ساخت عروسک نمایشی دستکشی

عروسک نمایشی  دستکشی یک کار دستی عالی برای کودکان است و اجرای یک تئاتر عروسکی با آن ها نیز می تواند بسیار سرگرم کننده باشد. اگر می خواهید یک عروسک نمایشی دستکشی بسازید، می خیالتان راحت باشد که کار نسبتا آسانی است. تنها چیزی که برای ساخت این کاردستی نیاز دارید چند وسیله اولیه، ذوق و آموزش است.

در این مقاله به آموزش تصویری، و ساده ساخت چند عروسک نمایشی دستکشی می پردازیم. در ادامه آموزش مرحله به مرحله را مشاهده می کنید.

  1. عروسک نمایشی دستکشی با جوراب

اساسی ترین وسیله برای ساخت عروسک نمایشی دستکشی با جوراب یک جوراب تمیز است. اگر می خواهید شخصیت کارتونی خاصی را بسازید، رنگ جوراب را مطابق با آن انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که نقاشی کشیدن روی جوراب مشکی سخت  خواهد بود. و اگر از جوراب مشکی استفاده می کنید برای ایجاد صورت به جای کشیدن آن به چسباندن اجسام نیاز دارید. همچنین باید از استفاده از مواد سیاه وی جوراب مشکی خودداری کنید.

جوراب خود را روی دست خود بکشید و از انگشت شست به عنوان فک پایین عروسک و از انگشتان دیگر خود برای تشکیل صورت و فک بالا استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا فضای چشم، بینی، مو و غیره را روی جوراب تعیین کنید.

عروسک نمایشی دستکشی

برای ساختن چشم برای عروسک نمایشی دستکشی خود می توانید از اشیاء مختلفی استفاده کنید. سعی کنید از چشم های عروسکی استفاده کنید. همچنین می توانید چشم ها را روی یک تکه کاغذ ساختمانی بکشید. استفاده از دایره های نمدی روی هم برای سفیدی، رنگ و مردمک چشم گزینه دیگری است.

از مهره ها نیز به عنوان چشم می توانبد استفاده کنید. اگر برای درست کردن چشم ها نیاز دارید جوراب را از روی دست خود در آورید، با یک علامت کوچک، موقعیت چشم ها را مشخص کنید تا بتوانید اندازه را که می خواهید چشم ها بسازید را داشته باشید.

عروسک نمایشی دستکشی

بسته به آنچه که تصمیم دارید به عنوان چشم از آن استفاده کنید، ممکن است مجبور شوید آنها را به روش های جداگانه وصل کنید. بهترین راهکار، می توانید به سادگی از چسب استفاده کنید، اما تفنگ چسب حرارتی نتایج بهتری به همراه خواهد داشت. برای منجوق و نمد نیز می توانید دوخت چشم به جوراب را در نظر بگیرید. اگر از تفنگ چسب حرارتی استفاده می‌کنید، ابتدا جوراب را از دست خود بردارید تا دستتان نسوزد.

می توانید دهان عروسک جورابی خود را  ساده یا پیچیده بسازید. برای یک دهان ساده، سعی کنید از مداد رنگی یا نشانگر پارچه برای کشیدن لب استفاده کنید. دست خود را در عروسک نمایشی دستکشی قرار دهید و مشخص کنید که دهان به اندازه دست شما کجا می شود. لب ها را در اطراف جایی که نوک انگشتان لب های عروسک را تشکیل می دهند، بکشید.

همچنین می توانید دهان پیچیده تری بسازید. می‌توانید با کمک یک تکه از کاغذ ساختمانی یا نمد دهان بسازید. زبانه کاغذی را دروت جوراب بجسبانید و نمد را بیرون.

