اسامی پسر و دختر مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

برخی اسم‌ها هستند که جنبه بین‌الملل دارند و در تمام دنیا این اسامی مشترک محسوب می‌شوند و اگر به تازگی، صاحب فرزند می‌شوید می‌توانید برای وی، از میان دو مجموعه اسامی پسر و دختر مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها که توسط وبسایت نیمه شب گردآوری گردیده است نامی زیبا انتخاب نمایید.

انتخاب نام بین الملل

مجموعه اول اسامی پسرانه مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

امیر Amir æˈmi: ɾ

یکی از زیباترین اسامی مشترک نام‌ امیر است که ریشه عربی و عبری دارد و به معنی پادشاه و حاکم است. این نام مشترک خاورمیانه‌ای عنوانی برای یک مقام بلند پایه می‌باشد.

آرتین Artin Ar-TEEN

نام مستعار Art به عنوان یک نام ویژه با حفظ فرهنگ و وجهه بین‌المللی انتخاب خوبی برای کودک شما به شمار می‌آید. البته که آرتین به عنوان نام خانوادگی هم استفاده می‌شود، با این حال ریشه آن ارمنی است.

ارسلان Arsalan Er-Suh-Lan

ارسلان جز یکی از اسامی مشترک باستانی است. این نام در افسانه‌های باستانی ایرانیان آمده اما ریشه‌های آن را به زبان عربی و ترکی هم ارتباط می‌دهند. با این حال در دنیای غرب هم شناخته شده بوده و جزء لیست اسم بین‌المللی ایرانی به حساب می‌آید.

اشکان Ashkan Ash-kän

برخلاف سایر نام‌های فارسی، تلفظ این کلمه آسان است! این اسم از اسامی مشترک بسیار محبوب می‌باشد و برای فرزندتان انتخاب خوبی خواهد بود. یکی از پادشاهان ایرانی اشکان نام داشته است.

 

کاسپار Caspar KASP-UH

کاسپار نامی با اصالت فارسی و به معنی نگهدارنده گنج می‌باشد. کاسپار طی مدت زمانی کم کم به جاسپر تبدیل شد و این اسم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاسپین Caspian kæspi. ən

این نام پسرانه توجه والدین را جلب کرده و عظمت دریای خزر را در ذهن تداعی می‌کند. همچنین این نام در رمان نارنیا به کار گرفته شده و یک شاهزاده نجیب را نشان می‌داد.

بیشتر بخوانید: پرطرفدارترین اسامی دختر و پسر در آمار ثبت احوال 1401

کوروش Cyrus kúrios

این نام در فارسی همان کوروش است که یکی از چهره‌های اصلی تاریخ ایران و جهان به شمار می‌رود. کوروش بنیانگذار آزادی مذهبی و حقوق بشر بوده و از این حیث در جهان مشهور شد. معنی این نام با اصالت فارسی خورشید می‌باشد.

داریوش Dariush dəˈɹaɪ. əs

داریوش نامی تاریخی از امپراتوری باستانی ایرانیان است که زمانی در این سرزمین سلطنت می‌نمود. گفته می‌شود ریشه این اسم یونانی بوده و به معنای سلطنتی می‌باشد. این نام یک گزینه مناسب برای انتخاب از میان اسامی است.

کیوان Keyva keivɒːn

این نام شبیه کوین در غرب تلفظ می‌گردد، البته شاید کمی قدیمی بنظر برسد. همین هجی کردن حروف باعث شده تا در غرب خیلی عجیب و غریب نباشد، اما غلط املایی به وجود خواهد آمد. این اسم به معنی نگهبانی خوبی می‌باشد.

کیان Kian KEE-an

به معنی پادشاهان است و اصالت ایرلندی دارد، از این یک گزینه عالی به حساب می‌آید. این کلمه شبیه نام ایرلندی Keein است و از این حیث ریشه ایرلندی برای آن درنظر گرفته شده است.

کامران Kamran Kawmrawn

“آن که در هر کاری موفق است” معنای اسم کامران است. ریشه این اسم فارسی بوده و شباهت زیادی با اسم انگلیسی کامرون است.

نام های بین المللی

کیا Kia kiyā

حتماً در دنیای خودروسازی نام کیا را شنیده‌اید! این نام ریشه فارسی داشته و معنای پادشاه و حاکم می‌دهد. کیا تلفظ بسیار روانی برای افراد انگلیسی زبان دارد.

متین Matin Mah-TEEN

متین علاوه بر آنکه یکی از اسامی مشترک بین تمام ملل دنیا می باشد بلکه یکی از اسامی مشترک دختران و پسران است. متین ریشه عربی داشته اما کارایی بالا داشته و اسم محبوبی است. متین جایگزین منحصر به فردی برای متیو بوده که نامی محبوب در کشور های غربی می باشد. متین به معنی خردمندی می‌باشد.

نوید Naveed nuhveedh

نوید بیش از هر اسم از اسامی مشترک، شبیه دیوید است، البته با کمی تفاوت! این نام به معنای بشارت و خبر خوب می‌باشد، که بسیار کامل و زیباست.

پاشا Pasha paashaa

پاشا کلمه‌ای با ریشه ترکی بوده و به معنی پادشاه و بزرگ است. با این حال به ندرت در ایالات متحده استفاده می‌شود اما در روسیه بیشتر به کار گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: اسم های مشترک بین پسر و دخترها

پیران Piran PIRRuhn

پیران یکی از شخصیت‌های باستانی شاهنامه بوده اما در کمال تعجب ریشه ایرلندی دارد!  اگرچه این نام در غرب غیرمعمول به حساب می‌آید اما تلفظ راحتی دارد. فراموش نکنید که پیران به معنی دعا می‌باشد.

پارین Parin puhreen

پارین یک نام نادر از مجموعه اسامی باستانی ایرانی است که معنی فرشته عجیب می دهد. جالب توجه اینکه پرنسس پارین سیاست مشهوری بود.

رایان Rayan raɪɑːn

به نظر می‌رسد خانواده‌های ایرانی و آمریکایی به راحتی می‌توانند از اسم رایان استفاده کنند زیرا شباهت زیادی در تلفظ با Ryan دارد. این نام ریشه عربی و هندی داشته و به معنای سرزمینی سرسبز و غنی از آب و همچنین باهوش است.

سام Sam Ssss-am

یک شخصیت مهم در شاهنامه که در کمال سادگی جذابیت زیادی دارد. این اسم از اسامی مشترک برای استفاده در هر فرهنگی مناسب است.

سورن Soren Søren

این اسم با طایفه سورن-پهلوی گره خورده و گزینه‌ای شیک به حساب می‌آید. این نام پسرانه به معنی سخت بوده و ریشه آن هر چند به اسکاندیناوی برمی‌گردد اما یکی از اسامی مشترک بین المللی است.

شاهین Shaheen shuhhEEn

این نام خیلی راحت‌تر از سایر نام‌ها با پیشوند شاه—تلفظ می‌شود، به خصوص برای غربی‌ها. این اسم به معنای عقاب شاهین بوده و قدرت را نشان می‌دهد.

شایا Shaya SHAYuh

شایا یک اسم پسرانه و به معنی شایسته و ریشه فارسی آن هویداست. جالب اینکه این اسم تک جنسیتی نیست و دخترها را هم شامل می‌شود.

تیران Tiran Tee-RAHN

این نام یک پادشاه ارمنی بوده اما ریشه ایرانی و کردی دارد. این گزینه بنا به تلفظش مناسب استفاده در کشورهای خارجی است. تیران به معنی امواج دریا می‌باشد.

زال Zal Zahl

اگرچه زال به اندازه اسم آلبینو جذاب نیست اما در شاهنامه یک پهلوان باستانی بوده است. این نام در غرب رایج نیست اما به راحتی تلفظ شده و شما را به دردسر نمی‌اندازد.

آرمان Arman AHR-mən

آرمان ریشه ایرانی و ترکی داشته و به معنای آرزو می‌باشد. توجه کنید که یکی از سرداران خسروپرویز پادشاه ساسانی، آرمان نام داشته است.

 

بیژن Bijan bižan

بیژن یکی از پهلوانان دلاور شاهنامه بوده و ریشه باستانی ایرانی دارد. این نام دو بخشی تلفظ سختی نخواهد داشت و در جهان غرب گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

فرهاد Farhad fæɾˈhɒːd

یکی از اساطیر ایرانی که قصه عشق او و مهرش به شیرین داستانی دلنشین دارد. این اسم فارسی بوده و به معنای جوانی خوشتیپ است.

مهران Mehran Me-h-R-aa-n

به معنای دارنده مهر است و یکی از شخصیت‌های جذاب شاهنامه به حساب می‌آید. همانطور که متوجه شده‌اید این نام نیز ریشه باستانی و ایرانی دارد. این اسم پسرانه نیز در لیست اسم بین المللی ایرانی برای کودک شما قرار می‌گیرد.

فرخ Farrokh fuhrrohkh

اسم فارسی به معنی خوشبخت و خوش شانس می‌باشد. همچنین هم آهنگ اسم فردی در غرب است که کار تلفظ آن را راحت می‌کند. فرخ یکی از شخصیت‌های شاهنامه نیز بوده است.

اصلان Aslan aezlahn

اصلان ریشه ترکی و فارسی دارد و به معنای شیر و بیشه است. اصلان همچنین یکی از شخصیت‌های مجموعه نارنیا بوده و وجهه بین المللی دارد.

محمد Mohammad moʊˈhæməd

نامی با ریشه عربی که در خاورمیانه یکی از انتخاب‌های نخست والدین بوده و معنای ستوده و بسیار تحسین شده می‌دهد. این نام به صورت پسوند و پیشوند می‌آید و برخی از اسامی جدید را به وجود می‌آورد. جالب اینکه این اسم یکی از اسامی مشترک است که طرفداران زیادی دارد و مسلمانان در سراسر جهان آن را برای فرزند خود انتخاب می‌نمایند.

آدرین Adrian Adriaan

آدرین یک اسم بین المللی ایرانی برای کودک شما به حساب می‌آید که ریشه لاتین داشته و کم کم به فارسی وارد شده است. این اسم در اصل آدریانوس یکی از پادشاهان رومی بوده که علاوه بر فتوحات زیاد، به ادبیات علاقمند می‌باشد.

دنیل Daniel DAHN nee yel

دنیل که به صورت دانیال هم مورد استفاده قرار می‌گیرد به معنای خدا قاضی من است. این نام در قرون وسطی بسیار محبوب بود و در نمایشنامه‌های زیادی به کار گرفته می‌شد. این اسم پسر بین المللی بسیار محبوب می‌باشد.

بیشتر بخوانید: اسامی خارجی دخترانه و پسرانه که ثبت احوال قبول می کند

دیاکو Diyako diyāko

نام نخستین پادشاه ایرانیان از حکومت مادها دیاکو نام داشت که ریشه کردی عادل و ایرانی دارد. مشهور است که دیاکو بسیار عادل بوده و یکی از معانی آن به حساب می‌آید. دیاکو نامی زیبا در میان اسامی مشترک محسوب می شود.

اسحاق Isaac aɪzək

اسحاق ریشه عبری دارد و نام یکی از پیامبران بنی اسرائیل است. همچنین معنای خندان می‌دهد و طرفداران زیادی میان یهودیان دارد.

نوح Noah nṓaḥ

نوح که در غرب به نام نوآه شناخته می‌شود نیز اسم بین المللی ایرانی به شمار می‌آید، اگرچه ریشه این نام عبری باشد. نوح نام یکی از پیامبران بزرگ خداست و در عبری معنای راحت می‌دهد.

عادل Adel ɑːdəl

عادل نامی با ریشه عربی بوده که به معنای دادگر و دادگستر می‌باشد. این اسم بین المللی ایرانی برای ما بیشتر با حضور عادل فردوسی‌پور پر رنگ‌تر شده است.

کیانو Keanu Kay-ah-noo

کیانو در هاوایی به معنی نسیم خنک می‌باشد و ریشه لاتین دارد. شخصیت محبوبی مانند کیانو ریوز وجهه بین المللی این اسم را ارتقا داده و گزینه مناسبی برای والدین ایرانی به وجود آمده است.

آرمین Armin Ar mee n

آرمین ریشه ایرانی و آلمانی دارد و به معنی مرد همیشه پیروز است. از شخصیت‌های شاهنامه و چهارمین پسر کیقباد از دودمان کیانی آرمین نام دارد.

رامین Ramin rāmin

این اسم پسرانه ریشه فارسی داد و به معنای طرب می‌باشد. یکی از شخصیت‌های اصلی منظومه ویس و رامین بوده که بر محبوبیت این اسم بین المللی ایرانی افزوده است.

کامبیز /kāmbiz/

این نام در اصل همان کمبوجیه بوده که در زبان فرانسه به کامبیز تبدیل شده است. کام به معنی دهان و بیز به زبان ترکی ما می‌شود کام ما یا کامروا البته بیز را تشبیه به درفش هم می‌‌کنند که می‌شود کسی که زبان تیزی دارد پسر کوروش زبان تیزی داشت و آن را کامبیز می‌نامیدند.

اسامی پسر و دختر مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

آناهیتا Anahita ɑːnəˈhiːtə

آناهیتا نام دخترانه ای از ریشه ایرانی به معنای الهه رودخانه و آب است. آناهیتا ایزدبانوی آب بوده که باروری و خرد را حاکم می کند. اگرچه این اسم بین المللی ایرانی جذاب ترین نام انگلیسی به شمار نمی‌رود اما دو گزینه مستعار بسیار محبوب مانند Ana و Anahi را در بر می‌گیرد.

آریانا Ariana ˌɑːriˈɑːnə

این نام دخترانه ریشه ایتالیایی داشته و به معنای مقدس‌ترین است. البته برخی از منابع ریشه یونانی آن را تأیید کرده‌اند اما به عنوان اسم دختر بین المللی ایرانی نیز شناخته می شود. این روزها آریانا گرند خواننده مشهور هالیوودی شهرت جهانی این اسم را به حد بالایی رسانده است.

آوا Ava āva

آوا ریشه لاتین داشته و به معنای زندگی، پرنده، آب و جزیره است. در قرون وسطی نام آوا که مخلوطی از نام‌های ژرمنی به ویژه Aveline بود، پدید آمد. اگر به دنبال یک اسم زیبا از اسامی مشترک برای کودک خود در دنیای غرب هستید، آوا بسیار مناسب است.

آیلا Ayla eye-la

آیلا به زبان عبری – ترکی به معنی درخت بلوط یا هاله و مهتاب می‌باشد. انتخابی بینظیر و دوستداشتنی برا افرادی بوده که آوا را نمی‌پسندند.

آیلین Aylin Ey-lin

این نام نیز ریشه ترکی داشته و هاله ماه معنا می‌دهد. این اسم تاحدودی منشا سنتی داشته و در دنیای مدرن امروزی کمی خاص جلوه می‌کند.

آمیتیس Amitis ami tis

این نام باستانی ایرانی توسط ملکه، همسر کوروش بزرگ به وجود آمد. این نام به معنی دوست خردمند بوده که از ظرافت ذاتی برخوردار است. شباهت آمیتیس و آرتمیس که از اسامی یونانی باستانی می‌باشد، حس آشنایی بیشتری برای انگلیسی‌زبانان ایجاد می‌کند.

آوینا Avina Aviña

آوینا هنگام تلفظ حس انرژی تازه‌ای ایجاد می‌کند و معنای ناب می دهد. این اسم دختر بین المللی ایرانی انتخاب ویژه‌ای برای شما خواهد بود.

آیدا Ayda Eida

اجازه ندهید که Ay شما را به اشتباه بندازد و آن را مانند ida تلفظ کنید. این نام معنای پاداش، هدیه و بخشش می‌دهد که در میان اروپاییان نیز به شهرت رسیده است.

کاملیا Camellia kəˈmɛliə

این نام دخترانه معنای گل کامل می‌دهد. کاملیا یک نام گل عجیب و غریب بوده که ارتباطات مختلفی با ماه، ثروت و کمال دارد. این نام جاگزین مناسبی برای نام آملیا می باشد.

دریا Darya

نام دریا یکی از اسامی مشترک است که ریشه روسی دارد و به معنای پادشاه دریاست. دریا یک شخصیت عجیب در رمان آنا کارنینای تولستوی است. این نام نوعی هجی از داریاست، در حالی که در ایران به عنوان دریا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دینا Dina dinà

این نام ریشه عبری، انگلیسی و یونانی دارد. البته اگر آن را با تلفظ Dinner اشتباه نگیرید! این نام در اوج سادگی زیباست و در ایالات متحده به صورت Die-na یا Dee-nah نیز تلفظ می‌گردد.

دورا Dora ˈdɔːrə

اسم خاص مونث است که در انگلیسی خیلی معنای خاصی نمی‌دهد. اما در توضیحات آن “یگانه زنی که به مقام داوری رسید” آمده است. جالب اینکه دورا نام شهری در ایالت آلاباما با مساحت ۱۹٫۴۷ کیلومترمی‌باشد.

دنیا Donya Du n ya

دنیا ریشه عربی – فارسی دارد به معنای تمام هستی،کیهان و گیتی است. دنیا اگرچه به ندرت در دنیای غرب استفاده می‌شود اما بسیار زیبا به نظر می‌رسد.

هلیا Helia Hélia

این نام شگفت آور در غرب زرق و برق عجیبی دارد، در عین حال در لیست اسم بین المللی ایرانی قرار می‌گیرد.با این حال به تلفظ آن دقت داشته باشید زیرا تلفظ بین المللی آن Heel-ee-uh می‌باشد. نام هلیا ریشه یونانی داشته و معنای خورشید می‌دهد.

 

کیانا Kiana kiˈa.na

یک اسم کوتاه، زیبا و بی نظیر. نام کیانا دخترانه با ریشه سریانی می‌باشد. این واژه در قدیم به معنی طبیعت بوده است. کیانا براون خواننده، ترانه سرا و بازیگر امریکایی است و اکنون در سریال Scream MTV بازی می‌کند.

کیمیا Kimia kee mee ya

این نام دخترانه ریشه یونانی و ایرانی داشته و معنی ناب و هر چیز دست نیافتنی می‌دهد. این گزینه برای انتخاب اسم بین‌المللی برای کودک شما کمی متفاوت و خاص است. در حالی که هنوز نام کیم به عنوان لقب در غرب برجسته است اما کیمیا هم نام خوبی به حساب می‌آید.

کتایون Katayoun Katāyoun

همسر گشتاسب و مادر اسفندیار! این اسم در افسانه‌های ایرانی آمده و یکی از شخصیت‌های باستانی شاهنامه است. برای کتایون نام‌های مستعار زیادی مانند کتی، کت و غیره وجود دارد. با افتخار می‌توان از این اسم دختر بین‌المللی ایرانی یاد کرد.

لیلا Leila l/ay. la

این نام برای اولین بار توسط محقق تمدن‌شناس به نام اریک کلپتون به دنیای غرب وارد شد و توانست شهرت جهانی پیدا کند. نام لیلا ریشه عربی و فارسی داشته و به معنی شب بسیار تاریک است. لیلا توسط شاعری به نام بایرون برای دختر ده ساله ترک استفاده شد و شهرت بیشتری پیدا کرد.

لیلی Lily lilee

یکی از زیباترین اسامی مشترک دخترانه نام لیلی است. این نام ریشه انگلیسی داشته و به معنی زنبق است. لیلی به طور مستقیم از نام یک گل به لاتین Lilium گرفته شده است؛ ظرأفت جالب، نماد پاکی و بی‌گناهی و نقشی در تصاویر مسیحی. لیلی همیشه مورد علاقه نویسندگان بوده و شخصیت‌های مختلفی در داستان‌ها را شکل داده است.

مریم Maryam MEH-ree-uhm

نام زیبای مریم ریشه در سه تمدن عربی، یونانی و ایرانی دارد و معنی قطره دریا و محبوب می‌دهد. مریم در ایران نام یک گل است که حتی از نسخه خارجی خود یعنی مریام هم سبقت می‌گیرد.

مهری Mehri m e H r EE

انگلیسی زبانان با H فارسی در وسط اسامی مشکل دارند. شاید آن‌ها کودکتان را مری صدا کنند. این اسم ریشه فارسی دارد و به معنای دوستداشتنی و مهربان است.

ملودی Melody melədi

اگرچه این نام چندان مرسوم نیست اما زیبایی آوای آن بی‌نظیر می‌باشد. نام ملودی از ریشه یونانی و به معنی آواز است. این یک انتخاب مناسب در دهه شصت بوده که حالا دوباره خود را در سطح لیست اسم بین‌المللی ایرانی مطرح کرده است.

مینا Mina Me-Na

گاهی اوقات سادگی زیباترین است، مانند مینا. این نام ریشه آلمانی، اسکاتلندی و لهستانی دارد و به معنای شیشه و جام می‌باشد.

مونا Mona mə́wnə

یک گزینه افسانه‌ای که نام مونالیزا را در ذهنمان تداعی می‌کند. این نام ایرلندی بوده و به معنای خوب و نجیب است.

اسم پسر بین مللی

ملکه Malakeh Mala-keh

این نام در غرب کاملاً ناشناخته است و دارای یک جلوه عجیب و غریب بوده که به آن اجازه درخشش می‌دهد. ریشه این کلمه عربی می‌باشد و به معنای همسر پادشاهی است.

ماتیسا Matissa man-ˈti-sə

اگرچه این نام در غرب شناخته شده نیست اما برای خانواده‌های هنری بسیار مناسب است. زیرا به نام خانوادگی هنرمند فرانسوی هنری‌امیل ماتیس نزدیک می‌باشد. ماتیسا ریشه ایرانی دارد و در گویش مازندران به معنای ماه تنهاست.

نیکی Niki nikhi

این نام برای خانواده‌هایی مناسب بوده که اسامی کوتاه می‌پسندند. بسیاری از خانواده‌ها فکر می‌کنند نیکی یک لقب است اما این اشتباه می‌باشد. این اسم ریشه فارسی دارد و معنای خوبی و خوب بودن می‌دهد.

نسرین Nasrin nas’rin

انگار چیزی دلربا در این اسم نهفته که باعث شده جریان زیبایی داشته باشد. ریشه این اسم نیز فارسی بوده و به معنای گل‌های زرد معطر است اما بر خلاف ریشه فارسی، یک اسم از اسامی مشترک نیز محسوب می شود.

پریسا Parisa pə-REE-sa

بخاطر تلفظش شاید غربی‌ها آن را با پاریس اشتباه بگیرند، اما این اسم معنای فرشته مانند داشته و قداست الهی دارد. این اسم اصالتی ایرانی دارد و معنی مانند پری می‌دهد.

رکسانا Roxana roɡˈsana

نام فوق‌العاده تاریخی که دوستان صمیمی آن را روکسی صدا می‌زنند. این نام دخترانه اصالت فارسی دارد و به معنای طلوع یا ستاره کوچ می‌باشد.

فلور Flor Fl-or-e

این نام ریشه فرانسوی دارد و به معنی گل است! همانطور

که آوای لطیف آن نشان می‌دهد برای انتخاب گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

فلورا Flora F-leur-ah

این نام دخترانه به الهه گل‌ها و باروری مشهور است و ریشه لاتین دارد. این نام زیبا یکی از محبوبترین‌های لیست اسم بین‌المللی ایرانی برای کودک شماست.

فدرا Phaedra fee-druh

فدرا نامی دخترانه با ریشه یونانی و ایتالیایی بوده و الهه روشنایی معنا می‌دهد. بنا به تاریخ مردم یونان این الهه را مورد پرستش قرار می‌دادند. جالب اینکه بنا به محبوبیت این اسم، صد و هفتاد و چهارمین سیارک را فدرا نامگذاری کرده‌اند.

هیدیکا Hidika hidikā

اسم کردی با ریشه فارسی که معنی آن به آهستگی است. طبق آمار سال ۹۴ تقریباً ۱۱۰ نفر با این اسم در قید حیات می‌باشند. آرام معنای جذاب هیدیکاست!

سارا Sarah Sahr ruh

سارا یکی از اسامی مشترک قدیمی است. این اسم دخترانه ریشه عبری دارد و معنای خالص و بی‌آمیختگی می‌دهد. سارا نام زن حضرت ابراهیم بوده و طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

 

نینا Nina NINE-uh

نینا اسمی دخترانه به معنای زیبایی و خوش اندامی بوده و ریشه عبری دارد. به دلیل محبوبیت بالای آن در لیست اسم بین‌المللی ایرانی قرار گرفته است.

آنا Anna aw-nah

آنا نامی دخترانه با ریشه ترکی و معنی همان دم می‌دهد. البته برای آن معانی اعم از مادر، زن و والده هم ذکر شده است.

سونیا Sonia suniyā

سونیا ریشه عربی دارد اما هم در ایران و هم در ترکیه استفاده می‌شود و به معنی نور نیاکان، خرد و عقل و دختر نور است. دختری که در اجتماع رتبه بالایی داشته باشد! سونیا شکل روسی شده‌ی سوفیاست که از زمان یونان باستان وجود داشته است.

ریحانا Rihanna Ree-anna

ریحانه اسم دختر بین‌المللی است که شکل فارسی آن با ریحانه هم وزن می‌باشد. ریحانا یکی از ستاره‌های موسیقی هالیوود بوده که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. آمار نشان می‌دهد که شهرت جهانی این اسم رو به افزایش است!

فاطمه Fatemeh Fāṭimah

فاطمه یکی از اسامی مشترک و محبوب‌ترین نام دخترانه بین‌المللی اسلامی است که در سراسر جهان طرفدار دارد. این اسم ریشه عربی داشته و به معنی رانده شده از آتش می‌باشد. شهرت و محبوبیت آن بیشتر به خاطر ریشه‌های دینی بوده و از این حیث خاص به حساب می‌آید.

کاسندان Cassandan

یک اسم ایرانی و هندی است و نام یکی از همسران کوروش کبیر بوده است. کاساندرا نامی مشابه با کاسندان است.

دلیله dalile

یک نام فارسی به معنای باغ و مزرعه سبز است و یک ورزشکار آمریکایی Delilah DiCrescenzo با این نام است. دلیله در رتبه 69 آمریکا قرار دارد.

گاسپرینا

یک نام فارسی و ایتالیایی به معنی گنج است  که گاسپر صدا زده می‌شود.

این نام از نام پارسی قدیم کاسپار گرفته شده است که به معنای گنج‌آور و ارباب گنج است. در قرن ششم، نام گاسپار به صورت موزاییکی در کلیسای سنت آپولینار نووو در راونا، ایتالیا ثبت شد.

واقعیت جالب : گاسپرینا یک شهر و کمون در استان کاتانزارو، در منطقه کالابریا در جنوب ایتالیا است. همچنین زادگاه هنرمند فیگوراتیو جمع آوری شده بین المللی آنتونیو دیگو ووچی، 1920-1985 است.

هانا hānā

یک نام عربی و فارسی است که معنای آن سعادت است و در سال های 1995تا 2007 در آمریکا در بین 10 نام برتر زن قرار داشت. هانا ربکا هاتای بازیگری است که برای فیلم پیشتازان فضا بازی کرده است.

املای هانا نسخه ای است که در میان بسیاری از کشورهای اسلاو استفاده می‌شود، به ویژه بوسنی و هرزگوین، اسلوونی و کرواسی (Hana در همه این کشورها جز 25 نام زن برتر است.

راحله rāhele

نامی فارسی به معنای مسافر است که در کشورهای دیگر به نام راشل نیز شناخته می‌شود. از افراد مشهور با این نام می‌توان به راحله رهبری، محقق بریتانیایی تحقیقات سرطان اشاره داشت که بر روی جهش‌های به‌دست‌آمده در طول پیری و نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر استعداد ابتلا به بیماری در نسل‌ها تمرکز می‌کند. اوج محبوبیت اسم راشل در سال 1984 به رتبه 259 رسید.

اسامی پسر و دختر مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

مجموعه دوم اسامی پسرانه مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

پیش از مرور اسامی توجه نمایید که در جدول زیر، اسامی دخترانه با شماره رنگ صورتی و اسامی پسرانه با شماره رنگ آبی از یکدیگر تفکیک گردیده اند.

ردیف اسم معنی
۱ چیارا نور
۲ النا روشنایی
۳ ملینا گل سپید کوچک
۴ دایانا زیبا و گران مایه
۵ تارا ستاره
۶ دایانا پر زرق و برق که ایرانی آن با تلفظ دیانا است
۷ آریانا منسوب به آریایی
۸ آدرینا زیبارو
۹ مانلی بمان برایم
۱۰ آوا صدا
۱۱ سوفیا عاقل
۱۲ نیکا نیکو و خوب
۱۳ شایلین بی همتا
۱۴ رامونا نگهبان عاقل
۱۵ کاترین پاک و بی آلایش
۱۶ سوزان گرم و سوزنده
۱۷ آلیس اصیل و نجیب
۱۸ الیانا پاسخ خدا
۱۹ آلما سیب
۲۰ آیدا شاد و خوشحال
۲۱ لیلیان نوربخش
۲۲ لیندا زیبا
۲۳ ویانا دانایی
۲۴ سلین مانند سیل خروشان
۲۵ ملیسا زمانی بین مغرب و شام
۲۶ کارن جنگجو
۲۷ دانیال به معنای خدا قاضی من است
۲۸ آرکا دلگرم
۲۹ بنیامین پسر دست راست
۳۰ میکائیل به معنای کیست که شبیه خدا باشد است
۳۱ ایلیاد به یاد ایلیاد
۳۲ طاها به معنای ای محمد می باشد و یک از سوره های قران کریم است.
۳۳ ساشا مدافع و محافظ
۳۴ لیام مراقب
۳۵ سامیار ثروتمند
۳۶ هرمان عظیم
۳۷ آیهان پادشاه ماه
۳۸ ساردین شاه ماهی
۳۹ نویان شاهزاده
۴۰ یاشار عمرکننده
۴۱ رایان باهوش
۴۲ یادا نشان
۴۳ رابین معتمد
۴۴ آراشید بادام
۴۵ راد جوانمرد
۴۶ آدریانا عشق زیبا
۴۷ آدلی نامور
۴۸ آنیل معروف
۴۹ آریس برزگر
۵۰ وارتان جنگجو

 

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین حقوقی که برای فرزندان تعریف شده است، انتخاب نام نیکو برای آنهاست بنابرین برای انتخاب نامی نیکو، باید به معنای آن توجه نمود و اسمی را انتخاب نمود که علاوه بر زیبایی شنیداری، با مسما باشد و نام کودک در بزرگسالی مورد تمسخر قرار نگیرد و یکی دیگر از جنبه‌هایی که در انتخاب اسم می‌تواند مورد توجه قرار گیرد انتخاب اسامی مشترک از حیث شناخت بین‌الملل است که برای بسیاری والدین این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آزمون تافل تضمینی شرکت مهاجرتی هومان ویزا

آزمون تافل تضمینی با شرکت مهاجرتی هومان ویزا | تسویه پس از دریافت کارنامه قبولی

جهت مطالعه کامل مقاله آزمون تافل تضمینی و ارتباط با کارشناسان شرکت مهاجرتی هومان ویزا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *