چگونه یک دفتر برنامه ریزی یا پلنر خلاقانه درست کنیم؟

با شروع سال تحصیلی جدید و بازگشت روال عادی و شروع تکالیف و فعالیت ها نیاز افراد به پلنر ها و یا دفتر های برنامه ریزی بیشتر شده است. در حالی که می توانید برای پیگیری تمام کارهای خود ، یک دفتر برنامه ریزی یا پلنر را در فروشگاه لوازم مورد علاقه اداری خود خریداری کنید ، گاهی اوقات خوب است که خودتان آن را سفارشی کنید. پلنرهای موجود در فروشگاه ها ممکن است نیاز بسیاری از افراد را تامین نکنند. هنگام ساخت دفتر برنامه ریزی یا پلنر خاص خود ، می توانید تصمیم بگیرید که چقدر فضای لازم را برای نوشتن برای دسته های مختلف بگذارید. به علاوه ، می توانید روشی را که برای شما مناسب است برنامه ریزی کنید را به آن اضافه کنید ، این لیست میتواند ماهانه ، هفتگی یا روزانه باشد.

ساخت پلنر

ساخت دفتر برنامه ریزی یا پلنر در Adobe InDesign بسیار آسان است. این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه می توانید پلنر سالانه خود را از ابتدا ایجاد کنید. با این حال ، اگر می خواهید فقط برای یک هفته یا یک ماه برنامه ریزی کنید ، می توانید به جای تکمیل کل کار ، چند صفحه از این آموزش را چاپ کنید. حالا ، بیایید شروع کنیم!

چگونه دفتر برنامه ریزی خود را بسازیم؟

مانند یک برنامه ریز برنامه ریزی کنید!

به احتمال زیاد ، شما در گذشته از تقویم ، پلنر و یا to do list های موجود در بازار استفاده کرده اید. به این فکر کنید که چه فرمت هایی را دوست دارید؟ و یا دوست دارید چه چیزهایی به آنها اضافه کنید؟ اکثر برنامه ریزان پلنر های خود را به صورت زمانی سازماندهی شده طراحی میکنند ، آنها با نمایش نمای ماهانه و سپس نمای روزانه دفتر برنامه ریزی خود را طراحی میکنند. با این حال ، شما می توانید پلنر شخصی خود را را مطابق میل خود طراحی کنید! قبل از هر چیزی از خود بپرسید آیا مشاهده دفتر شما به صورت ماهانه و در یک نگاه مفید است؟ ممکن است بخواهید چند صفحه تقویم بسازید! همچنین از خود بپرسید آیا دوست دارید یک صفحه کامل برای هر روز داشته باشید؟ یا ترجیح میدهید یک لیست هفتگی برای کارهای خود داشته باشید؟

همچنین نحوه سازماندهی صفحات را در نظر بگیرید. آیا برای هر تکیف یا فعالیتی که دارید به یک صفحه نیاز دارید؟ آیا فضای اضافی برای یادداشت برداری سریع نیاز دارید؟ و یا میخواهید قسمتی را به جملات امید بخش و انگیزشی اختصاص دهید؟  از آنجا که طراحی این برنامه ریز بر عهده خود شماست ، می توانید هر ویژگی دیگری را که به ذهن شما می رسد اضافه کنید! برای پیگیری روزهای تولد دوستان خود می توانید یک صفحه ویژه اضافه کنید. می توانید هر هفته فضایی برای نوشتن یک نقل قول الهام بخش ایجاد کنید. و… همه اینها به خلاقبت شما بستگی دارد.

برای کسب الهام بیشتر در مورد راههای سازماندهی و ساخت پلنر یا دفتر برنامه ریزی کلمه  “bujo” را در Pinterest و Instagram جستجو کنید.

در نیمه شب بخوانید:معرفی بهترین برنامه های پریود برای اندروید و ios

در InDesign صفحات خود را تنظیم کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید چگونه می خواهید صفحات خود را طراحی کنید ، زمان ساخت پلنر شما فرا رسیده است. InDesign را باز کنید و یک سند با تعداد صفحاتی که تصمیم به ایجاد آن دارید ایجاد کنید. (برای ساخت یک برنامه ریز معمولی ، با یک صفحه برای پشت و روی جلد و یک صفحه برای هر ماه و یک صفحه برای هر هفته ، به 66 صفحه نیاز دارید.)

اگر برنامه ریز خود را با استفاده از کاغذ معمولی در خانه چاپ می کنید ، می توانید از ابعاد استاندارد چاپ یک ورق کاغذ با ابعاد 9.5 در 11 استفاده کنید. اگر می خواهید صفحات بزرگتری بسازید و آنها را در یک پوشه نگه داری کنید ، می توانید پلنر خود را در یک صفحه A4 طراحی کنید. با این حال ، اگر می خواهید کوچک به نظر برسد و به شکل کتاب درآید ، سعی کنید سند خود را با سبک “landscape style” تنظیم کرده و روی هر برگ کاغذ دو “صفحه” طراحی کنید.

شماره صفحات اضافه کنید.

صفحات اصلی به شما امکان می دهند یک چیز را به هر صفحه خود اضافه کنید. برای دسترسی به اسناد ، به پنجره “page” بروید.

اگر طراحی را شروع کرده باشید ، ممکن است متوجه سفید شدن صفحه شوید. طرح شما از بین نرفته است ؛ در این صفحه سفید جدید ، می توانید هر چیزی را که می خواهید طراحی کنید و سپس این طراحی در هر صفحه سند شما نشان داده می شود. قبل از خروج از برنامه اصلی ، می توانید فونت و اندازه آن را تغییر دهید.

اگر عناصر دیگری وجود دارد که می خواهید در همه صفحات ثابت باشند ، مانند نام خود یا شاید یک نوار رنگی در پایین یا بالا ، می توانید آن ها را نیز در اینجا اضافه کنید. سپس ، برای بازگشت به سند خود و شروع به طراحی بقیه قسمت ها، روی صفحات بزرگ و شماره گذاری شده در پنجره صفحه دوبار کلیک کنید.
صفحه خود را با استفاده از مستطیل ها و کادرهای متنی بسازید.

لازم به ذکر است اگر میخواهید کار خود را سخت نکنید و به راحتی صفحات خود را طراحی کنید میتوانید از صفحات آماده در وبسایت ها استفاده کنید و موارد دلخواه را به آنها اضافه کنید. و یا میتوانید از word کمک بگیرید.

طراحی پلنر با استفاده از نرم افزار word:

 

ایجاد قالب صفحه نرم افزارهایی مانند Microsoft Word می توانند به شما در ایجاد الگو برای صفحات برنامه ریزی کمک کنند. استفاده از رایانه باعث صرفه جویی در وقت شما از ایجاد دستی هر صفحه می شود. ابتدا باید اندازه صفحه را روی چیزی کوچکتر از آنچه که صفحات شما هستند تنظیم کنید. سپس سه ستون برای هر صفحه ایجاد کنید تا به عنوان روزهای هفته استفاده شوند. از این ابعاد برای حاشیه ها و ستون ها استفاده کنید: “1 “برای حاشیه بالا ، “1” برای حاشیه پایینی ، ” 1.5 “برای سمت چپ ، و ” 0.75″ برای سمت راست.

ساخت دفتر برنامه ریزی

سپس روزهای هفته را به ستون ها اضافه کنید. برای افزودن روزهای هفته به ستون ها از یک فونت کوچک اما خوانا استفاده کنید. شما باید دو صفحه در نرم افزار پردازش کلمه خود داشته باشید. صفحه اول می تواند شنبه تا چهارشنبه و صفحه دوم پنجشنبه/ جمعه داشته باشد.
برای اکثر برنامه ریزان ، ترکیب پنجشنبه/ جمعه در یک ستون اشکالی ندارد.
ساخت پلنر

بازه زمانی را تعیین کنید.

شما باید برای طیف وسیعی از تاریخها تصمیم بگیرید. به برنامه خود فکر کنید و ببینید پلنر خود را برای چه کارهایی نیاز دارید؟
ماه را در بالا یا پایین صفحه با اندازه خوانا اضافه کنید.
برای افزودن تنوع ، یک نقل قول الهام بخش برای هر ماه اضافه کنید.
اگر نمی توانید تاریخ های ماه را اضافه کنید ، هنگام استفاده از برنامه ریز ، آنها را به صورت دستی با قلم پر کنید.
اطمینان حاصل کنید که برای هر ماه هفته های کافی ایجاد کنید. به تقویم نگاه کنید تا به شما در طراحی کمک کند.

مرحله بعدی انتخاب جلد است.

جلد پلنر باید محکم باشد زیرا ممکن است بخواهید آنرا با خود حمل کنید و به مکان های مختلف ببرید. میتوانید از بیرون مقوا های محکم را خریداری کنید و آنها را با برچسب های موجود در بازار طراحی کنید و یا با جملات انگیزشی و نقاشی های خلاقانه آنرا زیبا کنید.

در آخر هم میتوانید همه صفحات پرینت کنید و همه را به سلیقه خود به یکدیگر بچسبانید به این ترتیب ساخت دفتر برنامه ریزی یا پلنر شما به پایان رسیده و میتوانید به سادگی از آن استفاده کنید.

اون چیزی که باید به خاطر بسپارید اینه که این برنامه ریزی متعلق به شماست. کاملاً متفاوت از همه خواهد بود زیرا منحصر به فرد است و شما آن را ایجاد کرده اید. یکی از بهترین راه ها برای شخصی کردن برنامه ریزی خود اضافه کردن یک نقل قول الهام بخش در شروع هر هفته است. بنابراین اگر من روز بدی را تجربه کرده ام یا احساس می کنم از مسیر خارج شده ام ، این نقل قول برای من وجود دارد که هر وقت لازم باشد به آنها نگاه کنم.شما می تونید در مورد چیزی که امروز شما را خوشحال کرده یادداشت کنید ، چه چیزی باعث خندیدن شما شده است. ممکن است فکر کنید روز خوبی نداشتید، اما همیشه در هر روز اتفاقات خوبی وجود دارد.

حالا با هم چند نمونه پلنر با طراحی زیبا میبینیم:

 

 

 

در نیمه شب بخوانید:آموزش ساخت کاردستی های جالب با چوب بستنی

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

معرفی لوکیشن های خاص و جذاب شمال برای عکاسی

معرفی لوکیشن های خاص و جذاب شمال برای عکاسی

از قسمت های مهم و لذت بخش زندگی ، گرفتن عکس هایی است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *