اسم های مشترک بین پسر و دخترها

بر خلاف برخی اسامی که اختصاصی، مختص دخترها و پسرهاست برخی اسامی هستند که بین هر دو جنسیت، مشترک هستند و از آنها برای انتخاب نام پسران و دختران استفاده می کنند و امروز در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به گردآوری اسم های مشترک بین پسر و دخترها پرداخته شده است که در ادامه مطلب به مرور آنها می پردازیم.

اسم های مشترک بین پسر و دخترها

اسم های مشترک بین پسر و دخترها

آترین: آذرین، مانند آتش زیبا و پر انرژی

آترین در گذشته برای انتخاب اسم پسر بیشتر مورد استفاده بوده و در حال حاضر برای هر دو جنسیت قابل ثبت است و در واقع یک اسم مشترک دختر پسر می باشد. باید اضافه کنیم که اسم آترینا نیز یک اسم اختصاصی دخترانه است که مورد تایید ثبت احوال می باشد.

تیام: چشمان من

نام تیام در حال حاضر به عنوان اسم دختر و پسر مورد تایید ثبت احوال است؛ گرچه مدتی این نام فقط برای فرزند دختر به ثبت رسید اما طبق تعاملات مردمی با سازمان ثبت احوال، امروزه این اسم برای پسر هم قابل ثبت در ثبت احوال است.

بیشتر بخوانید: اسامی پسر و دختر مشترک بین زبان فارسی و دیگر زبانها

ماهور: زیبا رو و مانند ماه

اسم ماهور در حال حاضر برای پسر و دختر مورد تایید ثبت احوال است.

یارا: دارای توانایی و قدرت

یارا یک اسم مشترک دختر پسر است هر چند که چند سال فقط بعنوان اسم پسر مورد تایید ثبت احوال بوده است.

اسم های مشترک بین پسر و دخترها

سایر اسامی مشترک بین پسر و دخترها

هیوا: به معنای امید و آرزو و فریاد بلند

دانا: خردمند و دارای دانش

دانش: یک اسم مشترک دختر و پسر است و به معنای علم

دایان: فرمانده و رهبر

محیا: حیات و زندگی

مسیحا: لقب حضرت مسیح

بیشتر بخوانید: اسامی خارجی دخترانه و پسرانه که ثبت احوال قبول می کند

اسامی قدیمی مشترک

برخی اسامی قدیمی هستند که اسم مشترک دختر و پسر بوده اند و همچنین این اسامی، قابل تغییر می باشند برخی از آنها عبارتند از:

 عشرت: زندگی

میمنت: مبارک و خوش یمن

عزیز: دوست داشتنی

مونس: یار

سلامت: سالم و تندرست

کوچک: خرد و صغیر

شوکت: عظمت و بزرگی

نصرت: یاری

ژیان: خشمگین

سلطان: پادشاه

عصمت: پاک و دور از گناه

عزت: اسم مشترک دختر و پسر و به معنای سرافرازی

قدرت: توانایی

اسم های مشترک بین پسر و دخترها

بیشتر بخوانید: اسم پسر و دختر جدید و امروزی در 1401 بر حسب بیشترین آمار ثبت احوال

نکات مهم در انتخاب اسم

حال که با انواع اسم مشترک دختر و پسر آشنا شدیم باید بدانیم که انتخاب اسم، همواره دارای قواعدی است که باید آنها را رعایت نمود و عدم رعایت آنها، می تواند از زیبایی و ابهت اسم بکاهد برخی از مهم ترین این قواعد عبارتند از:

عدم انتخاب نام هایی با تلفظی سخت

ویژگی یک نام موفق، تلفظ راحت آن است و باید هنگام صدا کردن اسم، زبان براحتی بچرخد و توسط دیگران به طور کامل ادا شود و آواهای اسم شکسته نشود. بنابرین انتخاب اسامی ساده و کم آوا از اهمیت زیادی برخوردار است.

هم آوایی نام و نام خانوادگی

اگر امکان دارد اسمی برای فرزند خود انتخاب کنید که هم آوایی با نام خانودگی او داشته باشد. اهمیت این موضوع هنگام تلفظ اسم در موقعیت های مختلف مانند مدرسه، محل کار و حتی هنگام ازدواج، به علت هم آوایی در کنار نام خانوادگی مشخص می شود مانند پارسا پارسه، جواد جاوید و …

توجه به نام خواهر و برادرهای کودک

فکر کردن در مورد هم خوانی اسم فرزندان خیلی مهم است از آن جهت که حس تعلق به کانون گرم خانوادگی را بوجود می آورد. اینکه فرزندان اسمی هم آهنگ داشته باشند حس خوبی بینشان ایجاد می شود و وابستگی را پایدار خواهد کرد مانند رهام و پرهام، آراد و مهراد، سارینا و سورنا، سانیا و سونیا

انتخاب نکردن اسم های تجاری

گذاشتن این گونه نام ها اصلا زیبا نخواهد بود و در هنگام ادا کردن، نام شرکت ها را به خاطر خواهد آورد تا زیبایی اسم. یکی از این اسامی، اسم آیدین است که گذشته از اینکه یک اسم مشترک دختر و پسر است نام یک شرکت تجاری است و همواره نام این شرکت را تداعی خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که فرزندمان همیشه کودک نمی ماند

اسمی که تمام طول عمر همراه فرزند ماست پس از اهمیت والایی برخوردار است.  نباید اسمی انتخاب شود که کودکانه و شیرین بنظر برسد چون این گونه اسم ها کودک را دچار مشکل خواهد کرد. مشکلاتی که ممکن است اثراتی منفی بر روی فرزندان مان داشته باشد. اسمی بگذارید که  متناسب با سن بزرگ سالی او هم باشد. اگر دوست داشته اید که با نامی شیرین او را خطاب کنید میتوانید اسمش را شکسته یا بالقبی بامزه او را صدا بزنید. در هنگام انتخاب نام، فرزندتان را در موقعیت شغلی و حرفه ای و جامعه قرار دهید و از اینکه اسم او مورد تمسخر قرار نمی گیرد اطمینان حاصل نمایید.

اگر تردیدی در انتخاب اسم فرزندتان دارید ، حذفش کنید

احساس خوب به همراه انتخاب اسم بسیار حائز اهمیت است به این دلیل که مطمعن باشید فرزندتان هم در آینده همچنین احساسی نسبت به اسم خود خواهد داشت. مطمعن شود نامی که برگزیدید حتما از هرچیز منفی بدور باشد. مثل بی معنی بودن، سخت تلفظ شدن و عجیب و غریب بودن.

اهمیت توافق پدر و مادر در انتخاب اسم

اگر همسرتان نامی را که برای کودک خود انتخاب کرده اید را دوست ندارد ، قطعاً باید در مورد این موضوع بحث کنید. فقط به این دلیل که شما یکی از والدین هستید به معنای این نیست که می توانید نام کودک خود را انتخاب کنید. والدین به معنای مشارکت است و هرکدام از شما نظری دارد. نامگذاری کودک شما کاری است که شما و شریک زندگیتان باید با هم انجام دهید و هردو توافقی بروی اسم فرزندتان داشته باشید.

نامگذاری کودک شما یک اتفاق مهم در زندگی مشترکتان هست و سزاوار بررسی دقیق است. متأسفانه ، بسیاری از والدین این موارد را مدنظر قرار نمی دهند و براحتی از کنار این موضوع به این مهمی می گذرند و به همین دلیل است که بسیاری از کودکان و بزرگسالان والدین خود را به دلیل نامگذاری چنین نامهای عجیب سرزنش می کنند. پس با انتخابی درست، نامی درخور و شایسه برای فرزندتان انتخاب کنید.

سخن پایانی

تا سال 1394 و طبق تصمیم ثبت احوال، نام های مشترک دختر و پسر فوق؛ فقط برای یک جنسیت قابل انتخاب شدن بودند، یعنی فقط یا برای پسر قابل انتخاب بودند و یا فقط برای اسم دختر، اما این قانون با اصرار بسیاری از هموطنان عزیز به نوعی برداشته شد و از اوایل سال ۱۳۹۸ بسیاری از نام های مشترک ، برای بار دیگر قابل ثبت برای نام دختر و پسر شدند و بسیاری از والدین از این اسامی، استقبال فراوان کردند و در نامگذاری فرزندان خود، از آنها استفاده نمودند.امیدواریم که این اسامی، مورد پسند شما نیز واقع گردیده باشد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

یک نظر

  1. اسم توجه
    بقول معروف اگر دو هم اسم بخوان باهم ازدواج کنند تازه متوجه فاجعه اداره ثبت احوال میشید ولازمه این سایت ها به ثبت احوال بگند و خدمتی مهم انجام بدهند حالا که وسایل ارتباطی و رسانه ای زیاد شده و سواد بالا رفته و لازمه درست بشه اسامی مثلا کوثر برا پسرا بشه و کوثره برا دخترا. ساحل برا پسران و ساحله برای دختران بشه دیگه نرن بگن ساحل برا دوجنس هست یا بی جنسه میشه رو هم دختر بزاریم هم پسر که اصلا نمیشه و اشتباه هست. مهمتر اینکه اون کار دست آینده بچه شون میده یعنی اون علاقه بد والدین رو اسمهای بی جنس یا بی سوادی والدین که منجر به این میشه آینده بچه شون براشون مهم نباشه و اسم ها رو بی جنس انتخاب کنند یکی میگفت آدم میشناسم تو همون شهرش اشرف اسم پسر بوده رفته گذاشته اسم دخترش رو اشرف آمدو این دو با هم ازدواج بخوان انجام بدن خو. این دردسرها رو داره .چرا گوش نمیده ادراه ثبت احوال که برا ابد رها بشه رهایه که رها برا پسران و رهایه برا دختران بشه و برا ازدواجم مشکل ندارند.پس تا آخر یک قانون باشه و هی ثبت احوال تغییر نده قانونشو یا آترین برا پسر و آترینه برا دختر بشه ازدواجم بکنند مشکل نداره اسمشون جنسیتش جدا داره .وقتی که رعایت نشه ادبیات و اون ه و یه وغیره برای تعیین جنسیت بکار نره این مشکلات پیش میاد ولی اسمی که تعیین جسنیت بشه حتی خارجیا هم میان از اسمهای قشنگمون استفاده می برند اما اسم های بی جنس سردرگمی میارن. چه اشکال داره یاسر شده یاسره واشکال نداره این دو با هم ازدواج کنند چون پسر اسم یاسره دختره اما یاسره هست. اما خیلی بد هست مثلا نصرت نشه نصرته که نصرت برا پسرا بشه ونصرته برا دختران واینجوری ادبیات هم ضایع نمیشه الهام بشه برا پسرا الهامه برا دختران. ثبت احوال نباید هزینه بگیره چون مقصر اونا بودند و نبایدم برا دخترا تغییر اسم رقم بخوره حالا اسم الهام رو دوست نداشت میتونه تغییر بده بزاره چیز دیگه و هزینه بده ثبت احوال اما برا درست شدن املای اسم وادبیاتش نباید تغییر اسم براش رقم بخوره بلکه اصلاح میشه. برای کل تاریخمون لازمه اصلاح بشن اسامی اینجور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *