آموزش دوخت کلاه فرانسوی+ الگو

امروز در این مقاله از بخش هنری وبسایت نیمه شب به آموزش دوخت کلاه فرانسوی+ الگو پرداخته ایم تا به کمک این آموزش و تصاویر مختص آن بتوانید کلاهی شیک بدوزید و به سر کنید.

کلاه فرانسوی ، کلاهی است که از صدها پیش وجود داشته است، اما هنوز هم برای پوشیدن های امروزی شیک است.این نوع کلاه با شکل منحصربه‌فرد گرد و تخت خود، به طور سنتی توسط چوپانان در منطقه باسک فرانسه استفاده می‌شد، که به دلیل سبک خاص و شیک خود به مردم عامیانیانه نیز منتقل شد. کلاه‌های اصیل فرانسوی ، این روزها می‌توانند هزینه بالایی داشته باشند اما خوشبختانه از آنجایی که دوخت آنها بسیار ساده است ، شما می توانید آنها را تنها با چند ابزار و لوازم ساده بدوزید و به سر کنید و از شیک پوشی خود لذت ببرید.

آموزش دوخت کلاه فرانسوی+ الگو

وسایل لازم جهت دوخت کلاه فرانسوی :

نمد پشمی ضخیم نیم متر

نکته: به یاد داشته باشید که نمد روی پیشانی شما قرار می گیرد، بنابراین مطمئن شوید که مستقیماً روی پوست خارش نداشته باشد یا در غیر این صورت ناراحت کننده نباشد.

قیچی

متر

نخ و سوزن

پرگار

کاغذ الگو

کلاه فرانسوی از سه قسمت تشکیل می شود که عبارتند از :

نوار دور سر

سطح بیرونی کلاه

سطح داخلی کلاه

در مرحله اول دوخت کلاه فرانسوی ، جهت ساخت نوار دور سر ، ابتدا دور سر خود را با متر خیاطی ، اندازه گیری کنید. این قطر دهانه کلاهک را تعیین می کند و به شما تناسب لازم را ارائه می دهد. سپس بر روی کاغذ ، مستطیلی را بکشید و طول مستطیل را به اندازه سایز دور سر خود به همراه دو الی سه سانت اضافه بکشید و عرض آن دلخواه می باشد و شما می توانید بین 3 الی 4 سانتی متر به طور متغیر ، برای آن عرض انتخاب کنید.

آموزش دوخت کلاه فرانسوی+ الگو

نکته: بعد از برش نوار دور سر ، شما می توانید در صورت تمایل یک چاک یا یک برش وی شکل (V) در امتداد یکی از لبه های بلند آن ایجاد کنید.

توجه: دقت کنید که هر سه بخش کلاه را با دو الی سانتی متر اضافه تر برش دهید که در حین دوخت و قرار گیری بخشی از پارچه به داخل دوخت ، پارچه شما کم نیاید و کلاه شما کوچک نشود.

حال در این مرحله نوبت به تهیه الگوی سطح بیرونی می رسد. برای دوخت سطح بیرونی ، ابتدا بر روی کاغذ الگو و به کمک خط کش ،2 دایره با قطری در حدود 30 سانتی متر (12اینچ)به کمک پرگار بکشید و سپس آنها را با قیچی در آورید.

آموزش دوخت کلاه فرانسوی+ الگو

نکته: قطر 30 سانتی متر ، قطری استاندارد است اما اگر شما تمایل دارید که آویز کلاهتان بیشتر باشد می توانید این قطر را چند سانتی متر افزایش دهید.

حال بر روی کاغذ الگو ، به کمک پرگار ، دایره ای با قطر 27 سانتی متر بکشید و سپس آن را نیز با قیچی در آورید.

حال الگوی دو دایره ای که با قطر 30 سانتی متر بودند را بر روی پارچه نمدی منتقل کنید و سپس دور آنها را با قیچی برش زنید.

حال در این مرحله ،الگوی دایره ای با قطر 27 سانتی متر را دقیقا در نقطه وسط یا مرکز یکی از دایره ها قرار دهید و با تیز بر یا قیچی سعی کنید که دایره کوچکتر را از مرکز دایره بزرگتر خارج کنید تا یک حلقه ایجاد شود.

الگو

در این مرحله باید نواری که در مرحله آغازین برای لبه پیشانی برش زدید را با سوزن به لبه حلقه نمدی متصل کنید و سپس لبه ها را به یکدیگر بدوزید.

بیشتر بخوانید: آموزش دوخت دامن توتو بلند

حال لبه دیگر حلقه می بایست به دایره با قطر 30 سانتی متر با سوزن فیکس شود و سپس دوخت آن انجام شود که بهتر است که برای دوخت مرتب تر ،در تمام مراحل دوخت از چرخ خیاطی استفاده شود.

آموزش خیاطی

نکته: به طور کلی بر روی دو طرف نوار باریک پیشانی که در ابتدا برش زدیم دوخت و اتصال انجام می شود که بر روی یک از لبه ها ، حلقه نمدی متصل می گردد و بر روی یکی دیگر از لبه ها ، دایره نمدی

حال می توانید برای تزئین وسط کلاه ، یک نوار باریک نمدی را مانند تصویر بصورت عمودی برش زنید و آن را بپیچید و به وسط کلاه متصل کنید.

دوخت کلاه فرانسوی ما به اتمام رسید ، امیدواریم که شما هم همراه ما این کلاه شیک را بدوزید و به سر کنید و یا به عزیزان خود تقدیم کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش دوخت توربان

نکات ضروری کلاه فرانسوی

  • کلاه نمدی مناسب برای هم آقایان می باشد و هم بانوان و می توانید این کلاه را برای هر دو جنس بصورت ست بدوزید.
  • این کلاه با نام های دیگر کلاه بره و یا کلاه کج نیز شناخته می شود.
  • در بازار انواع مختلفی از نمد وجود دارد که اسامی برخی از آنها ، عبارت است از:

نمدی پشمی

نمد اکرلیکی

نمد سوزنی

نمد خز

نمد فشرده

نمد بافت

نمد ریونی

  • برای تزئین وسط کلاه نمدی نیز می توانید از توپک کاموایی پوم پوم نیز استفاده نمایید.

آموزش ساخت توپک پوم پوم برای دوخت مرکز کلاه فرانسوی

ابتدا دور دندانه های یک چنگال ، نخ کاموا را چند دور بپیچید.

به طور مثال اگر یک چنگال ، 4 دندانه دارد ، کاموا را دور دندانه های یک و چهار چندین بار بپیچید و هر چه پیچیدن کاموا بیشتر باشد ، پوپوی پرتری خواهیم داشت.

سپس حلقه ایجاد شده را با یک تکه کاموای کوچک از وسط گره بزنید تا حالتی شبیه پاپیون پیدا کند.

در مرحله نهایی ، حلقه ایجاد شده را از وسط برش زنید و توپک پوم پوم را مرتب کنید و حالتی گردی مانند به آن دهید.

توپک پوم پوم ما آماده است ، از آن می توانید در هنگام دوخت کلاه فرانسوی یا انواع کلاه ها و سایر تزئینات استفاده نمایید.

سخن پایانی

کلاه فرانسوی ، کلاهی خاص است که برای شستشوی آن و برای آن که ظاهر کلاه حفظ شود و با توجه به اینکه بافت نمد بافتی حساس است ، بهتر است که از شستشوی دستی با آب ولرم و شوینده های ملایم استفاده نماییم و برای کشیدن الگوها بر روی انواع پارچه ، بهتر است که از ماژیک های محو شونده استفاده نماییم که پس از اتمام دوخت و خیاطی ، آثار آنها به سادگی محو شود و مشکلی برای پاک کردن آنها نداشته باشیم.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آموزش دوخت پد بهداشتی پارچه ای جایگزین نوار بهداشتی + الگو

آموزش دوخت پد بهداشتی پارچه ای جایگزین نوار بهداشتی + الگو

یکی از نیازهای اساسی بانوان ، پد بهداشتی یا نوار بهداشتی است که امروز ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *