آموزش دوخت لباس زیر زنانه (شورت) مرحله به مرحله+ الگوی ساده

دوخت لباس زیر زنانه واقعاً می تواند کمک کننده باشد. دوخت لباس زیر زمان بسیار کمی را می طلبد و میتوانید این کار را در یک بعد از ظهر به پایان برسانید. مهمتر از آن، شما می توانید پارچه های خاص را برای دوخت لباس زیر خود انتخاب کنید.

در این مقاله برای شما آموزش دوخت لباس زیر را فراهم کرده ایم. دوخت این لباس بسیار ساده است. در ابتدا به شما چند نکته را آموزش می دهیم که قبل از دوخت باید در نظر بگیرید.

پارچه پیشنهادی

هنگام دوخت لباس زیر توصیه می شود از پارچه کشباف کشدار، توری کشدار یا مخمل کشدار با کشش 60 درصد برای پارچه اصلی استفاده کنید. برای آستر نیاز به پارچه نخی یا پارچه تنفس پذیر مشابه دارید. رنگ پارچه ها لازم نیست با هم مطابقت داشته باشد زیرا این پارچه در داخل لباس زیر قرار دارد. دوخت این الگو از پارچه زیادی استفاده نمی کند.

در پارچه خود به دنبال چه چیزی باشید:

فرقی نمی‌کند که از پارچه‌های قدیمی‌تان استفاده کنید یا پارچه جدیدی برای این الگو خریده‌اید، مطمئن شوید که از پارچه دارای قابلیت تنفس استفاده کنید. دوخت این لباس زیر راحت است اما استفاده از پارچه راحت نیز نکته ای کلیدی است. همچنین به خاطر داشته باشید که پارچه ای استفاده کنید که پوست شما را تحریک نکند. پارچه نرم انتخاب خوبی خواهد بود. به وزن پارچه نیز فکر کنید – آیا برای چندین بار ستفاده بادوام است یا آنقدر سنگین است که در تابستان از پوشیدن این لباس زیر احساس راحتی نکنید.

آموزش دوخت لباس زیر زنانه:

لوازم مورد نیاز:

  • 45 سانتی متر پارچه کشی(تا نود سانتی متر برای سایزهای بزرگتر)
  • 180 سانتی متر توری کشدار
  • 1 جفت شورت نخی کهنه برای تبدیل شدن به الگوی شما
  • سوزن توپی
  • نخ

الگو:

لباس زیر مورد علاقه خود را که با آن راحت تر هستید، به عنوان “لباس زیر الگو” انتخاب کنید:

دوخت لباس زیر زنانه

کمر کش و بند های کشدار را از لباس زیر جدا کنید (می توانید آن ها را برای استفاده بعدی کنار بگذارید):

آستر لباس زیر را با قیچی و از روی خط دوخت ببرید:

کناره های شورت را ببرید (از روی خطوط درز قیچی کنید).

در امتداد درز قسمت پایین لباس زیر برش دهید تا 3 تکه الگوی جداگانه ایجاد کنید (توجه: برخی از لباس‌های زیر با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است بیش از 3 تکه داشته باشند.  در این صورت ممکن است لازم باشد یک قطعه الگوی چهارم اضافه کنید و مراحل را بر اساس آن تنظیم کنید):

دوخت لباس زیر زنانه

خط مرکزی قسمت های جلو و عقب را پیدا کنید و با مداد علامت بزنید. لباس زیر الگو را در امتداد این درز از وسط تا کنید. کاغذ الگوی خود را از وسط تا کنید و روی خطوط تا لباس قرار دهید و آن را مطابقت دهید. شما برای دوخت لباس زیر زنانه خود، شما باید الگو را روی خطوط تا دنبال کنید تا یک قطعه الگوی متقارن داشته باشید.

دوخت لباس زیر زنانه

قبل از برش پارچه خود، مشخص کنید که کشش پارچه و لباس زیر شما چقدر است. اگر کشش پارچه تقریباً به اندازه لباس زیر که به عنوان الگو انتخاب کرده اید، باشد ، الگوی خود را به اندازه لباس زیر الگوی خود ترسیم کنید، اما دور تا دور آن را به اندازه چند سانتی متر برای درز اضافه کنید. اما گر پارچه شما کشش کمتری نسبت به لباس زیر الگو دارد، الگوی خود را کمی بزرگتر از لباس زیر الگوی خود در نظر بگیرید (همچنین چند سانتی متر برای دوخت لباس زیر زنانه به عنوان جای درز اضافه کنید). اگر کشش پارچه شما بسیار بیشتری نسبت به لباس الگوی شما دارد، الگوی خود را کمی کوچکتر از لباس زیرالگو خود در نظر بگیرید (همچنین جچند سانتی متر جای درز اضافه کنید).

برای ایجاد الگوی آسترلباس زیر، الگوی خود را دقیقاً به اندازه قسمت پایینی قسمت جلویی ببرید در تصویر با خط نارنجی مشخص شده است، در عین حال طول آن را به اندازه قطعه ای که از لباس زیر الگو بریده اید، نگه دارید. در تصویر الگوهای کامل مشخص شده است. الگوهای شما نیز برای دوخت لباس زیر زنانه باید این گونه باشد شامل الگوی جلوی لباس زیر، الگوی پشت لباس زیر و الگوی قسمت پایینی.

دوخت لباس زیر زنانه

دوخت لباس زیر زنانه

برش الگوی روی پارچه:

تکه های الگوی خود را از پارچه خود جدا کنید – مراقب باشید که الگوها را روی پارچه قرار دهید تا بیشترین کشش را از سمت راست به طرف چپ به جای بالا به پایین داشته باشید. برای این کار می توانید از کاتر چرخشی استفاده کنید، اما اگر از قیچی استفاده می کنید، حتماً قبل از برش به دور تا دور آن سوزن ته گرد بزنید. به منظور رعایت بهداشت، اگر پارچه که به عنوان آستر استفاده می کنید  100% نخی نیست، پس باید آستر را از پارچه که هست ببرید.

در این مرحله می‌توانید با یک سوزن ته گرد دور تمام قطعات را سجاف بزنید، اما این کار ضروری نیست، زیرا پارچه کشی هنگام دوخت و یا استفاده ساییده نمی‌شود و تمام لبه‌ها توسط توری پوشانده می‌شود. اگر تصمیم به انجام این کار دارید، هنوز لبه های داخل پا را سجاف نزنید. انتهای کوتاه قسمت پایینی (که در زیر با رنگ نارنجی مشخص شده است) قسمت آستر را بدوزید زیرا در داخل شورت ظاهر می شود. می توانید این کار را با سجاف زدن یا با تا کردن  و دوختن آن در محل انجام دهید:

قطعات الگوی خود را به ترتیب زیر روی محل کار خود قرار دهید و لبه پایینی را آستر کنید (مانند تصویر زیر):

-قطعه جلویی، سمت راست به بالا

-قطعه پایین، سمت راست به پایین

– آستر، سمت راست به پایین، لبه بلند در پایین

جای درز امتداد لبه پایینی (که با رنگ نارنجی مشخص شده است) را بدوزید. از دوخت کششی یا دوخت زیگ زاگ استفاده کنید.

آستر را به سمت جلو تا کنید و آن را اتو کنید:

با استفاده از کوک زیگ زاگ، آستر را از دو طرف به سمت جلو بدوزید (با رنگ نارنجی مشخص شده است). در غیر این صورت، اگر دوست دارید، می توانید آستر را با برش دادن لبه های پا در جای خود نگه دارید:

دوخت لباس زیر زنانه

نوار توری خود را در کنار نوار کشی ساق پا که از تکه های الگوی خود جدا کرده اید قرار دهید. مدل توری خود را به همان طول ببرید:

دو سر توری را به هر دو انتهای یک پا سوزن ته گرد وصل کنید، به طوری که توری مستقیماً در بالای سمت راست پارچه قرار گیرد. مرکز توری را به مرکز درز با سوزن ته گرد وصل کنید:

با استفاده از کوک زیگ زاگ نوار را بدوزید به این صورت که ابتدا قسمت مرکز نوار به پارچه را بدوزید سپس بقیه نوار را.

دوخت لباس زیر زنانه

برای طرف دیگر تکرار کنید.

توری کشی خود را در کنار کمر کشی که از تکه های الگوی خود جدا کرده اید قرار دهید. مدل توری خود را به همان طول ببرید:

تور را مانند روش قبل بدوزید. هم برای پشت هم جلو.

دوخت لباس زیر زنانه

قسمت های جلو و عقب را کنار هم بگذارید. در امتداد دو درز کناری (که با رنگ نارنجی مشخص شده‌اند)، با استفاده از جای جای درز کوک بزنید.

سپس لباس زیر خود را برگردانید و تمام. اکنون دوخت لباس زیر زنانه شما به پایاین رسید.

در پایان با یادگیری آموزش گام به گام دوخت لباس زیر زنانه، انواع لباس زیر متنوع با پارچه های زیبا بدوزید. اگر علاقمند به دوخت سوتین برای خود هستید در نیمه شب بخوانید: آموزش گام به گام دوخت سوتین در خانه

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

آموزش گام به گام دوخت سوتین در خانه

دوخت سوتین در خانه ممکن است یک پروژه‌ی خیاطی بسیار پیچیده به نظر برسد، اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *