تاریخچه جالب و شنیدنی برند آدیداس

آیا تاکنون به این موضوع که چگونه یکی از قدیمی ترین شرکت های ورزشی جهان، بنام آدیداس ، بیش از 70 سال ، همواره بیش از پیش تکامل یافته و بقای خود را در میان رقبا حفظ کرده؟ ما امروز در این مقاله از وب سایت نیمه شب ، به بررسی این موضوع و تاریخچه جالب و شنیدنی برند آدیداس خواهیم پرداخت امیدواریم که این موضوع ، نظر شما را به خود جلب کند.

برند آدیداس سابقه ای طولانی از نوآوری دارد و به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در صنعت لوازم ورزشی در سرتاسر جهان، فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته تا برندی جهانی را از آن خود کند.

تاریخچه جالب و شنیدنی برند آدیداس

تاریخچه آدیداس: 1949 – 1900

این شرکت ، ابتدا در شهر کوچک Herzogenaurach در بایرن آلمان متولد شد. آدولف (آدی) داسلر در سال 1900 در آنجا به دنیا آمد. او تحصیلات خود را به پایان رساند و دوره کوتاهی را در شغل نانوایی سپری کرد ، اما تصمیم گرفت از اشتغال در شغل نانوایی به عنوان یک شغل دائمی و طولانی مدت امتناع کند. وی پس از پایان جنگ جهانی اول و بازگشت از خدمت اجباری در ارتش ،از یک کفاش ، مهارت های کفاشی را آموخت و یک مغازه تجاری کوچک تعمیر کفش در پشت خانه خود افتتاح کرد.

اشتیاق آدی به ورزش باعث شد تا او شروع به آزمایش کفش های تخصصی برای ورزشکاران کند و در سال 1924 – همراه با برادرش رودولف – شرکت “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” (کارخانه کفش برادران داسلر) را رسما به ثبت رساند. آنها در ابتدا ، تعداد محدودی کفش های مخصوص دویدن میخ دار را برای ورزش تولید کردند. این کفش‌ها بود که به لینا رادکه ، دونده 800 متر بازی‌های المپیک 1928 آمستردام ، در کسب مدال طلا کمک کرد.

در المپیک جنجالی برلین در سال 1936، آدی داسلر با جسی اونز- دونده سرعتی نوظهور آمریکایی – ملاقات کرد. در حالی که شواهد قطعی نیست، شنیده ها حاکی از آن است که جسی با کفش های میخ دار مخصوص دویدن برادران داسلر مسابقه می دهد و چهار مدال طلا کسب می کند و چیزی که ما به طور قطع از این موضوع می دانیم این است که جسی پس از این رویداد با آدی داسلر در تماس مکرر قرار می گیرد و بعداً سفیر شرکت آدیداس می شود.

تجارت و روابط برادران داسلر در طول دوره جنگ جهانی دوم تحت فشار شدید قرار گرفت. این کسب و کار تقریباً زنده ماند، اما رابطه کاری آنها ادامه پیدا نکرد. آنها در سال 1948 موافقت کردند که شرکت خود را تقسیم کنند و کمی بعد به رقبای یکدیگر تبدیل شدند.

 

بیشتر بخوانید: برند رزا کلارا و تاریخچه و علت محبوبیت آن

تاریخچه آدیداس: 1949 – آغاز دوره شکل گیری نام پدر بنیانگذار آدیداس

در سال 1949، آدی شرکت جدید خود را به نام Adolf Dassler (adidas) Sportschuhfabrik به ثبت رساند. آدی داسلر سهم خود را از تقسیم شرکت گرفت و به دنبال رویای خود برای ساخت کفش های داسلر برای ورزشکاران رفت ، البته برادر وی نیز بعد از تقسیم شرکت و دریافت سهم خود ، به دنبال شکل دهی برند پوما رفت. در سال 1949، آدی پس از تشکیل شرکت خود ، برای اینکه محصولات خود را از رقبای خود متمایز کند، شروع به طراحی کفش های آدیداس با سه نوار دوخته شده در قسمت کناری آنها کرد. نام تجاری آدیداس با شکل خطوط سه تایی مورب متولد شد و آدی شروع به استفاده از این لوگو به عنوان علامت تجاری خود شرکت کرد. همسر آدی -کته- نیز با او در تجارت همکاری کرد و با هم آدیداس را در از دوره نوآوری و رشد رهبری کردند.

تاریخچه جالب و شنیدنی برند آدیداس

تاریخچه آدیداس: 1954 – معجزه برن

یکی از خلاقانه ترین محصولات آدیداس در دهه 1950 تولید کفش های فوتبال بود. وسواس آدی داسلر برای بهبود طراحی کفش فوتبالش باعث شد تا وی از نزدیک با تیم ملی فوتبال آلمان غربی ملاقات کند. او همراهی خود را با آنها ادامه داد تا آنها به فینال جام جهانی 1954 در برن سوئیس و به مصاف تیم مجارستانی که در اوایل مسابقات 8-3 آنها را شکست داده بود رسیدند. کفش های آدیداس که آلمان‌های غربی آنها را پوشیدند، نیمی از وزن چکمه‌های سنتی انگلیسی پوشیده شده توسط مجارها بود. مهمتر از همه، آن کفشها دارای گل میخ های قابل جابجایی بود که می توانست متناسب با شرایط آب و هوایی تغییر کند. بنابرین در زمینی خیس و گل‌آلود، کفش های آدیداس به آلمان‌های غربی کمک کرد تا دو گل را جبران کنند و یک پیروزی شوکه‌کننده در جام جهانی رقم بزنند. این رویدادی که در سراسر جهان از تلویزیون مشاهده شد، آلمان غربی را به این نقشه ورزشی فرو برد که با استفاده از کفش‌های آدیداس ، آنها را به نامی برند در سراسر جهان تبدیل کند.

تاریخچه آدیداس: 1967 – چیزی فراتر از کفش های آدیداس

در اواخر دهه 60، آدیداس تصمیم گرفت خط تولید خود را به پوشاک نیز بسط دهد. تا آن زمان ، لباس‌های ورزشی مفهوم جدیدی برای ورزشکاران نبود، اما در سال 1967 آدیداس با عرضه پوشاک ورزشی مد روز ، نقطه عطفی در تاریخ آدیداس شد و این سبک به سرعت در ایالات متحده محبوب شد تا جایی که مردم «معمولی» به شوق دویدن ، لباس ورزشی آدیداس می پوشیدند و لباس برند آدیداس را به برندی ماندگار تبدیل نمودند.

تاریخچه آدیداس: 1970 – تولید توپ های جام جهانی 

از زمان پیدایش این برند، آدیداس همیشه مترادف با فوتبال بوده است و تا پیش از سال 1970 و در حالی که فوتبالیست ها ، کفش ها و لباس های برند آدیداس در زمین به تن داشتند، توپ ها توسط شخص دیگری تولید می شد و در این سال ، آدیداس شروع به ساخت توپ های خود کرد و سپس توپ رسمی مسابقات جام جهانی 1970 مکزیک را در اختیار فیفا قرار داد که در این توپ برای اولین بار از یک سری پانل های سیاه و سفید استفاده شد. تولید این توپ ، یک رابطه چند دهه ای با فیفا را آغاز کرد و آدیداس از آن زمان تاکنون در هر جام جهانی توپ مسابقات را تولید کرده است.

 

بیشتر بخوانید: معرفی برند لورآل

 

تاریخچه آدیداس: 1978 – خداحافظ آدی

آدولف داسلر در 6 سپتامبر 1978 اندکی پیش از تولد 78 سالگی خود درگذشت. مردی که عشق به ورزش و روحیه کارآفرینی او به صنعت کالاهای ورزشی کمک بسیار کرد و معیار جدیدی را در لباس و کفش‌های ورزشی رقم زد. پس از مرگ ، آدی یک شرکت در حال شکوفایی را از خود به جا گذاشت که بعدها توسط همسرش کته و با حمایت پسرشان، هورست وارد انقلاب جدیدی شد.

تاریخچه جالب و شنیدنی برند آدیداس

تاریخچه آدیداس: – 2021-1978 تولدی دوباره

پس از مرگ آدی ، چندین سال همسر و فرزند وی در این زمینه فعالیت نمودند و پس از مرگ آنها نیز ، فعالیت این برند متوقف نگردید و به دلیل طرفداران بی شمار ، از گوشه و کنار جهان شاهد تولید محصولات متفاوتی از قبیل عطر ، ادکلن ، کیف ، اسپری ، بطری های آب و … از این برند گشتیم و به دلیل متقاضیان روز افزونی که این برند دارد هر روز شاهد افزایش پیشرفت ها و تنوع تولیدات این برند خواهیم بود.

سخن پایانی

یکی از دلایل محبوبیت و میزان فروش بالای محصولات آدیداس ، فروش اینترنتی آن ها در کنار فروش مستقیم است تا همه مردم دنیا از تمام نقاط بتوانند محصول ایده ال خود را از میان محصولات دارای تنوع بالا با قیمت مناسب انتخاب و تهیه نمایند ، امیدواریم تاریخچه این برند محبوب ، برای شما نیز جالب بوده باشد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

زیباترین و پرحاشیه ترین لباس‌های جشنواره فیلم ونیز 2022

هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از ۳۱ اوت (۹ شهریور) تا ۱۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *