‌های قهوه‌ای:

همانطور که گفتیم غبارپاشی باعث ایجاد بیماری‌های قارچی و ایجاد لکه بر روی برگ‌های گیاه عروس هلندی می‌شود.

۴_سیاه و شل شدن برگ‌ها:

عامل اصلی ایجاد این مشکل به سرما برمی‌گردد. چرا که برگ‌های این گیاه در دمای پایین‌تر از ۱۵ درجه ضعیف شده و بر اثر یخ‌زدگی سیاه و پژمرده می‌شوند.

۵_خشکی و سوختگی برگ‌ها:

این مشکل از تابش نور زیاد و مستقیم به گیاه بگونیا عروس به خصوص در روزهای گرم سال نشات می‌گیرد.

 

گیاه عروس هلندی

 

جمع‌بندی
بگونیا عروس نوعی گیاه گرمسیری با برگ‌های زیبا و گل‌های رنگارنگ مثل قرمز، سفید و صورتی است. این گیاه انواع مختلفی مثل بگونیا مخملی، هلندی، ببری و رکس داشته و شیوه نگه‌داری آسانی دارد. آبیاری به موقع، تامین رطوبت کافی و تابش نور غیر مستقیم، چند نمونه از مهم‌ترین روش‌های نگهداری گیاه عروس هلندی محسوب می‌شوند. اگر به آشنایی با گیاهان و شیوه نگهداری آنها علاقه‌مند هستید، می‌توانید مقاله انواع گیاه حسن یوسف و شرایط نگهداری از آن را نیز در سایت نیمه شب مطالعه کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

پیامدهای تلخ و باورنکردنی کشیدن قلیان

قلیان همان یار شفیق دورهمی‌هایی‌ است که اکثر ما آن را نسبت به سیگار بی‌خطر‌تر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.