 

عروسک نمایشی دستکشی

اگر تصمیم دارید که برای عروسک نمایشی دستکشی مو داشته باشد، می‌توانید به راحتی از نخ، کاموا، نمد یا هر چیز دیگری که می‌خواهی استفاده کنید. به سادگی مواد را به اندازه تار موی مناسب برای عروسک کوتاه کنید و آن را در بالای جوراب بچسبانید.

عروسک نمایشی دستکشی

برای ایجاد بینی گزینه های زیادی دارید. شما می توانید از نمد، مداد رنگی، نشانگر استفاده کنید یا حتی عروسک خود را بدون بینی رها کنید. برای بسیاری از عروسک ها، کشیدن سوراخ های بینی با یک نشانگر سیاه یا رنگی کافی است.

هنگامی که عروسک نمایشی دستکشی شما کامل شد، با خیال راحت هر گونه تزیینات دیگری را که می خواهید اضافه کنید. می توانید با لوله پاک کن شاخک بسازید یا به آن گوش اضافه کنید.

عروسک نمایشی دستکشی

2. عروسک نمایشی دستکشی نمدی ساده

چند راه برای تهیه یک الگو برای عروسک نمایشی دستکشی وجود دارد. می توانید آن ها را آماده تهیه کنید. کف دستتان را روی تکه پارچه خود قرار دهید. حالا نقطه های کوچکی روی پارچه در دو طرف دست خود بکشید تا عرض را که می خواهید، مشخص کنید. پس از انجام این کار، می توانید شروع به کشیدن طرح کلی عروسک خود کنید. می توانید برای عروسک خود بازو نیز بکشید. مطمین شوید که اندازه سر عروسک  به گونه ای است که علاوه بر سر برای انگشتان نیز فضا باقی بماند. انگشت اشاره، وسط و حلقه شما باید در آنجا قرار گیرند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی پهن باشد تا آن سه انگشت در داخل قرار گیرند.

عروسک نمایشی دستکشی

پارچه‌ای را که کشیده‌اید یا الگوی خود را روی آن کشیده‌اید، روی پارچه دوم قرار دهید. دقت کنید که دو تکه پارچه به خوبی ردیف شوند. هنگامی که شروع به برش الگو کردید، مطمئن شوید که دو تکه پارچه را به هیچ وجه از یکدیگر دور نکنید. اگر نگران این هستید که پارچه تکان بخورند، می توانید ابتدا الگوی خود را روی یک تکه کاغذ نقاشی کنید و سپس هر تکه پارچه را در یک زمان برش دهید. دور طرح پارچه برش خورده خود را بدوزید. اطمینان حاصل کنید که یک سوراخ در پایین بگذارید تا بتوانید دست خود را در آن قرار دهید.

بعد از اینکه دوخت پارچه به پایان رسید شما می توانید با استفاده از پارچه با رنگ های دیگر به عروسک نمایشی دستکی خود تزیینات را اضافه کنید. با استفاده از پارچه برای عروسک خود دهان چشم و غیره اضافه کنید. اگر پارچه دیگری را به عروسک خود می دوزید، مطمئن شوید که فقط یک لایه از پارچه عروسک خود را دوخته اید. در غیر این صورت دو پارچه به هم می چسبند. شما می توانید حتی برای عروسک خود صورت جداگانه درست کنید و آن را به عروسک خود بچسبانید. از چشم های عروسکی نیز می توانید برای عروسک خود استفاده کنید.

عروسک نمایشی دستکشی

در پایان در این مقاله به آموزش ساخت دو نمونه عروسک نمایشی دستکشی پرداختیم که ساخت آن ها بسیار ساده بود. شما می توانید هر شخصیت و هر مدلی که می خواهید روی این عروسک ها پیاده کنید. اگر علاقمند به ساخت عروسک های نمایشی بیستر با وسایل و مدل های دیگر هستید در نیمه شب بخوانید: ساخت عروسک نمایشی با اسفنج

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

با آمدن فصل پاییز، تبادل پیامهای عاشقانه پاییزی رونق می یابد و به همین جهت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *