بنر تبلیغاتی بالای مقاله

7 الگوی شماره دوزی فانتزی برای مبتدی ها

شماره دوزی نوعی دوخت گلدوزی و سوزن دوزی روی پارچه مخصوص و سوراخ دار است که  در آن از ضربدر برای پر کردن خانه‌ها استفاده می‌شود.

شماره دوزی نباید سخت یا طاقت فرسا باشد. دوزنده‌های مبتدی و پیشرفته به طور یکسان از این الگوهای دوخت آسان با طرح های سرگرم کننده و رنگارنگ لذت خواهند برد. هر طرح به اندازه کافی ساده است که می‌توانید آن را در چند ساعت کوک بزنید. این الگوها برای بچه‌ها یا کسانی که به تازگی شروع به دوختن کرده‌اند و همه کسانی که فقط یک پروژه سریع و آرامش بخش را می‌خواهند، بسیار مناسب هستند.

برای سهولت دوخت شماره دوزی، برای همه کوک‌ها از 2 رشته نخ گلدوزی یا همان نخ کوبلن استفاده کنید. نگرانی در مورد یادگیری انواع مختلف دوخت نیست زیرا در الگوها فقط از دوخت‌های متقاطع استفاده می‌شود. دوخت متقاطع بسیار ساده متشکل از دو کوک ساده مانند شکل زیر است.

در واقع در الگوها هر دوخت یک دوخت متقاطع است و فقط رنگ‌هایشان متفاوت است؛ به همین سادگی.

 

در الگوها از نخ گلدوزی استفاده می‌شود که معمولاً به راحتی پیدا می‌شود. اما اگر می‌خواهید از چیزی متفاوت استفاده کنید، می‌توانید رنگ مشابه یا رنگ دیگری را که دوست دارید عوض کنید.

برای شروع آماده‌اید؟ سوزن خود را بردارید و دوخت را شروع کنید.

الگوی شماره دوزی شاخه گیلاس 

تفاوت گوبلن دوزی با شماره دوزی

مدل دوخت در شماره دوزی مانند کوبلن دوزی می‌باشد با این تفاوت که در کوبلن دوزی فقط از یک کوک استفاده می‌شود اما درشماره دوزی مربع‌ها با دو قطر مربع بصورت ضربدر پر می‌شوند.

لوازم مورد نیاز برای شماره دوزی

  • نخ شماره دوزی: هنگامی‌که شروع به کار شدید باید شماره، مارک و رنگ نخ رو یک جایی یاداشت کرده و در خاطر بسپارید؛ زیرا ممکن است در وسط کار اگر از یک رنگ کم بیاورید و دوباره بتونید از آن رنگ و مارک نخ رو تهیه و استفاده کنید. برای این منظور بهتر است یک تکه از نخ و مارک پیچیده شده دور نخ را نگه‌دارید تا سر در گم نشوید.
  • پارچه‌های شماره دوزی: بافت این پارچه‌ها به صورت سوراخ دار و مربع مربع است، این پارچه‌ها براساس کانت سایز بندی می‌شوند. تعداد مربع ها در هر ۲.۵ سانت رو کانت می‌گویند. کانت‌های کاربردی دارای ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۲ سانتی می‌باشد.

فرق گوبلن دوزی و شماره دوزی

  • تور شماره دوزی: اگر تمایل دارید که روی پارچه‌ایی غیر از پارچه‌های مخصوص شماره دوزی انجام دهید، نگران نباشید زیرا تورهای شماره دوزی پاسخ‌گوی نیاز و خواسته شما است. تور شماره دوزی یک پارچه آهار دار و مشبک می‌باشد که در تمام خرازی‌ها به فروش می‌رود. این تورها را روی پارچه قرار می‌دهیم و با کوک‌هایی به  دور تا دور پارچه اصلی وصل می‌کنیم، سپس بعد از اجرا طرح ودوخت شماره دوزی‌، تار و پود توری را می‌کشیم تا از زیر کار خارج شود.
  • سوزن: سوزن‌هایی که در شماره دوزی استفاده می‌شود بسته به کانت پارچه سایز آن متغیر است.
  • بوبین: بوبین‌ها نگه‌دارنده نخ هستند زیرا همان کارایی قرقره را برای نخ‌های شماره دوزی انجام می‌دهند.
  • قیچی شماره دوزی: قیچی برای این کار مناسب است که حتما باید برای راحتی کارتان نوک آن ظریف باشد.
  • الگو یا پترن: از بابت الگو نگران نباشید، زیرا چیزی که مورد نیاز است patern است؛ این پترن‌ها را به راحتی هم می‌توانید به صورت رایگان از سایت‌های هنری مختلف دانلود کنید و هم می‌توانید برخی از آن‌هارا که فروشی هستند با پرداخت هزینه ناچیزی خریداری کنید.
  • کارگاه: از کارگاه برای محکم نگه داشتن پارچه استفاده می‌شود تا زیر دست جمع نشود و هنگام دوخت مشکلی پیش نیاید. کارگاه‌ها از نظر شکل و سایز متفاوت هستند و برخی از آن‌ها به صورتی هستند که در نهایت می‌توانید به عنوان قاب کارتان استفاده کنید.

طرح دوخت مینی رنگین کمان قلب متقاطع

این قلب کوچک، یک رنگین کمان ساده را نشان می‌دهد. این یک ایده‌ی عالی برای شماره دوزی به نظر می‌رسد. در این مجموعه، این ساده ترین طرح و انتخابی خوب به عنوان اولین الگوی شما است. به علاوه این که نمودار رنگ‌ها را پیشنهاد کرده است، شما می‌توانید به راحتی رنگ‌های دلخواه خود را عوض کنید تا قلب خود را سفارشی کنید.

شماره دوزی

الگوی کوک ساده کاپ کیک

آیا می‌خواهید طرح یک کاپ کیک خوشمزه را کوک بزنید؟ این کیک شکلاتی آنقدر شیرین است که به شما لبخند می زند! بعد از اینکه دسر مورد علاقه خود را دوختید، آن را به سنجاق یا تکه‌ای جالب برای کیف خود تبدیل کنید. اگر می‌خواهید پروژه‌ای کمی بزرگ‌تر بسازید، یک ردیف از سه کاپ کیک، هر کدام با رنگ‌های مختلف، کوک بزنید.

شماره دوزی

بیشتر بخوانید: آموزش دوخت عروسک پارچه ای جذاب وراحت برای کودکان

نمودار ساده کوک متقابل گل

در حین دوخت این طرح گل مدرن وارد باغ شوید! گل‌ها برای بسیاری از مواقع، نقوش عالی هستند، به این معنی که می‌توانید آن را در هر زمان از سال به عنوان هدیه بدوزید. همچنین می‌توانید از چنین طرحی در جلوی کارت استفاده کنید. فقط مربع‌ها را کوک زده و آن را به جلوی کارت خالی وصل کنید.

شماره دوزی

الگوی راحت سیاره ی خوشحال

این الگوی شگفت انگیز سیاره کوچک را هیچ جا نمی‌توانید پیدا کنید! حلقه‌اش کمی شبیه زحل است، اما می‌توانید تصمیم بگیرید که این دوست بین کهکشانی را هرطور که دوست دارید بنامید. بچه‌ها چهره‌ای به این سبک را دوست خواهند داشت. وقتی کار تمام شد، آن را در حلقه‌ای کوچک قاب کنید تا روی دیوار شما نشان داده شود!

پیشنهاد ویژه : الگو شماره دوزی گیلاس

طرح دوخت پری دریایی مهربان برای مبتدی ها

طرفداران پری دریایی فانتزی از این طرح لذت خواهند برد. اگر در گذشته مقداری دوخت شماره دوزی انجام داده‌اید، ممکن است بخواهید این را روی جیب تی‌شرت کوک بزنید.

الگوی دوخت ساده اتوبوس دو طبقه

سوار این اتوبوس دو طبقه شوید و برای تفریح ​​دوخت متقاطع حرکت کنید! پس از دوخت این الگوی شماره دوزی کوچک و سرگرم کننده، چرا آن را به یک آهنربا برای یخچال خود تبدیل نمی‌کنید؟ به سادگی طرح را برش داده و آن را به نمد وصل کنید. سپس اطراف نمد را برش دهید تا با شکل الگو مطابقت داشته باشد و یک آهن‌ربا به پشت اضافه کنید.

الگوی دوخت آسان چرخ خیاطی

اگر خیلی عاشق دوخت و دوز هستید، این الگوی شماره دوزی برای شما مناسب است! همچنین می‌تواند به عنوان هدیه برای کسی که خیاطی می‌کند یک طراحی عالی باشد. در واقع، می‌توانید از آن برای دوختن پنل روی یک بالشتک استفاده کنید. البته، شما ممکن است فقط بخواهید این چرخ خیاطی کوچک به عنوان یک تابلوی دوخت شماره دوزی، به دیوار اتاق شما آویزان باشد.

شماره دوزی

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری چرم دوزی با دست در منزل + الگو

FavoriteLoadingپسندیدم

خرید تابلو برای پذیرایی

درباره‌ی یگانه گودرزی

همچنین ببینید

آموزش دوخت پد بهداشتی پارچه ای جایگزین نوار بهداشتی + الگو

آموزش دوخت پد بهداشتی پارچه ای جایگزین نوار بهداشتی + الگو

یکی از نیازهای اساسی بانوان، پد بهداشتی یا نوار بهداشتی است که امروز، تیم خیاطی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.