بهترین شرایط نگهداری گیاه بامبو در خانه

اگر قصد خرید یک گیاه جدید و نگهداری آن در منزل یا محیط کار را دارید، می‌توانید گیاه بامبو را با خیالی راحت تهیه کرده و از آن نگهداری کنید. همانطور که می‌دانید گل‌ها و گیاهان مختلف شرایط نگهداری متفاوت و گاها سختی را دارند. اما این گیاه آپارتمانی زیبا در عین زیبایی و با چند ترفند ساده قابل نگه داری بوده و برای مدت طولانی مهمان منزلتان خواهد بود. ما در این مقاله از نیمه شب به بررسی بهترین شرایط نگهداری گیاه بامبو در خانه و معرفی این گیاه پرطرفدار پرداخته‌ایم.

گیاه بامبو

بامبو چیست؟

بامبو یا خیزران نوعی علف غول پیکر است که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند. این گیاه در تیره ی (Bambusoideae) قرار داشته و جزو گیاهان بومی مناطق معتدل و گرمسیری در محدوده جنوب شرقی آسیا محسوب می‌شود. این گیاه ارتفاعی به بلندای ۴٠ متر ( و حتی بیشتر) داشته و دارای بدنه چوبی و رنگ‌های متفاوت است. بامبو از سه قسمت ریشه، ساقه و برگ تشکیل شده و در دسته گیاهان بدون میوه قرار می‌گیرد. بامبوها بر اساس اندازه، رنگ، شکل و ارتفاع به انواع مختلفی مثل بامبو نی خیزران، خوش شانس (لاکی)، جوانه، طلایی و… تقسیم بندی می‌شود. برای تکثیر بامبو از دو روش کاشت دانه و قلمه‌زنی استفاده می‌شود.

بهترین شیوه نگهداری بامبو در خانه

گیاه بامبو هم در خاک و هم در آب قابل نگهداری است. اما ترجیح این است که از این گیاه در آب نگهداری کنید.

خاک مناسب

اگر ترجیح شما این است که بامبوی خود را در خاک قرار بدهید، لازم است که فرمول ترکیب خاک مناسب این گیاه را در نظر داشته باشید. شاید خیلی از افراد از خاک ژله‌ای برای نگه داری بامبو استفاده کنند، اما ترکیب بهتری نیز برای اینکار وجود دارد. به این منظور کافیست که خاک باغچه، خاک برگ مرغوب، پیت ماس، پرلیت و مقداری قارچ کش را با نسبت مساوی با هم ترکیب کرده و با خیالی راحت گیاه خانگی خود را داخل این خاک قرار بدهید. این ترکیب زهکشی مناسبی داشته و رطوبت را برای مدت زیادی داخل خود نگه می‌دارد.

خاک مناسب بامبو

مقدار آب کافی

اگر دوست دارید که عمر گیاه بامبو را بالاتر ببرید، به هیچ وجه از آب مستقیم شیر برای نگهداری آن استفاده نکنید. چرا که آب شیرین حاوی کلر بوده و باعث قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاه می‌شود. آب معدنی یا آب تصفیه شده بهترین گزینه‌‌ها برای اینکار محسوب می‌شوند. اما در صورتی که ترجیح شما استفاده از آب شیر است، دو راه مختلف در پیش رو دارید. اول اینکه آب را جوشانده و سپس از آن استفاده کنید. در راه دوم باید آب شیر را داخل یک ظرف مناسب ریخته و بعد از گذشت ۲۴ ساعت گیاه را داخل آن قرار بدهید. حواستان باشد که بامبو را داخل آب غرق نکنید، فقط کافیست که سطح آب حدود ۱ سانتی متر یا کمی بالاتر از ریشه آن باشد.

نور مناسب

نور مناسب برای نگهداری گیاه

گیاه بامبو برای حفظ ظاهر و سلامت خود به نور غیر مستقیم و کنترل شده‌ای احتیاج دارد. به همین دلیل نمی‌توانید آن را مانند بسیاری از گیاهان دیگر در مکان‌های پرنوری مثل بالکن یا داخل حیاط قرار بدهید. چرا که تابیدن نور مستقیم و بیش از حد باعث پوسیدگی ساقه، رشد نکردن برگ‌ها و در نهایت عدم رشد صحیح بامبو می‌شود. در نتیجه لازم است که گلدان  خود را با فاصله زیاد از پنجره قرار داده و یا حتی در اتاق نسبتا تاریک یا بدون پنجره نگه دارید. چرا که برخی‌ها معتقدند بامبو در تاریکی بیشتر از موقعیت‌های دیگر ( مثل قرار گرفتن در معرض نور غیر مستقیم خورشید) عمر می‌کند. اما در صورت انتخاب این روش حتما هفته‌ای ۱ مرتبه بامبو را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بدهید.

شیوه آبیاری صحیح

در صورتی که مطالب بخش خاک مناسب برای نگهداری بامبو را به خوبی مطالعه کرده باشید، متوجه شدید که خاک معرفی شده رطوبت را برای مدت زمان تقریبا طولانی داخل خود نگه می‌دارد. اما این مسئله نباید باعث بیخیال شدن شما نسبت به آبیاری بامبو بشود. چرا که اگر رطوبت خاک این گل زینتی کشیده شود، شاهد پژمردگی و تغییر رنگ برگ‌های گیاه خواهید بود. پس لازم است که هفته‌ای ۳ یا ۴ بار گلدان خود را مرتب آبیاری کنید. البته سعی کنید که دفعات آبیاری را به این میزان محدود نکنید. پس هر روز خاک گیاه را چک کرده و در صورت احساس خشکی به آبیاری آن بپردازید.

میزان دمای مناسب

دمای بیش از حد گرم و یا بیش از حد سرد باعث از بین رفتن گیاه بامبو می‌شود. چرا که دمای بیشتر از ۲۸ درجه باعث پوسیدگی گیاه و دمای پایین‌تر از ۱٠ درجه باعث بیمار شدن آن می‌شود. از طرفی دیگر گیاه بامبو در مناطق گرم و متعادل رشد کرده و با دمای محیط پیرامون خود هماهنگ می‌شود. اما با وجود این سازگاری بهتر است که برای سلامت گل زینتی زیبای خود ارزش قائل شده و از یک دماسنج برای اندازه گیری دمای اتاق استفاده کنید.

بهترین دما برای نگهداری گیاه بامبو چیزی در حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است. بنابراین اگر حس می‌کنید که دمای منزل شما در فصولی مثل زمستان کنترل شده نیست، با پاشیدن کمی آب به گیاه توسط آبپاش یا استفاده از دستگاه رطوبت ساز، شرایط مناسبی را برای حیات گیاه ایجاد کنید.

نوع و مقدار کود گیاه بامبو

کود مناسب برای بامبو

کودها از فسفر و نمک زیادی تشکیل شده‌اند و در صورت استفاده نابجا و بیش از اندازه، باعث سوختن برگ‌های بامبو می‌شوند. بنابراین لازم است تنها زمانی به بامبوی خود کود بدهید که شروع به زرد شدن کرده باشد. بهتر است که برای اینکار از کودهای گیاهی یا ارگانیک استفاده کنید.
اگر بیش از حد به گیاه کود داده‌اید و شاهد زرد شدن آن هستید، به سرعت آب گیاه را عوض کرده و تا ۱ ماه از دادن کود یا هرگونه ماده مغذی به گیاه خودداری کنید.

شرایط نگه داری از گلدان

گلدان بامبو به رسیدگی مداوم نیاز دارد. پس اگر گیاه خود را داخل گلدان آب قرار داده‌اید، هر ۱۵ روز یکبار آب گلدان را عوض کرده و گلدان را نیز با آب و شوینده مناسب خوب بشویید. بعد از انجام اینکار گلدان را خشک کرده و پس از ریختن آب تمیز مجددا گیاه را داخل آن قرار بدهید.

اگر قصد دارید که شاخه‌های بامبو را داخل گلدان خاک بکارید، گلدانی را انتخاب کنید که قطر دهانه آن حدود ۵ سانتی متر گشادتر از قطر مجموع ساقه‌ها باشد.

جمع بندی

گیاه بامبو نوعی علف غول پیکر است که در مناطق گرمسیری و معتدل رشد می‌کند. این گیاه انواع مختلفی داشته و شیوه نگهداری ساده‌ای دارد. بامبو هم در آب و هم در خاک قابل نگهداری بوده و برای سالم ماندن به دمایی بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد نیاز دارد. آب این گیاه باید فاقد کلر بوده و سطح آن از ریشه گیاه بالاتر باشد. نور مستقیم خورشید برای بامبو مضر بوده و باعث پوسیدگی و رشد نکردن آن می‌شود. بنابراین لازم است که گلدان این گیاه را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بدهید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

معرفی بهترین رستوران های بین المللی و خارجی در تهران

رستوران گردی یکی از جذاب ترین تفریحات ایرانیان است و چشیدن غذاهای جدید و طعم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.