تکنولوژی 5G چیست و چه مزایایی دارد؟

5G

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)

نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی با سرعت بسیار بالا. هم‌اکنون جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم (4G) فعلی ارائه شده‌است. طیف فرکانسی نسل پنجم شامل موج‌های باند بالا (بالای ۶ گیگاهرتز)، باند متوسط(۲ تا ۴.۵ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳ گیگاهرتز) است. باند پایین فرکانسی نسل ۵ مشابه نسل چهارم است.

در ایران، نسل پنجم شبکه تلفن همراه را گاهی به اشتباه «نسل پنجم اینترنت» می‌گویند.

5G نسل پنجم فناوری بی سیم است. اما کاربران این فناوری را به عنوان یکی از سریعترین و قوی ترین فن آوری هایی که جهان تاکنون دیده است می شناسند.

تاریخچه

در اوایل ۲۰۱۲، اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعهٔ تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فراتر از آن (IMT-2020) آغاز کرد. در نتیجه یک مسابقهٔ جهانی برای تعیین نسل پنجم (5G) شبکهٔ موبایل رسماً شروع شد. در سه سال بعد، این نسل شروع به شکل‌گیری کرد.

ایرانسل در حال حاضر این کار را انجام داده است.

همراه اول نیز در تاریخ 10اسفند سال 1399 اولین سایت 5Gخود را در تهران راه اندازی کرد.

اینترنت 5G چه میکند و چرا انقلابی است؟

5G کارهایی بیش از بهبود قابل توجه اتصال به شبکه شما انجام خواهد داد. این فرصت های جدیدی را فراهم می کند ، و ما را قادر می سازد راه حل های پیشگامانه ای را در سراسر جامعه ارائه دهیم.
میلیاردها دستگاه متصل را تصور کنید که برای کاهش تصادفات جاده ای در زمان واقعی اطلاعات را جمع آوری و به اشتراک می گذارند. یا برنامه های نجات دهنده زندگی که به لطف اتصالات تضمینی بدون تاخیر می توانند پرواز کنند. یا خطوط تولید آنقدر پیش بینی کننده هستند که می توانند از وقفه ها قبل از وقوع به خوبی جلوگیری کنند.
نیازی به تصور نیست ما در حال انجام آن هستیم.

اینترنت 5G چگونه کار میکند؟

اینترنت نسل 5

فناوری 5G پیشرفت هایی را در معماری شبکه به شما معرفی خواهد کرد. 5G New Radio ، استاندارد جهانی برای یک رابط هوای بی سیم 5G با توانایی بیشتر طیف های مورد استفاده در 4G را پوشش می دهد. آنتن های جدید از فناوری موسوم به MIMO عظیم (ورودی چندگانه ، چندین خروجی) استفاده می کنند. چندین فرستنده و گیرنده را قادر می سازد داده های بیشتری را همزمان انتقال دهند. اما فناوری 5G محدود به طیف رادیویی جدید نیست. این شبکه برای پشتیبانی از یک شبکه همگرا ، ناهمگن و ترکیب فناوری های بی سیم مجاز و غیر مجاز طراحی شده است. با این کار پهنای باند موجود برای کاربران اضافه خواهد شد.

معماری های 5G بسترهای نرم افزاری تعریف شده ای هستند که در آنها عملکرد شبکه از طریق نرم افزار و نه سخت افزار مدیریت می شود. پیشرفت در مجازی سازی. فناوری های مبتنی برابر و فناوری اطلاعات و اتوماسیون فرایندهای تجاری، معماری 5G را قادر می سازد چابک و انعطاف پذیر باشد و دسترسی کاربر را در هر زمان و هر مکان فراهم کند. شبکه های 5G می توانند ساختارهای زیر شبکه تعریف شده توسط نرم افزار را ایجاد کنند که به عنوان برش های شبکه شناخته می شوند. این برش ها مدیران شبکه را قادر می سازد عملکرد شبکه را بر اساس کاربران و دستگاه ها تعیین کنند.

5G همچنین از طریق اتوماسیون مجهز به یادگیری ماشین (ML) تجارب دیجیتالی را افزایش می دهد. تقاضای زمان پاسخ در کسری از ثانیه (مانند آنهایی که برای اتومبیل های خودران هستند) نیاز به شبکه های 5G دارد تا اتوماسیون با ML و در نهایت ، یادگیری عمیق و هوش مصنوعی (AI) را ثبت کنند. تأمین خودکار و مدیریت فعال ترافیک و خدمات هزینه زیرساخت را کاهش می دهد و تجربه متصل را افزایش می دهد.

توانایی های اینتنت نسل پنجم

5G با همان فرکانس های رادیویی که در حال حاضر برای تلفن های هوشمند شما ، در شبکه های Wi-Fi و ارتباطات ماهواره ای استفاده می شود ، کار می کند ، اما فناوری را قادر می سازد پیشرفت های بسیار بیشتری داشته باشد.
فراتر از اینکه بتوانید یک فیلم کامل HD را در عرض چند ثانیه روی تلفن خود بارگیری کنید (حتی از یک استادیوم شلوغ) ، 5G در واقع مربوط به اتصال همه چیز در همه جا است – به طور مطمئن ، بدون تأخیر – بنابراین مردم می توانند همه چیز را در زمان واقعی اندازه گیری ، درک و مدیریت کنند.
این پتانسیل بسیار زیادی دارد – و با هم ، ما آن را به سطح بعدی خواهیم برد.
آیا کنجکاو هستید که بیشتر در مورد این فناوری و معنای آن برای شما بدانید؟ ما را در یک سفر عمیق دنبال کنید ، و تفاوت های 5G و 4G را توضیح دهید.

تفاوت نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه با 5G چیست؟

اینترنت

نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه 1G ، 2G ، 3G و 4G هستند.

نسل اول – 1G
1980s: 1G صدای آنالوگ را تحویل داد.

نسل دوم – 2G
اوایل دهه 1990: 2G صدای دیجیتال را معرفی کرد (به عنوان مثال دسترسی چندگانه CDMA- Code Division).

نسل سوم – 3G
اوایل دهه 2000: 3G داده تلفن همراه را به ارمغان آورد (به عنوان مثال CDMA2000).

نسل چهارم – 4G LTE
سالهای 2010: 4G LTE دوران پهنای باند موبایل را آغاز کرد.

1G ، 2G ، 3G و 4G همگی به 5G منتهی شدند که برای ایجاد اتصال بیشتر از گذشته در نظر گرفته شده است.

5G یک رابط هوایی یکپارچه و با توانایی بیشتر است. این با ظرفیت گسترده طراحی شده است تا بتواند تجارب کاربر نسل بعدی را فراهم کند ، مدل های جدید استقرار را تقویت کند و خدمات جدیدی ارائه دهد.

5G با سرعت بالا ، قابلیت اطمینان برتر و تأخیر ناچیز ، اکوسیستم تلفن همراه را به قلمروهای جدیدی گسترش می دهد. 5G بر هر صنعت تأثیر می گذارد ، حمل و نقل ایمن تر ، مراقبت های بهداشتی از راه دور ، کشاورزی دقیق ، تدارکات دیجیتالی – و موارد دیگر – را به واقعیت تبدیل می کند.

اینترنت نسل پنجم انقلابی در زمینه ارتباطات برپا کرد که همه را حیران نموده. آیا این تکنولوژی آخرین نسلش خواهد بود؟. احتمالاََ خیر. دنیا مدام در حال گسترش علم است و تصورات ما همیشه در حال تغییر. پس سعی کنید جزوی از این تغییر باشید.

 

همچنین بخوانید بلاکچین چیست و چگونه کار میکند؟

برای آگاهی بیشتر در زمینه  اخبار علمی و فناوری، میتوانید از اینجا به صفحه علم و تکنولوژی سایت نیمه شب مراجعه نمایید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

گوشی سامسونگ

لیست قیمت گوشی سامسونگ

سامسونگ بدون شک بزرگ ترین نام در دنیای اندروید است و اگر قصد خرید یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *