نحوه نگهداری زرشک تازه در فریزر

نگهداری زرشک تازه در فریزر کار بسیار ساده‌ و عاقلانه‌ای به‌نظر می‌رسد. چرا که زرشک تازه برای طولانی مدت قابل نگهداری نبوده و در طی مدت کوتاهی کپک می‌زند. خوشبختانه روش فریز کردن برای نگهداری زرشک نیز جواب داده و تغییر زیادی در مزه و بوی آن ایجاد نمی‌کند. فقط کافیست فوت و فن اینکار را یاد گرفته و از زرشک‌های تازه و خوشرنگ خود برای مدت‌ها نگهداری کنید.

نحوه نگهداری زرشک تازه در فریزر

نگهداری زرشک تازه

برای نگهداری از زرشک تازه در فریزر دو راه را در پیش رو دارید. اول اینکه زرشک تازه را بدون خشک کردن داخل فریزر بگذارید. در روش دوم می‌توانید زرشک‌های تازه را خشک کرده و داخل یخچال بگذارید که مسلما این روش به زمان بیشتری احتیاج دارد. در ادامه نحوه نگهداری زرشک تازه با هر دو روش را توضیح خواهیم داد. همچنین اگر دوست دارید که روش پخت خوراکی‌های خوشمزه با زرشک تازه را یاد بگیرید، در سایت نیمه شب همراه ما باشید.

 

چطور از زرشک تازه در فریزر نگهداری کنیم؟

فریز کردن زرشک

اگر قصد دارید که دانه‌های زرشک را به صورت طبیعی و بدون خشک شدن داخل فریزر قرار بدهید، ابتدا تمامی دانه‌ها را با حوصله از شاخه‌ها جدا کنید. در این مرحله برای سهولت کار می‌توانید از قیچی‌های مخصوص برش نان کمک بگیرید. توجه کنید که باید دُم تمامی دانه‌های زرشک را با حوصله جدا کنید.
حالا دانه‌های زرشک را داخل آبکش ریخته و آنها را بدون له شدن و با ملایمت خوب بشویید. سپس آبکش را تا زمانی که آب زرشک‌ها کاملا خارج شود کنار بگذارید.
در نهایت زرشک‌های تازه را داخل نایلون‌های مخصوص فریزر یا ظروف دردار ریخته و داخل فریزر قرار بدهید.

 

نگهداری زرشک تازه خشک شده در فریزر

اگر ترجیح شما این است که زرشک‌های تازه را به صورت خشک شده فریزر کنید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

 

روش اول: خشک کردن زرشک در مکان تاریک

در صورتی که برای خشک کردن زرشک عجله دارید، این روش خیلی به دردتان نمی‌خورد. چرا که ممکن است خشک شدن زرشک با این روش چند ماه طول بکشد. اما مزیت این روش این است که کیفیت رنگ زرشک‌ها را خیلی پایین نمی‌آورد.

برای اینکار شاخه‌های زرشک تازه را بدون قیچی یا دان دان کردن در یک مکان تاریک آویزان کنید. جریان هوا باید در مکان مورد نظر شما رفت و آمد داشته باشد تا از کپک زدن زرشک‌ها جلوگیری شود. بعد از اینکار هر چند روز یکبار به شاخه‌های زرشک سر بزنید و در نهایت پس از چند ماه، زرشک‌های خشک شده را داخل لگن یا صافی ریخته و خوب بشویید. اینگونه از شر گرد و غبارهای نشسته بر روی زرشک‌ها خلاص می‌شوید. سپس اجازه دهید آب اضافی از بین زرشک‌ها خارج شده و در آخر به بسته بندی و فریز کردن آنها بپردازید.

روش دوم: خشک کردن زرشک در سایه

نگهداری زرشک تازه خشک شده

در این روش از نگهداری زرشک تازه در فریزر، باید دانه‌های زرشک را از شاخه جدا کرده و خوب بشویید. سپس زرشک‌ها را به آبکش منتقل کرده و بعد از خارج شدن آب‌های اضافی، یک پارچه تمیز را در سایه پهن کنید. حالا زرشک‌ها را روی پارچه پخش و مسطح کرده و به آنها اجازه خشک شدن بدهید. برای اینکه تمام قسمت‌های زرشک به صورت یکنواخت خشک بشوند، هر چند روز یکبار آنها را زیر و رو کنید. در این روش می‌توانید از باد پنکه برای بالا بردن سرعت عمل کار کمک بگیرید.
در مرحله بعد زرشک‌های خشک شده را بشویید تا گرد و خاک‌های محیطی از روی آنها کنار بروند. حالا بعد از کشیده شدن آب‌های اضافی از دانه‌های زرشک، به بسته بندی و نگهداری زرشک‌های تازه در فریزر بپردازید.

روش سوم: خشک کردن زرشک تازه با بخاری

اگر در خشک کردن میوه‌ها با بخاری مهارت دارید، خوب است که خشک کردن زرشک تازه را نیز با این روش امتحان کنید. به این منظور باید دانه‌های زرشک را از شاخه‌ها جدا کرده و بشویید و آب اضافی آنها را به کمک صافی جدا کنید. سپس یک پارچه تمیز را روی یک سطح صاف پهن کرده و زرشک‌ها را روی آن بریزید. بعد از گذشت چند ساعت که رطوبت زرشک‌ها توسط پارچه جذب شد، آنها را داخل یک سینی نسبتا بزرگ ریخته و کاملا پخش کنید. حالا باید سینی را نزدیک بخاری یا زیر آن قرار دهید. بهتر است که از قسمت بالای بخاری برای اینکار استفاده نکنید. بعد از اینکه زرشک‌ها با حرارت بخاری خوب خشک شدند، آنها را با ظرف در‌دار یا کیسه‌های مخصوص فریزر بسته بندی کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

آموزش ساخت سبد تزئینی با طناب کنفی

بعضی اوقات که سر ذوق هستید و حوصله دارید بد نیست که سراغ کارای دست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.