واژینیسموس چیست و چگونه قابل درمان است؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که واژینیسموس چیست و چگونه قابل درمان است؟ پرداخته خواهد شد. واژینیسموس نوعی کشش غیر ارادی واژن است که افراد آن را در شروع رابطه جنسی ، هنگام قرار دادن تامپون یا هنگام معاینه لگن تجربه می کنند. واژینیسموس می تواند رابطه جنسی را دردناک (دیسپارونی) کند. کگل ، تمرینات گشاد کننده واژن و درمان رفتاری شناختی (CBT) مواردی هستند که می توانند به شل شدن ماهیچه ها و جلوگیری از اسپاسم کمک کنند.

واژنیسموس چیست و چگونه قابل درمان است؟

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس کشش یا انقباض غیر ارادی ماهیچه های اطراف واژن است. این اسپاسم عضلانی ناخواسته زمانی رخ می دهد که چیزی مانند آلت تناسلی ، انگشت ، تامپون یا ابزار پزشکی – سعی در نفوذ به مهبل داشته باشد. اسپاسم ممکن است کمی ناراحت کننده یا بسیار دردناک باشد.

واژینیسموس چقدر شایع است؟

حال که دانستیم واژینیسموس چیست لازم است که با میزان شیوع آن آشنا شویم. میزان مبتلایان مشکل واژینیسموس دقیق مشخص نیست چرا که بسیاری از مردم ممکن است از مطرح نمودن این مشکل با ارائه دهندگان خدمات درمانی امتناع کنند اما برای درمان این مشکل باید خجالت را کنار گذاشت.

افراد چه زمانی ممکن است دچار واژینیسموس شوند؟

علائم واژینیسموس ممکن است در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی هنگامی که فرد برای اولین بار رابطه جنسی برقرار می کند ظاهر شود. این وضعیت همچنین می تواند زمانی که فرد سعی می کند برای اولین بار تامپون را وارد مهبل خود کند یا معاینه لگنی انجام دهد پدیدار گردد.

برخی از زنان ممکن است در اواخر عمر دچار واژینیسموس می شوند. به طوری که آنها پیش از آن ، هیچ گاه با این مشکل روبرو نبودند اما در اواخر عمر به طور ناگهانی با این اسپاسم یا ناراحتی روبرو می شوند. برخی زنان هم هستند که فقط در زمانهای خاصی مانند حین رابطه جنسی با این مشکل روبرو می شوند. بنابرین واژینیسموس در هر مقطع سنی که روی دهد باید به فکر درمان قطعی آن بود.

بیشتر بخوانید : تنظیم هورمون های تولید مثل چگونه است؟

علت واژینیسموس چیست؟

متخصصان مراقبت های بهداشتی دقیقا مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد دچار واژینیسموس می شوند اما این عارضه می تواند باعث بروز مشکلات جسمی ، روانی و جنسی شود. همچنین عفونت های مثانه ، UTI ها و عفونت های مخمری می توانند درد واژینیسموس را بدتر کنند.

واژنیسموس چیست و چگونه قابل درمان است؟

عواملی که ممکن است باعث ایجاد واژینیسموس شوند عبارتند از:

اختلالات اضطرابی
صدمات زایمان
جراحی های قبلی
ترس از رابطه جنسی یا احساسات منفی در مورد رابطه جنسی که این ممکن است به دلیل قرار گیری در معرض سوء استفاده جنسی ، تجاوز یا ضربات باشد.

چه شرایطی شبیه واژینیسموس است؟

اگر برخی از مشکلات شبیه واژینیسموس را دارا هستید دلیل بر مبتلا بودن شما به واژینیسموس نیست و ممکن است تنها علائمی شبیه آن باشد. مشکلاتی که می توانند علائمی شبیه واژینیسموس ایجاد کنند عبارتند از:

آتروفی واژن: کمبود میزان استروژن پس از یائسگی که باعث نازک شدن و خشک شدن دیواره واژن می شود (آتروفی واژن).
وستيبوليت ولور (وستيبولودينيا تحريك شده): که اين حالت باعث رابطه جنسي دردناک (ديسپارونيا) مي شود.

علائم واژینیسموس چیست؟

علائم واژینیسموس عبارتند از:

ناراحتی یا درد هنگام دخول به واژن
ناتوانی در رابطه جنسی یا در هنگام معاینه لگن به دلیل اسپاسم یا درد عضلات واژن
رابطه جنسی دردناک

توجه : در صورت داشتن رابطه جنسی دردناک یا ایجاد درد در هنگام قرار دادن تامپون ، باید به پزشک مراجعه کنید زیرا این احساسات طبیعی نیست.

واژینیسموس چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های ویژه شما ابتدا در مورد علائم و سابقه پزشکی و جنسی شما سوال می کند. معاینه لگن می تواند به رد سایر مشکلات یا تایید وجود اسپاسم عضلانی کمک کند.

واژینیسموس چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

درمان واژینیسموس بر کاهش رفلکس ماهیچه ای که باعث کشش آن می شود ، متمرکز است. سیر درمان همچنین نگرانی ها یا ترس هایی را که در واژینیسموس نقش دارند ، برطرف می کند ، بنابرین برای درمان مشکل واژینیسموس ، متخصصین ممکن است تمرینات لگنی را به شما توصیه کنند.

مراقبین حوزه سلامت ممکن است یک یا چند مورد از درمان های زیر را توصیه کنند:

درمان موضعی: که تجویز لیدوکائین موضعی یا کرم های ترکیبی است که ممکن است به رفع درد ناشی از این بیماری کمک کند.

فیزیوتراپی کف لگن: پزشک فیزیوتراپ برای رفع این مشکل به شما آموزش می دهد که چگونه عضلات کف لگن خود را شل کنید.

درمان اتساع واژن: گشادکننده های واژن دستگاه هایی لوله ای شکل هستند که اندازه های مختلفی دارند. هدف اصلی آنها کشش واژن است.

پزشکان در افراد مبتلا به واژینیسموس از گشاد کننده ها برای راحتی بیشتر و حساسیت کمتر به دخول استفاده می کنند.

نکته : در این نوع درمان، پزشک شما ابتدا از کرم بی حسی موضعی خارج واژنی استفاده می نماید تا دخول راحت تر شود.

درمان شناختی رفتاری (CBT): CBT به شما کمک می کند تا بفهمید که افکار شما چگونه بر احساسات و رفتارهای شما تأثیر می گذارد.

این یک درمان موثر برای رفع اضطراب ، افسردگی و اختلالات استرسی پس از سانحه (PTSD) است.

درمان جنسی: در این روش درمانی ، درمانگران جنسی با زوج ها همکاری می کنند تا به آنها کمک کنند تا از روابط جنسی خود لذت ببرند.

واژنیسموس چیست و چگونه قابل درمان است؟

واژینیسموس چه عوارضی دارد؟

حال که دانستیم واژینیسموس و درمان آن چیست لازم است که با عوارض آن آشنا شویم. واژینیسموس می تواند بر زندگی جنسی و روابط افراد با شریک زندگی آنها تأثیر بگذارد. این عامل همچنین می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و منجر به افزایش اضطراب شود. همچنین اگر جز افرادی هستید که در حال تلاش برای باردار شدن اند ، واژینیسموس ممکن است روند بارداری شما را با چالش های بیشتری مواجه کند.

چگونه می توان از واژینیسموس جلوگیری کرد؟

از نظر علمی مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد واژینیسموس در برخی افراد می شود. ضمن آن که هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : علت خارش واژن و راه های درمان سریع آن

تاثیر درمان برای افراد مبتلا به واژینیسموس چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به واژینیسموس پس از درمان دیگر این مشکل را تجربه نمی کنند. اما این نکته را به یاد داشته باشید که درمان موفق زمان می برد ، بنابراین باید صبور باشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه و خود را درمان کنید:

سوزش یا خارش دستگاه تناسلی
رابطه جنسی دردناک
ادرار دردناک (دیسوریا)
ترشحات غیرطبیعی یا بدبو از واژن
قرمزی واژن ، درد یا تورم

چه سوالاتی باید از پزشک خود بپرسیم؟

طبق توصیه کلینیک کلیولند ،سوالات زیر در درمان موثرتر بسیار کمک کننده خواهد بود:

سیر کلی واژینیسموس و درمان آن چیست؟

چرا من با دخول، درد را تجربه می کنم؟
بهترین درمان برای من چیست؟
چگونه می توانم رابطه جنسی را لذت بخش تر کنم؟
آیا واژینیسموس به مرور زمان بهتر یا بدتر می شود؟
آیا درمان های روانی به من کمک می کند؟

سخن پایانی

حال که دانستیم واژینیسموس و راه های درمان آن چیست لازم است که اگر دچار آن یا اسپاسم یا درد عضلانی شدیم از صحبت با کادر درمانی یا پزشک مربوطه خجالت نکشیم. ما مجبور نیستیم در تمام طول عمر خود رنج بکشیم. بسیاری از مشکلات ، از جمله واژینیسموس ، می توانند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شوند اما تقریباً همه این مشکلات قابل درمان هستند به طوری که بسیاری از مردم ، پس از درمان ، پیشرفتهای چشمگیری را در زندگی جنسی و سلامت روانی خود مشاهده می نمایند بنابرین برای درمان ، اولین گام مطرح نمودن آن با پزشک بدون احساس شرم و حیاست.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

داروی درمان دیابت متفورمین

داروی درمان دیابت متفورمین

دیابت به عنوان یک بیماری مزمن، زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده دیگر قادر به ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *