نحوه ی شست و شوی صحیح لباس های جین

در حالی که جین به عنوان پارچه ای بادوام شناخته می شود، مهم است که به درستی از آن مراقبت کنید تا ماندگاری طولانی داشته باشد و عالی به نظر برسد. راهنمای ما می تواند به شما کمک کند تا اصول اولیه نحوه شستن لباس جین آبی،  جین مشکی، شلوار جین سفید و کارهایی که باید هنگام خرید جین جدید انجام دهید را بیاموزید.

شستن لباس جین

نحوه شستن و خشک کردن لباس جین با دست یا در ماشین لباسشویی:

جین که زمانی به عنوان لباس کار بادوام در نظر گرفته می شد، اکنون در طیف وسیعی از سبک ها و رنگ ها عرضه می شود. در حالی که همیشه باید قبل از شستن یا خشک کردن جین، دستورالعمل‌های مراقبتی خود را بررسی کنید، چند مرحله ساده برای همه انواع جین اعمال می‌شود.

1. همه مراحل شستشو را سبک انجام دهید: ممکن است جین پارچه سختی به نظر برسد، اما این بدان معنا نیست که شما باید یک چرخه شستشوی سنگین و سخت را انتخاب کنید. در عوض، یک چرخه سبک یا ملایم را انتخاب کنید و از آب سرد برای جلوگیری از کوچک شدن و آب رفتن آن استفاده کنید. در مرحله بعد یک شوینده ملایم انتخاب کنید، اگر شلوار جین شما آبی یا مشکی است شوینده ای که مخصوص لباس های تیره است را انتخاب کنید.

2. به تنهایی و پشت و رو: چرخاندن پارچه جین به سمت بیرون به محافظت از الیاف بیرونی آن در برابر اصطکاک و قرار گرفتن در معرض مستقیم مواد شوینده کمک می‌کند. قبل از اینکه شلوار جین خود را در لباس‌شویی بیندازید، دستورالعمل‌های مراقبت از آنرا بخوانید تا ببینید در ابتدا باید آنها را جداگانه بشویید یا خیر. اگر مجبورید جین خود را با لباس های دیگری بشویید، سعی کنید آن را با لباسهای جین دیگر یا لباس هایی با رنگ مشابه بشویید.

شستن لباس جین

3. گرما می‌تواند جین را منقبض، کمرنگ یا زرد کند و همچنین می‌تواند به کشش پارچه‌های جین حاوی اسپندکس یا لیکرا آسیب برساند. بهترین راه برای خشک کردن شلوار جین آویزان کردن آن ها در هوای خشک است. اگر نیاز به استفاده از خشک کن دارید، چرخه گرمای کم یا بدون گرما را انتخاب کنید و از توپ های خشک کن استفاده کنید تا لباس جین خود را به حالت غلتیدن نگه دارید. سعی کنید جین ها را در حالی که هنوز کمی مرطوب اند بردارید، سپس درزها را کشیده و آویزان کنید تا خشک شوند. وقتی کاملاً خشک شدند، می‌توانید شلوار جین خود را آویزان یا تا کنید و در کشو یا قفسه نگهداری کنید.

4. برای لباسهای جین جدید یا آنهایی که زیاد کثیف نیستند، می توانید از چرخه خیس کردن در ماشین لباسشویی خود استفاده کنید. اجازه دهید لباسشویی پر از آب شود سپس یک شوینده ملایم ساخته شده برای پارچه های تیره را اضافه کنید. شلوار جین خود را از داخل بچرخانید و آنها را در آب قرار دهید. اجازه دهید لباس جین شما 30 تا 45 دقیقه خیس بخورد، سپس آب آن را خالی کرده، دوباره آن را پر کنید و اجازه دهید جین شما 10 دقیقه بماند تا آبکشی شود. مراحل شستشو را تکرار کنید تا آب شفاف شود. اگر نمی خواهید از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید، می توانید همین مراحل را با وان، سینک آشپزخانه یا یک لگن بزرگ با چند اینچ آب سرد نیز تکرار کنید.

در نیمه شب بخوانید:نحوه شستن کاپشن پشم شیشه

هر چند وقت یکبار باید لباسهای جین را بشوییم؟

پاسخ به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر از شلوار جین خود برای کارهای سنگین (مانند ساخت و ساز یا محوطه سازی) استفاده می کنید، یا اگر اغلب در هوای گرم و مرطوب شلوار جین می پوشید، احتمالاً می خواهید جین خود را بیشتر بشویید. اگر برای محل کار یا گردش های غیررسمی لباسهای جین می پوشید، احتمالاً می توانید کمتر آنرا بشویید.

به سادگی لکه ها را از بین ببرید و اجازه دهید جین حداقل 24 ساعت بین در هوای بیرون بماند. همانطور که گفته شد، همیشه قبل از تعیین اینکه چند بار باید شلوار خود را بشویید، به دستورالعمل های مراقبت از تولید کننده جین خود مراجعه کنید.

شستن لباس جین

نحوه شستن لباس جین سیاه، سفید و نو

در حالی که دستورالعمل‌های مراقبت اولیه در بالا برای اکثر لباس‌های جین اعمال می‌شود، برخی از انواع جین‌ها به کمی مراقبت بیشتر نیاز دارند تا به بهترین شکل ظاهر شوند.

اگر می‌خواهید جین رنگ سیاه یا سفیدتان ماندگار باشد، نکات زیر را بررسی کنید.

 

نحوه شستن جین مشکی و جلوگیری از رنگ پریدگی

دستورالعمل‌های مراقبت از جین مشکی مانند بیشتر جین‌های تیره است. از یک چرخه ملایم با آب سرد استفاده کنید، جین مشکی را به صورت جداگانه یا با لباس‌های مشکی بشویید، شلوار جین را پشت و رو کنید و از شوینده‌ای استفاده کنید که برای لباس‌های تیره فرموله شده است.

نحوه شستن جین سفید

بر خلاف جین آبی یا مشکی، جین سفید بیشتر لکه‌ها را نشان می‌دهد. وقتی صحبت از شستن جین سفید می‌شود، آن‌ها را جداگانه یا با لباس‌های سفید دیگر بشویید. برای شستن لباسهایی که کمی کثیف هستند از آب سرد و برای لباسهایی که خیلی کثیف‌تر هستند از آب گرم استفاده کنید. علاوه بر استفاده از چرخه ملایم، گزینه شستشوی اضافی را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد شوینده کاملاً پاک شده است.

در حالی که به نظر غیر منطقی می رسد، در واقع باید از استفاده از سفید کننده خودداری کنید. زیرا می تواند باعث زرد شدن یا حتی آسیب رساندن به پارچه شود. همچنین باید از استفاده از نرم کننده پارچه پرهیز شود، زیرا می تواند به پارچه بچسبد و باعث کدر شدن پارچه شود. مانند سایر جین ها، اجازه دهید جین سفید رنگ شما در هوا خشک شود یا آنرا در چرخه خشک کن کم یا بدون حرارت قرار دهید.

در نیمه شب بخوانید:نحوه شستن لباس زیر و سوتین

چگونه شلوار جین جدید را بدون چروک شدن بشوییم؟

برای جلوگیری از چروک شدن ، فقط از آب سرد برای شستن لباس جین خود استفاده کنید و آنها را جداگانه یا با جین همرنگ بشویید. اگر تصمیم دارید جین جدید خود را با دست بشویید، پس از اتمام آبکشی آن ها را چروک نکنید. در عوض، قبل از اینکه آب باقیمانده را فشار دهید، آنها را تا کنید. و هنگامی که آنها مرطوب شدند، جین خود را آویزان کنید تا خشک شدن تمام شود.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *