ساخت عروسک نمایشی با اسفنج

یکی از علت های شکست در زندگی انسان، به خصوص کودکان و نوجوانان ترس و کمرویی است. ترس باعث می شود افراد اعتماد به نفسشان را از دست داده و از مشارکت در کارهای گروهی و نشان دادن ارزش های خود در گروه باز مانده، خود را میان دیگران حقیر و ناتوان احساس کنند. راه های مؤثری برای کاهش و بر طرف کردن این ضعف وجود دارد که، نمایش عروسكی یکی از آنهاست.  با استفاده از روش های ساده و آسان مشغول به ساخت عروسک نمایشی خود شوید. حتی می توانید کودکان خود را در این پروژه دخیل کنید. با کمک روش ها و  وسایل ساده و معمولی می توانید عروسک های زیبایی را تهیه کنید: همچون عروسک نمایشی اسفنجی ، پارچه ای، عروسک کاموایی، عروسک پلاستیکی و غیره.

برای ساخت عروسک نمایشی اسفنجی تمام آنچه شما نیاز دارید ، یک تکه اسفنج رنگی و مقداری چسب و کمی وسایل ارزان قیمت دیگر است. شما می توانید هرنوع عروسکی را که میخواهید ، خواه یک عروسک ، سگ یا حتی یک هیولا با استفاده از اسفنج بسازید.

در این مقاله به آموزش تصویری، و ساده ساخت عروسک نمایشی اسفنجی ماهی می پردازیم. در ادامه آموزش مرحله به مرحله را مشاهده می کنید.

عروسک نمایشی اسفنجی

ماجراجویی زیر دریا با یک ماهی عروسک نمایشی اسفنجی رنگارنگ شروع می شود که آماده شیرجه زدن و شنا در آب است. بچه ها می توانند یک ماهی اسفنجی با وسایل کاردستی ساده درست کنند که خلاقیت و تخیل آن ها را تقویت می کند. تزیین این عروسک های نمایشی کوچک با پولک و پر امکن پذیر است. این عروسک ها حتی می توانند چند پاشیدن آب را تحمل کنند!

وسایل مورد نیاز برای ساخت این عروسک اسفنجی نمایشی:

  • اسفنج
  • چوب دستی
  • چشم های عروسکی
  • پر
  • پولک

شما از هر رنگ اسفنجی که بخواهید می توانید برای ساخت این عروسک نمایشی اسفنجی استفاده کنید. یا می توانید از اسفنج های رنگارنگ اسفاده کنید و ماهی های رنگارنگ داشته باشید. مطابق شکل روی اسفنج خود در گوشه ها با استفاده از ماژیک خطوط منحنی بکشید. این خطوط باید هم اندازه باشند زیرا بدنه ماهی را تشکیل می دهند. در صورت لزوم می توانید از نقاله برای کشیدن این خطوط استفاده کنید. بعد از کشیدن خطوط باید قسمت های اضافه را ببرید.  گوشه های اسفنج را با قیچی بردارید. این به اسفنج شکل بدنه ماهی را می دهد. تمیز کاری را مد نظر داشته باشید. حال بدنه عروسک نمایشی شما آماده است.

در این مرحله از ساخت عروشک نمایشی اسفنجی باید آن را مناسب برای نمایش دادن کنید.  به این منظور با استفاده از یک قیچی لبه پایینی اسفنج را حدود چند سنتی متر ببرید و یک سوراخ در اسفنج ایجاد کنید. اندازه سوراخی که ایجاد کرده اید نباید به اندازه ای بزرگ باشد که چوب شما در آن لق بزند.

عروسک نمایشی اسفنجی

یک چوب کاردستی یا یک چوب بستنی را در دهانه پایین اسفنج جایی که سوراخ را ایجاد کردید قرار دهید. این چوب به عنوان دسته برای نمایش دادن و حرکت دادن عروسک نمایشی شما عمل می کند. می توانبد از نی استفاده کنید تا دسته شما نمایان نباشد.

حال نوبت به تزیین عروسک نمایشی اسفنجی شما است. ابتدا با استفاده از ماژیک یک دهان برای ماهی خود در گوشه اسفنج بکشید. سپس دهان را با استفاده از قیچی ببرید. قسمت دم را نیز اگر لازم هست با قیچی بزرگ تر کنید. برای ایجاد دم ماهی خود پرهای رنگارنگ را در دهانه پشت قرار دهید، حال پرها را به سمت بیرون باز کنید تا یک باله دم تشکیل شود. از هر رنگ و مدلی از پر که مایل باشید می توانید استفاده کنید.

حال باید دهانه های مشابهی همانطور که با قیچی ایجاد کردید، در بالا و پایین بدنه ماهی خود ایجاد کنید. این کار را باقیچی اما قیچی را به صورت مایل به سمت جلو هدایت کنید. . یک باله تک پر را در بالا و پایین اسفنج، به صورت مایل قرار دهید. اکنون باله های بالا و پایین عروسک نمایشی اسفنجی شما آماده است. در صورت تمایل می توانید از یک تفنگ چسب برای محکم کردن پرها استفاده کنید، اما ممکن است لازم نباشد.

اکنون باید پولک های عروسک خود را بچسبایند. روی بدن ماهی خود چسب بزنید و پولک های رنگارنگ را بپاشید. به این صورت پولک ب صورت نا منظم و طبیعی قرار می گیرد. اگر لازم باشد می توانید پولک ها را به صورت دانه دانه و منظم رو بدنه ماهی خود بچسبانید. سعی کنید در تمام مراحل ساخت عروسک نمایشی خود از کودکان کمک بگیرید.

حال باید چشم ماهی خود را بچسبانید. یک چشم عروسکی را از دو طرف با استفاده از چسب حرارتی به قسمت جلوی ماهی بچسبانید.

می توانید با استفاده از یک ماژیک دهان ماهی خود را رنگ کنید.

عروسک نمایشی اسفنجی شما آماده است تا زیر دریا شنا کند! این عروسک بسیار برای کودکان سرگرم کننده است. یک ملحفه یا رومیزی آبی به عنوان پشتی برای نمایش عروسکی پهن کنید. و ماهی را در درون دریا به صورت نمایش حرکت دهید از کودکان بخاهید این کار را انجام دهند. از خلق داستان با ماهی اسفنجی کوچک لذت ببرید!

در پایان آشنایی کودکان و نوجوانان با هنر عروسک های نمایشی ، به نحوی غیر مستقیم، زمینه را برای بروز ارزش های آنان فراهم می کند و موجب می شود آنها آن چه را که فکر می کنند و نیاز دارند به زبان بیاورند، ابراز کرده، در برخورد با دیگران موقعیت خود را شناخته و راه درست و مناسبی را انتخاب کنند. کودکان از عروسک های نمایشی کمک می گیرند تا استعداد و خلاقیت های خود را در زمینه هنر، داستان سرایی، صدا و بیان نشان دهند.

در این مقاله به آموزش ساخت عروسک نمایشی اسفنجی ساده و تصاویر مرحله به مرحله ساخت آن پرداختیم. همان طور که گفته شد شما می توانید انواع عروسک نمایشی را با استفاده از اسفنج در رنگ ها مختلف بسازید. تنها کافی است که خلاقیت از خود به خرج دهید.  اگر علاقمند به نمایش با استفاده از عروسک های نمایشی دست ساز هستید می توانید در نیمه شب آموزش های دیگر را بخوانید: عروسک نمایشی با کاغذ رنگی.

 

 

 

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

متن پاییزی عاشقانه جدید با جملات دلبرانه و رمانتیک 1401

با آمدن فصل پاییز، تبادل پیامهای عاشقانه پاییزی رونق می یابد و به همین جهت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *