ایکیا (IKEA) | داستان برند ایکیا و ایده شکل گیری آن

اگر تا به حال به داخل IKEA رفته باشید ، می دانید که بیرون رفتن از فروشگاه چقدر سخت است. شما نمی دانستید که به پنج حوله جدید نیاز دارید ، اما آنجا که می روید ، متوجه نیاز خود میشوید. همه اینها ایده مرحوم Ingvar Kamprad ، یک تاجر سوئدی است که ایده فروشگاهی را پر از مبلمان کاربردی ارائه داد که جمع آوری آن آسان است. کامپراد در سال 2018 چشم از جهان فروبست.

آغاز ایکیا چگونه رقم خورد؟

برند ایکیا

کامپراد در سال 1926 در مزرعه ای در روستاهای سوئد متولد شد. او اولین تجارت خود را از پنج سالگی آغاز کرد. اینگوار جوان کتابها را به صورت عمده خریداری و به صورت جداگانه می فروخت. در 10 سالگی او قلم ، مداد ، دانه های گل و تزیینات درخت کریسمس می فروخت. او زحمت کشید و در درس خواندن به خوبی عمل کرد. پدرش با پرداخت پول نقد به خاطر خوب بودن در مدرسه به او الهام بخشید و كمپرد از این پول برای راه اندازی IKEA در سال 1943 استفاده كرد. او 17 ساله بود.

اولین IKEA کالاهای خانگی کوچکی مانند قلم ، کیف پول و قاب عکس فروخت. پنج سال طول می کشد تا فروشگاه وارد صنعت مبلمان شود. در مورد چگونگی نام Kamprad با نام IKEA – این حروف ابتدایی نام او Ingvar Kamprad است که به دنبال آن E برای Elmtaryd ، مزرعه خانوادگی که در آن بزرگ شده است و Agunnaryd ، دهکده زادگاهش میباشد. در سال 1945 ، کامپراد از کامیون های شیر برای تحویل محصولات خود استفاده می کرد. دو سال بعد ، در سال 1947 ، او فروش مبلمان ساخته شده توسط تولید کنندگان داخلی را آغاز کرد. کامپرد از همان ابتدا کاتالوگ سفارشات پستی را به بخشی اساسی از تجارت IKEA تبدیل کرد. از این گذشته ، محل زندگی وی بسیار روستایی و دور افتاده بود. دستیابی به مشتری در شهرهای بزرگ ، به ویژه در دهه های 1940 و 1950 ، دشوار بود.

پیشرفت برند ایکیا:

اینگوار کاتالوگ نمادین IKEA را در سال 1951 درست کرد. قیمت ها به قدری پایین بود که مردم نسبت به کیفیت مبلمان تردید داشتند ، بنابراین کامپراد یک کارگاه قدیمی را برای نمایش مبلمان خود به یک نمایشگاه اختصاص داد. چند سال بعد ، كامپراد با حذف پایه های میز قهوه و صاف کردن و فلت کردن زیر آن ، مشكل هزینه و سختی حمل اثاثیه بزرگ را حل كرد تا بتواند آن را صاف بسته بندی كند. از آن زمان به بعد ، بیشتر محصولات این شرکت به این روش بسته بندی می شدند. این باعث صرفه جویی در هزینه های مشتریان و IKEA برای بسته بندی وسایل شد.

کاتالوگ برند ایکیا

در سال 1955 ، تولیدکنندگان کمپراد به دلیل پایین بودن قیمت ها ، تحریم IKEA را آغاز کردند. کامپراد با آوردن تولید و طراحی داخلی این مسئله را حل کرد. مفهوم او کامل بود. او طراحی ، تولید ، ویترین ، بسته بندی مسطح و فروش وسایل شخصی خود را در خانه انجام داد. کامپراد معتقد بود که همه باید توانایی خرید مبلمان شیک و مدرن را داشته باشند. این ایده مدیریت IKEA است.

نئوپان، ماده‌ای بود که در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۶۰ جای خود را به‌صورت ویژه در طراحی‌های ایکیا باز کرد. این ماده‌ی مقاوم که فرآیند تولید آسانی نیز داشت، برای اولین بار در مبل ایکیا با نام PRIVAT استفاده شد. این مبلمان، طراحی بسیار ساده و بدون پرداخت اضافی داشت که به‌همین دلیل، با قیمت بسیار مناسب به مشتریان عرضه شد.

گسترش برند ایکیا (IKEA) در سراسر جهان:

گسترش برند ایکیا

اولین فروشگاه های خارج از سوئد در نروژ در سال 1963 و دانمارک در سال 1969 افتتاح شدند. سپس این فروشگاه بزرگ به همه کشورها پیشروی کرد و طی دهه آینده IKEA در کشورهایی مانند ژاپن ، استرالیا و کانادا ، که در آنجا برای افتتاحیه های بزرگ صف کشیده بودند ، در سراسر جهان ظاهر می شد. آلمان با 53 فروشگاه بزرگترین بازار IKEA است و پس از آن ایالات متحده با 51 فروشگاه امروز 433 فروشگاه IKEA در 38 كشور وجود دارد.

کامپراد هرگز پول قرض نکرد. او IKEA را خصوصی نگه داشت. کامپراد تا زمان مرگ در سال 2018 در سن 91 سالگی ، به بازدید از فروشگاه های جدید IKEA ادامه می داد – او این کار را با وجود ثروت زیاد ، انجام میداد. او بیش از 20 سال با همان ولوو رانندگی کرد. همچنین او به شدت خجالتی بود و هرگز با مطبوعات ، هیچ مصاحبه ای نکرد.

ایده ی عجیب نام محصولات:

همچنین برای نام های عجیب و غریب محصولات یک سیستم وجود دارد. تختخوابها نام مکانهایی در نروژ را دارند. مبل ها به نام شهرهای سوئد نامگذاری شده اند. میزهای آشپزخانه نام خود را از جغرافیای فنلاند گرفته اند. فرش ها بیشتر نام های دانمارکی دارند. صندلی ها بیشتر به اسم آقایان است.

آخرین تغییرات و اتفاقات رخ داده در تاریخچه‌ ی ایکیا می ‌توان به تاسیس برند مستقل IKEA Food برای تامین درصد بالایی از غذاهای عرضه شده در رستوران‌ های این شرکت اشاره کرد. اتفاق مهم دیگر، انتصاب مدیرعامل کنونی این شرکت یعنی مایکل اولسون است که در سال ۲۰۰۷ به سمت ریاست و مدیریت عامل این شرکت رسید. البته مدیریت هولدینگ اصلی با نام INGKA در حال حاضر بر عهده‌ ی جاسپر برودین است.

اخیرا ایکیا به کجا رسیده است؟

آخرین آمار ارائه شده از برند ایکیا، درآمد این شرکت را در سال ۲۰۱۶ حدود ۵.۵ میلیارد دلار عنوان کرده است. این برند در حال حاضر در رتبه‌ی ۴۰، برترین برند های جهان از نگاه مجله ی فوربس قرار دارد. این برند در چند سال اخیر هم فعالیتی جدی در عرضه‌ی لوازم خانگی الکتریکی همچون لامپ ‌های هوشمند و تلویزیون داشته است. البته مسیر برند سوئدی ایکیا تا تبدیل شدن به بازیگری جدی در این صنایع، قطعا پر پیچ و خم تر خواهد بود.

برای کسب اطلاعات کامل درباره برند دایسون نیز اینجا کلیک کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ایده دکوراسیون فرانسوی

ایده‌های خلاقانه برای سبک دکوراسیون فرانسوی در خانه

دکوراسیون فرانسوی یکی از سبک‌های دکور مطرح اروپایی است که از شاخصه‌های لوکس و اشرافی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *