گلهای مناسب بالکن در فصل های سرد

پیدا کردن گلهای مناسب بالکن در فصل های سرد که قیمت خوبی هم داشته باشند کار راحتی نیست اما در این مطلب به معرفی گلهای در بالکن مقاوم به سرما پرداخته ایم که حتی در فضاهای بسیار کوچک نیز قابلیت رشد دارند و حتی کسانی که علم زیادی نسبت به باغبانی هم ندارند می توانند این نوع گیاهان و گل ها را تهیه نموده و پرورش دهند.

گیاهان زینتی پاییز و زمستانی کدامند؟

گونه های گیاهانی که بومی مناطق سردسیر هستند در برابر سرمای زیاد تحمل بالایی دارند. اغلب این گیاهان در اوایل پاییز کاشته می شوند تا در روزهای برفی باغچه حیاط و تراس و بالکن ها را گل آذین کنند. صدها گیاه گلدار را می توانید در گوشه حیاط یا راه پله های آفتابگیر و … نگهداری کنید. در این روزهای سرد که بیشتر گیاهان به خواب زمستانی رفته اند تازه زمان گلدهی گیاهان مقاوم به سرما شروع می شود.

گلهای مناسب بالکن در فصل های سرد

گلهای در بالکن مقاوم به سرما مناسب فصل های سرد:

تراس فضایی زیبا و آرامش بخش است. اگر گل‌ها و درختچه‌ها هم در این فضا قرار بگیرند بسیار جذاب و بی‌نظیر می‌شود. اما مسئله اینجاست که باید به دنبال گیاهانی باشید که در فصل پاییز و زمستان هم دوام بیاورند. در این مقاله اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که به راحتی بتوانید برای فضای کوچک هم گل و گیاهانی انتخاب کنید. این گیاهان در تراس‌های کوچک هم به راحتی رشد می‌کنند. قطعا بدون داشتن آگاهی بالایی از گل و گیاهان هم می‌توانید از آنها نگهداری کنید. در این مقاله سعی داریم در مورد گل و گیاهان مناسب تراس صحبت کنیم.

گیاهان سرسبز برای بالکن و مقاوم به سرما:

گل‌ و گیاهان آپارتمانی برای شادابی و افزایش روحیه و انرژی مثبت بسیار مناسب هستند. قطعا با رشد این گیاهان یک آرامش خاصی به شما و اطرافیانتان القا می‌شود. گیاهان تراس کمی شرایط ویژه‌تری دارند. باید نسبت به گرمای شدید، نور شدید آفتاب، حتی گاهی نور کم، تغییرات دمایی، باد و گرد و خاک و … مقاوم باشند. در ادامه گل و گیاهانی را نام می‌بریم که برای هر نوع تراسی مناسب هستند. می‌توانید خودتان شاهد بزرگ‌تر شدن آنها و جذابیت‌های بی نظیر این گیاهان باشید. قطعا با سرسبز کردن تراس با گیاهان و با هر متراژ فضایی، یک مکان پر از آرامش و حس خوب برای خود آماده خواهید کرد. در ادامه شما را با چندین نوع گیاه زیبا آشنا می‌کنیم.

گل اطلسی:

این گل یکی از پرطرفدار ترین گلها برای تراس و همچنین یکی از گلهای در بالکن مقاوم به سرما است. هر بار که رشد می‌کند و شکوفه می‌زند، با حجم زیادی از گل‌های رنگارنگ و جذاب روبه‌رو خواهید شد. اطلسی خیلی سریع رشد می‌کند. برای رشد تنها نیاز به کود و نور آفتاب دارد. تنها مقدار کمی آب برای رشد آن کافی است. در واقع خیلی نیاز به آب ندارد. هنگام شب عطر معطر اطلسی فضای تراس شما را بسیار آرامش بخش می‌کند. رنگ گل‌های اطلسی صورتی، ارغوانی، سفید، قرمز و بنفش است.

 

بیشتر بخوانید: میدونی هرگل نماد و مفهوم چیه؟

 

شمعدانی:

شمعدانی هم یکی از انتخاب‌های بی‌نظیر گلهای در بالکن مقاوم به سرما است. این گل برای رشد نیاز به نور و آب کافی دارد. شمعدانی هم دارای عطری دلنشین و خاص است. صورتی، قرمز، سفید و ارغوانی از رنگهای گل‌های شمعدانی است.

بگونیا:

برگ‌های بگونیا دارای برگهای قلبی شکل است. این ظاهر جذاب و قلبی شکل به تنهایی و حتی بدون گلبرگ هم بسیار دلربا است. بگونیا دارای گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز، نارنجی، سفید و حتی طلایی است. اگر بالکن شما نور کمی دارد، بگونیا بهترین انتخاب است. بگونیا به نور زیاد نیازی ندارد. تنها نیاز به رطوبت و آبدهی منظم دارد. بگونیا هم از همان گل و گیاهان مناسب تراس با ظاهری فوق‌العاده زیبا است.

حنا یا کم حوصله:

گل حنا هم نیاز به نور زیادی ندارد. این گل‌ها به شدت خاص و جذاب هستند و از انواع گلهای در بالکن مقاوم به سرما محسوب می شوند. سعی کنید این گل‌ها را نزدیک به یکدیگر بکارید تا اندازه‌ی گل‌های آنها بلندتر شود. در فصل‌های تابستان و بهار به خوبی رشد می‌کنند. گل های حنا نیاز به آبدهی منظم و روزانه دارند.

گل شاه پسند:

اگر به دنبال انتخاب گلهای در بالکن مقاوم به سرما هستید که رشد خوبی داشته باشد، گل شاه پسند انتخابی درجه یک است. حتی ساقه آنها هم رشد خوبی دارد. سعی کنید این گل زیبا را در گلدان‌های آویز قرار دهید. زیرا با رشدشان جلوه‌ای فوق‌العاده به دیوارهای شما خواهند داد. گل شاه پسند بسیار مستحکم و مقاوم است. در برابر نور خورشید و کم آبی بسیار مقاوم است. گل شاه پسند دارای دارای گل‌هایی با اندازه و رنگ‌های مختلف است.

شناخت شرایط تراس و انتخاب گل و گیاهان مناسب:

قبل از خرید گل و گیاه برای تراس خود، بهتر است از شرایط تراس خود آگاه باشید. این که شرایط نور خورشید، رطوبت، عوامل محیطی و … بر تراس شما چگونه است. بهتر است این موضوع را بسنجید که تراس شما چه میزان وزن گل و گلدان را می‌تواند تحمل کند. دانستن این موضوع به شما در انتخاب نوع گلدان مانند سفالی، سنگی، پلاستیکی و … کمک می‌کند.

گیاهان یکساله معطر و ادویه‌ای:

این گیاهان در هر فصلی تازه و خوش بو و شاداب هستند. این گیاهان به فضای زیادی نیاز ندارند. اگر شرایط مکانی بالکن شما به گونه‌ای است که نور خورشید مستقیم به آن می‌تابد، گیاهانی مانند مریم گلی، آویشن، پیازکوهی و رزماری انتخابی درجه یک است.

باکن‌هایی هم که نورگیری خوبی ندارند، گشنیز، شوید، نعناع و جعفری گزینه‌ای بی نظیر هستند.

کالادیوم یا قلب مسیح:

این گلها هم بسیار برای تراس مناسب هستند. برگ‌های قلبی شکل و بنددار این گیاه حال و هوایی زیبا و خارق‌العاده به تراس شما می‌دهد. ارتفاع رشد در این گیاهان متفاوت است. برگ‌های خاص این گیاه به رنگ سبز، صورتی و رگه‌های قرمز است.

درختچه آندرومدا:

اگر شما جزء افرادی هستید که عاشق نگهداری گل و گیاه هستید، اما وقت کافی برای این کار ندارید آندرومدا بهترین گزینه است. در اوایل بهار شروع به رشد می‌کند و یک پوشش گیاهی خوب و خاصی را بوجود می‌آورد. شکوفه‌های صورتی رنگ آندرومدا حسابی دل شما را می‌برد. یادتان باشد که این گیاه زیبا برای رشد بهتر نیاز به خاک اسیدی دارد. در مناطق معتدل و نیمه گرمسیر هم به خوبی رشد می‌کند.

درختچه آزالیا:

اگر در منطقه زندگی شما بارندگی زیاد است، آزالیا را تهیه کنید. زیرا آزالیا مختص این مناطق است. این درختچه بسیار پرگل است. برای رشد بهتر هم نیاز به خاک مرطوب و اسیدی و نور کم دارد.

درختچه گلدار بروگمانسیا یا سرناگل:

این درختچه زیبا حتی در فصل‌های سرد هم همیشه سبز و زیبا است. گل‌های این درختچه زیبا شب هنگام بوی معطری را در فضا پخش می‌کنند. این درختچه‌های جذاب را به راحتی می‌توانید در گلدان هم رشد دهید. این گل و گیاهان مناسب تراس فضای بالکن شما را خاص تر می‌کند.

درختچه بودیا یا دم موشی یا بوته پروانه:

بوته‌های پروانه‌ای و پشمی این درختچه بسیار چشمگیر هستند. در مناطق معتدل و گرمسیر می‌توانید این درختچه را پرورش دهید. این درختچه خوشه‌های زیادی دارد که هر کدام پرگل می‌شوند. رنگهای بسیار متنوع و گونه‌های قد بلند و کوتاهی دارد. رشد این درختچه بسیار زیاد است به همین دلیل باید برای کوددهی و هرس کردن آن مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

گلهای مناسب بالکن در فصل های سرد

گل فضای بیرون:

بعد از معرفی گل و گیاهان و درختچه‌های مناسب تراس، نوبت به گل‌های فضای بیرونی می‌رسد. این گل ها را به راحتی می‌توانید در حیاط خانه خود هم بکارید. حتی باز هم برای تراس هم مناسب هستند. این گل ها با نور زیاد خورشید و یا نور کم، کم آبی و عوامل محیطی و … هم رشد می‌کنند.

آجوگا:

این نوع گلها که یکی از گلهای در بالکن مقاوم به سرما محسوب می شوند حتی در نبود نور کافی در سایه هم رشد خوبی دارند. خزنده و لبدیسی رونده نام های دیگر این گیاه است. این گیاه با رنگ‌های دلربا و نیاز به مراقبت کم بهترین گزینه برای فضای بیرونی است. این گل‌های جذاب را در بهار به رنگ آبی و صورتی خواهید دید. این گیاه یکساله بسیار در بین مردم پر طرفدار است.

گل سپر فارسی:

این گیاه خودش را با هر شرایطی وفق می‌دهد. یعنی نورکم یا زیاد باشد، هوا سرد و یا گرم باشد، رشد خودش را دارد. این گیاه بسیار مستحکم و مقاوم و پر شاخ و برگ است و بنابرین یکی از گلهای در بالکن مقاوم به سرما محسوب می شود. گل سپر فارسی حتما یکی از خاص ترین و زیباترین گل‌هایی است که می‌توانید دیده باشید.

رز صحرایی یا بیابانی یا آدنوم:

همانطور که از اسم این گل‌ها مشخص است این گل‌ها بسیار مقاوم نسبت به کمبود آب و خشکی و همچنین جز گلهای در بالکن مقاوم به سرما هستند. این گیاه شباهت به گیاه بونسای دارد. زیرا ساقه این گیاه هم مانند بونسای ضخیم است. همین ساقه ضخیم مخزنی برای نگهداری آب است. به همین دلیل هم مقاومت بالایی به خشکی دارد.

گل‌های پاییزی بالکن:

گل‌هایی که مناسب فصل پاییز و زمستان باشند، گیاهان گلدار هستند. این گیاهان در فصل پاییز شروع به شکوفه زدن می‌کنند. این گیاهان معمولا درجه حرارت پایین در فصل پاییز و زمستان و نور کم را تحمل می‌کنند. در واقع نیازی هم به نور مستقیم خورشید ندارند.

زنگ‌های مرجانی:

این گلها دارای رنگ های مختلف در گلبرگ‌ها و برگ‌های خود هستند و یکجورایی نامیرا هستند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای باغچه هستند. کافی است نوع ترکیب کردن آنها با گیاهان دیگر را بدانید. تا فضای تراس شما رویایی شود. ترکیب زنگ‌های مرجانی با گیاهانی مانند کدو و علف‌های تزیینی بی نظیر است. از این گل‌ها برای تزیینات دیوار هم استفاده کنید. البته نور زیاد خورشید و خاک اسیدی از نیازهای مهم و اساسی این گیاه است. رنگ‌های این گل زیبا صورتی، ارغوانی، آبی، قرمز و سفید است.

اگزالیس یا شبدر ایرلندی:

رشد این گیاه کاملا بی دردسر است. به راحتی در سایه و نور کم رشد می‌کند. ارغوانی، بنفش، گلبهی از رنگ‌های این گیاه زیبا است.

سوسن چشم سیاه:

این گل هم از آن دسته از گلهای خاص برای فصل پاییز و تراس است. مدت زمان گلدهی این گیاه از اواسط تابستان تا اواخر پاییز است. نسبت به خاک این گیاه کمی حساسیت به خرج دهید و زهکشی خوبی روی آن انجام دهید. خاک مرطوب و نور مستقیم خورشید از نیازهای این گیاه است. رنگ آن هم طلایی است.

نحوه آبیاری در فصول سرد

گیاهان را قبل از فرا رسیدن شب و سرما، خاک اطراف گیاهان خود را آبیاری کنید. خاک گرما را بهتر از زمان خشک شدن به دام می اندازد و به آرامی تبخیر می کند و هوای اطراف گیاهان را گرم می کند.

اگر هوا خیلی سرد است، آبیاری را متوقف کنید. چرا که سرما می تواند شرایط را برای گیاه با خاک مرطوب دشوار کند.

گلهای مقاوم به سرما

نحوه محافظت از گیاهان در برابر سرما

از یک لایه مالچ استفاده کنید

مالچ به عنوان عایق عمل می کند و گرما و رطوبت خاک را حفظ می کند. این ماده برای محافظت از سیستم های ریشه گیاهان در برابر سرما استفاده می شود. گاهی اوقات سرما چیزی نیست که به گیاه آسیب می رساند، بلکه چرخه یخ زدایی / ذوب در خاک تأثیر می گذارد و باعث “گرم شدن” گیاه می شود. به همین ترتیب ، خاک سرد به راحتی می تواند از جذب آب گیاه جلوگیری کند. صرف نظر از این دلیل، استفاده از یک لایه به ضخامت 2-3 سانتی متر مالچ به جلوگیری از بروز این مشکلات کمک خواهد کرد.

مالچ ساخته شده از گندم یا کاه به خوبی عمل می کند، زیرا پس از آماده شدن خاک مجدداً  می توانید آن را حذف کنید و گرمای خوبی را به دام می اندازید.

 

بیشتر بخوانید: نحوه نگهداری و آبیاری گل شمعدانی

 

کشیدن پلاستیک روی گلدان

گیاهان خود را بپوشانید. یک پتو قدیمی، پارچه یا پلاستیک را بر روی گیاهان بکشید. پوشش مناسب را انتخاب کنید و سپس آنرا با دقت پهن کنید تا به هیچ یک از برگها یا شاخه های گیاه شما آسیب نرسد. ممکن است شما نیاز به استفاده از چند قیم برای آن داشته باشید.

آن را در طول روز بردارید تا گیاهان از نور و هوا برخوردار شوند.

گلخانه بسازید

فقط انتخاب گلهای در بالکن مقاوم به سرما کافی نیست بلکه باید برای آنها نیز گلخانه تهیه نمایید. با خم کردن میله های باریک فلزی و وصل انتهای آنها به داخل زمین یک گلخانه ساده و موقتی ایجاد کنید. سپس پارچه یا پلاستیک مناسبی را روی گلخانه پهن کنید تا گیاهان را محصور کند. این کار گرما را حفظ و از یخ زدگی جلوگیری می کند و بهترین راه حل برای ایمن و گرم نگه داشتن گیاهان در زمستان است.

اطمینان حاصل کنید که گیاهان موجود در گلخانه از تهویه کافی برخوردار هستند.

منبع گرما را تأمین کنید.

اگر شما در حال گذر از یک دوره هوای بسیار سرد هستید که گیاهان شما قادر به زنده ماندن نیستند ، می توانید با دادن منبع گرما به آنها کمک کنید. اگر از منطقه ای نسبتاً بزرگ برای نگهداری از گیاهن برخوردار هستید، می توانید از یک بخاری استفاده کنید. هرگز منبع گرما را در تماس مستقیم با گیاهان یا مواد قابل اشتعال (مانند پوشش پارچه ای) قرار ندهید.

از منبع گرما در طول روز استفاده کنید تا تهویه لازم صورت گیرد و از گرمای بیش از حد جلوگیری شود.

 سخن آخر

در این مقاله با انواع گلهای در بالکن مقاوم به سرما یا گل های مناسب فصل زمستان آشنا شدید. فراموش نکنید که اگر با توجه به شرایط محیطی بالکن منزلتان ، گیاهان مناسب را انتخاب و خریداری کنید علاوه بر زیبا شدن فضای بالکن منزلتان بطور راحت‌تری می‌توانید از گیاهان مراقب کنید و آن‌ها را در زمان طولانی‌تری سرزنده تر نگاه دارید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

کیفیت خواب

20 نکته برای بهبود کیفیت خواب

آیا تا به‌حال برایتان پیش‌آمده حتی در شب‌هایی که به‌ اندازه‌ی کافی خوابیده‌اید باز صبح‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *