تغییرات مهم در کنکور سراسری سال 1402

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی خبر داد و گفت امسال تغییرات مهم در کنکور سراسری سال 1402 اتفاق خواهد افتاد که یکی از آنها این است که از این سال کنکور دو بار برگزار می شود.
دکتر سعید رضا عاملی در حاشیه جلسه ۸۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: دستور این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بود و تصمیمات مهمی در این جلسه اتخاذ شد.
تغییرات مهم در کنکور سراسری سال 1402
وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۴۸ کنکور در ایران برگزار شده، خاطر نشان کرد: تصمیمات این جلسه مهمترین تصمیمات ۵۲ سال گذشته در زمینه کنکور به حساب می‌آید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبه اول مبنی بر این بود که در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود. تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم برگزار آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دانش آموزان ما برداشته شود و دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد. مصوبه چهارم این است که نتایج آزمونی که دانش آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش آموزان می‌توانند از نتایج آن  تا دو سال استفاده کنند.
دکتر عاملی اظهار کرد: مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه‌های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را  پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.
بیشتر بخوانید: رشته‌های برتر دانشگاه‌های سراسری
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با این رویکرد که اضطراب زدایی از جامعه داوطلبان کنکور مخصوصا در رشته‌های پر متقاضی انجام شود و هم اینکه سنجش با عمق بیشتری صورت بگیرد و فرد با سوالات کیفی که در طی دوره تحصیل در آموزش و پرورش با آنها رو به رو می‌شود و مورد سنجش قرار می‌گیرد.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که دانش آموز ۱۲ سال تحصیل می کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او در دانشگاه بروز داشته باشد. با طرح تاثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون این امکان فراهم می شود تا عمق یادگیری دانش آموز سنجش شود.
دکتر عاملی گفت: مرکز سنجش آموزش و پرورش این امکان را فراهم کرده که سوالات استاندارد شده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند و رشته‌هایی که پر داوطلب نیست بدون کنکور برای دانشگاه‌های مقصد خود اقدام کنند. در حال حاضر حدود ۱۷ درصد صندلی های دانشگاه ها بدون کنکور پر می شود و حدود ۱۳ درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دو مرحله ای است. این مصوبه از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود و در کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این مصوبه اعمال نخواهد شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بررسی سایر بخش‌های سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در جلسه بعد ادامه خواهد یافت.
تغییرات مهم در کنکور سراسری سال 1402
عاملی در پایان تاکید کرد که تصمیم اتخاذ شده محصول کار کارشناسی گسترده در دو سال گذشته است و تجربه موفق جهان و چالش‌های بزرگ ملی در حوزه سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است. طرح ساماندهی سنجش و پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه محصول توافق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و حضور موثر کارشناسان و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور است.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین با تاکید براینکه اجرای آزمون تماما هوشمند و بدون کاغذ از سال ۱۴۰۳ قطعی است گفت: براساس آن داوطلبان می توانند حداقل ماهی یکبار یا دو ماه یکبار در کنکور آزمایشی شرکت کنند و نمره هر کدام از آزمون‌ها از نظر داوطلبان بهتر باشد به عنوان نمره رسمی به سازمان سنجش اعلام کنند که این یکی از تغییرات مهم است که در مسیر کنکور سراسری 1402 اتفاق خواهد افتاد.
بیشتر بخوانید: راهنمایی کامل آزمون آیلتس (IELTS)
رئیس سازمان سنجش در خصوص تغییرات کنکور سراسری 1402 نیز گفت: ما در این زمینه دو قانون داریم؛ یک قانون مصوب سال 1392 مجلس است که در سال ۹۵ نیز اصلاح شد و برمبنای آن شورای سنجش و پذیرش تشکیل شد که تصمیمات مورد نظر کنکور را تصویب می کند و یک قانون نیز با عنوان مصوبه که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
وی ادامه داد: دو قانون فوق یعنی مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور ۱۴۰۲ با تعارضاتی همراه است چرا که مصوبه شورا به خصوص در بندآخر قوانین مجلس را ملغی اعلام می‌کند و به همین جهت  قرار است شورایعالی انقلاب فرهنگی اصلاحیه ای تدوین و توسط رئیس جمهور ابلاغ کند که در نهایت ما تلفیقی از مصوبه شورا ومجلس را برای سال آینده خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: ما به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردیم که طبق قانون باید مصوباتی که در حوزه کنکور تصویب می شود باید یک سال قبل از آزمون اطلاع رسانی شود بنابراین اگر مصوبه ابلاغ شود ما سه تغییر اساسی در کنکور آینده خواهیم داشت.اولین تغییر این است که در صورت اعلام مصوبه جدید زیرگروه ها از بین خواهد رفت و تاثیر گروه ها باید توسط آموزش و پرورش برنامه ریزی شود دوم اینکه ما دیگر در کنکور آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی نیز دوبار در سال برگزار می شود و در نهایت تاثیر سوابق تحصیلی نمرات سال دوازدهم به ۶۰ درصد خواهد رسید.
تغییرات مهم در کنکور سراسری سال 1402
وی تاکید کرد: قرار است اصلاحیه مصوبه فوق از سوی شورای انقلاب فرهنگی این هفته یا حداکثر تا هفته آینده به ما ابلاغ شود. در این صورت آزمونهای سال آینده بر مبنای تلفیقی این قوانین که جزئیات آن اعلام خواهد شد، برگزار می شود.
پورعباس یادآور شد: در آزمون سال ۱۴۰۳ نیز تحول اساسی رخ خواهد داد و شعار ما این است که آزمون بدون کاغذ برگزار کنیم. چرا که هزچه میزان هوشمندی یک آزمون بیشتر باشد آزمونی استاندارد، راحت‌تر و ایمن تر خواهیم داشت که البته ما در این زمینه یک مرکز نواوری و هوشمندسازی در سازمان سنجش ایجاد و جلساتی با معاونت علمی خواهیم داشت تا از پتانسیل های آزمون سازی شرکتهای دانش بنیان استفاده کنیم.
وی افزود: امیدوار هستیم فرآیندهای آزمون هوشمند امسال طراحی، کدنویسی، اجرا و تست شود تا در این صورت بخشی از آزمونهای ۱۴۰۲ و تمام آزمون ۱۴۰۳ به صورت هوشمند و بدون کاغذ برگزار شود.
دکتر پورعباس تاکید کرد: ممکن است ما در سال ۱۴۰۳ به صورت ماهیانه یا دو ماه یکبار یک آزمون آزمایشی داشته باشیم تا داوطلبان با سوالات آزمون آشنا شوند. اما قطعا دو آزمون رسمی نیز خواهیم داشت که داوطلبان بنابر اختیار خود می توانند نمره یکی از آزمونها و حتی آزمون آزمایشی را به عنوان آزمون واقعی خود اعلام کنند. همچنین نمره کسب شده داوطلبان دو سال اعتبار خواهد داشت .
وی در خصوص طراحی بانک سوال آزمونها نیز گفت: در واقع نحوه پایش و ممیزی کردن سوالات در کنکور سال ۱۴۰۳ با فرآیند جدیدی انجام می شود و ما پورتالی را طراحی خواهیم کرد که اساتید و معلمان با تجربه بتواند سوالات خود را به صورت الکترونیکی کسب کنند و بعد از پایش این سوالات هیات ممیزی سوالاتی را انتخاب و به بانک سوالات اضافه می کند البته سوالات انتخابی قبل از استفاده تست خواهند شد و بعد در بانک سوالات می‌نشینند.
آزمون
وی ادامه داد: سوالات آزمون الکترونیکی به شکل هوشمند طراحی می شوند و بعد از آزمون مجددا به مخزن برمی گردند یعنی دیگر ما سوالات را پخش نمی کنیم. ضمن اینکه به سمتی می رویم که هم سوالات متنوع باشد و هم اینکه ممکن است ما علاوه بر سوالات ۴ گزینه ای سوالات چند گزینه ای هم داشته باشیم که هر سوال چند پاسخ صحیح داشته باشد.
وی در پایان گفت: پیش بینی ما این است در آزمون الکترونیکی هر سال بیش از ۵۰۰ هزار داوطلب شرکت داشته باشند و پذیرش‌ها نیز  از مهر ماه اتفاق خواهد افتاد که اگر قانونی در تغییر پذیرش‌ها صورت بگیرد ما آن را اعلام خواهیم کرد.
 تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه است؟
براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، سهم ۶۰ درصد ارزیابی توانایی داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ به دوره تحصیلی دبیرستان منتقل می‌شود.
درباره تاثیر ۶۰ درصدی معدل در کنکور، عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفته است: هرچه به ما ابلاغ شود اجرا می‌کنیم، هنوز اصلاحات از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی ابلاغ نشده است، اصلاحات صورت گرفته به محض ابلاغ به اطلاع داوطلبان نیز می‌رسد.
پورعباس گفته است که طبق قانون باید از یک سال قبل از برگزاری هر کنکور قوانین به داوطلبان اعلام شود، از همین رو برای کنکور ۱۴۰۲ نیز قوانین زودتر اعلام می‌شود تا تکلیف داوطلب مشخص شود.
جمع بندی
به طور کلی تغییرات کنکور سراسری 1402 عبارتند از:
_امتحان دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ برگزار نمی‌شود
_ تاثیر قطعی معدل به صورت ۶۰ درصد است
_ زیرمجموعه‌ها حذف می‌شوند
_ کنکور ۲ بار در سال برگزار می شود
همچنین یکی از تغییرات کنکور سراسری 1402 (که البته به صورت رسمی از سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود)این است که برای برگزاری آزمون به صورت الکترونیک برنامه ریزی شده است اما برگزاری کنکور هوشمند برای سال ۱۴۰۳ نهایی می‌شود و در سال ۱۴۰۲ چند آزمون به صورت هوشمند برگزار می‌شود تا تست‌های نهایی صورت گیرد.
طبق مصوبه جدید نمره آزمون تا ۲ سال اعتبار دارد بنابراین مکانیسم طراحی سوالات نیز متفاوت است.
FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

فیلم گرفتن از صفحه آیفون

گوشی آیفون با سیستم عامل ios11 و بالاتر از آن به ابزار ضبط نمایشگر که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.