تهیه ماست خانگی | طرز تهیه ماست خانگی خوشمزه و راحت

تهیه مواد غذایی مصرفی در خانه یکی از اقداماتی است که بسیاری از افراد برای مصرف مواد غذایی سالم انجام می‌دهند. علاوه بر این طبیعتا بسیاری علاقمند هستند که از هنر خودشان برای تمامی مواد غذایی مصرفی استفاده نمایند. باید بدانید که طرز تهیه بسیاری از این مواد غذایی پروسه و همچنین مواد بسیار ساده‌ای را نیاز دارد. به عنوان مثال یکی از مواد غذایی که بسیاری از افراد در خانه آن را تهیه می‌کنند سرکه سیب است. در یکی از مقالات پیشین به آموزش تهیه سرکه سیب در خانه پرداختیم. علاوه بر سرکه سیب موادی مانند رب‚ شیره‚ ماست و … نیز از مواردی هستند که افراد بسیاری به تهیه آن‌ها در خانه می‌پردازند. در ادامه این مقاله از وب سایت نیمه شب به آموزش تهیه ماست خانگی خوشمزه و راحت می‌پردازیم.

طرز تهیه ماست خانگی

باید بدانید که تهیه ماست در خانه یک کار بسیار ساده است که به مواد ساده‌ای هم احتیاج دارد. پس اگر شما برای اولین بار است که اقدام تهیه ماست در خانه می‌کنید اصلا نگران نباشید. در این آموزش به توضیح مراحل تهیه ماست خانگی می‌پردازیم. در یکی از مقالات پیشین به آموزش طرز تهیه انواع ماست میوه ای پرداختیم. همچنین در مقاله‌ای دیگر به معرفی خواص ماست ایسلندی پرداختیم. برای آموزش درست کردن ماست خانگی با ما همراه باشید.

تهیه ماست خانگی
تهیه ماست خانگی

مواد لازم

همانطور که گفته شد شما برای درست کردن ماست در خانه به مواد خاصی احتیاج ندارید. تنها موادی که برای درست کردن ماست به آن‌ها نیاز دارید به شرح زیر می‌باشند.

  • شیر: ۴ لیوان
  • ماست: ۴ قاشق غذا خوری

مراحل تهیه ماست خانگی

در گام اول شیر را بجوشانید. بعد از این که شیر به جوش آمد شعله زیر آن را کم کنید تا شیر به مدت ۱۵ دقیقه به آرامی بجوشد. این کار برای تبخیر آب اضافی شیر لازم است.

سپس ظرفی که برای تهیه ماست در نظر گرفته‌اید را بیاورید و شیر را درون آن بریزید تا کمی خنک شود. به یاد داشته باشید که دمای شیر باید در حد گرم شدن انگشتان باشد. نه این که انگشتان را بسوزاند. اگر بخواهید با دماسنج دمای شیر را اندازه بگیرید هم باید بدانید که دمای آن باید حدود ۴۲ تا ۴۵ درجه سانتیگراد باشد.

حال نوبت آن رسیده که ماست را با شیر گرم ترکیب کنید. برای این کار بهتر است که کمی از شیر را در ظرفی بریزید و آن را با ماست به خوبی ترکیب کنید تا کاملا شکل یکدست به خود بگیرد. سپس آن را درون ظرف شیر بریزید و به آرامی حل کنید.

تهیه ماست خانگی
تهیه ماست خانگی

پس از انجام مراحل بالا در ظرف ماست را ببندید و با یک پارچه و یا پتوی تمیز به خوبی بپوشانید تا از بسته بودن در آن اطمینان حاصل شود. سپس ظرف را در محل گرمی قرار دهید تا ماست به خوبی ببندد. با توجه به گرمای محیط‚ ۸ تا ۱۲ ساعت زمان برای بستن ماست لازم است.

در گام بعدی‚ پس از گذشت این مدت زمان‚ جهت سرد و سفت شدن ماست حتما باید ظرف ماست را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید.

نکات مهم در تهیه ماست

  • بهتر است که همان ۴ قاشق ماستی که به عنوان مایع ماست انتخاب کردید را دو ساعت پیش از شروع پروسه تهیه ماست بیرون یخچال بگذارید. این کار برای این لازم است که ماست هم دمای محیط شود.
  • بهتر است که برای تهیه ماست خانگی از شیری استفاده کنید که مواد نگهدارنده نداشته باشد.
  • دمای شیر هنگام ترکیب با ماست حتما باید به اندازه گرم شدن انگشتان دست باشد و نه سوختن آن‌ها. در غیر این صورت ماستی که شما تهیه می‌کنید تکه تکه شده و آب می‌اندازد.
  • بهترین ظرف به عنوان ظرف ماست ظرف لعابی و یا سفالی است. به این دلیل که این ظروف آب ماست را بهتر جذب می‌کنند. اگر به این نوع ظروف دسترسی نداشتید از یک ظرف روی یا شیشه‌ای استفاده کنید.
  • اگر ماستی که تهیه کردید ترش شد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال زیاد بودن مایع ماست و یا تازه نبودن آن‚ دمای بالای شیر و یا زمان تخمیر طولانی از دلایلی است که منجر به ترش شدن ماست می‌شود. همچنین کم بودن مایع ماست و کم‌تر بودن دمای شیر از حد لازم هم منجر به بی مزگی ماست خواهد شد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *