کریسمس در تهران؛ جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهران

به اعتقاد بسیاری از افراد، یکی از بزرگترین جشن‌های دنیا، مراسم کریسمس و آغاز سال نو میلادی است. در این زمان پیروان مذهب مسیحیت کوچه‌ها و خیابان‌ها را چراغانی می‌کنند و به تزیین درختان می‌پردازند. در ایران نیز با وجود دین رسمی اسلام، افراد بسیاری از جمله ارامنه عزیز، هر ساله این مراسم و جشن زیبا را برگزار می‌کنند. یکی از بزرگترین محل‌های برگزاری مراسم کریسمس، پایتخت کشور است. در خیابان‌های ارامنه نشین پایتخت، کریسمس به صورتی بسیار گسترده همراه با چراغانی‌ها و تزئینات متنوع برپا می‌شود. به خصوص جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهران که پر از شادی، سرزندگی و رنگ‌های چشم‌نواز است.

با مجله نیمه شب همراه باشد تا بیشتر با حال و هوای کریسمس در تهران آشنا شویم.

جشن کریسمس چه موقع برگزار می‌شود؟

کریسمس در تهران

جشن کریسمس در طی 12 روز از 25 دسامبر تا 6 ژانویه برگزار می‌شود. تاریخ 25 دسامبر مصادف با 5 دی ماه، میلاد حضرت عیسی مسیح و آغاز سال جدید میلادی است. 6 ژانویه نیز روز جشن «خاج شویان» است. این روز جشن شکل گرفتن خدا به صورت انسانی در کالبد حضرت عیسی مسسیح است.

کریسمس در تهران

اکنون کریسمس دیگر فقط یک جشن مذهبی نیست و پیروان ادیان مختلف در کنار مسیحیان، این رویداد جهانی را جشن می گیرند. در ایران نیز شروع زمستان و در آستانه سال نو میلادی، جشن کریسمس بهانه‌ای است برای شادی و سرور در کنار هموطنان مسیحی‌مان. درجشن کریسمس در تهران و دیگر شهرهای کشورمان، همه افراد در کنار هموطنان مسیحی و ارامنه عزیز به جشن و شادی می پردازند و به یکدیگر هدیه می‌دهند.

کریسمس در تهران

هموطنان مسیحی‌مان هرساله جشن کریسمس را برگزار می‌کنند و رنگ و بوی جشن و سرور را به شهرها و خیابان‌ها می‌بخشند. با اینکه بیشتر مسیحیان ایران، درشهرهایی مانند ارومیه، تبریز و اصفهان زندگی می‌کنند، اما جشن کریسمس در تهران نیز بسیار باشکوه و دیدنی برگزار می‌شود. همچنین در گذشته جشن کریسمس و تم کریسمس را فقط در خیابان‌های ارامنه نشین و مغازه‌های محله‌های ارمنی می‌دیدیم. اما اکنون محله‌های مختلف تهران در این شب‌ها پر از شور و شوق و جشن هستند و بسیاری از فروشگاه ها، با تم کریسمس به استقبال مشتریان خود می‌روند. کریسمس در تهران را در هر گوشه شهر می‌توان دید، به طوریکه جشن کریسمس به یک جاذبه گردشگری برای تمام مردم کشورمان تبدیل شده است.

کریسمس در تهران

جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهران

کریسمس در تهران

مسیحیان و ارامنه محله میرزای شیرازی هر ساله جشن باشکوه کریسمس را در این محله برگزار می‌کنند.  زمانی که در ایام کریسمس پا در خیابان میرزای شیرازی بگذارید، صدای خنده و هیجان مردم همه را به وجد می‌آورد و عطر و رنگ و نور و فضای دل‌انگیز این خیابان شما را مسخ خواهد کرد.

خیایان میرزای شیرازی به دلیل نزدیکی به کلیسای معروف سنت سرکیس مقدس در میان مسیحیان و ارامنه تهران اهمیت و جذابیت زیادی دارد. کلیسای سنت سرکیس از مهم‌ترین عبادتگاه‌ها و مراکز تجمع ارامنه تهران است. در ایام کریسمس مسیحیان با اعضای خانواده خود در مراسم کلیسا شرکت می‌کنند و از این رو شور و شوق جشن کریسمس در خیایان میرزای شیرازی را بیشتر از خیابان‌های دیگر می‌توان دید.

مخصوصا که علاوه بر کلیسای سنت سرکیس، کلیساها و فروشگاه‌های ارمنی معروف و زیاد دیگری در این خیابان و اطراف آن وجود دارد. مانند کلیسای انجیلی که در کوچه ارفع واقع در این خیابان قرار دارد. کلیسای پولس و مدرسه ارامنه ارس نیز در نزدیکی این خیابان هستند. همین مسئله باعث شده است کریسمس در خیابان میرزای شیرازی حال و هوای دیگری داشته باشید. به گونه ای که شور و شوق کریسمس در این خیابان همراه با درخت‌های تزئین شده، چراغانی‌ها رنگارنک و دیگر تزئینات جشن کریسمس لحظات شاد و مفرحی را پدید آورده است.

کریسمس در تهران

یکی دیگر از مکان‌های معروف خیابان میرزای شیرازی، علاوه بر مغازه‌های هزار رنگ و متنوع، مرکز موسیقی بتهوون است. این مرکز موسیقی که در سال 1332 افتتاح شد؛ قدیمی‌ترین فروشگاه موسیقی ایران است. این فروشگاه در حال حاضر علاوه بر فروش آلبوم‌ها و محصولات موسیقی و فرهنگی و فروش بلیط کنسرت، یک موزه موسیقی و گلخانه نیز هست. کافه این مجموعه از معروف‌ترین کافه های تهران است. همچنین یکی از پرشورترین مراکز خرید تهران در زمستان و زمان کریسمس در تهران، خیابان میرزای شیرازی است.

حالا که به بهانه جشن کریسمس در تهران، در مورد خیابان میرزای شیرازی صحبت کردیم، بد نیست در مورد موقعیت جغرافیایی آن نیز بدانیم.

موقعیت جغرافیایی و پیشینه خیابان میرزای شیرازی

از محله‌های ارامنه نشین تهران، می‌توان محله آرارات، مجیدیه، کریم خان، استاد نجات اللهی، سنایی و میرزای شیرازی را نام برد. یکی از مهم‌ترین این محله‌ها، محله سنایی و به خصوص خیابان میرزای شیرازی واقع در این محله است. خیابان میرزای شیرازی یا نادر شاه سابق، معدن اسباب‌بازی پایتخت نیز هست. در ماه دسامبر (ماه دی) ویترین تمام مغازه‌های خیابان میرزای شیرازی حال و هوای کریسمس دارند.

خیابان میرزای شیرازی در محله سنایی و منطقه 6 تهران واقع شده است. این خیابان از شمال به خیابان شهید مطهری و از جنوب به خیابان کریم خان متصل می‌شود. محله سنایی همان محله قدیمی بهجت آباد است. بهجت آباد پیش از سال 1300، یک روستای بسیار خوش آب و هوا و ییلاقی بوده است. بعد از سال 1300 این روستا توسط میرزایوسف مستوفی‌الممالک آشتیانی صدراعظم وقت ایران به شکل یک محله در پایتخت درآمد. مستوفی الممالک، این محله را به نام دختر خود، بهجت آباد نام‌گذاری کرد. بعدها این محله به نام محله سنایی تغییر نام داد.

خیابان میرزای شیرازی اکنون در مرکز تهران قرار دارد. اما هنوز هم بافت قدیمی خود را تا حدودی حفظ کرده است. در این خیابان ساختمان‌های قدیمی زیادی از دوران پهلوی به چشم می‌خورد.

بازار کریسمس در تهران

کریسمس در تهران

انواع شیرینی و شکلات، بوی قهوه، ریسه‌ها و چراغ‌های رنگارنگ، درخت‌های کریسمس پر رنگ و لعاب و انواع عروسک‌های بابانوئل زینت بخش بازار کریسمس در تهران است. کریسمس در خیابان میرزای شیرازی آنقدر داغ است که این خیابان به بازار کریسمس در تهران معروف شده است. آغاز سال نو میلادی باعث می‌شود که این خیابان به یک منطقه گردشگری تبدیل شود. نه تنها ارامنه بلکه تمام مردم پایتخت در فصل زمستان برای خرید یا گشت و گذار، سری به این خیابان می‌رنند. و در شب‌های جشن و شادی کریسمس شرکت می‌کنند.

رسومات کریسمس در تهران

کریسمس در تهران

یکی از رسوم مسیحیان در کریسمس، پخش کردن نان در خانه‌هاست. اهالی کلیسا در شب کریسمس، برای همه خانه‌ها نان می‌برند. زیرا حضرت مسیح در شام آخر، به حواریون خود نان برای خوردن داد. به همین دلیل نان به یک نماد مذهبی و مقدس در این شب تبدیل شده است.

یکی دیگر از رسوم کریسمس، تزیین درخت کاج است. ایده‌های درخت کریسمس را در مقاله « آموزش و ایده های جدید تزئین درخت کریسمس» بخوانید. در گذشته از درخت کاج طبیعی برای این کار استفاده می‌شده است. اما اکنون به دلیل مسائل محیط زیستی و آسیب نرساندن به درخت‌ها، از درخت‌های کاج مصنوعی برای تزیین استفاده می‌کنند. که امر بسیار پسندیده‌ای است.

و اما بابانوئل؛ کودکان در سراسر جهان هنوز هم به بابانوئل باور دارند. بابانوئل یا پاپانوئل یک افسانه و شخصیت داستانی در میان مسیحیان است. یک پیرمرد چاق با لباس قرمز و ریش سفید که سوار بر کالسکه‌ای پر از کادو‌های رنگارنگ بر فراز آسمان‌ها حرکت می‌کند. بابانوئل در شب کریسمس که همه به خواب رفته‌اند؛ به همه خانه‌ها سرزده و برای بچه‌ها هدیه ای در کنار درخت کریسمس می‌گذارد. این افسانه زیبا به یک سنت و رسم زیبا تبدیل شده است.

کریسمس در تهران

کلام آخر

با وجود این که در شهرها و محله‌های مختلف ایران جشن کریسمس برپا می‌شود، اما یکی از باشکوه‌ترین محله‌های برگزاری این مراسم، جشن کریسمس در خیابان میرزای شیرازی تهران است. پیشنهاد می‌کنیم حتما در این ایام، از نزدیک به تماشای این زیبایی و شکوه بروید و در شادی همدیگر سهیم باشید.

مجله نیمه شب نیز کریسمس و میلاد با شکوه حضرت مسیح را به تمام هموطنان عزیز مسیحی تبریک می‌گوید. امیدواریم سالی پر از نیکی، شادی و امید را پیش رو داشته باشید.

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی عاطفه عرفان

همچنین ببینید

کیفیت خواب

20 نکته برای بهبود کیفیت خواب

آیا تا به‌حال برایتان پیش‌آمده حتی در شب‌هایی که به‌ اندازه‌ی کافی خوابیده‌اید باز صبح‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *