نحوه نگهداری قارچ در فریزر

اگر می خواهید از سیاه و خراب شدن قارچ ها به مدت طولانی جلوگیری کنید می توانید با روش فریز کردن اصولی ، همیشه از قارچ های تازه استفاده کنید ، جهت آشنایی با جدیدترین نحوه نگهداری قارچ در فریزر ، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 انواع روش ها و نحوه های نگهداری قارچ

نحوه نگهداری قارچ به دو صورت می باشد که عبارتند از:

نحوه نگهداری کوتاه مدت قارچ

اگر قصد دارید که قارچ های خریداری شده را خیلی زود مصرف کنید بهتر است از روش نگهداری زیر استفاده کنید تا قارچ های سالمتری برای مصرف داشته باشید:

*اگر قصد مصرف قارچ تازه در عرض چند روز یا نهایتا یک هفته را دارید حتما آنها را زیر آب سرد بشویید و در هوای آزاد خشک کنید؛ البته اگر می خواهید آب اضافه آن سریعتر حذف شود می توانید از دستمال رولی یا حوله هم کمک بگیرید.

نحوه نگهداری قارچ در فریزر

*بعد از خشک شدن قارچ ها برای پاک کردن بعضی از آلودگی ها حتما از برس زبر سبزیجات یا حوله کاغذی استفاده کنید.

*قارچ را باید از مواد دارای رطوبت و بوی زیاد دور نگه دارید چرا که خیلی زود رطوبت و بوی سایر مواد غذایی را به خودش جلب می کند.

* پس از خرید، قارچ ها را از بسته بندی خارج کنید. چرا که قارچ ها درون بسته بندی آب جذب می کند و روند فاسد شدن آنها تسریع می شود.

* قارچ ها را از بسته بندی خارج و روی آن را با یک حوله یا دستمال کاغذی بپوشانید و درون یخچال قرار دهید.

* توجه داشته باشید قارچ ترکیبی یکپارچه است و اگر پایه آن کنده یا جدا شود زود خراب خواهد شد.

* در اثر خیس کردن قارچ هم، ویتامین های محلول در آب آن خارج و بی ارزش خواهد شد.

*اگر مجبورید قارچ را به مدت یکی دو روز نگهداری کنید، آن را در پاکتهای کاغذی بهداشتی قرار دهید. حداکثر زمان نگهداری قارچ در یخچال سه چهار روز است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی مکزیکی خوشمزه ، ترشی قارچ و زیتون

* تا زمانی که قصد مصرف یا پختن قارچ ها را ندارید از شستن قارچ خودداری کنید.

* اگر محل برش در پایه قارچ کمی تغییر رنگ داشت می توان قبل از مصرف برش نازکی از آن را جدا نمود.

* برای نگهداری قارچ به مدت چند روز در یخچال بهتر است از شستشوی قارچ تا قبل از مصرف خودداری نمایید و در صورت شستن حتما” آن را در جریان هوای خنک خشک کنید.

* بهترین راه برای تازه‌ماندن قارچ در یخچال، نگهداری آن در پاکت‌های کاغذی مخصوص میوه، در یخچال می‌باشد.

* بهترین درجه یخچال برای نگهداری قارچ یک درجه سانتی‌گراد بالای صفر است .

*برای نگهداری کوتاه مدت قارچ تازه آنرا از کیسه پلاستیکی خارج کرده و در یک ظرف در باز ریخته و روی آنرا با پارچه نخی می پوشانیم و سپس درون یخچال قرار می دهیم.

نحوه نگهداری قارچ در فریزر

نحوه نگهداری بلند مدت قارچ

نحوه نگهداری بلند مدت قارچ دارای مراحلی است که این مراحل عبارتند از:

1. قارچ ها را تمیز کنید.

اولین مرحله از نحوه نگهداری بلند مدت قارچ ، تمیز نمودن قارچ هاست. اگر قصد ندارید در عرض یک هفته قارچ های تازه را استفاده کنید، می خواهید آن ها را منجمد کنید تا آن ها را نگهدارید با پاک کردن قارچ ها زیر آب شروع کنید و سپس آن ها را در هوای آزاد خشک کنید می توانید آن ها را روی کاغذ یا حوله برای گرفتن آب اضافی پخش کنید.

2. برس سبزیجات روی قارچ ها بکشید.

زمانی که قارچ ها تقریبا خشک هستند، آن ها را با حوله کاغذی یا برس زبر تمیز کنید. این باعث می شود که برخی آلودگی ها پاک شوند.

3. قارچ ها را سرخ کنید.

سومین مرحله از نحوه نگهداری قارچ ها ، سرخ نمودن آنهاست. قبل از سرخ کردن قارچ ها ، آنها را خرد کنید و با یک تا دو قاشق سوپ خوری روغن زیتون با مقداری نمک و فلفل مخلوط کنید.

4. بگذارید قارچ ها خنک شود.

هنگامی که پختن قارچ ها به پایان رسید، قبل از فریز کردن بگذارید خنک شود آن ها را داخل بشقاب پخش کنید تا خنک شوند.

 5. در کیسه های پلاستیکی منجمد کنید.

هنگامی که قارچ ها سرد شدند، آن ها را در کیسه های پلاستیکی نگهدارید و منجمد کنید. پخت وپز قبل از فریز کردن آن ها مانع از جذب رطوبت زیاد آن ها می شود.

نکات کلیدی در نحوه نگهداری قارچ ها

  • قارچ را در کشوی میوه ها و سبزیجات نگذارید چون محیطی بسیار مرطوب است.
  • از قرار دادن قارچ در نزدیکی غذا های دارای بو یا طعم های قوی خودداری کنید چون آن ها مانند اسفنج همه بو ها و طعم ها را جذب می کنند.
  • غذا های دیگر را روی پاکت حاوی قارچ ها نگذارید چون باعث له شدن و سیاه شدن آن ها می شوند.

نحوه نگهداری قارچ در فریزر بدون اینکه سیاه شود

اگر می خواهید قارچ ها را بیشتر از یک هفته نگهدارید توصیه می کنیم که آن ها را در فریزر بگذارید. قارچ هایی را که برای فریز کردن انتخاب می کنید باید تازه باشند، این قارچ ها نباید خشک، پلاسیده و سیاه بوده و لکه و بوی نامطبوعی داشته باشند.

نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که یخ زدن باعث می شود که قارچ تازه خام بافتی نرم پیدا کرده و سیاه شود. پس قارچ قبل از یخ زدن باید پخته شود تا آنزیم های آن غیر فعال شده و در نتیجه کیفیت آن مطلوب باقی بماند.

نحوه نگهداری قارچ در فریزر

انواع روش پخت قارچ

سرخ کردن : قارچ ها را در یک ماهیتابه با مقدار کمی روغن روی حرارت زیاد قرار دهید. آن ها را حدود پنج دقیقه یا تا زمانی که قارچ ها کاملا پخته شوند، سرخ کنید تا همه ی آب آن ها تبخیر شود.

بخارپز کردن : اگر می خواهید حرارت باعث سیاه شدن قارچ ها نشود، آن ها را در یک پیمانه آب و یک قاشق چای خوری آبلیمو یا 1/2 قاشق چای خوری سیتریک اسید خیس کنید و سپس آن ها را بخارپز کنید؛

  • قارچ کامل را به مدت 5 دقیقه بخارپز کنید
  • قارچ دکمه ای را به مدت 3 دقیقه بخارپر کنید
  • قارچ چهار قاچ شده را به مدت 3 دقیقه بحارپز کنید
  • قارچ ریز خرد شده را به مدت 3 دقیقه بخارپز کنید

بیشتر بخوانید: طرز تهیه چند مدل غذای فوری با قارچ

در مرحله ی بعد باید قارچ ها را در فریزر منجمد کنید؛

بگذارید قارچ ها کاملا خنک شوند سپس آن ها را در یک سینی فر پهن کنید و در فریزر بگذارید تا یخ بزنند. زمانی که قارچ ها به طور کامل منجمد شدند، آن ها را درون یک ظرف پلاستیکی یا کیسه ی پلاستیکی بریزید، هوای آن ها را کاملا بگیرید، درب را محکم ببندید و دوباره به فریزر برگردانید.

نکته: قارچ منجمد شده را مستقیما برای تهیه غذا به کار ببرید. (نیازی نیست بگذارید یخ آن ها آب شود)

سخن پایانی

وجود آب و پروتئین زیاد در قارچ زمینه فساد این ماده غذایی با ارزش را فراهم می‌نماید و نگهداری آن را مشکل می‌سازد. قارچ تازه بیش از ۴۸ ساعت در دمای ۲۰ درج قابل نگهداری نیست، ولی چنانچه آن را در دمای ۴ درجه نگهداری کنیم برای مدت یک هفته سالم خواهد ماند. چنانچه به دلایلی خاص، مجبور به نگهداری طولانی مدت‌تر قارچ شدیدم، می‌توانیم به یکی از روش ها و نحوه های نگهداری فوق ، کیفیت قارچها را تضمین نماییم.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *