10 دانشگاه برتر ایران

در ایران دانشگاه های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها برترین دانشگاه های کشور محسوب می شوند که در ادامه مطلب به معرفی 10 دانشگاه برتر ایران خواهیم پرداخت تا در زمان انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه بتوانید انتخاب صحیح تری داشته باشید.

لازم به ذکر است که ایده اولیه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان توسط دانشگاه شانگهای جیاتانگ در سال ۱۹۹۸ پایه‌گذاری گردید و پس از آن به معرفی دانشگاه های برتر کشوری پرداخته شد.

مبنای تقسیم بندی دانشگاه های برتر ، دانشگاه های دریافت کننده جایزه نوبل و همچنین دانشگاه‌هایی که دارای تعداد زیادی مقاله‌های نمایه شده در نمایه گسترده استنادی علوم هستند می باشد.

10 دانشگاه برتر ایران

۱- دانشگاه تهران|10 دانشگاه برتر ایران

در بین شمار زیاد دانشگاه های کشور همیشه نام “دانشگاه تهران” در رتبه اولین ها بوده و می باشد. “دانشگاه تهران” در رتبه بندی های جهانی در سال های اخیر همیشه در رتبه اول در داخل کشور و رتبه 200 تا 500 رتبه بندی های برترین دانشگاه های جهان قرار داشته است. دلیل برتری این دانشگاه از یک سو سطح علمی بالای اساتید و از سوی دیگر دانشجوهای برتر علمی که اغلب این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند می باشد.

از لحاظ تعداد و کیفیت مقالات داخلی و جهانی، این دانشگاه از جمله اولین ها در کشور می باشد.بنیان این دانشگاه در سال 1313 هجری شمسی گذاشته شده است. در حال حاضر این دانشگاه بیش از 25 دانشکده و نزدیک به 10 پردیس در سطح شهر تهران و تعداد زیادی پژوهشکده علمی را در زیر مجموعه خود گنجانده است.

در سال 1310 از طرف وزیر وقت تعدادی برای تحقیق و آشنایی برای تاسیس دانشگاه به کشور های “آمریکا” و “فرانسه” فرستاده شده و پس از تحقیقات لازم مقدمات تاسیس دانشگاه البته نه در حد دانشگاه کنونی را فراهم کرده. در سال 1313 هجری شمسی “دانشگاه تهران” در زمین های “پردیس جلالیه تهران” (نزدیک به پارک لاله کنونی) و پس از مخالفت های بسیار بر سر محل احداث دانشگاه و انتخاب آن تاسیس گردید.

۲- دانشگاه صنعتی امیر کبیر

دانشگاه صنعنی امیر کبیر یکی دیگر از 10 دانشگاه برتر دنیا می باشد.

دانشگاه صنعتی “امیر کبیر” در شهر “تهران” و در سال 1337 به عنوان دانشگاهی صنعتی و فنی تاسیس شد. البته این دانشگاه به دلیل اینکه قسمتی از آن به هنر سرای عالی متعلق است، سال تاسیس آن را 1307 می دانند. دانشگاهی که همیشه در رتبه بندی های داخلی بین چند دانشگاه برتر کشور و در سال های اخیر نیز خوشبختانه در رتبه بندی های جهانی به شمار آمده است.

دانشگاهی فنی و متشکل از اساتید داخلی و تحصیل کردگان دانشگاه های سطح اول دنیا در کنار دانشجویان نخبه ای که این دانشگاه را برای بروز نبوغ خود انتخاب کرده اند.

10 دانشگاه برتر ایران

از ویژگی های این دانشگاه، مهد انجام و تحقیقات پروژه های ملی داخلی و زیر ساختی کشور از جمله ساخت فضاپیما ها و ابر رایانه های کشور و حتی هواپیما های مسافربری داخلی می باشد. بسیاری از مسئولان کشور در سال های اخیر فارق التحصیلان و اساتید این دانشگاه می باشند.

۳- دانشگاه علوم پزشکی تهران|10 دانشگاه برتر ایران

طبیعی است که نتوان به صورت قاطعانه دانشگاهی را در رتبه بالاتر یا پایین تر از دیگری در داخل کشور قرار داد، این رتبه بندی ها سالانه و حتی ماهانه توسط موسسات مختلفی انجام می گیرد. دانشگاه ها هر کدام گاهی در یک ضمینه و گرایش رتبه حائز اهمیتی کسب می کنند.

دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز از جمله دانشگاه های برتر کشور و جهان در ضمینه پزشکی می باشد. این دانشگاه که بازمانده مدرسه طب موسسه “دارالفنون” تهران می باشد از قدیمی ترین دانشگاه ها در حوزه پزشکی می باشد که تا سال 1303 در دارالفنون پابرجا بوده و در سال 1316 به محل کنونی خود جابجا شد.

این دانشگاه با ارزش بیش از 10 دانشکده را در دل خود جای داده و تعداد 16 بیمارستان را در زیر مجموعه خود دارد. تماس و ارتباط با مراکز درمانی در امریکا و اروپا از طریق این دانشگاه انجام می پذیرد.

۴- دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف در سال 1344 با نام دانشگاه صنعتی “آریا مهر” تاسیس گردید. این دانشگاه در سال 1358 و پس از انقلاب شکوهمند اسلامی نام خود را به “دانشگاه صنعتی شریف” ( به دلیل یکی از دانشجویان تاثیر گذار خود به نام “مجید شریف واقفی”) تغییر داد. دانشگاهی که همه ساله از بین نفراتی با بالاترین رتبه دانشجویانی با استعداد را پذیرش می کند.

دانشگاهی فنی که کمتر دانشگاهی در کشور از لحاظ فنی همتراز با آن می باشد. این دانشگاه از دو جهت شناخته شده است، یکی برگزاری مسابقات جهانی در رشته های فنی و مهندسی و رتبه آوری در آن ها و دیگری دانش آموختگان آن که همه ساله به کشور های آمریکایی و اروپایی رفته و ادامه تحصیل خود را در آنجا می گذرانند.

۵- دانشگاه تربیت مدرس|10 دانشگاه برتر ایران

دانشگاه تربیت مدرس یکی دیگر از 10 دانشگاه برتر دنیا می باشد.این دانشگاه تنها دانشگاه تربیت کننده دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. این مدرسه عالی از سال 1360 فعالیت خود را آغاز کرده و با هدف تربیت اعضا هیات علمی دانشگاه ها پا به عرصه دانشگاهی گذاشت.

در سال های 1392 و همچنین 2012 توانست رتبه های دوم و سوم را در بین دانشگاه ای ایران کسب کند. بیش از 50 تن از مقامات کشوری در سال های اخیر تربیت یافته این دانشگاه بوده اند. از وزیر گرفته تا نمایندگان مجلس و مقامات عالی رتبه حال حاضر و دولت های گذشته همه افتخار این را داشته اند که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

10 دانشگاه برتر ایران

۶- دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعنی اصفهان بزرگترین دانشگاه کشور از لحاظ وسعت می باشد و یکی از 10 دانشگاه برتر دنیا می باشد. این دانشگاه در نزدیکی “خمینی شهر” اصفهان در 5 کیلومتری “اصفهان” واقع شده است.در شهر “اصفهان” دو دانشگاه تراز اول کشوری قرار دارد، یکی دانشگاه صنعتی و دیگری دانشگاه اصفهان. دانشگاه صنعتی اصفهان در سال 1356 با نام دانشگاه “آریامهر” شروع به فعالیت کرد و الگوی اولیه خود را از دانشگاه “ام ای تی” امریکا گرفته است.

دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته های فنی و مهندسی و علوم پایه از پیشتازان دانشگاهی در ایران بوده است. تا جایی که در سال های اخیر بین 4 دانشگاه در ضمینه تولید علم در کشور قرار گرفته است.

۷- دانشگاه علم و صنعت ایران|10 دانشگاه برتر ایران

دانشگاه علم و صنعت واقع در “تهران” که به گفته بسیاری از اندیشمندان، اولین موسسه آموزشی ایران می باشد که در سال 1308 پایه گذاری شد، می باشد. دانشگاهی که در سال 2016 توانست در رتبه اول دانشگاه های کشور طبق رتبه بندی “تایمز” به خود اختصاص دهد.

۸- دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز دومین دانشگاه از لحاظ وسعت در کشور و بین 3 تا 5 دانشگاه برتر در گزارش سالانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد. دانشگاه “شیراز” در میان دانشگاه های کشور در رشته فنی و مهندسی از جمله دانشگاه های مادر کشور به حساب می آید. دانشگاهی قدیمی که در سال 1325 هجری شمسی با نام دانشگاه “پهلوی” شروع به فعالیت کرده و مستقیما زیر نظر دانشگاه “پنسیلوانیا امریکا” به فعالیت خود ادامه داد.

۹- دانشگاه فردوسی مشهد|10 دانشگاه برتر ایران

در سال 1328 هجری شمسی دانشگاه مشهد به طور رسمی از آموزشگاه عالی به دانشگاه تبدیل یافت.

10 دانشگاه برتر ایران

دانشگاه “مشهد” که در سال 1353 به “دانشگاه فردوسی مشهد” تغییر نام داد سومین دانشگاه ایران از 10 دانشگاه برتر دنیا و ازقدیمی ترین دانشگاه های کشور می باشد. دانشگاهی که همه ساله در برخی رشته ها حرفی در میان دیگر دانشگاه های کشور برای گفتن داشته است.

۱۰- دانشگاه شهید بهشتی تهران

دانشگاه شهید بهشتی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دولتی ایران در میان 10 دانشگاه برتر دنیا می باشد که در منطقهٔ اوین، غرب ولنجک و شرق درکه در شمال غربی شهر تهران واقع شده‌است.دانشگاه شهید بهشتی دارای ۱۹ دانشکده، ۳ پردیس و ۱۶ پژوهشکده و مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی است. در حال حاضر سعدالله نصیری قیداری رییس این دانشگاه می باشد.

این دانشگاه در سال ۱۳۳۸ با نام دانشگاه ملی ایران به‌دستور محمدرضا پهلوی و توسط علی شیخ‌الاسلام تأسیس شدو تا پیش از سال ۱۳۶۲ با این نام خوانده می‌شد. علی‌رغم افتتاح رسمی در اسفندماه ۱۳۳۹، پذیرش دانشجو در مهر ۱۳۳۹ و توسط دانشکده‌های معماری و شهرسازی و علوم بانکداری که اولین دانشکده‌های دانشگاه بودند انجام شد. در خرداد ۱۳۶۲ ستاد انقلاب فرهنگی با تغییر نام دانشگاه از «دانشگاه ملی ایران» به «دانشگاه شهید بهشتی» موافقت کرد.

سخن پایانی

در انتها باید اذعان داشت که دانشگاه تهران در بین دانشگاه­های جامع، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز در بین دانشگاه ­های هنر، دانشگاه علوم پزشکی تهران در بین دانشگاه­های علوم پزشکی کشور و پژوهشگاه دانشهای بنیادی در بین پژوهشگاه­های کشور حائز رتبه نخست هستند.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ضبط فیلم از صفحه نمایش

آموزش روش‌های ضبط فیلم از صفحه نمایش دسکتاپ

تصور کنید باید به کسی نشان دهید که چگونه به یک حساب آنلاین وارد شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *