دوخت کوله پشتی پارچه ای

دوخت کوله پشتی شاید در نظر اول کار سختی به نظر برسد ولی ما در این مقاله آموزش دوخت کوله پشتی پارچه ای را در اختیار شما قرار می دهیم. این پروژه خیاطی بسیار آسان است و مخصوص افراد مبتدی است. دوختن آن ساده است و مناسب برای کودکان و نوجوانان است. شما می توانید از این کوله پارچه ای برای مهد کودک، مدرسه و باشگاه استفاده کنید.

دوخت کوله پشتی پارچه ای

از تعداد مراحل و بخش‌های آموزش نترسید. دستورالعمل ها را با دقت بیشتری نوشته شده است تا برای مبتدیان راحت‌تر باشد و با مراحل کار به خوبی آشنا شوند.

آموزش دوخت کوله پشتی پارچه‌ای

برای دوخت شما به 45 سانتی متر پارچه کتان برای بدنه و همچنین مقداری پارچه برای آستر و 3 متر طناب نخی نیاز دارید. انتخاب پارچه بسیار مهم است زیرا زیبایی کیف به آن بستگی دارد اما حتما به پارچه های نو نیاز ندارید شما می‌توانید از پارچه‌های اضافی که در منزل دارید استفاده کنید.

اگر در خیاطی تازه کار هستید، در اینجا چند نکته وجود دارد که دانستن آنها مفید خواهد بود:

لبه پارچه – لبه ناتمام یک تکه پارچه

جای دوخت – فاصله بین درز و لبه پارچه. اگر می گوییم  با فاصله 2 سانتی متر دوخت، دوخت خود را از لبه پارچه به فاصله 2 سانتی متری بزنید.

کوک – دوخت موقت برای نگه داشتن لایه های پارچه تا زمانی که دوخت زده شوند.

لوازم مورد نیاز:

لایه بیرونی – 2 تکه پارچه، 32.5 سانت عرض در 42.5 سانت طول از پارچه اصلی شما.

آستر – 2 تکه پارچه، 32.5 سانت عرض در 42.5 سانت طول.

نوار اریب – 1 قطعه، 30 سانت عرض در 5 سانت طول از پارچه یا 30 سانت نوار یا ربان

روکش – 2 قطعه، 30 سانت عرض در 7.5 سانت طول

طناب نخی – 2 قطعه، طول 165 تا 175 سانت

در آموزش دوخت این کوله پارچه‌ای چند بخش اختیاری وجود دارد که می‌توانید از آن ها صرف نظر کنید و کار را ساده‌تر کنید. حلقه که برای آویزان کردن بند کیف ایجاد می شود ایده خوبی است اما ضروری نیست. شما می‌توانید ظاهر و جنس نوار اریب و حلقه آویزان بند را مشابه پارچه آستر و پارچه رویی انتخاب کنید، اما می‌توانید به جای آن از روبان یا نوار پارچه‌ای استفاده کنید و چند مرحله به دوخت اضافه کنید.

نوار اریب را بدوزید – اختیاری

مرحله اول در دوخت کوله پشتی پارچه‌ای، دوخت نوار اریب است. اگر برای نوار اریب‌ها از روبان یا نوار پارچه‌ای استفاده می‌کنید، می‌توانید از این قسمت صرف نظر کنید و نوار را به 3 قسمت15، 7.5 و 7.5 سانتی ببرید. اگر از پارچه استفاده می‌کنید، (عرض 12 اینچ30 سانت در 5 سانت) نوار پارچه‌ای را یک بار از طول به نصف تا کنید، سپس آن را باز کنید و لبه های آن را به عرض به مرکز تا بزنید.

دو طرف نوار را نزدیک به لبه کوک بزنید.

نوار پارچه‌ای را به 3 تکه 15، 7.5 و 7.5 سانتی برش دهید:

حلقه آویز را بدوزید – اختیاری

نوار زبانه 15 سانت (یا تکه روبان) را بردارید و انتهای آن را کنار هم در مرکز بالای یکی از تکه پارچه های بیرونی کیف قرار دهید. طوری که لبه ها کاملا تراز باشند و روی پارچه رو به بیرون قرار گیرد. سپس به فاصله 1 سانتی از لبه طبق عکس کوک بزنید.

دهانه کیف را بدوزید

این دهانه برای نگه داشتن بند کیف است. انتهای دهانه رابه اندازه 1 سانت به پشت تا کنید و سپس جایی نزدیک به لبه کوک بزنید درست مانند تصویر.

سپس آن ها را از طول به نصف تا کنید،

دهانه‌ها را در بالای پارچه کیف، در مرکز و هم‌تراز با لبه . با فاصله درز 1 سانت در مکان خود کوک بزنید.

نوارها را بدوزید

یک طرف کیف خود را طوری که لایه بیرونی پارچه رو به شما باشد را در مقابل خود قرار دهید. یکی از نوارهای 7.5 سانت را از وسط تا کنید، و آن را در امتداد لبه سمت چپ پارچه به فاصله 2.5 سانت از پایین و موازی با لبه پایین قرار دهید . (حلقه ایجاد شده به سمت داخل کیف خواهد بود.)

این کار را با نوار 7.5 سانتی دیگر در لبه سمت راست تکرار کنید.

دوخت کوله پشتی پارچه ای

پارچه بیرونی کیف را بدوزید

دو تکه پارچه بیرونی کیف طوری که روی پارچه به سمت هم قرار گیرد روی هم بگذارید. دور کناره ها و قسمت پایین را با جای درز 1 سانت بدوزید. قسمت دهانه را باز بگذارید.

جای درزها را باز کنید و گوشه های آن را طبق شکل ببرید. این کار باعث کاهش حجم پارچه در گوشه ها وقتی می خواهید آن را به سمت دیگر بچرخانید، می شود.

پارچه را به سمت دیگر بچرخانید.

آستر را بدوزید

برای دوخت کوله پشتی پارچه ای نیاز به آستر دارید. روی پارچه آستر را روبه روی هم بگذارید(روی پارچه با روی پارچه دیگر سلام و علیک کند). دور کناره ها و قسمت پایین را با جای درز 1 سانتی بدوزید، اما یک طرف آن را به اندازه 7.5 سانت باز کنید. این سوراخ کار شما را بعداً  برای چرخاندن کیف به سمت راست راحت می کند.


کیف را سر هم کنید

پارچه بیرونی را داخل آستر قرار دهید، طوری که روی پارچه رو به هم قرار بگیرد. تمام قسمت بالای کیف را با جای دوخت 1 سانت بدوزید.

کیف را از طریق آن سوراخ در که کنار آستر ایجاد کردید به سمت بیرون بچرخانید. اما هنوز آستر را به داخل لایه بیرونی فشار ندهید. حالا آن سوراخ را ببندید. لبه های دوخته نشده سوراخ را به شمت داخل تا کنید و آن را بدوزید.

دوخت کوله پشتی پارچه ای

اکنون آستر را در به داخل لایه بیرونی کیف فشار دهید. در نهایت، بند که برای آویزان کردن کیف در نظر گرفته اید را از داخل دهانه  بگذرانید تا بند کیف درست شود. یکی از قسمت های طناب را از دهانه عبور دهید و از روی دیگری برگردانید. یکانتهای آن را از زبانه پایین رد کنید. انتهای آن ها را به هم گره بزنید.

دوخت کوله پشتی پارچه ای

این کار را با تکه طناب دیگر تکرار کنید، اما از طرف مقابل کیف شروع کنید.

دوخت کوله پشتی پارچه ای

حالا دوخت کوله پشتی پارچه ای شما تمام شده است و شما می توانید از نتیجه کار خود لذت ببرید.

در این مقاله مجله نیمه شب با آموزش دوخت کوله پشتی پارچه ای ساده به صورت تصویزی و مرحله به مرحله آشنا شدید. امیدواریم این آموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. شما می توانید آموزش دوخت کیسه دیگر را مانند کیسه نان و سبزی در نیمه شب بخوانید.

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

دوخت شال

آموزش دوخت چند مدل شال

دوختن شال میتونه تفریح خوبی باشه. اما سوال اینه که چگونه خودمان شال بدوزیم؟ همیشه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.